Teleangiektazje - Soft Skin
Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Rozwiąż problem / Teleangiektazje

Teleangiektazje

16 czerwca 22

Teleangiektazje

Teleangiektazja naczyń włosowatych (pajączki), to pojawienie się naczyniowej sieci na twarzy lub nogach.Teleangiektazja twarzy to małe, trwale rozszerzone naczynia włosowate skóry. Nie zawsze można znaleźć przyczynę pojawienia się pajączków, sieci naczyń włosowatych na twarzy. Co to jest teleangiektazja? Widoczne rozszerzanie się naczyń powierzchniowych skóry, kolor, ilość, rozmiary różnią się znacznie. Najczęściej usuwane są teleangiektazje na twarzy, przede wszystkim z nosa i policzków. Czasami ekspansja bardzo małych naczyń objawia się uporczywym zaczerwienieniem skóry, na przykład na czubku nosa.

Przyczyny teleangiektazji

Teleangiektazje częściej występują na twarzy (na policzkach, skrzydłach nosa, brodzie), często również występują teleangiektazje na nogach. Są z natury niezapalne, a w większości przypadków bezbolesne. Po naciśnięciu bledną lub znikają, a po spadku ciśnienia gałęzie naczyniowe są ponownie wypełnione krwią. Same teleangiektazje nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i mają jedynie defekt kosmetyczny, ale mogą być objawem patologii naczyniowych, które wymagają specjalistycznej porady. Często pojawienie się pajączków wiąże się z upośledzonym przepływem krwi żylnej, jednak należy pamiętać, że pojawienie się teleangiektazji na skórze niekoniecznie wskazuje na żylaki. Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry twarzy i teleangiektazja kończyn dolnych mogą być spowodowane różnymi czynnikami, zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.

Do czynników wewnętrznych, które mogą wpływać na występowanie teleangiektazji, należą:

Czynniki zewnętrzne, które mogą powodować pojawienie się pajączków, obejmują:

Przyczyny te, w ten czy inny sposób, mają negatywny wpływ na ścianę naczyń, powodując naruszenie przepuszczalności.

Rodzaje teleangiektazji na twarzy i na nogach

Pajączki są najczęściej klasyfikowane pod względem kształtu. Istnieją teleangiektazje liniowe, drzewiaste (w postaci gałęzi), punktowe i w kształcie gwiazdy (przypominają promienie odchodzące od środka). Często różne rodzaje pajączków są łączone w zależności od ich lokalizacji. Na przykład liniowe teleangiektazje częściej pojawiają się na wewnętrznej powierzchni uda i na skrzydłach nosa. Ponadto, w zależności od tego, który odcinek mikrokrążenia jest powiększony, rozróżnia się pajączki kapilarne, żylne i tętnicze. Istnieją wrodzone i nabyte teleangiektazje.

Teleangiektazje twarzy i kończyn dolnych – objawy

Teleangiektazji towarzyszy pojawienie się linii naczyniowych na skórze o średnicy nie większej niż 1 mm. Kolor takich zmian może być różny, zaczynając od różowego, a kończąc na bordowym lub niebieskim odcieniu. W obszarze, w którym tworzą się pajączki, skóra może swędzić lub boleć, a jej wrażliwość wzrasta. Ale najczęściej usuwanie teleangiektazji nie wynika z nieprzyjemnych lub bolesnych wrażeń, ale dlatego, że ludzie nie lubią swojego wyglądu.

Teleangiektazje leczenie zabiegami kosmetologicznymi

Leczenie teleangiektazji polega na zmniejszeniu wpływu przyczyn, które spowodowały ich powstawanie, zoptymalizowaniu pielęgnacji skóry, zastosowaniu filtrów przeciwsłonecznych i wzmocnieniu ściany naczyń za pomocą specjalnych leków (zgodnie z zaleceniami dermatologa).

Laserowe leczenie teleangiektazji – zamykanie zmian naczyniowych

Nowoczesne tempo i styl życia czynią układ naczyniowy organizmu bardzo wrażliwym, dlatego pojawiają się takie zmiany naczyniowe jak teleangiektazje. Ostatnio popularność usuwania zmian naczyniowych na skórze rośnie. Na teleangiektazje kosmetologia posiada wiele skutecznych metod, ale dzisiaj laseroterapia jest znaczącą alternatywą w usuwaniu formacji naczyniowych. Laseroterapia ma korzystny wpływ na ogólny stan tekstury skóry. Główną zaletą jest to, że za pomocą lasera można leczyć wszystkie formy patologii naczyniowych na dowolnym etapie choroby.

W klinice dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu skutecznie usuwane są patologie naczyniowe za pomocą lasera neodymowego. Promieniowanie tego spektrum laserowego daje selektywny wpływ na rozszerzone naczynia o średnicy do 3 mm. Podczas zabiegu dochodzi do ukierunkowanego uszkodzenia naczyń pod wpływem skupionego światła o długości fali 1064 nm. Efekt ten promuje wchłanianie hemoglobiny, ale nie uszkadza pozostałych struktur skóry. W rezultacie ściany naczynia sklejają się i przestaje działać.

Naczynia o małej średnicy są usuwane bez śladu, duże anomalie naczyniowe bledną lub, przeciwnie, stają się ciemnoniebieskie i maleją. Jest to złoty standard w eliminowaniu nieprawidłowości naczyniowych na skórze. Łączy prawidłowy stosunek długości fali z mocą, rozmiarem plamki świetlnej i czasem trwania impulsu. Po procedurze leczenia teleangiektazji zdjęcia pokazują efekt zabiegu, który okazuje się wysoce skuteczny. Laser neodymowy ma kilka zalet w porównaniu z innymi metodami usuwania zmian naczyniowych:

Przebieg leczenia, częstotliwość zabiegów i czas ekspozycji lasera określa się indywidualnie, w oparciu o stan ciała, wielkość, głębokość i lokalizację naczyń, a także wiek i styl życia pacjenta. Z reguły są to 2-3 procedury w odstępie 3-4 tygodni. Nawet po pierwszej procedurze usuwania zmian naczyniowych za pomocą lasera neodymowego pozytywny efekt jest już widoczny. Naczynia stają się blade, powierzchnia skóry staje się bardziej równa. Ta metoda jest idealna dla dużych i pojedynczych teleangiektazji na twarzy i teleangiektazje na nogach.

Polecane zabiegi

Zamykanie zmian naczyniowych

Problemy z naczynkami przybierają różne formy: rumień, teleangiektazje (potocznie zwane pajączkami lub nawet błędnie popękanymi naczynkami), a także naczyniaki. Broń...

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 214 opinii
Zobacz opinie
4.7 na podstawie 112 opinii
Zobacz opinie