Blizny potrądzikowe - jak sobie z nimi poradzić? - Soft Skin
Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Blizny potrądzikowe – jak sobie z nimi poradzić?

Blizny potrądzikowe – jak sobie z nimi poradzić?

01 czerwca 22
Blizny

Proces naprawy skóry w trakcie leczenia zmian trądzikowych nie zawsze przebiega w sposób prawidłowy w efekcie czego mogą pojawiać się blizny. Najczęściej wynika to z nieprawidłowego ustępowania stanu zapalnego. Klasyfikowane są one zazwyczaj jako blizny zanikowe (atroficzne), będące ubytkiem w skórze. Rzadziej spotykane są potrądzikowe blizny hipertroficzne, czyli przerosłe.

Wyróżnia się kilka typów atroficznych blizn potrądzikowych różniących się wyglądem. Są nimi blizny typu:

Blizny potrądzikowe mogą być w kolorze skóry lub odbarwione. W tych drugich dochodzi do zmniejszenia ilości lub całkowitego zaniku melanocytów. Są to jedne z cięższych postaci blizn.

W celu zmniejszenia ryzyka powstawania blizn potrądzikowych należy jak najszybciej reagować na pojawiające się wykwity skórne konsultując się z lekarzem dermatologiem, który decyduje o leczeniu oraz kosmetologiem, który zaproponuje odpowiednią pielęgnację oraz zabiegi. Jeśli jednak na Naszej skórze pojawiły się już krosty z towarzyszącym im stanem zapalnym należy bezwzględnie powstrzymać się od usuwania zmian na własną rękę (np. wyciskania) lub częstego podrażniania wykonując m.in peelingi ziarniste, używanie szczoteczek myjących czy nawet wacików kosmetycznych. Drażnienie skóry powoduje pogłębianie się stanu zapalnego, a w efekcie zwiększa ryzyko powstawania przebarwień pozapalnych i blizn.

W klinice Soft Skin Dermaclinic podchodzimy do blizn potrądzikowych w holistyczny sposób. Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie i dobieramy odpowiednią metodę leczenia blizn w zależności od stopnia nasilenia problemu, wieku blizn, czy dotychczasowego leczenia. Jakie mamy rozwiązania?

Peelingi chemiczne i retinol

Peelingi chemiczne polegają na kontrolowanym uszkodzeniu naskórka, które powoduje jego złuszczenie. W ten sposób tkanka dostaje sygnał o konieczności gojenia i przebudowy, co wpływa na poprawę i wygładzenie struktury skóry. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się kwas TCA, retinol, kwas salicylowy, glikolowy, rezorcynę, a także preparaty składające się z mieszaniny kwasów, np. Cosmopeel, peelingi marki Dermaquest oraz PCA.

Mikronakłuwanie

Mikronakłuwanie w Soft Skin wykonujemy za pomocą urządzenia Dermapen 4. Dzięki temu uzyskujemy maksimum efektów, szybkość pracy i komfort pacjenta. Zabieg polega na frakcyjnym nakłuwaniu skóry, w celu wywołania kaskady reakcji, prowadzących do stymulacji wytwarzania kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów. Następuje przebudowa skóry, która prowadzi do zmniejszenia widoczności blizn. Skóra jest bardziej wyrównana i elastyczna.

Metodą o podobnym mechanizmie działania jest podcinanie dna blizny za pomocą kaniuli. Blizny typu ice pick, które są bardzo głębokie potrzebują takiego właśnie specjalistycznego podejścia.

Fibryna

Krew kryje w sobie źródło cennych składników wykorzytywanych w medycynie estetycznej w celu przebudowy i rewitalizacji tkanki. Odpowiednio odwirowana krew stanowi preparat do podania śródskórnego. Działa poprzez przyspieszenie procesu tworzenia się naczyń włosowatych, przeciwzapalnie, przespiesza gojenie się ran i odgrywają kluczową rolę w regeneracji tkanek.

Laser

W terapii blizn potrądzikowych wykorzystuje się laser Nd:Yag oraz Er:Yag. Wiązka lasera Nd:Yag ma za zadanie termiczne uszkodzenie tkanki, które prowadzi do stymulacji produkcji białek i glikozaminoglikanów w skórze. Laser Er:Yag to działanie ablacyjne (złuszczające) oraz termiczne. Usunięcie górnych warstw naskórka powoduje przebudowę skóry.

Sterydy

Blizny przerostowe potrzebują innego podejścia. Ostrzykiwanie za pomocą specjalistycznych leków powoduje ich zmiękczenie i hamuje nadprodukcję kolagenu.

Mezoterapia igłowa

Podanie śródskórne preparatów z kwasem hialuronowych zwiększa nawodnienie tkanek. Dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna i wyrównana. Zauważalnie zmniejszają się na niej zgłębienia.

Temat blizn potrądzikowych jest bardzo szeroki i wymaga odpowiedniego podejścia. W klinice Soft Skin dr. n.med.  Elżbieta Wójtowicz-Prus i zespół kosmetologów stworzy dla Ciebie indywidualny plan ich leczenia.

Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 214 opinii
Zobacz opinie
4.7 na podstawie 112 opinii
Zobacz opinie