Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Rozwiąż problem / Znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe

16 czerwca 22

Znamiona barwnikowe

Znamiona skórne są bardzo powszechnym rodzajem zmian, które pojawiają się na skórze w chwili urodzenia lub wkrótce potem. Można je znaleźć na dowolnej części ciała i różnią się znacznie fakturą, kształtem, rozmiarem i kolorem. Znamiona barwnikowe są specyficzną formacją na skórze związaną z łagodnymi nowotworami, które mają tendencję do degeneracji w stan złośliwy.

Co to są znamiona barwnikowe?

Znamiona barwnikowe melanocytowe to znamiona barwnikowe wypukłe lub płaskie, zwykłe lub znamiona barwnikowe atypowe i znamiona barwnikowe złożone. Dokładniej to ograniczone plamki pigmentowe lub guzki składające się z nagromadzeń melanocytów (komórek zawierających pigment melaninowy) lub komórek znamionowych. Znamiona skórne pochodzące z naczyń krwionośnych i limfatycznych mają kolor jasnoróżowy lub jaskrawoczerwony, znamiona mogą mieć także barwę brązową lub czarną.

Znamiona mają płaską lub wypukłą powierzchnię, w kształcie wrzeciona, w kształcie zaokrąglonym, z szeroką podstawą lub siedzącą na nodze. Na powierzchni mogą rosnąć włosy. Różnią się rozmiarem: od małych (z główką od szpilki) do wielkości dłoni dziecka. Nadmierne przebywanie na słońcu jest znaczącym czynnikiem ryzyka złośliwości znamiona (przemiana w nowotwór złośliwy – czerniak). Około 40-50% czerniaków złośliwych rozwija się z melanocytów. Znamiona barwnikowe u dzieci są bardzo rzadkie i pochodzą z dużych pigmentowych znamion, które posiadają od urodzenia. Najczęściej nowe znamiona tak zwane pieprzyki pojawiają się w okresie dojrzewania, w czasie ciąży, w okresie menopauzy. Bezbarwne pieprzyki, mogą ciemnieć i powiększać się.

Istnieją wędrowne znamiona barwnikowe, które znikają w jednym miejscu i pojawiają się w innym. Znamiona posiadane od urodzenia są zwykle mniej niebezpieczne niż te nowo utworzone. Nie można zapobiec ich pojawieniu się. Ich liczba jest genetycznie przypisana osobie, jeśli co najmniej jedno z rodziców ma wiele znamion skórnych, najprawdopodobniej dziecko będzie miało ich dużo.

Znamiona barwnikowe rodzaje

  • Zmiany naskórkowo-skórne są zwykle to znamiona barwnikowe płaskie, ale czasami wystają ponad powierzchnię skóry. Barwa znamiona waha się od jasnobrązowej do prawie czarnej a rozmiary występują od 1 do 10 mm średnicy.
  • Znamię barwnikowe złożone najczęściej posiada ciemną barwę i do pewnego stopnia wznosi się ponad powierzchnię skóry.
  • Znamiona śródskórne (znamiona Beckera) występują powyżej powierzchni skóry, są to znamiona barwnikowe wypukłe a ich barwa zmienia się od jasno brązowej aż do czerni, struktura może być gładka, pokryta włosami lub brodawkami.
  • Znamiona barwnikowe Settona otoczone są pierścieniem odbarwionej skóry, znikają samoistnie i bardzo rzadko wywołują czerniaki.
  • Znamiona barwnikowe atypowe inaczej dysplastyczne posiadają nieregularny kształtu oraz rozmyte brzegi, które w niewielkim stopniu wystają powyżej powierzchni skóry, a ich barwa zmienia się od brązowej do ciemnobrązowej na różowym tle.
  • Znamiona Spitz są grudkowe o barwie brązowo-czerwonej. Najczęściej spotykane są te znamiona barwnikowe u dziecina twarzy, w postaci pojedynczych zmian, zdarza się, że w ich obrębie pojawiają się drobne guzki.
  • Znamiona barwnikowe błękitne są plamisto-grudkowe wielkości ziarna soczewicy i mają niebieską barwę, mogą występować już od urodzenia lub pojawić się we wczesnym dzieciństwie. Komórki barwnikowe znajdują się dosyć głęboko w skórze. Należą do znamion bezpiecznych to znaczy bardzo rzadko dochodzi do ich zezłośliwienia w czerniaka.

Należy regularnie sprawdzać znamiona skórne, wraz z pojawieniem się każdego nowego trzeba skontaktować się z dermatologiem. Posiadając nieefektowne znamiona barwnikowe usuwanie ich może przeprowadzić dermatolog. Dostępna jest metoda laserowego usuwania znamion lub chirurgiczna.

Jak postępować ze znamionami skórnymi?

Prawie każdy ma kilka znamion, które zwykle występują w dzieciństwie lub w wieku dojrzewania. W okresie dojrzewania często pojawiają się nowe pieprzyki, a istniejące mogą się powiększać i przyciemniać, mogą ostatecznie zostać zastąpione tkanką tłuszczową lub tkanką włóknistą. Wiele lat później znamiona skórne zwykle zmieniają swoją teksturę, często stają się bardziej miękkie i zwiotczałe, a czasem gęstsze i mniej pigmentowane. Jest mało prawdopodobne, aby pojedyncze nieistotne znamię stało się złośliwe jednak osoby z dużą liczbą łagodnych znamion mają zwiększone ryzyko zmiany w czerniaka, który rozwija się z reguły z komórek tworzących pigment melaninę.

Znamiona barwnikowe płaskie (pieprzyki) od różowego do ciemnobrązowego koloru należą do najbardziej nieszkodliwych.Te zmiany nie powodują niedogodności. Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest ich ochrona przez urazem, przed światłem słonecznym, stosowanie kremów z filtrem. Znamiona barwnikowe wypukłe, które mają częsty kontakt z ubraniem, należy stale monitorować. Jeśli znajdują się na plecach i w innych miejscach niedostępnych dla oczu, ich obserwację należy powierzyć komuś innemu. Jeśli pojawią się nowe objawy np. w postaci powiększenia rozmiaru lub kształtu należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą. Każdy doświadczony dermatolog może odróżnić łagodne znamię od czerniaka.

Usuwanie znamion barwnikowych – diagnostyka

Zmiany barwnikowe powinny zostać poddane badaniu przez dermatologa, który za pomocą urządzenia o nazwie dermatoskop dokonuje ich oceny. Zgłaszając się do kliniki dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu każdy pacjent pragnący pozbyć się pieprzyków jest poddawany takiej diagnostyce. Dopiero po dogłębnej ocenie zmiany skórnej lekarz ustali czy ma ona charakter złośliwego nowotworu skóry tzn. czerniaka czy jest łagodna. Jest to badanie nieinwazyjne, podczas którego dermatolog przykłada aparat do skóry i ocenia strukturę znamiona barwnikowego.

Laserowe usuwanie znamion Wrocław Soft Skin

Laserowe usuwanie znamion barwnikowych polega na wykorzystaniu pojedynczej wiązki lasera. Zabieg laserowy nie powoduje naruszenia okolicznej skóry, usuwa jedynie znamię. Następuje szybkie gojenie, procedura laserowa nie powoduje tworzenia się blizn, już po jednym zabiegu nie ma śladu po pieprzyku. Laserowe usuwanie znamion we Wrocławiu w Soft Skin jest całkowicie bezpieczne, znamię barwnikowe jest odparowywane laserem spalając znamię bez użycia skalpela, nie ma, więc krwawienia i konieczności zakładania szwów. Zabieg wykonuje doświadczony dermatolog lub chirurg przy użyciu lasera Fotona. Lekarz może także nie dokonywać spalania znamiona, lecz odciąć go od ciała i przekazać do badań histopatologicznych, aby dowiedzieć się czy nie jest zmianą nowotworową (czerniakiem).

Przejdź do cennika

Problem dotyczy również Ciebie? Nie czekaj! Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Polecane zabiegi

Konsultacja kosmetologiczna Wrocław

Konsultacja u kosmetologa jest pierwszym krokiem w rozwiązaniu wielu problemów skórnych oraz ustaleniu odpowiednich strategii pielęgnacyjnych. Konsultacja kosmetologiczna w Soft...

Dowiedz się więcej

Konsultacja chirurgiczna

W Soft Skin nasi chirurdzy zajmują się usuwaniem zmian skórnych przy pomocy odpowiednio dobranej metody. Wszystkie zmiany przed zabiegiem są...

Dowiedz się więcej

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

W Soft Skin nasi chirurdzy zajmują się usuwaniem zmian skórnych przy pomocy odpowiednio dobranej metody.

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 198 opinii
Zobacz opinie