Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Trądzik różowaty

Trądzik różowaty

29 stycznia 23
Trądzik
Trądzik różowaty

Trądzik różowaty, inaczej Rosacea to przewlekła choroba zapalna skóry objawiająca się szeregiem zmian skórnych takich jak zaczerwienienie, rumień, teleangiektazje, grudki i krosty. Obejmuje najczęściej nos, policzki, brodę i czoło. W głównej mierze uaktywnia się między 30 a 60 rokiem życia.. Początek choroby często jest trudny do wychwycenia, a przyczyny obejmują wiele czynników.  Może powodować obrzęk i rozrost tkanek, a także obejmować oczy. Może mieć charakter przejściowy, nawracający i uporczywy.

Jakie cechy ma skóra z trądzikiem różowatym?

Skóra objęta trądzikiem różowatym posiada pewne cechy charakterystyczne. Mogą na niej występować grudki i krostki oraz teleangiektazje. Pacjent może odczuwać flushing, czyli napadowy rumień. Dodatkowo lub jako odrębny problem pojawia się trądzik różowaty oczny.

Często pacjenci z Rosacea bardzo cierpią z powodu pieczenia, kłucia, palenia skóry, pojawiają się obrzęki, a także suchość. Skóra jest reaktywna na wysokie i niskie temperatury, intensywne ćwiczenia, przyprawy (kapsaicynę) czy alkohol. Jest nadwrażliwa na czynniki, które w zdrowej skórze nie wywołują reakcji, np. perfumy lub ekstrakty ziołowe.

W celu postawienia prawidłowej diagnozy, pacjent powinien skontaktować się ze specjalistą dermatologiem-wenerologiem. Najczęstszymi dermatozami z jakimi myli się trądzik różowaty są: rogowacenie mieszkowe, zapalenie okołoustne, nietolerancja histaminy, drożdżyca skóry, czy łojotokowe zapalenie skóry.

Czynniki wyzwalające

Przyczyny trądziku różowatego obejmują wpływ czynników genetycznych, czynniki immunologiczne, zaburzenia nerwowo-naczyniowe, mikroorganizmy i czynniki środowiskowe.

Czynniki pochodzące z organizmu (nie mamy na nie bezpośredniego wpływu):

nadmierna reakcja układu immunologicznego skóry, zwiększony stan zapalny, uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych, degradacja włókien kolagenowych i elastynowcch, zwiększona reakcja skóry na działanie ciepła, nadreaktywność układu nerwowego, przerost nużeńca i/lub Staphylococcus epidermidis

Czynniki zewnętrzne (pacjetn może ograniczyć kontakt z tymi czynnikami lub z nich zrezygnować):

promieniowanie UV, narażenie na stres oksydacyjny i nadmiar wolnych rodników, trudne warunki atmosferyczne (mróz, wiatr,UV), alkohol, pikantne potrawy, gorące napoje, przetworzona żywność, leki antyarytmiczne, nadmier B12 i B6

Choroby towarzyszące:

Helicobacter Pylori w żołądku, choroby zapalne jelit, choroba Alzheimera, zespół rozrostu bakteryjnego (SIBO), choroby sercowo-naczyniowe, choroby metaboliczne, choroby autoimmunologiczne (np. celiakia, cukrzyca typu 1) mogą współwystępować, a także nasilać objawy trądziku różowatego. Dlatego najnowsze doniesienia naukowe nazywają trądzik różowaty chorobą ogólnoustrojową.

Terapia i leczenie

W klinice Soft Skin Dermaclinic w terapii rumienia wykorzystujemy także zabiegi mezoterapii igłowej 0,55% kwasu hialuronowego i 1.6% bursztynianu sodu. Głównym składnikiem aktywnym jest bursztynian sodu, który jest jednym z metabolitów cyklu Krebsa, zachodzącego w mitochondriach komórek. Poprawia on oddychanie wewnątrzkomórkowe, blokuje wolne rodniki, korzystnie wpływa na DNA komórek skóry, zapobiegając niekorzystnym mutacjom, stymuluje komórki skóry do wzrostu, poprawia dotlenienie i odżywienie. Ma działanie zarówno profilaktyczne jak i naprawcze. Normalizuje mikrokrążenie, usprawnia odpływ limfy, ma silne działanie przeciwutleniające. Pacjentki i pacjenci ze skórą rumieniową są zachwycone, ponieważ zabieg niemal natychmiast wycisza rumień. Cera już w dniu zabiegu przestaje być reaktywna, gra naczyniowa wyraźnie się uspokaja. Jest często rekomendowanym zabiegiem przed zabiegiem laserowego zamykania naczyń.

Do laserowego zamykania naczyń krwionośnych w klinice Soft Skin Dermaclinic wykorzystuje się wysoce zaawansowaną i skuteczną w leczeniu zmian naczyniowych wiązkę lasera neodymowo‑yagowego (Nd:YAG) o długości fali świetlnej 1064 nm.

Mechanizm działania lasera naczyniowego opiera się na procesie fototermolizy. Światło lasera Nd:YAG działa głównie na hemoglobinę – barwnik znajdujący się w czerwonych krwinkach. Energia świetlna zamieniana jest w cieplną, dzięki czemu naczynia zostają skoagulowane. Część naczynek zostaje usunięta jak za dotknięciem magicznej różdżki natychmiast po zabiegu, inne potrzebują czasu. Tkanka naczynia jest usuwana z ciała, znikając podobnie jak siniaki, w ciągu kilku dni do kilku tygodni.

Pielęgnacja

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym opiera się na 3 filarach

  1. Delikatne, ale skuteczne oczyszczanie.
  2. Działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
  3. Skuteczny krem z filtrem i odbudowa bariery hydrolipidowej.

W  zwiększeniu odporności skóry niebagatelną rolę odgrywa mikrobiom. Świat mikroorganizmów na skórze jest przebogaty i bardzo istotny w zachowaniu odpowiedniej homeostazy naskórka. Dlatego mycie skóry powinno być skuteczne, ale niezwykle delikatne. Należy unikać silnych środków oczyszczających skórę, wywołujących uczucie ściągnięcia, suchości, podrażnienia i zwiększenia wrażliwości. Najlepiej sprawdzają się preparaty w formie emulsji lub delikatnej pianki.

W pielęgnacji należy zwrócić szczególną uwagę na odbudowę warstwy hydrolipidowej, nawilżenie i odżywienie. W kosmetykach poszukujemy ceramidów, kwasu linolowego i innych NNKT, skwalanu, aminokwasów, kwasu piroglutaminowego, mocznika, kwasu mlekowego,  kwasu laktobionowego, glukonolaktonu.

Pamiętać należy, że mocno okluzyjne emolienty typu parafina, oleje mineralne, olej kokosowy, palmowy będą niekorzystnie działać na skórę z Rosacea.

Z racji tego, że taka skóra jest objęta stanem zapalnym i narażona jest na działanie wolnych rodników należy pamiętać o ochronie antyoksydacyjnej i działaniu przeciwzapalnym. Mowa tutaj o sztandarowej witaminie C, a także kwasie ferulowym, kojowym, azelainowym, salicylowym, traneksamowym (reguluje odpowiedź immunologiczna skóry oraz angiogenezę), laktoferynie i innych składnikach.

Nie wolno zapominać o skutecznej ochronie przeciwsłonecznej. Skutecznej, czyli nakładaniu kremu z filtrem w odpowiedniej ilości – ok, 1 g kremu na twarz, a także reaplikacja kremu po otarciu skóry i ponawianie aplikacji co 3-4 godziny. Bardzo dobrze sprawdzają się preparaty na bazie filtrów mineralnych (inaczej fizycznych), które odbijają promieniowanie słoneczne nie doprowadzając do wytwarzania w skórze ciepła.

Środki zapobiegawcze i wspomagające
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 241 opinii
Zobacz opinie

Umów się online

Skorzystaj z formularza kontaktowego w celu umówienia wizyty w Soft Skin.