Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń

Rozstępy

16 czerwca 22

Rozszerzone naczynka

Rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy głównie na policzkach i nosie są wynikiem zaburzeń naczyń włosowatych, które znajdują się dość głęboko pod skórą. Problem rozpoczyna się od zaczerwienia a następnie stają się widoczne czerwone nieefektowne żyłki. Sieci naczyniowe często znajdują się również na nogach, ale mogą występować w dowolnym miejscu na ciele. Oprócz czynnika wizualnego ten stan nie powoduje żadnych innych objawów. Osoby zgłaszające się do dermatologa zawsze pytają: co na rozszerzone naczynka? Na szczęście są skuteczne sposoby na usunięcie tego defektu skóry.

Rozszerzone naczynka na twarzy przyczyny

Rozszerzone pory cera naczynkowa, rozszerzone naczynia skóry właściwej wszystko to dermatolodzy nazywają teleangiektazją. Jakie są powody, dla których taka wątpliwa dekoracja pojawiła się na twarzy? Osoby zagrożone takim problemem to właściciele wrażliwej, cienkiej i suchej skóry właściwej. Ale właściciele tłustej skóry również są zagrożeni, ponieważ dla nich charakterystyczne są objawy pojedynczych pajączków, szczególnie na skrzydłach nosa. Rozszerzone naczynka na twarzy występują głównie z powodu nieprawidłowego działania naczyń włosowatych. Słabe naczynia podskórne rozszerzają się, ale z powodu utraty elastyczności nie mogą się zwęzić

Głównymi przyczynami pojawienia się rozszerzonych naczynek na twarzy są:

 • Zaburzone krążenie krwi. Ta nieprawidłowość należy do najczęściej występujących powodów rozszerzania naczyń krwionośnych. Naczynia włosowate rozszerzają się z powodu zwężenia światła w pewnych obszarach. Skóra na twarzy jest najcieńsza, dlatego tak widoczne są rozszerzone naczynka na nosie i trzeba je leczyć zabiegami medycyny estetycznej.

Dziedziczność. Delikatna skóra bywa często alergiczna i podatna na różne podrażnienia, często podstawą tego jest czynnik genetyczny. Leczenie rozszerzonych naczynek na twarzy jest najczęściej prowadzane u wielu członków rodziny.

 • Choroby o podłożu hormonalnym. Zmiany hormonalne w organizmie mogą przyczynić się do zaczerwienienia twarzy i pojawienia się pajączków w konsekwencji cery z rozszerzonymi naczynkami.
 • Warunki środowiskowe. O tym jak pozbyć się pajączków myślą również ci, którzy wystawiają twarze na działanie ostrego, chłodnego lub zbyt gorącego powietrza lub przeszywającego wiatru.
 • Stresujące sytuacje powodują gwałtowny przypływ krwi, naczynia rozszerzają się znacznie i konieczne jest zabiegowe ich zamknięcie.
 • Zmiany ciśnienia: nagłe zmiany ciśnienia mogą powodować niewielkie uszkodzenie naczyń krwionośnych.Takie zmiany może powodować silne kichanie lub wymioty.
 • Ciąża: zmiany hormonalne podczas ciąży mogą również powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych. Sieci naczyniowe związane z ciążą zwykle znikają po porodzie
 • Trądzik różowaty: przy tej chorobie skóra zmienia kolor na czerwony z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ich wielkości. Ludzie z trądzikiem różowatym często mają sieci naczyniowe.
 • Spożywanie alkoholu: alkohol może tymczasowo rozszerzyć naczynia krwionośne. Częste spożywanie alkoholu może prowadzić do dłuższych defektów w naczyniach krwionośnych, a w rezultacie do tworzenia sieci naczyniowych
 • Urazy: urazy głowy, którym towarzyszą siniaki, mogą również powodować tworzenie sieci naczyniowych.

Rozszerzone naczynka na twarzy leczenie

Dermatolog lub kosmetolog może zdiagnozować rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy za pomocą badania wzrokowego. Dostępnych jest wiele opcji leczenia, ale nie wszystkie z nich działają tak samo skutecznie dla wszystkich. Dlatego czasami trzeba wypróbować różne zabiegi na rozszerzone naczynka zanim znajdzie się takie, które zadziała najskuteczniej.

Na niewielkie rozszerzone naczynka na nosie mogą pomóc kremy retinoidowe stosowane w wielu chorobach skóry, lekarz może zalecić retinoidy niektórym osobom, które mają cerę z rozszerzonymi naczynkami. Retinoidy mogą pomóc zmniejszyć widoczność żył i zwiększyć napięcie skóry. Mogą jednak również powodować suchość skóry, swędzenie i zaczerwienienie w miejscu zastosowania.

 • W tego rodzaju leczeniu zastrzyki ze środków stwardniających służą do szybkiego pozbycia się sieci naczyniowych. Materiał do iniekcji pomaga wypełnić naczynia krwionośne, co prowadzi do zniknięcia widocznej krwi pod skórą. Niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort i ból podczas korzystania z tej metody.
 • W tym przypadku intensywne wiązki laserowe są używane do niszczenia problematycznych naczyń. W salonach kosmetologicznych ta metoda jest popularna, ponieważ nie uszkadza skóry i jest prawie bezbolesna, wystarczy nałożyć na skórę kremem znieczulający. Ściany naczyń wydają się sklejać ze względu na działanie lasera, a zaczerwienienie zanika.

Jakie zabiegi na rozszerzone naczynka?

Aby zminimalizować objawy rozszerzonych naczynek, konieczna będzie odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy, a także pielęgnacja całego ciała. Samoleczenie nie tylko nie przynosi pożądanego efektu, ale także może pogorszyć sytuację. Doświadczeni specjaliści z kliniki dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu po przeanalizowaniu cech danego przypadku, mogą zalecić następujące środki na rozszerzone naczynka na twarzy:

 • Metoda elektrokoagulacji sprawdza się w przypadku niewielkich zmian naczyniowych (teleangiektazje). Wskutek działania energii elektrycznej dochodzi do zniszczenia lub usunięcia zmiany skórnej. Wysoka temperatura wpływa na białka zawarte w tkance powodując ich koagulację oraz zamykanie naczyń krwionośnych skóry. Ta metoda pozostaje nadal popularna.
 • Niewielkie zmiany na skórze w postaci rozszerzonych naczynek krwionośnych można również usunąć przez kauteryzację ciekłym azotem. Tutaj z reguły wystarczy jedna procedura. Polega na miejscowym, kontrolowanym zamrażaniu tkanek z użyciem ciekłego azotu, co w efekcie powoduje ich zniszczenie.
 • Metoda laseroterapii (blokowanie dopływu krwi do naczynia za pomocą wiązki lasera). Ta procedura jest zalecana dla osób nawet z postaciami rozległych zmian naczyniowych, doskonale sprawdza się na rozszerzone naczynka na nogach.
 • Metoda fotoodmładzania (leczenie skóry właściwej impulsami świetlnymi o wysokiej intensywności). Procedura, która łączy przyjemne z użytecznym. Oprócz eliminacji rozszerzonych naczynek na twarzy leczenie za pomocą fotoodmładzania T3 laserem Fotona, pomaga również radzić sobie z efektami trądziku, z drobnymi zmarszczkami, plamami starczymi, rozszerzonymi porami i innymi wadami estetycznymi skóry.

Laserowe usuwanie rozszerzonych naczynek w Soft Skin

Problemy z rozszerzonymi naczynkami nie dotyczy tylko twarzy, pojawiają się również rozszerzone naczynka na nogach, w każdym przypadku najskuteczniejszą i nieinwazyjną metodą jest wykorzystanie lasera Fotona Spectro SP. Podstawową zasadą usuwania zmian naczyniowych jest poddawanie się zabiegom wykonywanym na sprzęcie najwyższej jakości i korzystanie z opieki wykwalifikowanego dermatologa.Takie wymogi zapewnia wrocławska klinika Soft Skin, specjaliści wykorzystują do zabiegów neodymowo-yagowy (Nd: YAG) laser Fotona emitujący falę o długości 1064 nm będąca najgłębiej penetrującym promieniem światła laserowego, dając możliwość leczenie nawet głęboko położonych zmian naczyniowych. Zarówno rozszerzone naczynka na nosie jak i rozszerzone naczynka na nogach ulegają zamknięciu. Ważne dla pacjentów jest wykorzystanie fototermolizy selektywnej, co oznacza, że laser działa precyzyjnie tylko w obszarze występowania rozszerzonych naczynek nie wpływa na otaczające je tkanki.

Rozszerzone naczynka na twarzy domowe sposoby

W niektórych przypadkach domowe sposoby mogą pomóc w zapobieganiu lub zmniejszeniu wyglądu rozszerzonych naczyń krwionośnych na twarzy. Środki domowe są na ogół bezpieczne i nie powodują żadnych skutków ubocznych. Najlepiej skonsultować się z dermatologiem lub przynajmniej kosmetologiem przed zastosowaniem metod leczenia w domu.

Zimny kompres. Prosty zimny kompres, taki jak okład lodowy lub worek mrożonego groszku, można nałożyć na twarz po ekspozycji na słońce lub ciepło. Zimno pomoże zmniejszyć wygląd sieci naczyniowych na twarzy.
Olej arnikowy. Olej arnikowy lub zawierające go produkty pomogą zmniejszyć wygląd cery z rozszerzonymi naczynkami na twarzy. Olej może powodować reakcję alergiczną u niektórych osób, dlatego ważne jest, aby najpierw sprawdzić jego obecność na niewielkim obszarze skóry i zgłosić dermatologowi wszelkie działania niepożądane.
Oczar wirginijski.To naturalny sposób radzenia sobie z uszkodzeniem naczyń. Ponadto roślina zawiera garbniki, które mają właściwości przeciwutleniające i pomogą zmniejszyć rozmiar porów i poprawić stan skóry.
Żel z aloesem może być pomocny w leczeniu zaczerwienienia skóry. Badania wykazały, że aloes może zmniejszyć nasilenie zaczerwienienia równie skutecznie, jak krem zawierający hydrokortyzon. Jednak w rzadkich przypadkach aloes może również wysuszać skórę.
Witamina C. Przyjmowanie suplementów witaminy C pomoże zmniejszyć wygląd uszkodzonych naczyń krwionośnych na twarzy. W jednym badaniu zauważono, że witamina C odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych naczyń krwionośnych, pomaga im zachować elastyczność i zatrzymuje kolagen w komórkach organizmu.
Zioła. Badania wykazały, że wiele ziół może działać przeciwzapalnie na skórę. Można, więc użyć szałwii, nagietka, owsa, krwawnika, korzenia prawoślazu, rumianku itp.
Ocet jabłkowy na rozszerzone naczynka jest stosowany, jako naturalne wsparcie w leczeniu zmian naczyniowych. Posiada wiele właściwości odżywczych, ponadto zawiera minerały i pierwiastki oraz antyoksydanty, można wykonywać okłady z octu jabłkowego o wysokim stężeniu. Można również stosować go doustnie, co pozwoli uniknąć chorób naczyniowych.

Przejdź do cennika

Problem dotyczy również Ciebie? Nie czekaj! Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Polecane zabiegi

Laserowy resurfacing

Zmarszczki, bruzdy, nierówności np. potrądzikowe blizny, wiotkość i brak elastyczności, rozszerzone pory, nierówny koloryt.

Dowiedz się więcej

Zamykanie zmian naczyniowych

Problemy z naczynkami przybierają różne formy: rumień, teleangiektazje (potocznie zwane pajączkami lub nawet błędnie popękanymi naczynkami), a także naczyniaki. Broń...

Dowiedz się więcej

Mikronakłuwanie skóry

Mikronakłówanie stymuluje naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze. Mikronakłuwanie frakcyjne skóry pozwala również na wprowadzanie substancji czynnych w głąb skóry,...

Dowiedz się więcej
Gabinet

Laserowe leczenie blizn i rozstępów

Dowiedz się więcej

Venus Legacy

Zabieg Venus Legacy ™ to najskuteczniejszy pogromca cellulitu, który jednocześnie usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej z miejsc odpornych na treningi i...

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 198 opinii
Zobacz opinie