Treść strony

Kłykciny kończyste

Zobacz nasze zabiegi

Kłykciny kończyste narządów płciowych są chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Problem diagnozowania i leczenia tej choroby w ostatnich latach zwrócił szczególną uwagę ze względu na gwałtowny wzrost zachorowań, znaczną zaraźliwość i wysoki potencjał onkogenny wirusa (według różnych doniesień HPV wykryto w 12,2% przypadków z płaskonabłonkowym rakiem kanału odbytu).

Co to są kłykciny, co trzeba o nich wiedzieć?

Kłykciny kończyste tworzą się na powierzchni skóry narządów płciowych, często diagnozowane są kłykciny odbytu. W rzadkich przypadkach kłykciny widoczne są w jamie ustnej. Są to specyficzne nowotwory skóry, które występują, gdy dana osoba jest zarażona wirusem (HPV). Kłykciny często tworzą osobliwe skupiska, które wyglądają jak kalafior. Z uszkodzonej brodawki może uwolnić się płyn zawierający więcej cząstek wirusowych.

Takie objawy infekcji HPV prowadzą jedynie do niewielkiego bólu i dyskomfortu psychicznego, jednak istnieje ryzyko złośliwego zwyrodnienia nieprawidłowych komórek lub upośledzenia funkcji narządów. W przeciwieństwie do bezpiecznych grudek, które tworzą się na penisie u mężczyzn, kłykciny kończyste u mężczyzn są miękkie i mają różnorodny kształt. Pojawienie się takich nowotworów zwiększa prawdopodobieństwo przeniesienia infekcji na partnera seksualnego. Jak wyglądają kłykciny kończyste zdjęcia znajdujące się na stronie dokładnie pokazują.

Jak można zarazić się HPV?

Zakażenie HPV jest chorobą przenoszoną drogą płciową. W większości przypadków kłykciny kończyste w początkowym stadium nie objawiają się i ustępują samoistnie, jednak niektóre osoby często mają łagodne guzy w okolicy narządów płciowych, odbytu i jamy ustnej. Kłykciny kończyste w kolorze ciała są jedyną oznaką zakażenia HPV. Badania wykazały, że wzrost kłykciny pochwy zwiększa ryzyko raka pochwy a także szyjki macicy, u mężczyzn może nastąpić wzrost kłykciny kończystej odbytu i penisa. Specjaliści znają dużą liczbę gatunków HPV, które różnią się genomem i wirulencją.

Zmiany skórne występują na tle inwazji wirusowej i zmian w naturze podziału komórkowego. Ponadto w 90% przypadków zakażenie HPV przenoszone jest przez seks oralny, pochwowy lub analny. Używanie prezerwatywy znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia onkogennymi szczepami HPV, jednak rodzaje wirusów powodujących brodawki narządów płciowych mogą być również przenoszone przez chroniony stosunek seksualny. Bramą wejściową dla wirusa są niewielkie otarcia, pęknięcia lub otarcia. Nieprzestrzeganie higieny osobistej, noszenie ciasnej bielizny, maceracja fałd u osób otyłych, a także stany niedoboru odporności przyczyniają się do rozwoju zmian na dużym obszarze skóry. Usuwanie kłykcin jest możliwe do przeprowadzenia przez dermatologa, wybór najlepszej metody zawsze jest ustalany podczas konsultacji.

Wirus HPV jak można się zarazić poza aktywnością seksualną?

Czynnik zakaźny może przetrwać w środowisku i dostać się do nowego organizmu poprzez mikrouraz skóry. Przy kłykcinach kończystych zakażenie bez stosunku płciowego jest możliwe i dość często diagnozowane przez dermatologów. Może nastąpić przeniesienie wirusa na noworodka podczas porodu. W takim przypadku dziecko może mieć brodawki w krtani. Samozakażenie to przeniesienie zakażenia z jednego regionu anatomicznego do drugiego.

Pomimo faktu, że w 90% przypadków infekcja HPV jest eliminowana przez zdrowe ciało w ciągu dwóch lat po infekcji, patogen może utrzymywać się w zainfekowanych komórkach i wywoływać objawy choroby kilka lat po inwazji. Należy również pamiętać, że wirus może zostać przeniesiony na partnera seksualnego nawet przy braku brodawek w okolicy narządów płciowych.

Kłykciny kończyste objawy

Kłykciny kończyste to łagodne brodawki odbytu i narządów płciowych wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Kłykciny HPV pojawiają się w miejscach z uszkodzeniem skóry lub błony śluzowej w wyniku kontaktu seksualnego. Najczęściej jednak kłykciny pozostają bezobjawowe i stają się przypadkowym odkryciem podczas badania ginekologicznego. Kłykciny kończyste gdzie występują u kobiet? Formacje znajdują się na kroczu, wargach sromowych mniejszych, przedsionku, błony dziewiczej, łechtaczki, otworze cewki moczowej, pochwy i szyjki macicy, okolicy odbytu.

Kłykciny są raczej miękkimi, samotnymi, wielokrotnymi lub zlewającymi się formacjami o jasnoróżowym kolorze, przypominającymi kalafior, zlokalizowanymi na skórze krocza. Obserwowane są również kłykciny przy odbycie i w kanale odbytu. Rozmiary formacji wahają się od 0,1 cm do 20 cm średnicy. Chorzy skarżą się na uczucie ciała obcego w odbycie lub kroczu, swędzenie i pieczenie, ból lub pojawienie się krwi podczas defekacji (z lokalizacją brodawek narządów płciowych w kanale odbytu).

U kobiet kłykciny w pochwie i kłykciny na wargach sromowych powodują uporczywe swędzenie, dlatego należy zadbać o ich profesjonalne usunięcie. U mężczyzn kłykciny kończyste prącia nie powinny być pozostawiane bez leczenie, istnieje ryzyko powiększania się zmian. W przypadku umiejscowienia się kłykcin w jamie ustnej a dokładnie w gardle wirus HPV może doprowadzić do zmian rakowych, ponieważ może przenikać przez nabłonek układu oddechowego.

Przyczyną jest zarażenie się wirusem podczas seksu oralnego. Po rozpoznaniu HPV w jamie ustnej, trzeba poddać się zabiegowi ich usunięcia, aby zahamować rozwój choroby nowotworowej. Kłykciny kończyste w ciąży są również diagnozowane, jednak w większości przypadków HPV nie ma wpływu na rozwijający się płód. Jeżeli po urodzeniu dziecko będzie miało brodawki w jamie ustnej mogą zostać usunięte za pomocą lasera.

Kłykciny kończyste leczenie

Okres inkubacji hpv trwa od 3 tygodni do 6 miesięcy i średnio około 2,8 miesiąca. Mężczyźni i kobiety są równie podatni na tę chorobę. Średni wiek pacjentów waha się od 22 do 25 lat. Nawet przy odpowiednim i racjonalnym leczeniu kłykciny kończyste hpv narządów płciowych często powracają. Wynika to z faktu, że wirus może pozostać inaktywowany przez długi czas w pozornie zdrowych obszarach skóry i błon śluzowych. Metody usuwania kłykcin:

  • Kriochirurgia jest jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia kłykcin kończystych. Zmienioną powierzchnię zamraża się ciekłym azotem, co prowadzi do ich zniszczenia. Po wymrażaniu kłykcin następuje ich odpadnięcie i można zauważyć świeżą, jasnoróżową bliznę, która z czasem blednie aż staje się zupełnie niewidoczna.
  • Elektrokoagulacja jest skuteczną metodą leczenia kłykcin a dokładnie usuwania kłykcin kończystych u mężczyzn i kobiet, działania jej polega na zastosowaniu prądu o wysokiej częstotliwości a także specjalnych noży elektrycznych o odpowiednim kształcie.
  • Zabieg chirurgiczny jest kolejną metodą na leczenie kłykcin powodującą ich usunięcie przez chirurga w miejscowym znieczuleniu.
  • Metoda usuwania kłykcin laserem opinie lekarzy i pacjentów uzyskuje bardzo dobre, ponieważ nie powoduje dyskomfortu bólowego. Pojedyncze wiązki lasera kierowane są do środka brodawki a następnie wokół niej, po ich stwardnieniu, dermatolog lub chirurg usuwa ją za pomocą skalpela. Po laserowym usuwaniu kłykcin kończystych u mężczyzn zdjęcia pokazują pozytywy efekt i niewielkie ślady, które szybko znikają.
  • Podczas terapii leki na kłykciny to cytostatyki, leki immunomodulujące. Przy kłykcinach kończystych leczenie bez recepty jest przeprowadzane za pomocą roztworu, który przenika do jądra komórek tworzących brodawki. Po kuracji powinny obumrzeć i odpaść. Leczenie farmakologiczne sprowadza się do leczenia zewnętrznego w postaci kremów i maści na kłykciny.

Usuwanie kłykcin na NFZ nie jest możliwe, trzeba szukać pomocy prywatnego dermatologa. We Wrocławiu działa klinika dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin, gdzie można poddać się odpowiedniemu zabiegowi usuwania kłykcin kończystych. Czy w przypadku kłykcin kończystych leczenie domowe przyniesie pozytywne rezultaty? Takie zmiany skórne, powinny być diagnozowane i leczone przez dermatologa lub chirurga. Czasami można usłyszeć, że kłykciny kończyste leczone są octem, jest to zagrożone podrażnieniem i nadżerkami. Po skorzystaniu z konkretnych metod leczenia i usuwania kłykcin kończystych galeria zdjęć pokazuje osiągnięte przez pacjentów efekty.

Powrót na górę strony