Wypełniacze – czyli jak nie tracić proporcji
Dbanie o młody wygląd to sztuka i ciągła praca. Proces ten musi przebiegać wielotorowo. Musimy dbać o kondycję skóry i dążyć do zatrzymania odpowiednich proporcji. Narzędzi i sposobów do tego mamy bardzo dużo. Zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii, dobór odpowiedniej aktywności fizycznej, zrównoważona dieta, redukcja stresu, odpowiednia ilość snu. To takie najbardziej podstawowe.
Zajmijmy się w tym miejscu twarzą, bo to głównie na niej widać oznaki lat. Jedną ze zmian jakie zachodzą w naszym ciele i tworzy w procesie starzenia się zaburzenie proporcji twarzy.
Co zaburza te proporcje? Otóż ma to wszystko związek ze zmianą owalu twarzy, która postępuje z wiekiem. Im mamy więcej lat, skóra na twarzy oraz mięśnie przestają być sprężyste, przebudowie ulegają kości twarzoczaszki, zmniejsza się ilość tłuszczu na twarzy. Cała ta „machina czasu” uruchamia procesy powstawania między innymi bruzd: nosowo-wargowych, wargowo-bródkowych, opadających kącików ust, oraz zmiany owalu twarzy i np. powstawanie „chomików” , czyli opadających z wiekem policzków.
Przyjrzyjmy się substancjom, które mogą pomóc w minimalizowaniu tych niechcianych efektów procesu starzenia. Można nimi modelować twarz, bez ingerencji skalpela. W ofercie medycyny estetycznej mamy do dyspozycji wiele zabiegów.
Możemy wykonać zabiegi:
- wolumetryczne (czyli poprawiające, odmładzające owal, wypełniające). Zabieg ten jest połączeniem liftingu z modelowaniem. Wykonywany jest w celu uniesienia opadających policzków, uwydatnienia kości policzkowych, wymodelowania brody i linii żuchwy, wypełnienia tzw. „doliny łez”, zlikwidowania asymetrii czy też poprawienia całego owalu twarzy.
- regeneracyjno-stymulujące, konturujące sylwetkę, w wielu przypadkach można zastosować nici PDO, różne rodzaje laserów, peelingi medyczne, wypełnianie kwasem hialuronowym, komórki regeneracyjne, zabiegi z wykorzystaniem osocza bogato płytkowego, mezoterapię i inne.
Wypełniacze
To substancje podawane podskórnie, które pozwalają na stosunkowo szybkie i bezpieczne przywrócenie młodego wyglądu. Trwałość zabiegu z użyciem wypełniaczy zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od stanu i kondycji skóry, ogólnego stanu zdrowia, wieku i prowadzonego stylu życia.
Dzięki podaniu wypełniaczy możemy spłycić zmarszczki już tego samego dnia, a rezultaty zabiegów utrzymują się od 4 miesięcy do ponad roku. Działanie wypełniaczy polega na wygładzeniu samych zmarszczek, przez co stają się one niewidoczne. Wypełniacze znajdują zastosowanie także w celu modelowania i zwiększenia objętości niektórych partii twarzy, np. policzków, brody, skroni czy ust. Wykorzystuje się je także do korekty doliny łez i podkrążonych oczu. Niektóre wypełniacze mogą być także wykorzystywane w celu leczenia blizn potrądzikowych lub lipoatrofii związanej z HIV.
Rodzaje wypełniaczy
Kwas hialuronowy
Jednymi z najpopularniejszych wypełniaczy są preparaty na bazie kwasu hialuronowego. Każdy z preparatów działa nieco inaczej i pozwala osiągnąć inne rezultaty. Dobór odpowiedniego preparatu leży w gestii lekarza medycyny estetycznej po uprzednim zdiagnozowaniu problemu i ustaleniu celu działania. Czas utrzymywania się efektu kwasu hialuronowego może wynosić od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Kwas hialuronowy można podawać na wiele sposobów, Np.: liniowo wzdłuż linii zmarszczki, jako depozyty, które wypełniają zapadniętą tkankę, również jako nici hialuronowe, których celem jest napięcie i zliftingowanie skóry. Sposób iniekcji promieniowy stosowany jest, aby powiększyć objętość dużego rozmiaru skóry, wkłucia seryjne mają na celu redukcję zmarszczek płytkich, a naprzemienne służą do modelowania kości policzkowych.
Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego są stopniowo metabolizowane przez organizm. Oznacza to, że aby zachować efekt, warto okresowo powtarzać go. Nie wpłynie to na pogorszenie naturalnego wyglądu.
Hydroksyapatyt wapnia
Podobnie jak kwas hialuronowy, występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Ma zastosowanie do modelowania konturu twarzy, ale również w celu zmniejszenia lwiej zmarszczki lub bruzd nosowo-wargowych. Efekt zabiegu utrzymuje się do 18 miesięcy.
Kwas polimlekowy
Stosowany jest w celu pobudzenia syntezy kolagenu, co sprawia, że skóra staje się jędrna i pełna blasku, widocznie odmłodzona. Jest bardzo skuteczny jeśli chodzi o wygładzanie zmarszczek mimicznych oraz bruzd. Niestety jego zastosowanie daje krótkotrwałe efekty – zazwyczaj około trzech miesięcy.
Kolagen
Wypełniacze tkankowe stanowiące największą grupę preparatów kolagenowych, są stosowane w postaci iniekcji, zaliczane przez amerykańską administrację żywności i leków (FDA) do kategorii wyrobów medycznych, zabieg kolagenowy doskonale sprawdza się przy wszelkich problemach wynikających z wiotkości skóry, braku jędrności, pomaga walczyć z rozstępami i bliznami. Świetnie niweluje przebarwienia. Więcej na temat kolagenu przeczytaj na naszym blogu tutaj.
Wypełniacze autologiczne
Spośród wypełniaczy tego typu najczęściej wykorzystuje się tkankę tłuszczową pacjenta. Tłuszcz z ud, pośladków lub brzucha pacjenta jest usuwany, odpowiednio opracowywany i wstrzykiwany w wyznaczone miejsce, aby np. nadbudować owal twarzy. Rezultaty tego typu zabiegu mogą być krótkotrwałe i wstrzyknięcia należy powtarzać często.
W Soft Skin Clinic podajemy wypełniacze po wcześniejszej analizie twarzy pacjenta, ustalamy zakres i oczekiwane rezultaty. Wypełniacze są bezpieczne i dają szybkie efekty. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one zalecane w przypadkach:
- ogólnego złego stanu zdrowia (przeziębienie, osłabienie organizmu, gorączka),
- ciąży (każdy etap),
- okresie karmienia piersią,
- w czasie stanu zapalnego lub infekcji na skórze twarzy,
- w przebiegu opryszczki,
- choroby autoimmunologiczne,
- skłonności do powstawania blizn przerostowych.
Istnieje wiele różnych wypełniaczy tkankowych, wybór odpowiedniego należy skonsultować z lekarzem, który wybierze ten najlepszy w danym przypadku.