Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Złote proporcje – klucz do urody!

Złote proporcje – klucz do urody!

22 lipca 23

Według nas, szczęście zaczyna się od dobrej relacji z samym sobą. Na poziomie emocjonalnym i fizycznym. Akceptacja siebie, polubienie siebie, dobra relacja z samym sobą to początek udanego związku z inną osobą, a także profilaktyka zdrowia psychicznego.

Współczesna kultura każe nam wyglądać dobrze. Operacje plastyczne, zabiegi kosmetyczne odchudzanie, liposukcje, modne ubrania, bywanie w modnych miejscach, relacje na Facebooku lub Instagramie mają pokazać, że jesteśmy godni uwagi, że możemy przyciągać do siebie ludzi jak magnes, znajdziemy wymarzonego partnera, przyjaciół.

Wielu ludzi myśli, że atrakcyjność to przede wszystkim ich wygląd. Po części tak jest, w pierwszym momencie uroda zwraca uwagę, ale jeśli poza tym nie będzie kryło się nic więcej, uwaga i zainteresowanie innych szybko maleją, a znajomość przybiera formy powierzchowności. Cechy, które czynią nas atrakcyjnymi wypływają z nas samych, z naszego wnętrza, z naszego zachowania i tego jak traktujemy i odnosimy się do innych i do siebie.

Ponieważ jesteśmy na stronie Soft Skin Medical Center przyjrzyjmy się urodzie, tej fizycznej, bo tu się nią zajmujemy. O urodę trzeba dbać przez cały rok i przez całe życie! Nie da się w jeden dzień naprawić tego, co dokonał czas czy nasze złe nawyki i niezdrowy styl życia.

Z wiekiem twarz zmienia swój kształt, przebudowuje się, ubywa jej tkanki tłuszczowej, skóra robi się bardziej wiotka i sucha. Ciało również rządzi się prawami, natury, których często nie chcemy zaakceptować. Ale w tym wpisie nie będziemy pisać o pielęgnacji i zabiegach, które mają nam codziennie pomagać zachować młody wygląd lub go na powrót odzyskać.

Dziś zajmijmy się tym, do czego w medycynie estetycznej dążymy, czyli do osiągnięcia proporcji, które postrzegane są jako atrakcyjne, i … idealne. Bo młody wygląd kojarzymy właśnie z zachowaniem odpowiednich proporcji i kształtu, a także kondycją skóry.

Nasz wygląd fizyczny ma również ogromny wpływ na to, jak czujemy się psychicznie, na nasze zadowolenie z życia i działania jakie podejmujemy w życiu. Poprawa wyglądu wpływa na naszą kondycję psychiczną, pozwala pozbyć się kompleksów, które nas ograniczają, zabierając radość z życia. Medycyna estetyczna mocno powiązana jest z psychologią. Nie da się ich tak po prostu rozdzielić. Ale o tym w innym wpisie.

Wróćmy do atrakcyjności fizycznej. Już antyczni filozofowie zastanawiali się i spierali się, co jest istotą naszej atrakcyjności fizycznej. Doszli do wnioski, że to właśnie odpowiednie proporcje decydują o tym, co jest estetyczne czy atrakcyjne dla naszego oka. A to ma związek z naszym mózgiem. On bowiem, to, co symetryczne uznaje za genetycznie zdrowe. A przecież to, co zdrowe to atrakcyjne.

Starożytni opracowali koncepcję złotej proporcji (złotego podziału), wyznaczyli liczbę fi (φ). Liczba fi, dla przypomnienia, wynosi 1,618 i powstaje ze „złotego podziału”, czyli podzielenia dowolnego odcinka na dwie nierówne części w taki sposób, aby stosunek długości całego odcinka do jego dłuższej części był taki sam, jak stosunek dłuższej części do krótszej. Wiadomo, że nasz umysł odbiera jako atrakcyjne przedmioty, kształty, zjawiska, sylwetki, twarze o złotych proporcjach między poszczególnymi ich elementami.

W medycynie estetycznej wykorzystujemy koncepcję złotej proporcji, w unowocześnionej formie, tzw złotej maski lub maski Marquardta. Dążymy do tego, aby nasze działania różnymi zabiegami przyniosły takie efekty, które dałoby się wpisać właśnie w proporcję tej maski.

Maska Marquardt

Dr Stephen Marquardt to szwajcarski chirurg plastyczny stworzył komputerowy model twarzy idealnej, oparty na liczbie fi i jej wielokrotnościach. Taką maskę w postaci geometrycznej siatki można nałożyć na zdjęcie twarzy danej osoby i zobaczyć, gdzie czas płata figle i psuje proporcje, porównując twarz prawdziwą do idealnej. Maska została stworzona dla osoby w wieku 14–24 lat, gdy twarz jest uważana, za najbardziej atrakcyjną. Przyjmuje się, że procesy starzenia się zaczynają się od 25. roku życia. Maska ma wariant żeński i męski.

W medycynie estetycznej wykorzystujemy również koncepcję odwróconego trójkąta. Uważa się bowiem, że młoda twarz ma z reguły kształt odwróconego trójkąta, czyli góra jest szersza, a dół węższy. Wraz z wiekiem zmienia się to i podstawa trójkąta przenosi się do dolnej części. Aby wyglądać młodo nasza twarz musi zachować kształt odwróconego trójkąta.

Aby zatrzymać proporcje lub je przywrócić, medycyna estetyczna ma wiele propozycji. Wszystko zależy od tego jak natura i nasze geny zaprogramowały nasz indywidualny proces starzenia. Do wyboru mamy różne zabiegi: wypełniające, korygujące, stymulujące, pomagają rozpuścić niechcianą tkankę tłuszczową, wygładzające, ujędrniające. Rozwój preparatów używanych w medycynie estetycznej i kosmetologii jest bardzo szybki i różnorodny.

Niezmiennie pozostaje jeden trend: młody, naturalny wygląd. To cel nadrzędny, do którego dążymy we wszystkich zabiegach poprawiających urodę. Ale poprawiać urodę należy na dwa sposoby, ten zewnętrzny i wewnętrzny.

Przewlekły stres destruktor urody

Przewlekły stres stał się nieodłączną częścią naszego życia. Niszczy nie tylko zdrowie psychiczne i fizyczne, ale również naszą urodę. Nie umiejąc go zredukować nosimy go w sobie, a on powoli, ale skutecznie niszczy nasz organizm i poszczególne jego narządu. Ma ogromny wpływ na powstawanie chorób, które niszczą również naszą urodę, przyśpiesza procesy starzenia.

Umiejętność zarządzania sytuacjami stresowymi jest bardzo istotna, a umiejętność redukcji stresu staje się obecnie kluczowa we wszystkich aspektach naszego życia. Sposobów na to jest wiele jak np. aktywność fizyczna, hobby, warsztaty zarządzania stresem, techniki oddychania, a także zabiegi kosmetologiczne, które łączą relaks i poczucie robienia dobrych rzeczy dla siebie.

Dbanie o siebie ma wiele wymiarów. Wiąże się z profilaktyką zdrowia psychicznego i fizycznego. To, co jesz, jak się wysypiasz, czy umiesz odpoczywać, jak często zajmujesz się tym, co przynosi Ci radość , czy uprawiasz jakąś aktywność fizyczną ma znaczenie dla Ciebie i Twojej urody.

W Soft Skin Medical Center rozmawiamy o proporcjach, diagnozujemy problem wyglądu, dobieramy zabiegi, które dadzą efekt wpisujący się w złote proporcje. Wiemy, że czas jest nieubłagany, ale w przypadku zachowania młodego wyglądu, wiemy jak go powstrzymać. Wiemy, że medycyna estetyczna i to jak się czujecie w środku są mocno powiązane. Dlatego do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie i rozmawiamy na różne tematy, które powiązane są z urodą.

Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 198 opinii
Zobacz opinie