Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Rozwiąż problem / Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste

16 czerwca 22

Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste narządów płciowych są chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Problem diagnozowania i leczenia tej choroby w ostatnich latach zwrócił szczególną uwagę ze względu na gwałtowny wzrost zachorowań, znaczną zaraźliwość i wysoki potencjał onkogenny wirusa (według różnych doniesień HPV wykryto w 12,2% przypadków z płaskonabłonkowym rakiem kanału odbytu).

Co to są kłykciny, co trzeba o nich wiedzieć?

Kłykciny kończyste tworzą się na powierzchni skóry narządów płciowych, często diagnozowane są kłykciny odbytu. W rzadkich przypadkach kłykciny widoczne są w jamie ustnej. Są to specyficzne nowotwory skóry, które występują, gdy dana osoba jest zarażona wirusem (HPV). Kłykciny często tworzą osobliwe skupiska, które wyglądają jak kalafior. Z uszkodzonej brodawki może uwolnić się płyn zawierający więcej cząstek wirusowych.

Takie objawy infekcji HPV prowadzą jedynie do niewielkiego bólu i dyskomfortu psychicznego, jednak istnieje ryzyko złośliwego zwyrodnienia nieprawidłowych komórek lub upośledzenia funkcji narządów.

W przeciwieństwie do bezpiecznych grudek, które tworzą się na penisie u mężczyzn, kłykciny kończyste u mężczyzn są miękkie i mają różnorodny kształt. Pojawienie się takich nowotworów zwiększa prawdopodobieństwo przeniesienia infekcji na partnera seksualnego.

Jak można zarazić się HPV?

Zakażenie HPV jest chorobą przenoszoną drogą płciową. W większości przypadków kłykciny kończyste w początkowym stadium nie objawiają się i ustępują samoistnie, jednak niektóre osoby często mają łagodne guzy w okolicy narządów płciowych, odbytu i jamy ustnej. Kłykciny kończyste w kolorze ciała są jedyną oznaką zakażenia HPV. Badania wykazały, że wzrost kłykciny pochwy zwiększa ryzyko raka pochwy a także szyjki macicy, u mężczyzn może nastąpić wzrost kłykciny kończystej odbytu i penisa. Specjaliści znają dużą liczbę gatunków HPV, które różnią się genomem i wirulencją.

Zmiany skórne występują na tle inwazji wirusowej i zmian w naturze podziału komórkowego. Ponadto w 90% przypadków zakażenie HPV przenoszone jest przez seks oralny, pochwowy lub analny. Używanie prezerwatywy znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia onkogennymi szczepami HPV, jednak rodzaje wirusów powodujących brodawki narządów płciowych mogą być również przenoszone przez chroniony stosunek seksualny. Bramą wejściową dla wirusa są niewielkie otarcia, pęknięcia lub otarcia. Nieprzestrzeganie higieny osobistej, noszenie ciasnej bielizny, maceracja fałd u osób otyłych, a także stany niedoboru odporności, przyczyniają się do rozwoju zmian na dużym obszarze skóry. Usuwanie kłykcin jest możliwe do przeprowadzenia przez dermatologa, wybór najlepszej metody zawsze jest ustalany podczas konsultacji.

Wirus HPV jak można się zarazić poza aktywnością seksualną?

Czynnik zakaźny może przetrwać w środowisku i dostać się do nowego organizmu poprzez mikrouraz skóry. Przy kłykcinach kończystych zakażenie bez stosunku płciowego jest możliwe i dość często diagnozowane przez dermatologów. Może nastąpić przeniesienie wirusa na noworodka podczas porodu. W takim przypadku dziecko może mieć brodawki w krtani. Samozakażenie to przeniesienie zakażenia z jednego regionu anatomicznego do drugiego.

Pomimo faktu, że w 90% przypadków infekcja HPV jest eliminowana przez zdrowe ciało w ciągu dwóch lat po infekcji, patogen może utrzymywać się w zainfekowanych komórkach i wywoływać objawy choroby kilka lat po inwazji. Należy również pamiętać, że wirus może zostać przeniesiony na partnera seksualnego nawet przy braku brodawek w okolicy narządów płciowych.

Kłykciny kończyste objawy

Kłykciny kończyste to łagodne brodawki odbytu i narządów płciowych wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Kłykciny HPV pojawiają się w miejscach z uszkodzeniem skóry lub błony śluzowej w wyniku kontaktu seksualnego. Najczęściej jednak kłykciny pozostają bezobjawowe i stają się przypadkowym odkryciem podczas badania ginekologicznego.

Gdzie występują kłykciny kończyste u kobiet? Formacje znajdują się na kroczu, wargach sromowych mniejszych, przedsionku, błony dziewiczej, łechtaczki, otworze cewki moczowej, pochwy i szyjki macicy, okolicy odbytu.

Kłykciny są raczej miękkimi, samotnymi, wielokrotnymi lub zlewającymi się formacjami o jasnoróżowym kolorze, przypominającymi kalafior, zlokalizowanymi na skórze krocza. Obserwowane są również kłykciny przy odbycie i w kanale odbytu. Rozmiary formacji wahają się od 0,1 cm do 20 cm średnicy. Chorzy skarżą się na uczucie ciała obcego w odbycie lub kroczu, swędzenie i pieczenie, ból lub pojawienie się krwi podczas defekacji (z lokalizacją brodawek narządów płciowych w kanale odbytu).U kobiet kłykciny w pochwie i kłykciny na wargach sromowych powodują uporczywe swędzenie, dlatego należy zadbać o ich profesjonalne usunięcie.

Diagnozuje się również kłykciny kończyste u kobiet w ciąży. Jednak w większości przypadków HPV nie ma wpływu na rozwijający się płód. Jeżeli po urodzeniu dziecko będzie miało brodawki w jamie ustnej mogą zostać usunięte za pomocą lasera.

U mężczyzn kłykciny kończyste prącia nie powinny być pozostawiane bez leczenie, istnieje ryzyko powiększania się zmian. W przypadku umiejscowienia się kłykcin w jamie ustnej a dokładnie w gardle wirus HPV może doprowadzić do zmian rakowych, ponieważ może przenikać przez nabłonek układu oddechowego.

Przyczyną jest zarażenie się wirusem podczas seksu oralnego. Po rozpoznaniu HPV w jamie ustnej, trzeba poddać się zabiegowi ich usunięcia, aby zahamować rozwój choroby nowotworowej. Kłykciny kończyste leczenie

Okres inkubacji hpv trwa od 3 tygodni do 6 miesięcy i średnio około 2,8 miesiąca. Mężczyźni i kobiety są równie podatni na tę chorobę. Średni wiek pacjentów waha się od 22 do 25 lat. Nawet przy odpowiednim i racjonalnym leczeniu kłykciny kończyste hpv narządów płciowych często powracają. Wynika to z faktu, że wirus może pozostać inaktywowany przez długi czas w pozornie zdrowych obszarach skóry i błon śluzowych.

Metody usuwania kłykcin kończystych:

  • Kriochirurgia jest jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia kłykcin kończystych. Zmienioną powierzchnię zamraża się ciekłym azotem, co prowadzi do ich zniszczenia. Po wymrażaniu kłykcin następuje ich odpadnięcie i można zauważyć świeżą, jasnoróżową bliznę, która z czasem blednie aż staje się zupełnie niewidoczna.
  • Elektrokoagulacja jest skuteczną metodą leczenia kłykcin a dokładnie usuwania kłykcin kończystych u mężczyzn i kobiet. Działanie jej polega na zastosowaniu prądu o wysokiej częstotliwości a także specjalnych noży elektrycznych o odpowiednim kształcie.
  • Zabieg chirurgiczny jest kolejną metodą leczenia kłykcin powodującą ich usunięcie przez chirurga. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
  • Metoda usuwania kłykcin kończystych laserem jest coraz częściej stosowana i wysoko oceniania przez pacjentów i lekarzy. Nie powoduje dyskomfortu bólowego. Pojedyncze wiązki lasera kierowane są do środka brodawki a następnie wokół niej, po ich stwardnieniu, dermatolog lub chirurg usuwa ją za pomocą skalpela.
  • Leczenie farmakologiczne sprowadza się do leczenia zewnętrznego w postaci kremów i maści na kłykciny. Stosuje się również cytostatyki, leki immunomodulujące. Przy kłykcinach kończystych leczenie bez recepty jest przeprowadzane za pomocą roztworu, który przenika do jądra komórek tworzących brodawki. Po kuracji powinny obumrzeć i odpaść.

Leczenie kłykcin kończystych w Soft Skin Clinic we Wrocławiu

Soft Skin Clinic oferuje zabiegi leczenia i usuwania kłykcin kończystych. Kłykciny kończyste powinny być zdiagnozowane i leczone przez dermatologa i chirurga. W naszej klinice pacjent ma zapewniony komfort, bezpieczeństwo i poczucie intymności.

Leczenie „na własną” kłykciń kończystych jest mało skuteczne. Przy zastosowaniu niewłaściwych metod może prowadzić, do podrażnień i nadżerek.

Nigdy nie lekceważ zmian skórnych w okolicach intymnych. Skonsultuj je z lekarzem dermatologiem.

Przejdź do cennika

Problem dotyczy również Ciebie? Nie czekaj! Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Polecane zabiegi

Konsultacja kosmetologiczna Wrocław

Konsultacja u kosmetologa jest pierwszym krokiem w rozwiązaniu wielu problemów skórnych oraz ustaleniu odpowiednich strategii pielęgnacyjnych. Konsultacja kosmetologiczna w Soft...

Dowiedz się więcej

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja to metoda terapeutyczna stosowana od wielu lat w dermatologii.

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 198 opinii
Zobacz opinie