Toksyna botulinowa (botoks) - Soft Skin
Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Toksyna botulinowa (botoks)

Toksyna botulinowa (botoks)

Zabiegi w oparciu o botoks – we wrocławskiej klinice Soft Skin szeroko wykorzystujemy biologiczne właściwości toksyny botulinowej: odmładzamy, korygujemy rysy, a nawet leczymy migrenę, bruksizm i nadpotliwość.

Zerkasz w lustro i widzisz odprężoną, odpoczętą, młodszą siebie… Marzenie – myślisz? Ależ skąd! To możliwe dzięki odrobinie botoksu. Podana umiejętnie toksyna botulinowa rozchmurza marsowe czoło i lwią zmarszczkę pomiędzy brwiami, łagodzi kurze łapki i zmarszczki wokół nosa. Za pomocą botoksu we wrocławskiej klinice Soft Skin nie tylko redukujemy zmarszczki mimiczne, ale potrafimy też unieść opadające kąciki ust, obniżyć dziąsłowy uśmiech, a nawet wyszczuplić twarz! Nasz ekspert dr Elżbieta Wojtowicz-Prus specjalizuje się też w wykorzystywaniu botoksu w leczeniu migreny, bruksizmu i nadpotliwości.

Podstawowe informacje

Botoks znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości odmładzających. Jest prawdopodobnie najpopularniejszym na świecie preparatem wykorzystywanym w odmładzaniu, szczególnie w niwelowaniu pierwszych oznak starzenia tzw. zmarszczek mimicznych. Kurze łapki, zajęcze zmarszczki, marsowe czoło, lwia zmarszczka to pierwsze widoczne, dotkliwe sygnały mijającego czasu. Zmarszczki mimiczne powstają w miejscach, w których mimika jest najbardziej aktywna: okolice oczu, czoła, nosa. Na skórze, która traci elastyczność i jędrność, ślady po zagięciach zaczynają się utrwalać. Podanie toksyny relaksuje wybrane mięśnie, dzięki czemu skóra wygładza się. Co więcej, przez czas działania botoksu, czyli ok. 4-6 miesięcy, zmarszczki nie pogłębiają się, słowem botoks działa profilaktycznie, opóźniając procesy starzenia.

Ale odmładzanie to nie jedyne zastosowanie botoksu, które wykorzystujemy w klinice Soft Skin we Wrocławiu. Ze względu na swoje właściwości biologiczne preparaty takie jak Botox czy Azzalure sprawdzają się w korekcie rysów twarzy. Specjaliści Soft Skin stosują toksynę botulinową w przypadkach problemów z dziąsłowym uśmiechem (gummy smile), gdy pacjent pokazuje nadmiernie dziąsła w uśmiechu i odczuwa z tego powodu dyskomfort. Umiejętne podanie botoksu sprawia, że górna warga nie jest tak intensywnie unoszona mimicznie, a uśmiech staje się bardziej harmonijny.

Rysy twarzy stają się delikatniejsze, gdy za pomocą toksyny botulinowej zrelaksujemy pracę rozrośniętych mięśni żwaczy. Z takiego zabiegu korzystają pacjenci Soft Skin, którym przeszkadza rozbudowana dolna partia twarzy. Zgłaszają się do nas na konsultację, chcąc wyszczuplić zbyt kwadratowy i masywny owal twarzy. Relaksacja żwaczy daje szybki efekt wysmuklenia owalu, a do tego redukuje bruksizm, czyli odruchowe, nawykowe zgrzytanie zębami, które niszczy uzębienie.

Kolejne estetyczne zastosowania botoksu to unoszenie opadających kącików ust. Sięgamy po toksynę botulinową, gdy pacjent mimicznie „ciągnie” kąciki ust w dół, np. w trakcie mówienia. W niektórych przypadkach łączymy ingerencję botoksu z zastosowaniem kwasu hialuronowego, gdy opadanie kącików to także objaw wiotczenia tkanek.

Za pomocą botoksu jesteśmy także w stanie wpłynąć na kształt nosa, gdy ma on zbyt haczykowaty kształt.

Toksyna botulinowa jest stosowana w naszej klinice do modelowania brody, gdy jej kształt zaburzają drobne wgłębienia lub pozioma linia oddzielająca czubek brody od reszty twarzy (tzw. broda czarownicy). Niewielkie iniekcje wygładzają jej powierzchnię i nadają brodzie bardziej harmonijnego kształtu. Ponieważ kształt brody modeluje się także za pomocą kwasu hialuronowego, zawsze konsultujemy pacjenta estetycznie, wskazując jaka metoda będzie najlepsza w jego przypadku.

Dr Elżbieta Wojtowicz Prus stosuje botoks także w leczeniu dolegliwości takich jak migrena, bruksizm i nadpotliwość.

Toksyna botulinowa Zobacz pełny cennik
Jesteś zainteresowany/ana tym zabiegem? Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Dowiedz się więcej o tym zabiegu w kontekście efektów i informacji

Piękna skóra, jędrna, elastyczna, bez zmarszczek, przebarwień, pajączków. Smukła sylwetka, pozbawiona cellulitu. Można to wszystko osiągnąć, w mądry sposób korzystając z medycyny estetycznej.

Efekty
Właściwości
Wskazania
Przeciwwskazania
Przygotowanie do zabiegu
Przebieg zabiegu
Po zabiegu
Efekty

Botoks zaczyna działać po 2-4 dniach po zabiegu, widoczne efekty zauważa się po 7-10 dniach. Efekt utrzymuje się przez 4-6 miesięcy – tyle czasu zajmuje mięśniom odbudowa połączeń nerwowych.

 • Wygładzenie zmarszczek mimicznych, spłycenie bruzd
 • Efekt rozpogodzenia twarzy poprzez relaksację odpowiednich mięśni
 • Wyszczuplenie dolnych partii twarzy
 • Korekta rysów twarzy: uniesienie kącików ust, uniesienie powiek, wygładzenie zmarszczek i linii na brodzie, uniesienie czubka nosa, obniżenie dziąsłowego uśmiechu
 • Redukcja migrenowych bólów głowy
 • Zmniejszenie nawyku zgrzytania zębami
 • Likwidacja nadpotliwości, wydzielanie potu jest zmniejszone do normy, gdzie wystarczy używanie standardowych dezodorantów
Właściwości

Toksyna botulinowa, a dokładnie toksyna botulinowa typu A (BTX-A) jest wykorzystywana w medycynie od lat, lista jej zastosowań klinicznych jest szeroka m. in w neurologia, okulistyka, rehabilitacja, urologia. Kariera substancji rozwinęła się na dobre od wprowadzenia jej do zastosowania właśnie w medycynie estetycznej. Botoks zrewolucjonizował obszar niechirurgicznych procedur estetycznych. Jak działa toksyna botulinowa? Substancja podana do tkanki łączy się z płytką nerwowo-mięśniową i powoduje czasową blokadę przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. W praktyce oznacza, że mięsień potraktowany toksyną botulinową przestaje się intensywnie kurczyć lub zostaje w pozycji wygładzonej i nieruchomej.

Wskazania
 • Zmarszczki mimiczne (lwia zmarszczka czyli marsowe czoło pomiędzy brwiami, królicze zmarszczki u nasady nosa, kurze łapki wokół oczu, poziome zmarszczki na czole)
 • Opadające powieki
 • Opadające kąciki ust
 • Haczykowaty nos
 • Zmarszczki na brodzie: „broda czarownicy” (odcięcie brody od twarzy charakterystyczną kreską), wgłębienia w brodzie zwane „kocimi łbami” lub „pomarańczową skórką”, „cellulitem na brodzie”
 • Uwydatniona dolna szczęka, rozbudowane żwacze, nadające twarzy kwadratowego kształtu
 • Gummy smile – dziąsłowy uśmiech
 • Nadpotliwość dłoni, pach, stóp
 • Zmarszczki na szyi i dekolcie
 • Bruksizm – mimowolne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami, doprowadzające do nadmiernej rozbudowy mięśni dolnych partii twarzy (żwaczy)
 • Migreny, uporczywe bóle głowy
Przeciwwskazania
 • Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (zespół Lamberta Eatona, miastenia gravis)
 • Nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
 • Miejscowa infekcja skóry
 • Problemy z układem sercowo-naczyniowym
 • Zaburzenia krzepliwości krwi
 • Przewlekłe choroby autoimmunologiczne
 • Alzheimer, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona
 • Przyjmowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych
 • Ciąża, okres laktacjib
Przygotowanie do zabiegu

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie wymagają szczególnego przygotowania. Niezwykle istotny jest wywiad lekarski oraz samo badanie mimiki i skóry pacjenta. Przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu i wystawiać miejsc zabiegowych na działanie słońca oraz opalać się na solarium.

Przebieg zabiegu

Wizytę rozpoczyna oczyszczenie twarzy z makijażu. W kolejnym kroku następuje ważny etap – analiza naturalnej mimiki pacjenta – lekarz prosi o wykonanie kilku grymasów: zmarszczenia czoła, zdziwienia, zmrużenia oczu oraz ocenia stan skóry. Na podstawie badania wytycza na twarzy miejsca podania toksyny botulinowej. Preparat podawany jest strzykawką z krótką, cienką igłą w kilku lub kilkunastu miejscach, w zależności od stanu skóry i oczekiwań pacjenta. Zabieg nie wymaga znieczulenia, podczas iniekcji pacjent odczuwa jedynie szybkie, delikatne ukłucia. Cała wizyta trwa około 15-20 minut, a same iniekcje zajmują dosłownie kilka minut.

W Soft Skin Dermaclinic w przypadku, gdy botoks podawany jest w celu redukcji nadpotliwości, stosujemy znieczulenie. Procedura zabiegowa jest wówczas dopasowana indywidualnie do obszaru, powierzchni i charakteru zabiegu.

Po zabiegu

Zabieg iniekcji botoksu nie powoduje zasinień i opuchnięć. Sporadycznie mogą pojawić się drobne uszkodzenia cienkich naczyń krwionośnych (siniaczki). Po zabiegu bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń:

 • do 4 godzin po zabiegu nie wolno pochylać głowy i rozmasowywać miejsc poddanych zabiegowi – może to skutkować przemieszczeniem się preparatu. Należy unikać też leżenia w jednej pozycji, szczególnie na brzuchu.
 • przez tydzień należy unikać solarium, sauny, a także zabiegów przeprowadzanych w miejscu iniekcji, w tym automasażu.

Czas powtórzenia iniekcji w celu utrzymania efektu ustala się indywidualnie, zwykle jest to okres od 6 do 8 miesięcy po zabiegu. Warto dodać, że powtarzanie zabiegu nie jest obligatoryjne! Zdarza się, że zastosowanie botoksu uspokaja nadmierną mimikę i pacjent zgłasza się na zabiegi rzadziej.

Cennik

Toksyna botulinowa

Okolice zabiegowe :lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła , kurze łapki

Alluzience

Jedna okolica zabiegowa

od 550 zł
Azzalure

Jedna okolica zabiegowa

od 450 zł
Vistabel

Jedna okolica zabiegowa

od 550 zł
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 214 opinii
Zobacz opinie
4.7 na podstawie 112 opinii
Zobacz opinie