Teleangiektazje
Teleangiektazja naczyń włosowatych (pajączki), to pojawienie się naczyniowej sieci na twarzy lub nogach.Teleangiektazja twarzy to małe, trwale rozszerzone naczynia włosowate skóry. Nie zawsze można znaleźć przyczynę pojawienia się pajączków, sieci naczyń włosowatych na twarzy. Co to jest teleangiektazja? Widoczne rozszerzanie się naczyń powierzchniowych skóry, kolor, ilość, rozmiary różnią się znacznie. Najczęściej usuwane są teleangiektazje na twarzy, przede wszystkim z nosa i policzków. Czasami ekspansja bardzo małych naczyń objawia się uporczywym zaczerwienieniem skóry, na przykład na czubku nosa.
Przyczyny teleangiektazji
Teleangiektazje częściej występują na twarzy (na policzkach, skrzydłach nosa, brodzie), często również występują teleangiektazje na nogach. Są z natury niezapalne, a w większości przypadków bezbolesne. Po naciśnięciu bledną lub znikają, a po spadku ciśnienia gałęzie naczyniowe są ponownie wypełnione krwią. Same teleangiektazje nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i mają jedynie defekt kosmetyczny, ale mogą być objawem patologii naczyniowych, które wymagają specjalistycznej porady. Często pojawienie się pajączków wiąże się z upośledzonym przepływem krwi żylnej, jednak należy pamiętać, że pojawienie się teleangiektazji na skórze niekoniecznie wskazuje na żylaki. Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry twarzy i teleangiektazja kończyn dolnych mogą być spowodowane różnymi czynnikami, zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.
Do czynników wewnętrznych, które mogą wpływać na występowanie teleangiektazji, należą:
- Choroba wątroby (marskość wątroby)
- Okres ciąży
- Niedobór witaminy K, kwasu askorbinowego lub witaminy C, miedzi i krzemu
- Zaburzenia hormonalne (częściej u kobiet)
- Żylaki kończyn dolnych
- Otyłość
- Cukrzyca
- Choroby autoimmunologiczne
- Patologia tkanki łącznej
- Warunki niedoboru odporności
- Predyspozycje genetyczne
- Przedłużone stosowanie leków glikokortykosteroidowych
- Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.
Czynniki zewnętrzne, które mogą powodować pojawienie się pajączków, obejmują:
- Ciężkie obrażenia pourazowe
- Ciężki wysiłek fizyczny
- Nadużywanie alkoholu i palenie
- Częste wahania temperatury (przegrzanie i hipotermia)
- Promieniowanie ultrafioletowe (negatywnie wpływa na ścianę naczyniową górnej warstwy skóry przy częstym opalaniu)
- Promieniowanie radioaktywne (w miejscu pracy lub gdy stosowane są metody radioterapii w leczeniu choroby podstawowej);
- Napięcie nerwowe.
Przyczyny te, w ten czy inny sposób, mają negatywny wpływ na ścianę naczyń, powodując naruszenie przepuszczalności.
Rodzaje teleangiektazji na twarzy i na nogach
Pajączki są najczęściej klasyfikowane pod względem kształtu. Istnieją teleangiektazje liniowe, drzewiaste (w postaci gałęzi), punktowe i w kształcie gwiazdy (przypominają promienie odchodzące od środka). Często różne rodzaje pajączków są łączone w zależności od ich lokalizacji. Na przykład liniowe teleangiektazje częściej pojawiają się na wewnętrznej powierzchni uda i na skrzydłach nosa. Ponadto, w zależności od tego, który odcinek mikrokrążenia jest powiększony, rozróżnia się pajączki kapilarne, żylne i tętnicze. Istnieją wrodzone i nabyte teleangiektazje.
Teleangiektazje twarzy i kończyn dolnych – objawy
Teleangiektazji towarzyszy pojawienie się linii naczyniowych na skórze o średnicy nie większej niż 1 mm. Kolor takich zmian może być różny, zaczynając od różowego, a kończąc na bordowym lub niebieskim odcieniu. W obszarze, w którym tworzą się pajączki, skóra może swędzić lub boleć, a jej wrażliwość wzrasta. Ale najczęściej usuwanie teleangiektazji nie wynika z nieprzyjemnych lub bolesnych wrażeń, ale dlatego, że ludzie nie lubią swojego wyglądu.
Teleangiektazje leczenie zabiegami kosmetologicznymi
Leczenie teleangiektazji polega na zmniejszeniu wpływu przyczyn, które spowodowały ich powstawanie, zoptymalizowaniu pielęgnacji skóry, zastosowaniu filtrów przeciwsłonecznych i wzmocnieniu ściany naczyń za pomocą specjalnych leków (zgodnie z zaleceniami dermatologa).
- Leczenie teleangiektazji elektrokoagulacją stosuje się, gdy na twarzy pojawiają się pajączki.Technika sprowadza się do ekspozycji punktowej prądem o wysokiej częstotliwości do każdego naczynia patologicznego, po czym zwężają się.
- Doskonały efekt uzyskuje się poprzez leczenie teleangiektazji koagulacją laserową, w której promień lasera jest selektywnie nakładany na naczynia bez wpływu na zdrowe tkanki. Pod działaniem lasera ściany naczyń nagrzewają się, po czym są klejone i uszczelniane.
Laserowe leczenie teleangiektazji – zamykanie zmian naczyniowych
Nowoczesne tempo i styl życia czynią układ naczyniowy organizmu bardzo wrażliwym, dlatego pojawiają się takie zmiany naczyniowe jak teleangiektazje. Ostatnio popularność usuwania zmian naczyniowych na skórze rośnie. Na teleangiektazje kosmetologia posiada wiele skutecznych metod, ale dzisiaj laseroterapia jest znaczącą alternatywą w usuwaniu formacji naczyniowych. Laseroterapia ma korzystny wpływ na ogólny stan tekstury skóry. Główną zaletą jest to, że za pomocą lasera można leczyć wszystkie formy patologii naczyniowych na dowolnym etapie choroby.
W klinice dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu skutecznie usuwane są patologie naczyniowe za pomocą lasera neodymowego. Promieniowanie tego spektrum laserowego daje selektywny wpływ na rozszerzone naczynia o średnicy do 3 mm. Podczas zabiegu dochodzi do ukierunkowanego uszkodzenia naczyń pod wpływem skupionego światła o długości fali 1064 nm. Efekt ten promuje wchłanianie hemoglobiny, ale nie uszkadza pozostałych struktur skóry. W rezultacie ściany naczynia sklejają się i przestaje działać.
Naczynia o małej średnicy są usuwane bez śladu, duże anomalie naczyniowe bledną lub, przeciwnie, stają się ciemnoniebieskie i maleją. Jest to złoty standard w eliminowaniu nieprawidłowości naczyniowych na skórze. Łączy prawidłowy stosunek długości fali z mocą, rozmiarem plamki świetlnej i czasem trwania impulsu. Po procedurze leczenia teleangiektazji zdjęcia pokazują efekt zabiegu, który okazuje się wysoce skuteczny. Laser neodymowy ma kilka zalet w porównaniu z innymi metodami usuwania zmian naczyniowych:
- Wyraźnie i selektywnie wpływa na patologię naczyniową. Laser eliminuje samą przyczynę gromadzenia się naczyń krwionośnych, ponieważ celem lasera neodymowego jest hemoglobina. W takim przypadku zdrowe naczynia nie są uszkadzane.
- Procedura jest prawie bezbolesna, jednak, jeśli pacjent sobie tego życzy, można zastosować lokalne środki przeciwbólowe w postaci kremów i maści.
- W przeciwieństwie do chirurgicznej metody leczenia laser nie pozostawia blizn. Wiązka laserowa jest atraumatyczna, więc praktycznie nie ma ryzyka powikłań, a okres rehabilitacji jest minimalny.
- Procedura jest bezkontaktowa (nie ma kontaktu ze skórą pacjenta instrumentów medycznych), dlatego ryzyko infekcji jest zmniejszone.
Przebieg leczenia, częstotliwość zabiegów i czas ekspozycji lasera określa się indywidualnie, w oparciu o stan ciała, wielkość, głębokość i lokalizację naczyń, a także wiek i styl życia pacjenta. Z reguły są to 2-3 procedury w odstępie 3-4 tygodni. Nawet po pierwszej procedurze usuwania zmian naczyniowych za pomocą lasera neodymowego pozytywny efekt jest już widoczny. Naczynia stają się blade, powierzchnia skóry staje się bardziej równa. Ta metoda jest idealna dla dużych i pojedynczych teleangiektazji na twarzy i teleangiektazje na nogach.