Nici liftingujące są przeznaczone do wykonywania zabiegów zarówno w objębie twarzy jak i ciała. Kierowane są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, przywracają naturalny wygląd, nie powodując zbędnego zwiększania objętości tkanek, bezpieczny i małoinwazyjny – nici wprowadzane są zaledwie przez 1 lub 2 punkty wkłucia, nie wymagają żadnych rozcięć skóry, narkozy, ani długiego okresu rekonwalescencji, użyte materiały są w pełni wchłaniane i bezpieczne dla organizmu, stosowane w chirurgii od wielu lat.
Wśród nici liftingujących występują nici stałe oraz wchłanialne. Stałe wykonane są z polipropylenu, a rozpuszczalne z kwasu polimlekowego. Wprowadzone nici grupują tkanki i naprowadzają je na właściwe położenie, wokół nici powstaje tkanka włóknista, która tworzy podskórny stelaż, wzmacniając tkanki i utrzymując je we właściwej pozycji, materiał, z którego wykonane są nici, stymuluje produkcję elastyny i kolagenu. Wchłanianie nici trwa ok 1,5 do 2 lat, jednakże efekt liftingu i biorewitalizacji skóry pozostaje znacznie dłużej. Efekt nici wchłanialnych utrzymuje się 2-3 lata, w przypadku nici stałych 3-5 lat, a nawet dłużej.
Nici posiadają mikrowypusty, które umożliwiają skuteczne zaczepienie się w tkankach i utworzenie dla nich rodzaju podskórnego stelaża powstrzymującego procesy grawitacyjne, na które narażona jest starzejąca się skóra. Do implantacji nici pod skórę wykorzystuje się specjalistyczne igły oraz kaniule, których budowa umożliwia bardzo precyzyjne ruchy i właściwe uchwycenie tkanek w celu ich przesunięcia (uniesienia). Możemy dzięki temu nadać tkankom nowy kształt, poprawić owal twarzy, linię grzbietu nosa czy brwi, poprawić stopień przylegania małżowin usznych i wiele innych elementów niedoskonałości ciała pacjenta.
W składzie nici znajduje się kwas polimlekowy, który inicjuje w skórze procesy odnowy wpływające na jej młody i zdrowy wygląd. Dzięki implantacji nici dochodzi do pobudzenia produkcji elastyny i kolagenu, odpowiadających za jej jędrność i gęstość. Również wprowadzenie w głębokie warstwy skóry kwasu hialuronowego, który znajduje się w składzie niektórych nici wpływa na jej nawilżenie i rewitalizację.
W składzie niektórych produktów znalazł się również dodatek kwasu hialuronowego, wywołującego efekt nawilżenia i wygładzenia. Z badań nad nićmi wynika, że uzupełnienie nici kwasem hialuronowym wpływa również korzystnie na skrócenie okresu gojenia się po zabiegu. Oznacza to, że efekt odmłodzenia uzyskujemy szybciej. Nici te działają najszybciej i najskuteczniej w kontekście poprawy stanu skóry i tkanek, a co za tym idzie wyglądu.
Potencjalnym pacjentem zabiegu z wykorzystaniem nici liftingujących są osoby między 30 a 65 rokiem życia, które zauważają u siebie wiotczenie skóry, utratę objętości, opadanie tkanek, asymetrię lub niekorzystny kształt danej strefy twarzy bądź ciała.
Nici liftingujące dają ogromny zakres możliwości korygowania niedoskonałości twarzy i ciała, bez efektu napompowania, przerysowania i sztuczności. Istotą zabiegów z wykorzystaniem nici liftingujących jest ich mała inwazyjność, w porównaniu z zabiegami chirurgicznymi.
Decydując się na zabieg warto wykonać podstawowe badania, takie jak: morfologia, OB, krzepliwość APTT oraz skontaktować się z lekarzem w celu wykluczenia przeciwwskazań typowych dla zabiegów medycyny estetycznej.
Zabiegi z wykorzystaniem nici liftingujących wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i polegają na podskórnym wprowadzeniu, poprzez pojedyncze punkty nakłucia, odpowiedniego modelu nici w celu utworzenia silnie podtrzymującego szkieletu. Efekty utrzymują się nawet do trzech lat. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a okres gojenia po zabiegu trwa około dwóch tygodni, ale już po kilku dniach można wrócić do aktywnego życia. Lifting całej twarzy trwa około 30-40 minut, a pojedynczej strefy zabiegowej tylko 10-15 minut.
Proces rekonwalescencji po zabiegach liftingujących uzależniony jest od rodzaju i liczby metod zastosowanych podczas zabiegu i może trwać od 1 do 6 tygodni a w przypadku zabiegów szczególnie inwazyjnych, nawet powyżej 6 tygodni. W pierwszych dniach po zabiegu nici liftingujących może utrzymywać się obrzęk i siniaki a skóra może być pomarszczona i zaczerwieniona.
W ciągu pierwszej doby od wykonania zabiegu z nićmi liftingującymi zaleca się stosowanie zimnych okładów, dbałość o higienę punktów wkłucia, unikanie wykonywania gwałtownych ruchów oraz powstrzymanie się od podróży samolotem ze względu na różnicę ciśnień.
W przypadku nasilania się objawów bólu, obrzęku oraz pojawienia się temperatury przekraczającej 37 stopni, należy zgłosić się do lekarza na konsultację.
Efekty zabiegów z wykorzystaniem wchłanialnych nici liftingujących utrzymują się przez rok/półtora, w zależności od wykonanej techniki, stanu wyjściowego skóry pacjenta, indywidualnych uwarunkowań jego organizmu a także trybu życia i przede wszystkim ścisłego stosowania się do zaleceń pozabiegowych.
Efekty zabiegów z wykorzystaniem stałych nici liftingujących trwają kilka lat (w przypadku tkanek twarzy) lub są trwałe (korekta małżowin usznych – z zastrzeżeniem, że nie dojdzie do mechanicznego zerwania nici).
Jak wyglądają efekty zabiegowe nici liftingujących?
Lifting twarzy za pomocą nici liftingujących Aptos
Lifting podbródka za pomocą nici liftingujących Aptos
Lifting twarzy i podbródka za pomocą nici liftingujących Aptos