
Toksyna botulinowa (botoks)
Zabiegi w oparciu o botoks – we wrocławskiej klinice Soft Skin szeroko wykorzystujemy biologiczne właściwości toksyny botulinowej: odmładzamy, korygujemy rysy, a nawet leczymy migrenę, bruksizm i nadpotliwość.
Zerkasz w lustro i widzisz odprężoną, odpoczętą, młodszą siebie… Marzenie – myślisz? Ależ skąd! To możliwe dzięki odrobinie botoksu. Podana umiejętnie toksyna botulinowa rozchmurza marsowe czoło i lwią zmarszczkę pomiędzy brwiami, łagodzi kurze łapki i zmarszczki wokół nosa. Za pomocą botoksu we wrocławskiej klinice Soft Skin nie tylko redukujemy zmarszczki mimiczne, ale potrafimy też unieść opadające kąciki ust, obniżyć dziąsłowy uśmiech, a nawet wyszczuplić twarz! Nasz ekspert dr Elżbieta Wojtowicz-Prus specjalizuje się też w wykorzystywaniu botoksu w leczeniu migreny, bruksizmu i nadpotliwości.
Podstawowe informacje
Botoks znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości odmładzających. Jest prawdopodobnie najpopularniejszym na świecie preparatem wykorzystywanym w odmładzaniu, szczególnie w niwelowaniu pierwszych oznak starzenia tzw. zmarszczek mimicznych. Kurze łapki, zajęcze zmarszczki, marsowe czoło, lwia zmarszczka to pierwsze widoczne, dotkliwe sygnały mijającego czasu. Zmarszczki mimiczne powstają w miejscach, w których mimika jest najbardziej aktywna: okolice oczu, czoła, nosa. Na skórze, która traci elastyczność i jędrność, ślady po zagięciach zaczynają się utrwalać. Podanie toksyny relaksuje wybrane mięśnie, dzięki czemu skóra wygładza się. Co więcej, przez czas działania botoksu, czyli ok. 4-6 miesięcy, zmarszczki nie pogłębiają się, słowem botoks działa profilaktycznie, opóźniając procesy starzenia.
Ale odmładzanie to nie jedyne zastosowanie botoksu, które wykorzystujemy w klinice Soft Skin we Wrocławiu. Ze względu na swoje właściwości biologiczne preparaty takie jak Botox czy Azzalure sprawdzają się w korekcie rysów twarzy. Specjaliści Soft Skin stosują toksynę botulinową w przypadkach problemów z dziąsłowym uśmiechem (gummy smile), gdy pacjent pokazuje nadmiernie dziąsła w uśmiechu i odczuwa z tego powodu dyskomfort. Umiejętne podanie botoksu sprawia, że górna warga nie jest tak intensywnie unoszona mimicznie, a uśmiech staje się bardziej harmonijny.
Rysy twarzy stają się delikatniejsze, gdy za pomocą toksyny botulinowej zrelaksujemy pracę rozrośniętych mięśni żwaczy. Z takiego zabiegu korzystają pacjenci Soft Skin, którym przeszkadza rozbudowana dolna partia twarzy. Zgłaszają się do nas na konsultację, chcąc wyszczuplić zbyt kwadratowy i masywny owal twarzy. Relaksacja żwaczy daje szybki efekt wysmuklenia owalu, a do tego redukuje bruksizm, czyli odruchowe, nawykowe zgrzytanie zębami, które niszczy uzębienie.
Kolejne estetyczne zastosowania botoksu to unoszenie opadających kącików ust. Sięgamy po toksynę botulinową, gdy pacjent mimicznie „ciągnie” kąciki ust w dół, np. w trakcie mówienia. W niektórych przypadkach łączymy ingerencję botoksu z zastosowaniem kwasu hialuronowego, gdy opadanie kącików to także objaw wiotczenia tkanek.
Za pomocą botoksu jesteśmy także w stanie wpłynąć na kształt nosa, gdy ma on zbyt haczykowaty kształt.
Toksyna botulinowa jest stosowana w naszej klinice do modelowania brody, gdy jej kształt zaburzają drobne wgłębienia lub pozioma linia oddzielająca czubek brody od reszty twarzy (tzw. broda czarownicy). Niewielkie iniekcje wygładzają jej powierzchnię i nadają brodzie bardziej harmonijnego kształtu. Ponieważ kształt brody modeluje się także za pomocą kwasu hialuronowego, zawsze konsultujemy pacjenta estetycznie, wskazując jaka metoda będzie najlepsza w jego przypadku.
Dr Elżbieta Wojtowicz Prus stosuje botoks także w leczeniu dolegliwości takich jak migrena, bruksizm i nadpotliwość.
Efekty
Botoks zaczyna działać po 2-4 dniach po zabiegu, widoczne efekty zauważa się po 7-10 dniach. Efekt utrzymuje się przez 4-6 miesięcy – tyle czasu zajmuje mięśniom odbudowa połączeń nerwowych.
- Wygładzenie zmarszczek mimicznych, spłycenie bruzd
- Efekt rozpogodzenia twarzy poprzez relaksację odpowiednich mięśni
- Wyszczuplenie dolnych partii twarzy
- Korekta rysów twarzy: uniesienie kącików ust, uniesienie powiek, wygładzenie zmarszczek i linii na brodzie, uniesienie czubka nosa, obniżenie dziąsłowego uśmiechu
- Redukcja migrenowych bólów głowy
- Zmniejszenie nawyku zgrzytania zębami
- Likwidacja nadpotliwości, wydzielanie potu jest zmniejszone do normy, gdzie wystarczy używanie standardowych dezodorantów
Właściwości
Toksyna botulinowa, a dokładnie toksyna botulinowa typu A (BTX-A) jest wykorzystywana w medycynie od lat, lista jej zastosowań klinicznych jest szeroka m. in w neurologia, okulistyka, rehabilitacja, urologia. Kariera substancji rozwinęła się na dobre od wprowadzenia jej do zastosowania właśnie w medycynie estetycznej. Botoks zrewolucjonizował obszar niechirurgicznych procedur estetycznych. Jak działa toksyna botulinowa? Substancja podana do tkanki łączy się z płytką nerwowo-mięśniową i powoduje czasową blokadę przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. W praktyce oznacza, że mięsień potraktowany toksyną botulinową przestaje się intensywnie kurczyć lub zostaje w pozycji wygładzonej i nieruchomej.
Wskazania
- Zmarszczki mimiczne (lwia zmarszczka czyli marsowe czoło pomiędzy brwiami, królicze zmarszczki u nasady nosa, kurze łapki wokół oczu, poziome zmarszczki na czole)
- Opadające powieki
- Opadające kąciki ust
- Haczykowaty nos
- Zmarszczki na brodzie: „broda czarownicy” (odcięcie brody od twarzy charakterystyczną kreską), wgłębienia w brodzie zwane „kocimi łbami” lub „pomarańczową skórką”, „cellulitem na brodzie”
- Uwydatniona dolna szczęka, rozbudowane żwacze, nadające twarzy kwadratowego kształtu
- Gummy smile – dziąsłowy uśmiech
- Nadpotliwość dłoni, pach, stóp
- Zmarszczki na szyi i dekolcie
- Bruksizm – mimowolne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami, doprowadzające do nadmiernej rozbudowy mięśni dolnych partii twarzy (żwaczy)
- Migreny, uporczywe bóle głowy
Przeciwwskazania
- Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (zespół Lamberta Eatona, miastenia gravis)
- Nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
- Miejscowa infekcja skóry
- Problemy z układem sercowo-naczyniowym
- Zaburzenia krzepliwości krwi
- Przewlekłe choroby autoimmunologiczne
- Alzheimer, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona
- Przyjmowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych
- Ciąża, okres laktacjib
Przygotowanie do zabiegu
Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie wymagają szczególnego przygotowania. Niezwykle istotny jest wywiad lekarski oraz samo badanie mimiki i skóry pacjenta. Przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu i wystawiać miejsc zabiegowych na działanie słońca oraz opalać się na solarium.
Przebieg zabiegu
Wizytę rozpoczyna oczyszczenie twarzy z makijażu. W kolejnym kroku następuje ważny etap – analiza naturalnej mimiki pacjenta – lekarz prosi o wykonanie kilku grymasów: zmarszczenia czoła, zdziwienia, zmrużenia oczu oraz ocenia stan skóry. Na podstawie badania wytycza na twarzy miejsca podania toksyny botulinowej. Preparat podawany jest strzykawką z krótką, cienką igłą w kilku lub kilkunastu miejscach, w zależności od stanu skóry i oczekiwań pacjenta. Zabieg nie wymaga znieczulenia, podczas iniekcji pacjent odczuwa jedynie szybkie, delikatne ukłucia. Cała wizyta trwa około 15-20 minut, a same iniekcje zajmują dosłownie kilka minut.
W Soft Skin Dermaclinic w przypadku, gdy botoks podawany jest w celu redukcji nadpotliwości, stosujemy znieczulenie. Procedura zabiegowa jest wówczas dopasowana indywidualnie do obszaru, powierzchni i charakteru zabiegu.
Po zabiegu
Zabieg iniekcji botoksu nie powoduje zasinień i opuchnięć. Sporadycznie mogą pojawić się drobne uszkodzenia cienkich naczyń krwionośnych (siniaczki). Po zabiegu bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń:
- do 4 godzin po zabiegu nie wolno pochylać głowy i rozmasowywać miejsc poddanych zabiegowi – może to skutkować przemieszczeniem się preparatu. Należy unikać też leżenia w jednej pozycji, szczególnie na brzuchu.
- przez tydzień należy unikać solarium, sauny, a także zabiegów przeprowadzanych w miejscu iniekcji, w tym automasażu.
Czas powtórzenia iniekcji w celu utrzymania efektu ustala się indywidualnie, zwykle jest to okres od 6 do 8 miesięcy po zabiegu. Warto dodać, że powtarzanie zabiegu nie jest obligatoryjne! Zdarza się, że zastosowanie botoksu uspokaja nadmierną mimikę i pacjent zgłasza się na zabiegi rzadziej.