Skuteczne połączenia mezoterapii oraz płatków kolagenowych

Synergia działania dwóch preparatów preparatów gwarantuje intensywne nawilżenie, regenerację oraz rozjaśnienie skóry, co zapewnia odmłodzony, promienny i zdrowy wygląd okolicy oka.

 

W wakacyjnej cenie 249 zł

Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Leczenie zmian na paznokciach

Leczenie zmian na paznokciach

Piękne i zadbane paznokcie to wizytówka każdego człowieka. Elegancja i moda narzucają odpowiednią ich stylizację. Jednak to, co w paznokciach najważniejsze, to przede wszystkim ich zdrowie. Nienaturalny kolor paznokci, nierównomierna płytka paznokciowa, kruchość paznokci mogą świadczyć o ich chorobie oraz o różnych niedoborach substancji w całym organizmie.

Zdrowy paznokieć – ideał, do którego dążymy

Zdrowe paznokcie posiadają jasnoróżową barwę, wyróżniają się gładkością i są błyszczące, u ich podstawy znajduje się biały obłączek. Płytka paznokcia samoistnie się odbudowuje i rośnie mniej więcej milimetr w ciągu tygodnia. Wraz ze starzeniem się organizmu, paznokcie stają się bardziej kruche, a płytka paznokciowa gęstsza. Zdrowe paznokcie są oznaką, że organizm posiada wszystkie odpowiednie składniki potrzebne mu do prawidłowego funkcjonowania. Ideałem są paznokcie mocne, jasnoróżowe, o wypielęgnowanym kształcie. Do tego dążymy zarówno podczas stylizacji paznokci jak i leczenia zmian, które pojawiają się na paznokciach.

Jakie są przyczyny niezdrowych paznokci?

W medycynie przebarwienia na paznokciach nazywają się dyschromią. Paznokcie mogą zmieniać kolor w wyniku różnych chorób. W takim przypadku może ucierpieć zarówno kształt, jak i wypukłość paznokcia, a także jego kolor na całej płytce lub w poszczególnych jej częściach.

Główne przyczyny przebarwień na paznokciach to:

 • Grzybica paznokci;
 • Zmiany alergiczne;
 • Atopowe zapalenie skóry;
 • Cukrzyca;
 • Żółtaczka;
 • Urazy mechaniczne;
 • Łuszczyca;
 • Infekcje bakteryjne;
 • Zażywanie niektórych leków farmakologicznych;
 • Schorzenia w obrębie płuc lub serca (niedotlenieniem tkanek);
 • Schorzenia nerek;
 • Palenie papierosów.

Jak wyglądają chore paznokcie?

Chore paznokcie można poznać po zmianie ich kształtu, koloru, struktury. Obserwując nienaturalne barwy możemy rozpoznać choroby, które uwidaczniają się na paznokciach. Najczęściej wyróżnia się trzy czynniki chorobotwórcze, które mogą wywoływać infekcję. Są to grzyby, bakterie i wirusy. Chore paznokcie mogą przybierać przebarwienia białe, żółte, zielone, brązowe.

Białe przebarwienia

W przypadku paznokci dobrze przylegających do łożyska, w których nastąpiła zmiana koloru na biały przyczyna może tkwić w grzybicy albo ograniczonym dopływie krwi do łożyska paznokcia. Może to świadczyć o tak zwanych paznokciach Terry-ego, które są objawem wielu niebezpiecznych schorzeń jak np.: marskość wątroby, cukrzyca, choroby serca, nerek, brak odpowiedniego poziomu żelaza.

Przebarwienie na paznokciu objawiające się, jako białe plamy nazywane są także leukonychią. W tym przypadku pomiędzy warstwami płytki paznokcia powstają maleńkie pęcherzyki powietrza, wyglądające jak białe paski lub kropki. Choroba może ujawnić się w postaci kilku białych plam lub objąć całą płytkę paznokcia. Powodem mogą być urazy mechaniczne oraz niezrównoważona dieta, nieprawidłowości układu nerwowego i krążenia. Białe przebarwienia na paznokciach często pojawiają się u młodych ludzi, gdy masa rogowa jest jeszcze delikatna. Natomiast szare przebarwienie paznokciach może wskazywać na przyjmowanie leków, na przykład minocykliny.

Żółte przebarwienia na paznokciach

Żółte przebarwienia na paznokciach przemawiają za toczącymi się chorobami wątroby, zaburzeniami układu hormonalnego i limfatycznego. Najczęściej jest to infekcja grzybicza, ale może również wynikać z użycia niskiej, jakości jasnych lakierów bez bazy. Dość często występują żółte przebarwienia na paznokciach po hybrydzie. Przyjmowanie niektórych leków może również prowadzić do żółknięcia płytek paznokcia.
Pojawiające się żółte przebarwienia na paznokciach u nóg najczęściej świadczą o grzybicy i trzeba szybko podjąć odpowiednią diagnostykę u dermatologa, skuteczne leczenie farmakologiczne i/lub laseroterapię.

Zielone przebarwienia na paznokciach

Zielone przebarwienia na paznokciach mogą wskazywać na infekcję wywołaną grzybami np.: drożdże Candida, grzybami z rodzaju Aspergillus, wirusami lub bakteriami. Kolor taki paznokieć może przybierać po mikrourazie. W tym przypadku, krople krwi mogą zbierać się pod płytką paznokcia i wraz z gojeniem się zmienia się kolor z czerwonego na niebieski, zielonkawy i żółty.

Brązowe przebarwienia na paznokciach

Brązowe przebarwienia na paznokciach mogą świadczyć o chorobach tarczycy, wyczerpaniu organizmu, ciąży. Brązowe zmiany to również zakażenie grzybicze, kontakt z chemikaliami. Paznokcie przebarwienia mające na wpół białe, na wpół brązowe mogą świadczyć o niewydolność nerek, która wpływa na zmianę składu chemicznego krwi, powodując uwalnianie melaniny do łożyska paznokcia. Ponadto schorzenia nerek przyczyniają się do wzrostu liczby małych naczyń krwionośnych pod paznokciami, które można zaobserwować są przez płytkę paznokcia.

Według niektórych szacunków nawet 40% osób z niewydolnością nerek ma paznokcie dwukolorowe. Podobny kolor paznokci może być związany z AIDS lub przebiegiem chemioterapii.

Czerwone przebarwienia na paznokciach

Czerwone przebarwienia pod paznokciami mogą być oznaką łuszczycy. Czasami wydaje się, że pod paznokciem znajduje się kropla oleju lub drobina czerwono-różowego koloru. Czerwone lub brązowe kreski pod paznokciami z reguły są śladami krwi z powodu uszkodzenia małych naczyń pod płytką paznokcia. Jeżeli czerwone kreski znajdują się na wielu paznokciach, może to świadczyć o takich schorzeniach jak: łuszczyca, toczeń rumieniowaty, zapalenie wsierdzia oraz inne problemy zdrowotne. Paznokcie czerwone lub czerwono-fioletowe to skutki uboczne stosowania leków przeciwzakrzepowych, krwiaków pourazowych, hemofilii, liszaja płaskiego.

Ciemne przebarwienia na paznokciach

Ciemne przebarwienia na paznokciach w postaci smug u osób o ciemnej karnacji nie są rzadkie. Nie należy ich jednak ignorować, czasami ciemne paski wskazują na rodzaj raka skóry występujący w łożysku paznokci tzw. czerniak podpaznokciowy. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć to prawdopodobieństwo. Najczęściej czerniak podpaznokciowy znajduje się tylko na jednym paznokciu. Warto obserwować takie zmiany, ponieważ smugi mogą przybierać różne rozmiary, powiększać się lub ciemnieć, przebarwienie może wpływać na fałd paznokcia.

Czarne przebarwienia na paznokciach

Przebarwienia na paznokciach w postaci czarnego paska mogą informować o zaburzeniach układu trawiennego. Może to być jednak objaw poważnego schorzenia, czyli czerniaka złośliwego raka skóry. Czarne przebarwienia na paznokciach to wynik krwotoków w łożysku paznokcia i obrażeń. W wyniku krwawienia pod paznokciem pojawiają się czarne plamy, które w większości przypadków rosną wraz z paznokciem. Tak przebarwione paznokcie u nóg często występują u osób, które mocno kopną w jakiś przedmiot. Ponadto czarne zmiany na paznokciach mogą pojawić się na skutek przyjmowania takich leków jak rezorcyna oraz antybiotyki.

Rozwiń więcej
Przejdź do cennika
Jesteś zainteresowany/ana tym zabiegem? Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Jak pozbyć się przebarwień na paznokciach?

Podstawą leczenia jest usunięcie przyczyny przebarwienia paznokci. W pierwszej kolejności lekarz dermatolog musi określić przyczynę powstania przebarwień. W zależności od postawionej diagnozy podejmowane jest leczenie i wybierana metoda leczenia. Metody leczenia to:

 • farmakoterapia
 • leczenie laserowe

W przypadku stwierdzenia grzybicy paznokci, przed rozpoczęciem leczenia ważne jest, aby określić grupę grzybów i dobrać odpowiedni, skuteczny preparat. Jeśli jest to infekcja grzybicza, wówczas kompleksowe leczenie przeprowadza się za pomocą leków miejscowych i ogólnoustrojowych. Leki wybierane są zgodnie z wynikami testów. Z reguły stosuje się leki o ogólnym działaniu przeciwgrzybiczym.

Leczenie zewnętrzne polega na stosowaniu lokalnych środków, maści lub roztworów zawierających składniki przeciwgrzybicze. Dermatolog może również zalecić stosowanie płynu składającego się z mieszaniny glicerolu, alkoholu i octu. Aby zmiękczyć tkanki przebarwionego paznokcia, stosuje się maści zawierające kwas salicylowy lub mlekowy.

W niektórych przypadkach wskazane jest stosowanie chirurgicznych metod leczenia. W takim przypadku następuje całkowite usunięcie płytki paznokcia. Po operacji zalecana jest kuracja przyjmowania leków przeciwgrzybiczych.

Jeśli zmiany dotyczą tylko płytki, choroba jest leczona z zewnątrz. Przykładowo: zakażenie bakteryjne Pseudomonas Aeruginosa swobodnie żyje w środowisku zewnętrznym i jest uważane za warunkowo patogenną. Bez wilgotnego środowiska, temperatury 36-37 stopni i osłabionej odporności, rzadko wywołuje chorobę. Gdy Pseudomonas Aeruginosa dostanie się do organizmu, powoduje bardzo poważne infekcje głębokimi zmianami skórnymi. Jest leczony antybiotykami.

Leczenie krwiaka podpaznokciowego, w wyniku, którego paznokieć uzyskuje purpurowy lub czarny kolor, polega na prostym zabiegu. Za pomocą sterylnego instrumentu paznokieć jest nakłuwany, a pod nim uwalniana jest krew. W przypadku, gdy zmiana koloru paznokcia jest spowodowana niedoborem witamin, konieczne jest przyjmowanie kompleksów witaminowo-mineralnych, aby zrekompensować brak składników odżywczych.

Rozwiń więcej

Laserowe leczenie przebarwień na paznokciach

Każdy, kto zauważył zmiany koloru na swoich paznokciach powinien zgłosić się do lekarza dermatologa, który na podstawie badań diagnostycznych stwierdzi, co jest źródłem zmian. Lekarz wybiera metodę leczenia.

Laserowe leczenie przebarwień na paznokciach to nowoczesna, bezbolesna i bezpieczna metoda. Zaleca się ją przy zakażeniach grzybami. Na terapię składa się 7 zabiegów w tym 4 zabiegi, co 7 dni, następnie 3 zabiegi, co miesiąc.

Pod wpływem lasera baza białka grzyba zostaje całkowicie zniszczona, a następnie rośnie nowy i zdrowy paznokieć. Wiązki laserowe działają bezpośrednio w miejscu zapalenia, eliminując grzyb i nie wpływając na zdrowe obszary.

Zaletą terapii laserowej jest:

 • wysoka wydajność, która zapewnia głęboką penetrację lasera pod płytką paznokcia,
 • duża skuteczność leczenia grzybicy paznokci. Grzybica paznokci leczona laserem nie powraca ponownie.
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 241 opinii
Zobacz opinie