Treść strony

Kępki żółte

Zobacz nasze zabiegi

Żółtaki (kępki żółte) tworzą się na powiekach i wokół nich u osób w wieku starszym i średnim. Ta wada kosmetyczna występuje częściej u kobiet. Jest to spowodowane gromadzeniem się lipidów (tłuszczów) pod skórą. Istnieje bezpośredni związek między obecnością kępek żółtych powiek a poziomem cholesterolu we krwi. Usuwanie żółtaków cholesterolowych jest łatwe. W tym celu kosmetolodzy stosują elektrokoagulację, koagulację laserową lub zalecają zabieg chirurgiczny.

Co to jest – złogi cholesterolu na powiece?

Żółte plamy na powiekach to żółtaki cholesterolowe zdjęcia pokazują ich najczęstsze umiejscowienie. Kępki żółte powiek to nowotwór związany z łagodnym rozrostem. Istnieje kilka jego odmian: zlokalizowanych na powiekach lub wpływające na inne części ciała. W przeważającej większości przypadków jest on rozmieszczony na górnej powiece, rzadziej na dolnej powiece lub obu. Plamy na powiekach zdjęcia przedstawiają w różnych rozmiarach. Przypominają płytkę tworzącą się na górnej powiece. Najczęściej kępki żółte powiek znajdują się bliżej wewnętrznego kącika oka pacjenta, wystają nieco ponad powierzchnię skóry, dzięki czemu są widoczne gołym okiem.

Te złogi łojowe pod oczami różni się od otaczającej skóry kolorem, mają żółtawy odcień. Żółte plamki na powiekach mają miękką konsystencję, po naciśnięciu nie jest odczuwany ból. Złogi cholesterolu na powiece i pod oczami mogą być pojedyncze i wielokrotne. Liczne żółtaki płaskie na powiekach mogą łączyć się w pojedyncze płytki, które mają rozmyte krawędzie i bulwiastą powierzchnię. Często żółtaki tworzą ciągłą cienką linię, która biegnie wzdłuż całej powierzchni powieki.

Przyczyny pojawiania się złogów cholesterolu na powiece i pod oczami

Głównym powodem pojawienia się żółtaków cholesterolowych jest naruszenie metabolizmu lipidów w organizmie spowodowane niewłaściwą dietą, obfitością tłuszczów zwierzęcych w diecie i podwyższonym poziomem cukru we krwi. Żółtaki cholesterolowe pojawiają się nagle, bez zaczerwienienia lub innych zmian na skórze powiek. Rosną bardzo powoli, rozprzestrzeniają się stopniowo na całą powierzchnię powieki.

Objawy żółtych plam na powiekach

Żółtaki powiek zwykle rosną do wielkości małego grochu, w rzadkich przypadkach do wielkości fasoli (około 4-5 cm) . Na zewnątrz ta łagodna formacja jest żółtawą, płaską płytką, z różną wielkością i nierównymi granicami. Ich powierzchnia może być gładka lub lekko pomarszczona. Najczęściej znajdują się na górnej i dolnej powiece, ale czasami można je zaobserwować w innych częściach twarzy: na języku lub małżowinie usznej. Kępki żółte nie powodują nieprzyjemnych wrażeń, z wyjątkiem dyskomfortu psychicznego związanego z ich pojawieniem się, ponieważ wpływają na wygląd, dlatego są uważane za dość duży problem kosmetyczny. Nie ma żadnych dodatkowych objawów, takich jak swędzenie lub zaczerwienienie.

Specjaliści twierdzą, że są to złogi łojowe pod oczami, które w swojej strukturze przypominające tłuszczaka. Czy kępki żółte mogą same zniknąć? Żółte plamki na powiekach rosną powoli i nie mogą przerodzić się w nowotwór złośliwy, ale same w sobie nigdy nie znikną. Usuwanie złogów cholesterolowych z powiek jest konieczne, jeżeli zaburzają one postrzeganie siebie, jako osoby atrakcyjnej. Ludzie zmagający się z żółtakami powinni skonsultować się z dermatologiem a typowy wygląd i lokalizacja formacji umożliwia postawienie diagnozy podczas wstępnego badania. Takie plamy na powiekach zdjęcia pokazują bardzo wyraźnie, można, więc porównać swój przypadek i umówić się na wizytę lekarską.

Domowe sposoby na kępki żółte

Zastosowanie roślin leczniczych w celu obniżenia poziomu cholesterolu ma wiele zalet: mają łagodny efekt, łatwiej je tolerować i mają mniej skutków ubocznych. Ponadto kompresy mogą pomóc na wczesnym etapie ich występowania. Usuwanie kępek żółtych domowymi sposobami może ograniczyć ich wielkość, jeżeli dermatolog nie będzie widział przeciwwskazań, można z nich skorzystać.

Kompozycje do kompresów:

Jedna upieczona w piekarniku cebula, kruszona i mieszana z mydłem, aż osiągnie papkowatą konsystencję. Inny domowy sposób na kępki żółte: łyżkę miodu i taką samą ilość mąki miesza się z jajkiem lub miód w stosunku 1: 1 miesza się ze śmietaną. Każdy z kompresów pozostawia się na powiekach na kwadrans, a następnie zmywa ciepłą wodą. Opinie na temat stosowania środków ludowych są w większości pozytywne, jeśli są stosowane regularnie, a takie leczenie jest uzgodnione z lekarzem.

Kępki żółte leczenie ziołami

Wywary z różnych roślin leczniczych: korzenie mniszka lekarskiego, pąki brzozy, kwiaty nieśmiertelnika. Ponadto, aby usunąć żółtaki, warto pić soki z surowych warzyw i owoców: pomidorów, szpinaku, buraków, selera, cytrusów. Jednak najpierw należy upewnić się, że nie ma zaburzeń w drogach żółciowych i kamieniach nerkowych.

Jak usunąć złogi cholesterolowe pod oczami?

Procedurę usuwania złogów cholesterolowych z powiek można przeprowadzić na kilka sposobów:

 • Chirurgicznie
 • Laserem
 • Krioterapią
 • Elektrokoagulacją
 • Przez falę radiową.

Koszt usunięcia żółtaków z powieki zależy od zastosowanej metody ekspozycji. Jednym z najdroższych, ale jednocześnie najbardziej skutecznych i łagodnych skutków dla ciała jest użycie lasera.

 • Fala radiowa – usuwanie z wysoką precyzją poprzez wystawienie działania elektrody na skórę.
 • Krioterapia – zastosowanie bardzo niskich temperatur niszczy kępki żółte na powiekach i zatrzymuje wzrost komórek tych złogów łojowych. Kępki żółte usuwane ciekłym azotem nie odrastają. Po ekspozycji potrzeba od 1,5 do 2 tygodni, aby tkanka, która została zamrożona, mogła się odnowić.
 • Elektrokoagulacja – usuwanie kępek żółtych następuje przez wystawienie ich na działanie prądu elektrycznego. Regeneracja tkanek zajmuje około 1,5 tygodnia.
 • Laser – nowoczesna metoda, która jest jedną z najbezpieczniejszych. W procesie ekspozycji laserowej tylko obszar objęty żółtakami płaskimi na powiece jest poddawany leczeniu bez ingerencji na zdrowej tkance. Dzięki wysokiej precyzji i bezdotykowej dokładności zachowana jest sterylność.
 • Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych – wycięcie żółtaków odbywa się za pomocą skalpela. Ta procedura pozostawia bliznę na powiece i jest wykorzystywana do usuwania dużych złogów cholesterolu na powiekach. Metoda jest również zalecana, jeśli konieczne jest wycięcie nadmiaru tkanki na zwisającej górnej powiece.

Opinie pacjentów, którzy przeszli procedurę usuwania, są pozytywne. Dobry efekt kosmetyczny i duża liczba pozytywnych odpowiedzi jest związana z zabiegami wykonywanymi w klinice dermatologii i medycyny estetycznej Sost Skin we Wrocławiu. Usuwanie kępek żółtych laserem opinie osiąga najlepsze, po konsultacji dermatologicznej pacjent przechodzi nieinwazyjny zabieg. Każda z opisanych metod usuwania żółtaków jest możliwa do przeprowadzenia w tej klinice, wymagana będzie tylko konsultacja dermatologiczna lub konsultacja chirurgiczna.

Kępki żółte usuwanie laserem Fotona 4D

Dzisiaj jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się żółtaków szybko i na zawsze. Ekspozycja odbywa się za pomocą lasera Fotona, który od dawna z powodzeniem stosowany jest w kosmetologii estetycznej. Niszczy struktury tłuszczowe bez uszkadzania otaczających tkanek. Jeżeli zdiagnozowane są kępki żółte usuwanie laserowe będzie miało wiele zalet:

 • Brak mechanicznego uszkodzenia skóry
 • Szybkie zatrzymanie krwawienia
 • Całkowita bezbolesność
 • Wysoka dokładność usuwania żółtaków na powiekach
 • Brak blizn
 • Krótki okres rehabilitacji.

Leczenie laserowe jest szeroko stosowane w leczeniu różnych problemów skórnych. Usunięcie żółtaków cholesterolowych za pomocą lasera, daje dobry wynik. Złogi cholesterolowe pod oczami i na powiece znikają i nie ma już nawrotów. Podczas konsultacji dermatologicznej, pacjent otrzyma instrukcje: po zabiegu przez 1-2 tygodnie trzeba przestrzegać specjalnej diety, eliminując tłuszcze i minimalizując spożycie węglowodanów.

Powrót na górę strony