Treść strony

Rozstępy

Zobacz nasze zabiegi

Wygląd rozstępów bez względu na to, jak wyglądają, nie ozdabia skóry. Jest to wada kosmetyczna znana niemal, co drugiej kobiecie. Pojawiają się w miejscu największego rozciągnięcia skóry, najczęściej widoczne są rozstępy na brzuchu, na piersiach lub biodrach. Chociaż nie powodują dyskomfortu fizycznego i nie powodują uszczerbku na zdrowiu, nie wszyscy są gotowi się z nimi pogodzić z powodu ich nieatrakcyjnej estetyki. Niestety w walce z rozstępami nawet regularnie stosowane specjalne kosmetyki zwykle nie przynoszą pożądanego efektu, usuwanie rozstępów wymaga wizyty u kosmetologa.

Struktura skóry – co warto o niej wiedzieć

Ludzka skóra złożona jest z kilku warstw, które mają szereg funkcji. To, co widać na powierzchni, to naskórek, który składa się z martwych komórek, których zadaniem jest ochrona wewnętrznej warstwy skóry przed niekorzystnymi czynnikami. Komórki naskórka są stale złuszczane i rosną od wewnątrz, odnawiając się. Naskórek zbudowany jest z kilku warstw, a pod nim znajduje się skóra właściwa. Część tkanki łącznej skóry znajdująca się między naskórkiem a leżącymi poniżej narządami, jest samą skórą i również posiada kilka warstw. Zawiera naczynia krwionośne, włókna tkanki łącznej oraz mięśniowe. Skóra właściwa jest odpowiedzialna za nadanie skórze elastyczności. W razie potrzeby skóra jest rozciągana, jeśli jest wystarczająco duża, komórki nabłonkowe nie mają czasu na namnażanie, a wada zostaje zastąpiona tkanką łączną.

Komórki skóry nieustannie dzielą się, a podczas urazu lub zwiększonego obciążenia dzielenie jest bardziej aktywne. Ale szybkość podziału jest ograniczona możliwościami biologicznymi komórek, nie może się ona wielokrotnie zwiększać. Zwiększone obciążenie skóry występuje w różnych sytuacjach. Na przykład, jeśli ciało zwiększa się dość gwałtownie, skóra powinna się rozciągnąć. To znaczy, aby zwiększyć objętość, komórki skóry właściwej muszą być aktywnie dzielone, włókna kolagenu muszą być syntetyzowane, naczynia krwionośne i nerwowe rosną. Ale nie zawsze procesy te nadążają za potrzebami. W takim przypadku na skórze pojawiają się rozstępy – miejsca, w których skóra została zastąpiona tkanką łączną. Usuwanie rozstępów laserem jest uznane za najskuteczniejszy sposób eliminowania tego nieestetycznego problemu .Przy zabiegach na usuwanie rozstępów cena jest zależna od rodzaju procedury oraz miejsca, w jakim będzie on wykonywany.

Przyczyny rozstępów

Nie zawsze rozciąganie skóry prowadzi do powstawania rozstępów. Nie powstają u każdej kobiety, rozstępy w ciąży nie są widoczne w każdym przypadku. Czasami po porodzie nie ma ani jednej zmiany, a podczas karmienia pojawiają się rozstępy na piersiach. W 10% przypadków pojawiają się już rozstępy u nastolatków, występują u sportowców z aktywnym treningiem, ale mogą pojawić się też u osoby z chorobą endokrynologiczną. Rozstępy u nastolatków, dziewcząt w okresie dojrzewania to rozstępy na piersiach, rozstępy na pupie są najczęściej spowodowane gwałtownym wzrostem masy ciała lub podczas przyjmowania leków hormonalnych.

Rozstępy u mężczyzn powstają w wyniku intensywnych treningów i szybkiego przybierania masy. Czy rozstępy znikają? Nie rozstępy samoistnie nie znikną, trzeba poddać się skutecznym zabiegom kosmetologicznym, aby rozjaśnić i wygładzić skórę. Czy ćwiczenia na rozstępy przynoszą widoczne rezultaty? Ćwiczenia na rozstępy na pośladkach i udach nie powodują ich zniknięcia, ale mogą ograniczyć ich widoczność.

Należy zauważyć, że częściej rozstępy pojawiają się, gdy łączą się dwa czynniki: zmiana tła hormonalnego i szybki wzrost masy i objętości. Na przykład podczas ciąży estrogen i progesteron hamują produkcję włókien kolagenowych. Skóra staje się bardziej wrażliwa i cieńsza, a potrzeba dramatycznego rozciągania się wzrasta, dlatego powstają rozstępy na piersiach w ciąży a często również na brzuchu.

Układ hormonalny jest odbudowywany nie tylko podczas ciąży, laktacji, ale także w okresie dojrzewania, przy użyciu sterydów przez sportowców. We wszystkich tych przypadkach skóra staje się cieńsza, w wyniku, czego komórki nie mają czasu na podział z odpowiednią prędkością i pojawiają się mikroskopijne rozstępy górnej warstwy. W tych miejscach naskórek zastępuje się włóknami łącznymi skóry właściwej i tworzą się rozstępy na udach lub/i rozstępy na plecach.

Ale u niektórych kobiet pojawiają się rozstępy po porodzie już po pierwszej ciąży, podczas gdy inna może rodzić kilkoro dzieci i nie mieć żadnego. Oprócz tła hormonalnego i szybkiego wzrostu objętości pojawienie się rozstępów określa indywidualne właściwości skóry. Te właściwości są przekazywane na poziomie genetycznym: od matki i babci. Niektóre kobiety są szczęśliwymi właścicielami elastycznej skóry. Nie robią absolutnie żadnego wysiłku, ale wyglądają młodo. Inni osiągają te same wyniki tylko przy regularnych zabiegach kosmetycznych.

Jak wyglądają rozstępy?

Rozstępy ulegają zmianom przez całe życie. Po pierwsze, są to pigmentowane paski równoległe do siebie. Kolor rozstępów może być różny: od jasnobrązowego do niebieskawego. Kolor rozstępów tłumaczy się obecnością naczyń krwionośnych w tkance. Barwa rozstępów zmienia się stopniowo, z czasem stają się jaśniejsze, wybielają się i ale całkowicie nie znikają. Problemem jest to, że miejsca te nie opalają się, dlatego podczas opalania rozstępy stają się wyraźnie widoczne.

Leczenie czyli jak zlikwidować rozstępy?

Leczenie rozstępów nie jest łatwym zadaniem. Aby wygładzić skórę, trzeba usunąć te warstwy, które są dotknięte rozstępami. A potem trzeba poczekać aż zacznie rosnąć nowa skóra. Peelingi medyczne i usuwanie rozstępów laserem to działanie powierzchniowe przynoszące doskonałe rezultaty. Domowe środki zaradcze mogą pomóc w przypadku świeżych rozstępów – różowe lub fioletowe. Mniej lub bardziej skuteczne środki zewnętrzne na rozstępy obejmują kremy i żele, które stymulują podział komórek naskórka, zwiększa liczbę cząsteczek odpowiedzialnych za zatrzymywanie wilgoci w skórze. Czy aloes na rozstępy pomaga? Aloes oraz witaminy (K, C, E i A) można stosować w postaci kremów. Może to przyczynić się do rozjaśnienia rozstępów i odbudowy świeżych włókien kolagenowych.

Jak usunąć rozstępy we Wrocławiu?

Mezoterapia to doskonały sposób na rozstępy brzucha. Cienka talia, elegancki brzuch bez złogów tłuszczu i rozstępów to marzenie wielu kobiet. Mezoterapia na rozstępy na brzuchu jest procedurą, która pomoże przywrócić utracony turgot i elastyczność skóry. Łagodzi rozstępy i tkankę tłuszczową. Istotą proponowanej procedury jest wprowadzenie specjalnych związków terapeutycznych pod skórę. Mają kompleksowy wpływ i umożliwiają natychmiastowe rozwiązanie szeregu problemów. Specjaliści używają wielu składników, które zwiększają napięcie, poprawiają metabolizm.

Oferowana przez klinikę dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu mezoterapia mikroigłowa NanoFrax zapewnia doskonałą regenerację naskórka i skóry właściwej. Z tej procedury mogą korzystać nawet kobiety w ciąży, które zauważyły u siebie na przykład rozstępy na pośladkach, piersiach lub brzuchu. Następuje przebudowa skóry, jej ujędrnienie i znacznie spłycenie rozstępów. Specjalista wykorzystuje do zabiegu sterylne kartridże, koktajle zawierające substancje aktywne, które wprowadzane są do skóry poprzez mikroskopijne nakłucia, prowadzi to do jej odbudowy.

Zabiegi na rozstępy nie ograniczają się do jednej propozycji, dostępny są także zabieg Venus Legacy będący skuteczny w niwelowaniu cellulitu oraz usuwaniu rozstępów. Osoby zastanawiające się jak się pozbyć rozstępów mogą skonsultować się z kosmetologiem i poddać się zabiegowi usuwania rozstępów na udach i rozstępów na pupie. Po zabiegu skóra jest napięta i jędrna. Procedura oparta jest na multipolarnej radiofrekwencji powoduje napięcie skóry brzucha, ud, pleców itd. Jest to również bezinwazyjny lifting pośladków i wsparcie podczas powrotu ciała do formy po ciąży i porodzie. Można ten zabieg łączyć z mezoterapią, laserowym usuwaniem rozstępów, aby pobudzić skórę do autoregeneracji.

Laserowe usuwanie rozstępów

Usuwanie rozstępów Wrocław oferuje także w postaci laseroterapii wykonywanej za pomocą dwu rodzajów laserów i dwu długości fal. Usuwanie rozstępów laserem Nd: YAG i Er: YAG, z systemu laserowego Fotona jest skutecznym sposobem w walce z takimi zmianami skórnymi. Rozstępy są wynikiem uszkodzenia elastyny i kolagenu działanie lasera powoduje przyspieszenie produkcji kolagenu oraz prawidłowej syntezy elastyny. Dzięki temu skóra w miejscu występowania rozstępów staje się elastyczna, zagęszczona. Fotona laser na rozstępy o długości fali 2940 nm powoduje wygładzenie naskórka i ujednolicenie jej kolorytu. Powstałe podczas zabiegu usuwania rozstępów mikrouszkodzenia przyczyniają się do regeneracji skóry. Wykonywane w klinice Soft Skin laserowe usuwanie rozstępów gwarantuje pozbycie się tych zmian z pośladków, ud, pleców, ramion, brzucha i łydek.

Korzyści z usuwania rozstępów we Wrocławiu

Dermatolodzy i kosmetolodzy z Soft Skin indywidualnie podchodzą do rozwiązywania wszystkich problemów estetycznych pacjentów i wybierają sposób na rozstępy, który będzie najbardziej skuteczny w każdym przypadku. Zwracają uwagę na przyczynę pojawienia się rozstępów, styl życia pacjenta i jego życzenia. Przy laserowym usuwaniu rozstępów cena zaczyna się od 600 złotych i jest uzależniona od danej partii ciała.

Specjaliści rozumieją, że wszystkie procesy w ciele są połączone. A radzenie sobie z rozstępami tylko za pomocą procedur estetycznych nie wystarczy, jeśli przyczyną ich wystąpienia jest nierównowaga hormonalna. Ważne jest, aby pacjent był zdrowy i czuł się świetnie, dlatego w razie potrzeby eksperci wybierają zestaw procedur, udzielają zaleceń dotyczących żywienia i stylu życia.

Powrót na górę strony