Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń

Zaniki tkanki

16 czerwca 22

Zanik tkanki łącznej

Zanik tkanki łącznej jest to grupa chorób przewlekłych, których głównym objawem jest przerzedzenie składników skóry, takich jak naskórek, skóra właściwa i tłuszcz podskórny. Tkanka łączna to tkanka podtrzymująca, która wzmacnia stawy, ścięgna, więzadła i naczynia krwionośne. Zanik tkanek to zmniejszenie objętości tkanek i narządów, które wcześniej rozwijały się normalnie. Zanik jest procesem nabytym w przeciwieństwie do niedorozwoju wrodzonych narządów – hipoplazji. W chorobach autoimmunologicznych przeciwciała lub komórki wytwarzane w organizmie atakują własne tkanki. Wiele chorób autoimmunologicznych wpływa na tkankę łączną i różne narządy.

Zaburzenia tkanki łącznej – przyczyny

Istnieją dwa sposoby rozwoju zaniku tkanki skóry (atrofia) jest to fizjologiczne i patologiczne. Przyczyny fizjologiczne obejmują zmiany związane z wiekiem i ciążą, jest to powolny zanik tkanek, wszystkie inne przypadki występują na tle różnych procesów patologicznych. Zanik tkanki łącznej polega na uszkodzeniu błon komórkowych przez wolne rodniki tj. cząsteczki, które aktywnie uczestniczą w różnych procesach chemicznych. Wolne rodniki pojawiają się w wyniku naturalnych procesów biochemicznych a ponadto powstają pod wpływem różnych toksycznych substancji.

Układ przeciwutleniający organizmu, oparty na połączeniu enzymatycznych i nieenzymatycznych mechanizmów hamowania autooksydacji komórek, koryguje zachowanie tych aktywnych elementów. Zwykle wolne rodniki pomagają ludzkiemu organizmowi radzić sobie z infekcjami, poprawiają krzepnięcie krwi i nasycają komórki tlenem. Z wiekiem ilość wolnych rodników w ludzkim organizmie może wzrosnąć do liczby krytycznej, w rezultacie przestają pełnić pożądaną funkcję i powodują zniszczenie komórek. Takim procesom towarzyszy rozwój śródskórnej nierównowagi komórek, procesy zwyrodnieniowe w skórze z powstawaniem stref zaniku.

Eksperci uważają, że zaostrzenie tego procesu ułatwia związane z wiekiem naruszenie bariery lipidowej skóry, któremu towarzyszy zniszczenie warstwy rogowej naskórka i zniszczenie struktur, które mogą zatrzymywać wilgoć, co powoduje rozwój zaniku tkanki łącznej i zanik tkanki podskórnej. Objawami zanikania tkanki łącznej skóry jest pojawianie się zmarszczek mimicznych, pierwsze zauważalne są nad górną wargą, a następnie na czole, nasadzie nosa, szyi i dekolcie. Widoczne są także opadające policzki, ziemista cera oraz rozszerzone naczynka krwionośne. Kolejnym objawem zaniku tkanki podskórnej są rozstępy.

Zanik tkanki podskórnej- co na to wpływa?

Zanik tkanki podskórnej może być stanem patologicznym spowodowanym zmianą strukturalną w warstwie podskórnej, której towarzyszy naruszenie mikrokrążenia i odpływ limfy. W tkance łącznej podskórnej dochodzi do syntezy tłuszczu. Konwersja tłuszczów oraz ich adsorpcja do układu krążenia odbywa się dzięki komórkom tłuszczowym. Zwykle skóra zawiera znaczną ilość małych komórek tłuszczowych, które powstają w segmentach tłuszczowych otoczonych włóknami kolagenowymi i siatkowymi.

Tkanki tłuszczowe są ściśle związane z układem krążenia, przez który tłuszcze dostają się do ogólnego krwioobiegu i odżywiają różne tkanki organizmu. Komórki tłuszczowe przekształcają tłuszcze z cukru o etiologii pokarmowej w kalorie, które powinny zaspokoić potrzeby organizmu. Komórki tłuszczowe wytwarzają endorfinę, która po wejściu do mózgu wywołuje uczucie satysfakcji. Z czasem rozwija się zależność, a organizm zaczyna potrzebować zwiększonej produkcji leptyny, co powoduje wytwarzanie większej liczby komórek tłuszczowych i wzrost wielkości starych, które zaczynają potrzebować dodatkowych składników odżywczych, co pomaga zwiększyć apetyt.

W rezultacie komórki tłuszczowe przestają radzić sobie ze swoją funkcją i zaczynają pracować w centrum nasycenia, co prowadzi do akumulacji tłuszczów, osłabienia naczyń włosowatych i wystąpienia obrzęku. Dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej. Na tym etapie normalne krążenie krwi i limfy jest zaburzone na tle niedostatecznego odżywiania lokalnych tkanek. W rezultacie komórki tłuszczowe zaczynają tworzyć węzły, co powoduje zwłóknienie tkanek. Skóra staje się obrzękowa i tworzy się charakterystyczna bulwiastość.

Zanik tkanki tłuszczowej (lipodystrofia) objawy

Lipodystrofia typu uogólnionego objawia się zanikiem tkanki tłuszczowej oraz insulinoopornością. W tym schorzeniu przyczyny mogą być wrodzone lub nabyte i objawiają się w postaci rogowacenia ciemnego, czyli wielu ciemnych swędzących zmianach skórnych oraz zmianach w mięśniach oraz innych organach. W lipodystrofi miejscowej zanik tkanki podskórnej tkanki tłuszczowej pojawia się na twarzy, pośladkach, niektóre osoby obserwują również zanik tkanki tłuszczowej na brzuchu. Towarzyszy temu rozrost tkanki tłuszczowej na karku i piersi. Zanik tkanki tłuszczowej na udach i pośladkach powstaje z powodu częstych nakłuć po lekach domięśniowych. Ludzie chorujący na to schorzenie wyglądają starzej, ponieważ zanik tkanki tłuszczowej na twarzy doprowadził do utraty jędrności i skóra stała się zwiotczała, wskutek czego jest obwisła.

Zanik tkanki łącznej, podskórnej, tłuszczowej – leczenie

Przyczyn zaniku tkanek jest wiele, ich rozpoznanie może przeprowadzić tylko dermatolog wykorzystując do tego różne metody diagnostyczne. W leczeniu atrofii przepisywana jest kuracja witaminowa, antybiotyki a także odpowiednia dieta. Przydatne są oleje roślinne i leki zewnętrzne miejscowe w postaci maści, które powodują zmiękczenie skóry. Trudne schorzenia opisane powyżej wymagają specjalistycznego leczenia dermatologicznego a często również endokrynologicznego. Udając się do kliniki dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu pacjent najpierw udaje się na konsultację do dermatologa, która zaleca odpowiednie leczenie farmakologiczne. Ponadto może skorzystać z zbiegów medycyny estetycznej, które wskazane przy zaniku tkanki łącznej.

Jednym z zabiegów kosmetologicznych odpowiednich dla osób borykających się z zanikiem tkanki są wypełniacze, których zadaniem jest uzupełnienie ubytków powstałych w tkankach. Efekt jest widoczny od razu po zabiegu i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Kosmetolog wykonuje iniekcje na odpowiednią głębokość skóry, natomiast preparat zawierający kwas hialuronowy dopasowuje się dokładnie do struktury tkanki konkretnej warstwy skóry. Preparat po dostaniu się do tkanki wiąże się z wodą i powoduje powiększenie objętość danego obszaru. Rezultatem tego jest poprawa objętości i jędrności skóry wskutek uniesienie zwiotczałych tkanek.

Wypełniacze łączą włókna kolagenowe i elastyczne w tkankach skóry właściwej i wypełniają przestrzeń międzykomórkową naskórka. Ponadto powodują wiązanie wody, którą następnie zatrzymują w skórze. Zabieg z kwasem hialuronowym wygładza skórę, ujędrnia ją i nawilża. Jest to jeden ze sposobów niwelowania efektów zaniku tkanki tłuszczowej. Podczas konsultacji z dermatologiem i kosmetologiem można również skorzystać z takich zabiegów jak: mezoterapia, podczas której wprowadzane są w głąb skóry lecznicze substancje aktywne pobudzające produkcję kolagenu i korygujące zmiany związane z zanikiem tkanek.

Przejdź do cennika

Problem dotyczy również Ciebie? Nie czekaj! Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Polecane zabiegi

Nici liftingujące

Nici liftingujące są przeznaczone do wykonywania zabiegów zarówno w objębie twarzy jak i ciała. Kierowane są zarówno dla kobiet, jak...

Dowiedz się więcej

Wypełniacze

Upływ lat nie jest sprzymierzeńcem naszej skóry. Traci on swoją jędrność, powodując liczne problemy natury estetycznej, między innymi pojawienie się...

Dowiedz się więcej

Masaż Kobido

Kobido to zestaw manualnych technik masażu, które intensywnie pobudzają syntezę włókien podporowych, poprawiając elastyczność oraz jędrność skóry. Dodatkowo wpływa na...

Dowiedz się więcej

Wypełniacz biostymulujący

Wyjątkowe działanie wypełniaczy biostymulujących polega na tym, że jednocześnie odbudowują one utraconą objętość i daje silny efekt odmładzający. Działa...

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 198 opinii
Zobacz opinie