Kolki, odkształcenia główki czy trudności z karmieniem – z takimi problemami występującymi u noworodka lub niemowlaka rodzice zgłaszają się do osteopaty najczęściej.
U starszych dzieci wskazania to z kolei wady postawy, bóle (np. głowy, pleców), kontuzje oraz nawracające infekcje.
W Soft Skin Medical Center we Wrocławiu zyskasz dostęp do pomocy osteopaty pediatrycznego, który w bezpieczny i bardzo delikatny sposób pracuje nawet z maluszkami. Dzięki technikom manualnym (bez stosowania leków czy dodatkowych sprzętów) uwalnia od napięć, wspomaga pracę wielu układów (w tym ruchowego) i wspiera rozwój dziecka. Sprawdź, na czym dokładnie polega osteopatia i w jaki sposób specjalista dobiera odpowiednią terapię.
Terapia osteopatyczna skupia się na ludzkim ciele jako całości. Każda dysfunkcja somatyczna (czyli nieprawidłowość, która powoduje wystąpienie objawów, np. bólowych) wcale nie jest więc rozpatrywana jako samodzielny objaw organizmu. Takie holistyczne podejście pozwala spojrzeć na występujące problemy szerzej i przyczynić się do ich wyeliminowania, a także rozpoczęcia procesu samoregeneracji organizmu.
Osteopatia dziecięca skupia się na dwóch grupach małych pacjentów: maluszkach i starszych dzieciach. Wielu rodziców wizytę u osteopaty pediatrycznego planuje już w pierwszych tygodniach życia pociechy. Dla części z nich to spotkanie profilaktyczne – nawet jeśli noworodek lub niemowlę nie ma jeszcze żadnych objawów.
Osteopatia pediatryczna jest skierowana do tych najmłodszych pacjentów, którzy mają następujące objawy:
Wśród wskazań do wizyty u osteopaty znajdują się też opóźnione osiąganie kamieni milowych czy etapów rozwoju psychoruchowego. Terapia manualna jest częstym uzupełnieniem dla innych zabiegów.
Kiedy warto zgłosić się do osteopaty, jeśli dziecko ma już kilka czy nawet kilkanaście lat? Terapia osteopatyczna jest zalecana, gdy dziecko:
Manualne formy terapii bywają również wykorzystywane jako wsparcie u dzieci będących w spektrum autyzmu czy z zaburzeniami integracji sensorycznej.
Osteopata dziecięcy w Soft Skin Medical Center zawsze bierze pod uwagę indywidualne potrzeby każdego organizmu, by optymalnie pracować z małym pacjentem. Do pierwszej wizyty nie trzeba dziecka specjalnie przygotowywać. Powinno być ubrane wygodnie – w taki sposób, by odzież nie krępowała ruchów i zapewniała maksymalny komfort. Na wizytę zabierz też dokumentację medyczną (jeśli masz), w tym wyniki badań, np. zdjęcia RTG.
Jak przebiega wizyta u osteopaty pediatrycznego? Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu (m.in. na temat porodu i połogu, przebytych chorób, występujących dolegliwości). Później specjalista przeprowadza diagnostykę z wykorzystaniem bezpiecznych i bezbolesnych testów, które obejmują np. sprawdzenie ruchomości konkretnych stawów. Kolejny krok to zabieg wykonany przy pomocy dłoni. Osteopata może również zlecić dodatkowe badania lub zalecić wizytę u innego specjalisty