Problem dotyczy również Ciebie? Nie czekaj!

Skontaktuj się już dziś. Zadzwoń +48 717 162 479 lub napisz rejestracja@softskin-clinic.pl.

Skontaktuj się
Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Rozwiąż problem / Kępki żółte

Kępki żółte

16 czerwca 22

Kępki żółte – leczenie

Żółtaki (kępki żółte) tworzą się na powiekach i wokół nich u osób w wieku starszym i średnim. Częściej występują u kobiet. Przyczyną żółtaków jest gromadzeniem się lipidów (tłuszczów) pod skórą. Według badań istnieje bezpośredni związek między obecnością kępek żółtych powiek a poziomem cholesterolu we krwi. Usuwanie żółtaków cholesterolowych jest łatwe. W tym celu kosmetolodzy stosują elektrokoagulację, koagulację laserową lub zalecają zabieg chirurgiczny.

O czym świadczą kępki żółte? 

Głównym powodem pojawienia się żółtaków cholesterolowych jest naruszenie metabolizmu lipidów w organizmie spowodowane niewłaściwą dietą, obfitością tłuszczów zwierzęcych w diecie i podwyższonym poziomem cukru we krwi. Żółtaki cholesterolowe pojawiają się nagle, bez zaczerwienienia lub innych zmian na skórze powiek. Rosną bardzo powoli, rozprzestrzeniają się stopniowo na całą powierzchnię powieki.

Czym są kępki żółte powiek? 

Kępki żółte powiek to nowotwór związany z łagodnym rozrostem. Istnieje kilka jego odmian: zlokalizowanych na powiekach lub wpływające na inne części ciała. W przeważającej większości przypadków jest on rozmieszczony na górnej powiece, rzadziej na dolnej powiece lub obu.

Plamy na powiekach mogą przybierać różne rozmiary. Wyglądają jak płytka tworzącą się na górnej powiece. Najczęściej kępki żółte powiek znajdują się bliżej wewnętrznego kącika oka, wystają nieco ponad powierzchnię skóry, co sprawia, że są widoczne gołym okiem.

Żółte plamki na powiekach mają miękką konsystencję, żółtawy odcień, po naciśnięciu ich nie jest odczuwany ból. Złogi cholesterolu na powiece i pod oczami mogą być pojedyncze i wielokrotne. Liczne żółtaki płaskie na powiekach mogą łączyć się w pojedyncze płytki, które mają rozmyte krawędzie i bulwiastą powierzchnię. Często żółtaki tworzą ciągłą cienką linię, która biegnie wzdłuż całej powierzchni powieki.

Specjaliści twierdzą, że są to złogi łojowe pod oczami, które w swojej strukturze przypominające tłuszczaka.

Objawy żółtych plam na powiekach

Żółtaki powiek zwykle rosną do wielkości małego grochu, w rzadkich przypadkach do wielkości fasoli (około 4-5 cm). Na zewnątrz ta łagodna formacja jest żółtawą, płaską płytką, z różną wielkością i nierównymi granicami. Ich powierzchnia może być gładka lub lekko pomarszczona.

Najczęściej znajdują się na górnej i dolnej powiece, ale czasami można je zaobserwować w innych częściach twarzy: na języku lub małżowinie usznej.

Kępki żółte nie powodują nieprzyjemnych wrażeń, z wyjątkiem dyskomfortu psychicznego związanego z ich pojawieniem się, ponieważ wpływają na wygląd, dlatego są uważane za dość duży problem kosmetyczny. Nie ma żadnych dodatkowych objawów, takich jak swędzenie lub zaczerwienienie.

Czy kępki żółte mogą same zniknąć? 

Żółte plamki na powiekach rosną powoli i nie mogą przerodzić się w nowotwór złośliwy, ale same w sobie nigdy nie znikną. Usuwanie złogów cholesterolowych z powiek jest konieczne, jeżeli zaburzają one postrzeganie siebie, jako osoby atrakcyjnej. Osoby zmagające się z żółtakami powinny skonsultować się z dermatologiem. Podczas wizyty lekarz obejrzy zmiany na powiekach i doradzi najbezpieczniejszy sposób ich usunięcia.

Jak usunąć złogi cholesterolowe pod oczami?

Usuwanie złogów cholesterolowych z powiek można przeprowadzić na kilka sposobów:

 • Chirurgicznie

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych – wycięcie żółtaków odbywa się za pomocą skalpela. Ta procedura pozostawia bliznę na powiece i jest wykorzystywana do usuwania dużych złogów cholesterolu na powiekach. Metoda jest również zalecana, jeśli konieczne jest wycięcie nadmiaru tkanki na zwisającej górnej powiece.

 • Laserem

Laser – nowoczesna metoda, która jest jedną z najbezpieczniejszych. W procesie ekspozycji laserowej tylko obszar objęty żółtakami płaskimi na powiece jest poddawany leczeniu bez ingerencji na zdrowej tkance. Dzięki wysokiej precyzji i bezdotykowej dokładności zachowana jest sterylność.

Kępki żółte usuwanie laserem Fotona 4D

Dzisiaj jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się żółtaków szybko i na zawsze. Ekspozycja odbywa się za pomocą lasera Fotona, który od dawna z powodzeniem stosowany jest w kosmetologii estetycznej. Niszczy struktury tłuszczowe bez uszkadzania otaczających tkanek.

Usuwanie laserowe kępek żółtych laserem ma wiele zalet:  

 • Brak mechanicznego uszkodzenia skóry
 • Szybkie zatrzymanie krwawienia
 • Całkowita bezbolesność
 • Wysoka dokładność usuwania żółtaków na powiekach
 • Brak blizn
 • Krótki okres rehabilitacji

Leczenie laserowe jest szeroko stosowane w leczeniu różnych problemów skórnych. Usunięcie żółtaków cholesterolowych za pomocą lasera, daje dobry wynik. Złogi cholesterolowe pod oczami i na powiece znikają i nie ma już nawrotów. Po zabiegu należy utrzymywać dietę ograniczającą tłuszcze i minimalizować spożycie węglowodanów.

 • Krioterapią

Krioterapia – zastosowanie bardzo niskich temperatur niszczy kępki żółte na powiekach i zatrzymuje wzrost komórek tych złogów łojowych. Kępki żółte usuwane ciekłym azotem nie odrastają. Po ekspozycji potrzeba od 1,5 do 2 tygodni, aby tkanka, która została zamrożona, mogła się odnowić.

 • Elektrokoagulacją

Elektrokoagulacja – usuwanie kępek żółtych następuje przez wystawienie ich na działanie prądu elektrycznego. Regeneracja tkanek zajmuje około 1,5 tygodnia.

 • Przez falę radiową

Fala radiowa – usuwanie z wysoką precyzją poprzez wystawienie działania elektrody na skórę.

Koszt usunięcia żółtaków z powieki zależy od zastosowanej metody ekspozycji. Jednym z najdroższych, ale jednocześnie najbardziej skutecznych i łagodnych skutków dla ciała jest użycie lasera.

 Domowe sposoby na kępki żółte

Zastosowanie roślin leczniczych w celu obniżenia poziomu cholesterolu ma wiele zalet: mają łagodny efekt, łatwiej je tolerować i mają mniej skutków ubocznych. Ponadto kompresy mogą pomóc na wczesnym etapie ich występowania. Usuwanie kępek żółtych domowymi sposobami może ograniczyć ich wielkość, jeżeli dermatolog nie będzie widział przeciwwskazań, można z nich skorzystać.

Kompresy:

Kompresy wykonuje się samemu w domu. Każdy z kompresów pozostawia się na powiekach na kwadrans, a następnie zmywa ciepłą wodą.

Składniki kompresów i sposób przygotowania 

 1. W piekarniku pieczemy jedną cebulę i mieszamy ją z kruszonym mydłem aż osiągnie papkowatą konsystencję.
 2. Łyżkę miodu i taką samą ilość mąki miesza się z jajkiem lub miód w stosunku 1: 1 miesza się ze śmietaną aż do powstania papkowatej konsystencji.

Opinie na temat stosowania środków ludowych są w większości pozytywne. Warunkiem jest regularność stosowania i takie leczenie jest uzgodnione z lekarzem.

Kępki żółte leczenie ziołami

Na kępki żółte można stosować wywary z różnych roślin leczniczych: korzenia mniszka lekarskiego, pąków brzozy, kwiatu nieśmiertelnika.

Ponadto, aby usunąć żółtaki, warto pić soki z surowych warzyw i owoców: pomidorów, szpinaku, buraków, selera, cytrusów. Jednoczenie należy upewnić się, że nie ma przeciwskazań oraz zaburzeń w drogach żółciowych i nerkach.

Leczenie kępek żółtych w Soft Skin Mecical Center  

W Soft Skin Medical Center od lat zajmujemy się usuwaniem kępek żółtych. Opinie naszych pacjentów są pozytywne. Najwyżej ceniony i wybierany jest zabieg usuwanie kępek żółtych laserem. Jest on całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny. W zależności od wielkości zmian na powiekach, wykonujemy również chirurgiczne usuwanie kępek żółtych. Przed każdym zabiegiem niezbędna jest konsultacja dermatologiczna lub chirurgiczna i określenie najskuteczniejszej w danym przypadku metody terapeutycznej.

Przejdź do cennika

Problem dotyczy również Ciebie? Nie czekaj! Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Polecane zabiegi

Konsultacja kosmetologiczna Wrocław

Konsultacja u kosmetologa jest pierwszym krokiem w rozwiązaniu wielu problemów skórnych oraz ustaleniu odpowiednich strategii pielęgnacyjnych. Konsultacja kosmetologiczna w Soft...

Dowiedz się więcej

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja to metoda terapeutyczna stosowana od wielu lat w dermatologii.

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 227 opinii
Zobacz opinie