Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Kolagen – sprzymierzeniec zdrowia i urody

Kolagen – sprzymierzeniec zdrowia i urody

05 lipca 23
Kolagen

Kolagen jest jednym z ważnych elementów budujących skórę. Odpowiada za jej właściwe nawilżenie oraz elastyczność. To on ma zdolność utrzymania wody, dzięki czemu nasza skóra nie pokrywa się zmarszczkami. Dzięki niemu komórki skóry odnawiają się i regenerują. Ma olbrzymi potencjał wykorzystywany w medycynie estetycznej i regeneracyjnej. W Soft Skin Clinic często polecamy zabiegi z użyciem kolagenu ponieważ widzimy bardzo dobre efekty i zadowolenie naszych pacjentów. Poznajmy to unikalne białko, zapewniające tkankom ludzkim i zwierzęcym niezwykłą wytrzymałość przy zachowaniu dużej elastyczności.

Kolagen w teorii

Kolagen to strukturalne białko zewnątrzkomórkowe, stanowiące niemal 1/3 całkowitej masy białka w organizmie ludzkim. Będąc najważniejszym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej jest dla skóry białkiem kluczowym, odpowiada za jej elastyczność i wytrzymałość. Dominującą formą kolagenu (85-90%) w skórze człowieka jest kolagen I, który stanowi włóknistą podporę skóry, jak również kolagen III (do 15%), który oplata włókna zbudowane z kolagenu I oraz odpowiada za prawidłowe ich ułożenie, a także za sprężystość skóry. Kolagen typu III przeważa w skórze płodu i noworodka oraz w tkance blizn. Kolagen to białko, które stanowi ochronę narządów wewnętrznych takich jak: nerki, wątroba, żołądek.

Nasz organizm sam wytwarza włókna kolagenowe i regularnie je wymienia i odbudowuje. Takie działanie w organizmie odbywa się, kiedy jesteśmy młodzi. Z wiekiem zdolność ta zmniejsza się. Na mniejszą ilość kolagenu oraz jego degradację mają wpływ również inne czynniki jak: promieniowanie UV, przewlekły stres, złe odżywianie, nadmierna aktywność fizyczna, długotrwałe przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony.

Braki kolagenu obserwować możemy nie tylko w skórze, która pokrywa się zmarszczkami, odwodniona i ziemista, ale również w stawach (zesztywnienie stawów, bóle kręgosłupa). Kolagen jest bardzo ważny do utrzymania w dobrej kondycji naszych ścięgien, kości, stawów, rogówki oka.

Kolagen w medycynie estetycznej

Zabiegi z wykorzystaniem kolagenu pokochała medycyna estetyczna. Kolagen to jeden z doskonałych zabiegów odmładzających. Można stosować go zapobiegawczo już od 26 roku życia, a w starszym wieku, jako przywracający elastyczność i młodość skórze.

Preparaty kolagenowe stosowane dla celów kosmetycznych lub estetycznych można podzielić na trzy podstawowe kategorie:

Zabieg kolagenowy doskonale sprawdza się przy wszelkich problemach wynikających z wiotkości skóry, braku jędrności, pomaga walczyć z rozstępami i bliznami. Świetnie niweluje przebarwienia.

Wypełniacze kolagenowe

Już od lat 80 tych XX wieku medycyna estetyczna dostrzegła dobroczynne i poprawiające wygląd właściwości kolagenu. Od tego momenty zaczęto stosować wypełniacze z kolagenem. Obecnie preparaty kolagenowe są ulepszane, tak, aby nie wywoływały reakcji alergicznej ani skutków ubocznych.

Stosowanie preparatów (wypełniaczy kolagenowych) wpisuje się w małoinwazyjną medycynę estetyczną, w tym przypadku mezoterapię kolagenową. Ich celem jest wyrównanie powierzchni skóry w miejscu zmarszczek lub zanikowych blizn oraz modelowanie owalu twarzy czy ust. Na rynku jest wiele firm i preparatów. Różne firmy proponują substancje, które wstrzyknięte śródskórnie mają zdolność czasowego lub trwałego wypełnienia ubytków tkanek miękkich – zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Aplikacja wypełniaczy z kolagenem odbywa się zazwyczaj jako podawanie podskórne cienką igłą w bardzo małych dawkach, w ściśle określonym schemacie na wyznaczonym obszarze skóry. Zabieg jest krótki, trwa około godziny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Na miejsce poddane zabiegowi lekarz nakłada krem, który zawiera substancje znieczulające.

Aby efekt był zadawalający, całkowita kuracja powinna składać się z 2 do 4 zabiegów w zależności od stanu skóry pacjenta i zaleceń lekarza, który będzie wykonywał zabieg. Jak w każdej terapii, także w zabiegach medycyny estetycznej na efekty trzeba chwilę poczekać. Zazwyczaj  rezultat po zabiegu kolagenowym widoczny jest już po 7 dniach, utrzyma się od 12-14 miesięcy.

Kolagen nie tylko na twarz

Kolagen ma także zastosowanie do zwiększania objętości i ujędrniania skóry w różnych obszarach ciała. Może to obejmować ujędrnianie skóry na ramionach, dekolcie, dłoniach. Kolagen może być również stosowany do redukcji blizn.Można go również zastosować do zmniejszania widoczności blizn po trądziku, blizn pooperacyjnych, rozstępów czy innych uszkodzeń skóry.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy rodzaj skóry i każdy pacjent inaczej reaguje na upływ czasu, jego skóra jest inna i wymaga różnych działań naprawczych i upiększających. Dlatego przed decyzją o zabiegach wykorzystujących kolagen należy skonsultować się z lekarzem.

W Soft Skin Clinic oferujemy wiele sprawdzonych preparatów i zabiegów z kolagenem. Jeśli chcesz skutecznie odmłodzić wygląd swojej skóry zapraszamy na konsultację i zabieg.

Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 198 opinii
Zobacz opinie