Grudki
Zobacz nasze zabiegi
Perliste grudki powodują defekt estetyczny na narządach płciowych mężczyzn i kobiet. Grudki perliste prącia to małe wypukłości, które tworzą się na grzbiecie żołędzi. Są to zmiany całkowicie nieszkodliwe, nie są przenoszone drogą płciową i nie są zaraźliwe. Grudki są małe, gładkie w dotyku mają biały kolor i rozmiar od 1 do 3 mm. Bardzo często tworzą one na zewnątrz kilka łańcuchów, które są podobne do sznurków pereł i dlatego pojawiła się nazwa perliste grudki. Nie powodują bólu i zgodnie z ogólnymi statystykami, występują w 20% męskiej populacji. Grudki perliste u kobiet występują na sromie a ich wygląd jest podobny do męskich formacji. Jeżeli komuś spędzają sen z powiek grudki perliste usunięcie może podnieść samoocenę. Konsultacja dermatologiczna pozwoli poznać skuteczne metody ich eliminacji.
Dlaczego na narządach płciowych pojawiają się perliste grudki?
Posiadacze grudek perlistych martwią się przyczynami ich wystąpienia, jednak nie należą do nich choroby przenoszone drogą płciową.
Takie formacje mogą wystąpić z powodu:
- Zatkania gruczołów łojowych zwiększając uwalnianie sebum. Przy tej ilości organizm nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie, w wyniku, czego pojawiają się grudki perliste.
- Zaburzenia hormonalne w okresie dojrzewania, gdy liczba androgenów znacznie wzrasta, prowadzi do nadmiaru smegmy (biała lub żółtawa wydzielina gromadząca się pod napletkiem u mężczyzn, u kobiet pod łechtaczką). Zwiększa to ryzyko podrażnienia i infekcji skóry.
- Nieprawidłowości w procesach metabolicznych organizmu. Niedobór lub nadmierna ilość białka ma zły wpływ na strukturę skóry. Jeśli dana osoba spożywa niewiele węglowodanów, wówczas organizm zmniejsza odporność na czynniki negatywne.
- Niedobór witamin może również powodować pojawienie się grudek perlistych. W dużym stopniu wpływa na to brak tokoferolu i retinolu. Substancje te są niezbędne do prawidłowego rozwoju nabłonka, co bezpośrednio wpływa na wygląd skóry w całym ciele.
- Dziedziczność. W około 75% przypadków grudki perliste są dziedziczone.
Ponadto niektórzy lekarze uważają, że grudki perliste prącia przyczynę mają w nieodpowiedniej higienie. Sprawa dotyczy nie tylko gromadzenia się smegmy, ale także produktów odpadowych. Często występowanie perlistych grudek obserwuje się w wieku od 10 do 13 lat. Ale w niektórych przypadkach grudki mogą pojawić się po 20-25 roku życia, gdy dana osoba prowadzi aktywne życie seksualne. Faktem jest, że grudki występują częściej u mężczyzn z wysokim poziomem testosteronu i pośrednio są oznaką nadpobudliwości seksualnej. Grudki perliste prącia leczenia nie wymagają, jeżeli mężczyźnie nie przeszkadzają może ich pozostawić bez żadnej kuracji, jedyne zagrożenie to pojawienie się większej liczby grudek.
Grudki perliste – objawy
Nie są to duże i bezbolesne formacje w kształcie stożka z doskonale matową powierzchnią przypominającą perły, które znajdują się na koronie żołędzi prącia. Zwykle grudki perliste otaczają podstawę głowy prącia w kształcie pierścienia, w jednym lub dwóch rzędach. Bardzo często perłowe grudki są mylone z brodawkami narządów płciowych lub kłykcinami. W przeciwieństwie do grudek perłowych, kłykciny mogą tworzyć się w zewnętrznym obszarze narządów płciowych i powodować nieprzyjemne i bolesne odczucia. Mężczyźni, którzy zauważają grudki perliste na żołędziu nie obserwują nieprzyjemnych wrażeń, obrzęku, stanu zapalnego i krwawienia. Grudki nie mogą być przenoszone ani drogą płciową, ani przez kropelki w powietrzu nie powodują zarażenia innej osoby. Grudki perliste sromu nie przeszkadzają kobiecie w codziennym życiu, ale mogą stanowić dyskomfort psychiczny, dlatego wiele z nich decyduje się na usunięcie.
Grudki perliste a kłykciny
Często perliste grudki są mylone z kłykcinami, jednak te są spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Natomiast grudki nie mają żadnego związku z infekcją. Objawy również są inne, kłykciny pojawiają się nie tylko na penisie (żołędzi), ale również na wędzidełku, mosznie, odbycie. W przypadku kobiet kłykciny obejmują nie tylko wargi sromowe, ale również pochwę, cewkę moczową i szyjkę macicy.
Diagnostyka grudek perlistych
Grudki perliste jak się pozbyć bez nawrotów? Zdiagnozowanie przez dermatologa takiej zmiany skórnej nie będzie trudne. Ale zdarza się, że niektórzy ludzie zauważając perliste grudki na penisie lub guzki perliste na sromie i podejrzewają podłoże w chorobie zakaźnej. Aby nie popełnić błędu, należy skontaktować się ze dermatologiem, specjalista potrafi rozpoznać problem i wskazać najskuteczniejsze metody usuwania. We Wrocławiu w klinice dermatologicznej Sof Skin dostępne są różne procedury zapewniające usunięcie grudek bez odrostania.
Pomimo tego, że grudki perliste z natury nie są chorobą zakaźną i absolutnie nie są związane z życiem seksualnym, mogą powodować niepokój. Problem polega na tym, że niektórzy mężczyźni, biorąc grudki perliste na wysypkę, zaczynają je wyciskać, w ten sposób wyrządzając sobie krzywdę. Takie działania doprowadzą do blizn i infekcji. Perliste grudki warg sromowych również nie mogą być poddawane samodzielnemu leczeniu, tylko dermatolog może wskazać metodę usuwania takich zmian.
Grudki perliste leczenie
Mężczyźni i kobiety zastanawiają się – grudki perliste czy znikną? Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że te formacje znikną samoistnie, a jest obawa, że ich ilość wzrośnie, dlatego odczuwając dyskomfort psychiczny z powodu ich obecności, lepiej skorzystać z metod medycyny estetycznej. Na grudki perliste maść dostępna w aptece nie przyniesie zadowalających rezultatów, może to być pomoc doraźna, ale nie spowoduje ich ustąpienia. Czasami w Internecie można zobaczyć narządy płciowe po usunięciu grudek perlistych zdjęcia udowadniają, że zabiegi laserowe i dermochirurgiczne przynoszą oczekiwane rezultaty. Oglądane grudki perliste przed i po zabiegu dają pacjentom potwierdzenie na skuteczność przeprowadzanych procedur kosmetologicznych. Na grudki perliste prącia usuwanie zaproponowane przez dermatologa jest efektywne i niezbyt inwazyjne, nie trzeba obawiać się dolegliwości ani powikłań.
Perliste grudki jak usunąć?
- Laserowe usuwanie grudek perlistych nie wymaga znieczulenia. Grudki lub ich części odparowuje się za pomocą zogniskowanej wiązki lasera Fotona. Wiązka lasera nie powoduje uszkodzenia otaczającej, zdrowej tkanki, dzięki czemu nie ma obawy o pojawienie się blizn. Zabieg laserowy jest bezpieczny i bezbolesny.
- Ciekły azot. Na grudki perłowe ma wpływ ekstremalne zimno. Ta procedura nie ma prawie żadnych skutków ubocznych. Krioterapia jest uważana za bardzo skuteczną metodę w walce z grudkami perlistymi, ponieważ efekt jest bardziej trwały.
- Za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości i noża elektrycznego każda grudka jest usuwana osobno.
Wykorzystywane jest również usuwanie grudek perlistych za pomocą konwencjonalnego skalpela. Cały zabieg chirurgiczny trwa około godziny. Pacjent musi przemywać miejsca, w których była przeprowadzana procedura specjalnym środkiem zaleconym przez lekarza. Przy zabiegu na grudki perliste usunięcie cenę będzie miało adekwatną do danej procedury, podczas kwalifikacji u dermatologa, podany będzie całkowity koszt leczenia.
Perliste grudki prącia domowe sposoby
- Sok z aloesu – wcieranie w miejsca występowania grudek perlistych.
- Nagietek – łyżkę suchych kwiatów zalać pół lirem wrzącej wody. Pozostawić do zaparzania a po wystudzeniu, przecedzić i przemywać perliste grudki.
- Nagietek i miód – posiadając nalewkę z nagietka, można jej użyć w proporcji: szklanka ciepłej wody, łyżeczka nalewki i łyżeczka miodu. Po wymieszaniu wszystkich składników nanieść na zmiany skórne.
Czy posiadając grudki perliste usuwanie domowe przyniesie dobry efekt? Stosowane na grudki perliste domowe sposoby mogą doprowadzić do ich zmniejszenia, jednak nie ma gwarancji ich zniknięcia. Niektórzy mężczyźni posiadający grudki perliste na penisie sięgają po medycynę ludową, która proponuje olejki do przemywania. Na grudki perliste olejek z drzewa herbacianego i olejek rycynowy mogą być stosowane trzy razy dziennie i nanoszone na penisa za pomocą wacika. Zawsze w przypadku pojawienia się formacji na narządach płciowych konieczna jest konsultacja dermatologiczna.