Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Osteopata dziecięcy Wrocław – Umów wizytę

Osteopata dziecięcy Wrocław – Umów wizytę

Kolki, odkształcenia główki czy trudności z karmieniem – z takimi problemami występującymi u noworodka lub niemowlaka rodzice zgłaszają się do osteopaty najczęściej.

U starszych dzieci wskazania to z kolei wady postawy, bóle (np. głowy, pleców), kontuzje oraz nawracające infekcje.
W Soft Skin Medical Center we Wrocławiu zyskasz dostęp do pomocy osteopaty pediatrycznego, który w bezpieczny i bardzo delikatny sposób pracuje nawet z maluszkami. Dzięki technikom manualnym (bez stosowania leków czy dodatkowych sprzętów) uwalnia od napięć, wspomaga pracę wielu układów (w tym ruchowego) i wspiera rozwój dziecka. Sprawdź, na czym dokładnie polega osteopatia i w jaki sposób specjalista dobiera odpowiednią terapię.

Czym jest osteopatia pediatryczna?

Terapia osteopatyczna skupia się na ludzkim ciele jako całości. Każda dysfunkcja somatyczna (czyli nieprawidłowość, która powoduje wystąpienie objawów, np. bólowych) wcale nie jest więc rozpatrywana jako samodzielny objaw organizmu. Takie holistyczne podejście pozwala spojrzeć na występujące problemy szerzej i przyczynić się do ich wyeliminowania, a także rozpoczęcia procesu samoregeneracji organizmu.

Osteopata pediatryczny w Soft Skin Medical Center we Wrocławiu to specjalista, który ma ogromną wiedzę dotyczącą rozwoju dzieci. Doskonale zdaje sobie również sprawę, że praca z maluchami wygląda zupełnie inaczej niż z osobami dorosłymi.

Jako lekarz lub fizjoterapeuta perfekcyjnie zna anatomię oraz fizjologię małego organizmu. Dla komfortu i bezpieczeństwa małego pacjenta pracuje subtelnie, a przy tym skutecznie. Zawsze dobiera techniki manualne do problemu oraz wieku dziecka. Przykładowo – zdarza się, że wykonywane ruchy palpacyjne są dla rodziców niemal niewidoczne.

To szczególnie delikatna część osteopatii. Wykorzystuje przede wszystkim techniki funkcjonalne, których celem jest uwolnienie napięcia. U niektórych dzieci sprawdza się także terapia czaszkowo-krzyżowa, która opiera się na analizie anatomii głowy, podstawy czaszki oraz karku, a także ich wpływu np. na kręgosłup, jamę brzuszną, wzrok czy jamę ustną.

Rozwiń więcej

Kiedy warto udać się z dzieckiem do osteopaty?

Osteopatia dziecięca skupia się na dwóch grupach małych pacjentów: maluszkach i starszych dzieciach. Wielu rodziców wizytę u osteopaty pediatrycznego planuje już w pierwszych tygodniach życia pociechy. Dla części z nich to spotkanie profilaktyczne – nawet jeśli noworodek lub niemowlę nie ma jeszcze żadnych objawów.

Terapia osteopatyczna u najmłodszych ma za zadanie przede wszystkim uwolnić organizm od napięć (np. w okolicy głowy), blokad czy ucisku nerwów, które powstały głównie w czasie porodu. Terapia sprzyja wyeliminowaniu dokuczliwych objawów, a także korzystnie wpływa na dalszy rozwój dziecka.

U starszych dzieci objawy także mogą się wiązać z wcześniej powstałymi napięciami i dysfunkcjami, które nie zostały wyłapane i wyleczone. Dodatkowo dochodzą gwałtowne skoki wzrostowe, a często także takie nawyki jak garbienie się czy niewystarczająca ilość aktywności fizycznej.

Dla tych dzieci, które mają problemy z rozwojem ruchowym czy wadami postawy, osteopatia jest często uzupełnieniem fizjoterapii oraz standardowej rehabilitacji.

W jakich przypadkach pomoc osteopaty może być nieoceniona i przynieść bardzo dobre rezultaty? Poznaj najczęstsze dolegliwości, z którymi zgłaszają się rodzice.

Rozwiń więcej

Noworodki i niemowlęta – wskazania do osteopatii

Osteopatia pediatryczna jest skierowana do tych najmłodszych pacjentów, którzy mają następujące objawy:

 • kolki, refluks (częste ulewanie), biegunki, zaparcia;
 • problemy z jedzeniem (np. zaburzenia ssania);
 • odkształcenia i asymetrie główki lub tułowia;
 • kręcz szyi;
 • częste infekcje (np. ucha, gardła);
 • wzmożone napięcie, prężenie się;
 • nadpobudliwość, płaczliwość, nieuzasadniony niepokój;
 • ograniczenie ruchomości.

Wśród wskazań do wizyty u osteopaty znajdują się też opóźnione osiąganie kamieni milowych czy etapów rozwoju psychoruchowego. Terapia manualna jest częstym uzupełnieniem dla innych zabiegów.

Konsultacja fizjoterapeuty 200 zł Zobacz pełny cennik
Jesteś zainteresowany/ana tym zabiegem? Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Starsze dzieci – wskazania do osteopatii

Kiedy warto zgłosić się do osteopaty, jeśli dziecko ma już kilka czy nawet kilkanaście lat? Terapia osteopatyczna jest zalecana, gdy dziecko:

 • jest po urazie, kontuzji, wypadku;
 • odczuwa bóle, np. kończyn, pleców, głowy;
 • ma osłabiony układ odpornościowy i często choruje;
 • ma wady postawy, m.in. skoliozę, koślawość kolan, płaskostopie;
 • cierpi z powodu bólu brzucha czy innych problemów z układem trawiennym.

Manualne formy terapii bywają również wykorzystywane jako wsparcie u dzieci będących w spektrum autyzmu czy z zaburzeniami integracji sensorycznej.

Jak wygląda wizyta u osteopaty dziecięcego?

Osteopata dziecięcy w Soft Skin Medical Center zawsze bierze pod uwagę indywidualne potrzeby każdego organizmu, by optymalnie pracować z małym pacjentem. Do pierwszej wizyty nie trzeba dziecka specjalnie przygotowywać. Powinno być ubrane wygodnie – w taki sposób, by odzież nie krępowała ruchów i zapewniała maksymalny komfort. Na wizytę zabierz też dokumentację medyczną (jeśli masz), w tym wyniki badań, np. zdjęcia RTG.

Jak przebiega wizyta u osteopaty pediatrycznego? Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu (m.in. na temat porodu i połogu, przebytych chorób, występujących dolegliwości). Później specjalista przeprowadza diagnostykę z wykorzystaniem bezpiecznych i bezbolesnych testów, które obejmują np. sprawdzenie ruchomości konkretnych stawów. Kolejny krok to zabieg wykonany przy pomocy dłoni. Osteopata może również zlecić dodatkowe badania lub zalecić wizytę u innego specjalisty

Cennik

Fizjoterapia i osteopatia
Konsultacja fizjoterapeuty
200 zł
Terapia manualna
200 zł
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 198 opinii
Zobacz opinie