Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Jak starzeje się skóra?

Jak starzeje się skóra?

18 grudnia 23

Skóra to jeden z najważniejszych narządów człowieka, pokrywa całe nasze ciało, jest swoistą barierą zewnętrznego i wewnętrznego. Oddziela nas od świata zewnętrznego, chroni i jednocześnie informuje, co dzieję się w naszym organizmie. Jej budowa anatomiczna jest złożona. Grubość skóry waha się w przedziale 0,4–5 milimetrów i zależy od okolicy, która została nią pokryta. Starzeje się w widoczny sposób. Proces ten możemy powstrzymywać stosują różne zabiegi i dbając o nasze zdrowie i styl życia.

 Z wiekiem widzimy na twarzy i na całym ciele oznaki procesu starzenia się. Zmian tych nie da się zatrzymać jednak można je powstrzymywać, zniwelować, zakamuflować. Warto zrozumieć proces starzenia się skóry, po to, aby wiedzieć, w którym momencie i jak wkroczyć do akcji. I w miarę istniejących możliwości przejąć nad nim kontrolę.

Wyróżniamy trzy czynniki wpływające na starzenie się skóry. Pierwsze to genetyczne i zbyt dużego wpływu na nie nie mamy (jak na razie, nauka idzie wciąż do przodu i poszukuje eliksiru młodości).

Wewnętrzne – tutaj możemy jakoś zadziałać. Do czynników tych zaliczamy: zaburzenia regulacji hormonalnej, nieprawidłowe odżywianie, niedobór witamin, niekontrolowaną mimiką twarzy (np. spowodowaną stresem), zbyt małą aktywnością fizyczną lub niedobór snu w ciągu doby.

Zewnętrzne – promieniowanie UV przy nadmiernym opalaniu na słońcu lub w solarium, zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja skóry, przebywanie w zanieczyszczonych, wilgotnych lub za suchych pomieszczeniach.

54 mięśnie mimiczne.

Na coraz starszy wygląd naszej twarzy pracują aż 54 mięśnie mimiczne. To one mają taką siłę napinania skóry, że w miarę upływu lat powstają zmiany na naskórku. Mięśnie twarzy cały czas pracują, powodując stałe kurczenie się i rozkurczanie skóry właściwej. Tworzą się w ten sposób zmarszczki na twarzy.  Na takie działanie najbardziej narażone są okolice oczu, czoło, obszar między brwiami oraz na wysokości nosa i ust. Fachowo ten proces nazywa się miostarzeniem.

Powstawania zmarszczek nie unikniemy, chyba, że przez całe życie zachowamy kamienną twarz, bez uśmiechu, marszczenia czoła, mrużenia oczu. Zresztą specyficzna mimika twarzy to wyraz naszej osobowości.

Utrata elastyczności skóry zaczyna się po 40 roku życia. Tutaj w grę wchodzi seria zaprogramowanych genetycznie zmian w warstwach skóry. Tracimy włókna kolagenu i elastynę. Skóra staje się słabsza i coraz więcej na niej zmarszczek. Jest mniej napięta.

W kolejnej dekadzie, czyli po 50 roku życia spada aktywność hormonalna, która widoczna jest też w skórze. Co widzimy? Skóra traci swoją gęstość, wysycha, wiotczeje, słabnącą połączenie pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem. W związku z spadkiem aktywności hormonalnej zmniejsza się objętość podskórnej tkanki tłuszczowej, struktury lipidowej oraz dochodzi do zaniku i deformacji siatki adipocytów.

Skóra pozbawiona naturalnego podparcia opada, a to prowadzi do zmiany rysów twarzy i proporcji. Młoda twarz to taka, która ma proporcje zbliżone do odwróconego trójkąta.  Z czasem proporcje się zmieniają, prowadząc w wieku starczym do odwrócenia trójkąta podstawą do dołu.

Często działanie lekarzy medycyny estetycznej zmierzają do zachowania lub przywrócenia proporcji. Zmarszczki to jedno a proporcje to drugie. Technik na utrzymanie owalu twarzy jest wiele: między innymi zabiegi z wykorzystaniem nici PDO, botoks.

CZY MOŻEMY ZATRZYMAĆ PROCES STARZENIA SIĘ SKÓRY?

Niestety, jak na razie jest to niemożliwe. Ale proces starzenia można opóźniać, powstrzymać, nie poddać się bez walki upływowi czasu. Jak to zrobić? Dbać o skórę już od najmłodszych lat. Nie wystawiać jej zbytnio na słońce bez specjalnego zabezpieczenia, zdrowo odżywiać się, wysypiać się i regulować stres, nie palić i nie przyjmować innych substancji toksycznych, pamiętać o ruchu. Trzeba też zwrócić uwagę, że każda skóra starzeje się w swój indywidualny sposób, nasze twarze też poddają się procesowi starzenia w swoim indywidualnym stylu.

Japończycy – przykład do naśladowania

Kraje azjatyckie takie jak Korea czy Japonia szanują starość i jednocześnie rozwijają również wiele metod, które mają zatrzymać młodość jak najdłużej. Wiedzą, że młody wygląd jest ważny dla dobrego samopoczucia, a dobre samopoczucie to między innymi spowolnienie starzenia się. Jednocześnie medycyna wschodnia oparta jest na holistycznym podejściu do zdrowia człowieka. Powstrzymanie młodości można rozpatrywać tylko w kategoriach holistycznych. Zatrzymanie młodości to działania zewnętrzne jak i wewnętrzne. Tylko wtedy efekty są doskonałe.

W Soft Skin Medical Center zapraszamy Cię do poznania siebie, swojej skóry i wdrożenia najbardziej optymalnej dla niej i dla Ciebie pielęgnacji. Zaproponujemy Ci zabiegi, które pomogą odzyskać blask i koloryt Twojej skórze. A kontakt z naszym personelem, rozmowy o zdrowiu i dbaniu o siebie podniosą Twój nastrój i poszerzą świadomość.

 

Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 198 opinii
Zobacz opinie