Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń

Naczyniaki

16 czerwca 22

Naczyniaki

Naczyniaki

Naczyniaki są wrodzonymi formacjami pochodzącymi z naczyń krwionośnych. Większość (do 90%) naczyniaków krwionośnych wykrywa się od urodzenia lub po raz pierwszy w następnych miesiącach życia dziecka. Naczyniak może znajdować się w dowolnej części ciała, rzadziej w narządach wewnętrznych: wątrobie, płucach, mózgu, kościach. W większości przypadków występują pojedyncze naczyniaki krwionośne, wielokrotne wynoszą około 15%.

Co warto wiedzieć o naczyniakach?

Naczyniak żylny jest wrodzoną lub nabytą anomalią naczyniową o specjalnej strukturze. Jest łagodnym nowotworem utworzonym z komórek śródbłonka tkanki naczyniowej. To splot zniekształconych, patologicznie rozszerzonych żył. Takie formacje mają różne rozmiary i mogą znajdować się na dowolnej części ciała. Naczyniak może znajdować się w różnych obszarach ciała. Naczyniak u dorosłych jest diagnozowany niezwykle rzadko i może prowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji. U kobiet naczyniak jest wykrywany 3-5 razy częściej niż u mężczyzn.

Rodzaje naczyniaków

  • Naczyniak rubinowy nazywany również naczyniakiem starczym należy do zmian powstających na skórze, nie ma złośliwego charakteru. Naczyniak na skórze uwidacznia się w postaci czerwonych grudek i najczęściej jest zauważalny na tułowiu i ramionach. Przyczyną pojawiania się naczyniaków rubinowych jest podłoże genetyczne oraz układ hormonalny. Najskuteczniejsze jest leczenie laserowe.
  • Naczyniak włośniczkowy pojawia się najczęściej u dzieci i stanowi źródło niepokoju rodziców. Objawia się, jako bardzo czerwona plamka nazywana znamieniem truskawkowym. Jest to naczyniak wczesnodziecięcy z tendencją do uwypuklania się i powiększania. Dobrą informacją jest to, że ten rodzaj naczyniaków zanika we wczesnym okresie dziecięcym.
  • Naczyniak gwiaździsty to zmiana łagodna występująca na powierzchni skóry w postaci czerwonej formacji i rozchodzących się wokół niej sieci naczyń krwionośnych, które wyglądają jak promienie.
  • Naczyniak limfatyczny. Jest to naczyniak chłonny i zaliczany do zmian łagodnych i najczęściej występuje w głowie i szyi. Przyczyną ich występowania są zaburzenia w rozwoju układu limfatycznego, dochodzi do zniekształcenia naczynka. Diagnozowane są najczęściej u dzieci jednak mogą rozwinąć się również w wieku dorosłym. Naczyniaki limfatyczne osiągają różne rozmiary i mogą zaburzać funkcjonowanie sąsiednich narządów. Najczęściej wykrywany jest na skórze, ale jego obecność jest widoczna również na błonach śluzowych, zaburzając oddychanie, połykanie, a nawet trawienie. Najczęściej nie wymaga leczenia, w przypadku konieczności usunięcia naczyniaka najczęściej wybieraną jest metoda chirurgiczna.

Naczyniaki można podzielić na:

  • Płaskie – znajdują się na powierzchni skóry;
  • Jamiste – znajdują się pod skórą;
  • Połączone – składają się ze skóry i części podskórnych;
  • Mieszane – nowotwory i tkanka mięśniowa lub nerwowa.

Zgodnie z lokalizacją wzrostu naczyń są:

  • Naczyniak na skórze – występuje w górnej warstwie skóry. Naczyniak płaski u niemowlaka częściej występuje na głowie, szyi, oczach i nosie. U dorosłych na nogach, rękach itp.
  • Błona śluzowa – narośla naczyniowe powstają na błonie śluzowej narządów płciowych, języka, warg, powiek.
  • Naczyniak wewnętrzny jest najbardziej niebezpieczną opcją, powstaje z sieci naczyniowej narządów miąższowych (na przykład nadnerczy, wątroby, nerek, śledziony, mózgu). Najczęściej spotykany jest naczyniak wątroby.
  • Naczyniak krwionośny układu mięśniowo-szkieletowego – wpływa na ciała kręgowe w odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa, nieco rzadziej na płaskiej kości czaszki. Często pacjenci zgłaszają z naczyniakiem na kręgosłupie i poddawani są szczegółowej diagnostyce.

Jak objawiają się naczyniaki?

Objawy naczyniaków są następujące: rubinki na skórze lub naczyniaki jamiste w tkance podskórnej i tkance mięśniowej tworzą się łagodne zmiany. W tym przypadku kolor formacji zmienia się od jasnoczerwonego do fioletowo-niebieskiego. Jeśli naczyniak znajduje się głęboko w tkance tłuszczowej, skóra nad nim może się nie zmienić. W takich formacjach powierzchnia jest gładka, bez szorstkości. Naczyniak ma niesymetryczny kształt z nierównymi krawędziami.

Naczyniaki jamiste mają miękką teksturę, bulwiastą powierzchnię. Jeśli znajdują się w tkance podskórnej, mogą wystawać ponad skórę. W tym przypadku jest to naczyniak jamisty wypukły i z reguły ma niebiesko-fioletowy odcień.

Usuwanie laserowe jest obecnie najbardziej optymalnym sposobem leczenia naczyniaków krwionośnych (na przykład naczyniaków na nodze lub naczyniaków skóry jakichkolwiek innych części ciała).

Naczyniak u noworodków i niemowląt

Naczyniaki u niemowlaka są łagodną zmianą składającym się z komórek tkanki naczyniowej. Naczyniak u noworodka i naczyniaki u niemowląt diagnozowane wiek kilku miesięcy. Według statystyk naczyniaki krwionośne występują u 10 procent noworodków, najczęściej u dziewcząt.

W rzeczywistości formacje te nie są tak niebezpieczne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, współczesna medycyna zna wiele skutecznych sposobów ich leczenia.

Osobliwością naczyniaka płaskiego niemowląt jest to, że występuje u dziecka już w chwili urodzenia lub pojawia się w pierwszych dwóch miesiącach po urodzeniu. Początkowo formacja aktywnie rośnie i osiąga 2-3 cm, ale potem wzrost zatrzymuje się, a naczyniak krwionośny zaczyna się zmniejszać i z czasem maleje. Istnieje jednak wiele przypadków, w których naczyniak krwionośny noworodka wymaga kompleksowego leczenia i usunięcia.

Uważa się, że naczyniak płaski u noworodka rozwija natychmiast po urodzeniu, jeśli jego matka, podczas ciąży, cierpiała na jedną z takich chorób, jak: zapalenie migdałków i ostre infekcje dróg oddechowych. Naczyniak sam w sobie jest formacją wystającą ponad powierzchnię skóry, zwykle czerwoną lub szkarłatną, z wyraźnymi granicami. Powierzchnia tej formacji jest najczęściej gładka, ale może być również szorstka. Po naciśnięciu palcem naczyniak staje się blady, a po kilku sekundach odzyskuje swój pierwotny kolor. Wzrost wielkości naczyniaka jamistego u niemowlaka wzmaga silny płacz i kaszel. u niemowląt spotykane i diagnozowane są również naczyniaki na ustach.

Naczyniak jamisty wątroby

Jest to łagodne tworzenie się zmian naczyniowych zlokalizowanych w miąższu wątroby i dotykających jeden lub oba płaty. Naczyniak wątrobowy zaczyna tworzyć się na etapie embiogenezy z tkanki embrionalnej i jest defektem w układaniu naczyń żylnych.

Ze wszystkich rodzajów naczyniaków narządów wewnętrznych najczęściej takie nowotwory są zlokalizowane w wątrobie, a u około 10% przypadków zdiagnozowano gigantyczne rozmiary nowotworów. W rzeczywistości koncepcja naczyniaka krwionośnego wątroby jest zbiorowa, obejmuje różne łagodne nowotwory naczyniowe wątroby, takie jak łagodny naczyniak krwionośny, jamisty, naczyniaki włośniczkowe.

Czy naczyniak wątroby czy może zniknąć? Naczyniaki wątroby do 5 cm mogą zniknąć samoistnie, nie wymagają leczenia, lecz konsultacji ze specjalistą.

Naczyniak kręgosłupa

Naczyniak kręgosłupa jest chorobą, która często nie objawia się do pewnego momentu. Jest to guz naczyniowy, który rozwija się w kręgosłupie bez pierwotnych oznak powstawania. Rozwój naczyniaka kręgosłupa lędźwiowego obserwowany jest u osób w średnim i starszym wieku i jest zlokalizowany głównie w tym odcinku kręgosłupa oraz w kręgosłupie piersiowym.

Naczyniak kręgosłupa czy jest groźny?

Naczyniaki kręgosłupa przeważnie nie są groźne, wymagają  badań kontrolnych i obserwacji.

Najczęściej naczyniak jest bezobjawowy i łagodny, rozwija się przez długi czas, bez żadnych oznak i może objawiać się, gdy zaczyna wychodzić poza krąg, powodując różne odczucia. Czasami dzieje się to na etapie zwyrodnienia i może przejść w złośliwą formację.

Naczyniak trzonu kręgu jest niezłośliwym nowotworem naczyń krwionośnych. Rozrost naczyń tętniczych w trzonie kręgu powoduje, że struktura kostna w tym kręgu zanika, rozwija się natomiast sieć naczyniowa. Naczyniak zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości i objawów chorobowych w ciągu całego życia.

Czy może dojść do pęknięcie naczyniaka kręgosłupa? Takie problemy nie występują, ale naczyniak może powodować ucisk a w konsekwencji uszkodzenie rdzenia kręgowego. W przypadku dużych, szybko rozwijających się zmian mogą wystąpić: bóle pleców, drętwienie i mrowienie kończyn, a także niedowłady.

Naczyniak w głowie

Naczyniak jamisty mózgu, nazywany także śródczaszkowym lub ośrodkowego układu nerwowego należy do wad naczyń krwionośnych. Naczyniaki mózgu diagnozowane są głównie u osób po 40 roku życia. Dokładne czynniki zwiększające ryzyko rozwoju naczyniaków mózgu są nadal nieznane. Jednak naukowcy uważają, że ludzie, którzy przeszli radioterapię głowy, mogą być bardziej podatni na tę patologię. Usunięcie chirurgiczne jest priorytetowym leczeniem naczyniaków mózgu. W niektórych przypadkach stosuje się również radioterapię.

Naczyniak na twarzy

Obecnie naczyniak krwionośny na twarzy jest uważany za dość powszechny problem. Nierzadko objawia się u noworodków i niemowląt w wieku do 1 roku. Główną cechą wyróżniającą jest cecha wrodzona. Taka formacja często znajduje się przez długi czas pod powierzchnią skóry a na przykład z powodu osłabienia ciała i szybko rośnie. Struktura naczyniowa może mieć różne rozmiary, zaczynając od małego czerwonawego pola, a kończąc na znacznym tworzeniu się na twarzy. Oprócz nieestetycznego wyglądu powoduje zakłócenia w normalnej aktywności narządów wzroku, węchu, słuchu.

Leczenie naczyniaków

Niebezpieczeństwo tej choroby polega na możliwości uszkodzenia formacji skóry z wszystkimi następującymi konsekwencjami: wprowadzeniem infekcji do ciała i ropieniem.

Ponadto u wielu osób ze zdiagnozowanym naczyniakiem krwionośnym stopniowo rozwija się małopłytkowość, stan charakteryzujący się niskim krzepnięciem krwi. Na zewnątrz naczyniak może przypominać znamię lub czerniaka, dlatego jeśli zostanie wykryty, należy skonsultować się z dermatologiem w celu potwierdzenia diagnozy.

Zwykle powierzchowny naczyniak krwionośny u dzieci nie wymaga leczenia, ponieważ samodzielnie ustępuje do 10 roku życia. Ale w niektórych przypadkach aktywna interwencja jest niezbędna. Metody chirurgiczne są zwykle stosowane do leczenia przy użyciu kauteryzacji, ekspozycji laserowej, kriodestrukcji, skleroterapii itp.

Do leczenia można również zastosować metody radioterapii, iniekcji lub terapii hormonalnej. Podczas terapii lekami naczyniaki krwionośne są najczęściej leczone beta-blokerami. Jeżeli zostanie zdiagnozowany naczyniak leczenie naturalne nie jest stosowane. Konieczna jest konsultacja z dermatologiem, jeżeli konieczne jest usuwanie naczyniaków, specjalista wybierze najskuteczniejszą metodę leczenia.

Laserowe usuwanie naczyniaków w Soft Skin Clinic

W Soft Skin Clinic we Wrocławiu profesjonalne usuwamy naczyniaki. Zabieg poprzedzony jest konsultacją u dermatologa. W Soft Skin Clinic stosujemy sprawdzone metody usuwania naczyniaków z wykorzystaniem  lasera Fotona Spectro SP oraz z wykorzystaniem zjawiska fototermolizy selektywnej.

Przebieg procedury polega na uderzeniu wiązki lasera w hemoglobinę, która zamienia energię w ciepło, co powoduje parowanie wody z naczynia. Dochodzi do zniszczenia naczynia i wchłonięcia jego suchych elementów, czyli następuje fototermoliza wykorzystywana w zabiegach laserowych. Przy pomocy lasera można usunąć takie naczyniaki jak: rubinowe, gwiaździste, wiśniowe.

Zapraszamy na konsultację i zabieg w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

Przejdź do cennika

Problem dotyczy również Ciebie? Nie czekaj! Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Polecane zabiegi

Zamykanie zmian naczyniowych

Problemy z naczynkami przybierają różne formy: rumień, teleangiektazje (potocznie zwane pajączkami lub nawet błędnie popękanymi naczynkami), a także naczyniaki. Broń...

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 198 opinii
Zobacz opinie