HPV - Soft Skin
Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń

HPV

16 czerwca 22

HPV – Brodawczak ludzki

Brodawczak ludzki to wirus HPV, który może spowodować wystąpienie wiele problemów zdrowotnych, w tym także nowotworów. Brodawki wyglądają jak małe okrągłe formacje na nodze, które można znaleźć na powiekach, na klatce piersiowej, szyi, ustach, wargach, rękach, stopach, pod pachami i na narządach płciowych. Kłykciny należy odróżnić od brodawczaków to bardziej masywne czerwonawe formacje, również spowodowane przez HPV.

Brodawczak ludzki – przyczyny

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) można nazwać doskonałym przykładem ukrytego czynnika zakaźnego. Większość ludzi zaraża się przynajmniej jednym typem HPV w ciągu całego życia, ale objawy choroby nie występują we wszystkich przypadkach. Miejscowe leki pomagają tłumić objawy infekcji HPV. Obecnie opisano ponad 150 rodzajów wirusa brodawczaka ludzkiego. Niektóre z nich są nieszkodliwe, inne powodują brodawki, niektóre powodują raka. Spośród nich ponad 40 typów może powodować uszkodzenie okolicy odbytu i narządów płciowych kobiet i mężczyzn oraz pojawienie się brodawek narządów płciowych. HPV objawia się również, jako kurzajka (brodawka) na różnych częściach ciała.

Metody infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego

Rodzaje brodawczaka ludzkiego na skórze – objawy

Biorąc pod uwagę tak ulubioną lokalizację brodawczaka ludzkiego na skórze, można stwierdzić, że czynnikami predysponującymi do jego pojawienia się jest nadmierne pocenie i zwiększona produkcja sebum w tych obszarach.

HPV u mężczyzn

Brodawki odbytu i narządów płciowych to brodawkowate narośle w różowo-czerwonym kolorze na skórze i błonach śluzowych narządów płciowych. Można je znaleźć zarówno indywidualnie jak i razem. Główną drogą zakażenia brodawkami odbytu jest seksualna droga zakażenia, w tym kontakty ustno-płciowe i seks analny. Zainfekowane komórki są podatne na złośliwe zwyrodnienie. Z reguły choroba u mężczyzn przebiega bezobjawowo i tylko w przypadku obniżenia odporności gęsto pokrywają tułów i głowę penisa, czasem jądra i skórę krocza.

Leczenie wirus brodawczaka

Leczenie brodawczaka ludzkiego ogranicza się do ich usunięcia, a także leczenie HPV.

Usuwanie odbywa się za pomocą takich metod:

Jeśli zostaną znalezione płaskie brodawki ludzkie, które są głównie zgrupowane na błonie śluzowej pochwy i na szyjce macicy, wykonuje się biopsję. Najpierw pobierany jest kawałek tkanki do analizy, a jeśli wynik pokazuje, że nie ma dysplazji, brodawki są wycinane wraz z pobliskimi tkankami. Podczas wykrywania zdegenerowanych komórek konieczne będzie bardziej radykalne podejście. Wszystkie te metody są bezpieczne dla zdrowia.

Dermatolog lub kosmetolog określa metodę w zależności od liczby brodawek na skórze, miejsca ich koncentracji, wielkości i rodzaju. Wzrost i rozprzestrzenianie się nowotworów skóry powoduje dyskomfort psychiczny. HPV u mężczyzn w postaci brodawek narządów płciowych może negatywnie wpływać na funkcję narządów moczowo-płciowych. Ponadto czasami obserwuje się poważne krwawienie z brodawek. Opisane zabiegi usuwania brodawek ludzkich HPV przeprowadzane jest bezpiecznie i bezboleśnie we wrocławskiej klinice dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin. Podczas konsultacji dermatologicznej ustalana jest metoda usuwania brodawek i przeprowadzana w sterylnych warunkach.

Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 214 opinii
Zobacz opinie
4.7 na podstawie 112 opinii
Zobacz opinie