Włókniaki, dowiedz się więcej o problemie
Włókniak skóry jest łagodnym nowotworem, który tworzy się z tkanki włóknistej i łącznej. Charakterystyczne cechy włókniaka obejmują jego powolny rozwój. Guz może wystąpić w dowolnym obszarze skóry, zarówno na błonach śluzowych narządów wewnętrznych, jak i na obszarach skóry. W zależności od ilościowej zawartości komórek i włókien kolagenowych zwykle rozróżnia się włókniak twardy i miękki. Usunięcie włókniaka skóry może odbyć się chirurgicznie w celu wycięcia twardej lub miękkiej skóry utworzonej z komórek tkanki łącznej. Dostępne są również inne mniej inwazyjne metody usuwania włókniaka.
Co to jest włókniak, jak wygląda?
Włókniaki skóry mogą wystąpić na dowolnej części ciała. Znane są włókniaki na nodze lub z szeroką podstawę. Istnieją dwa główne typy włókniaków:
Włókniak twardy
Jest to gęsta, formacja na szerokiej podstawie lub na nodze, lekko wystaje ponad skórę. Ma ograniczoną ruchomość, gładką powierzchnię i występuje w naturalnym kolorze skóry lub jest lekko różowa. Włókniaki twarde to najczęściej włókniaki na twarzy, plecach, nogach. Wyglądają jak solidne zaokrąglone stożki pod skórą i mogą osiągać duże rozmiary (dziesiątki centymetrów), rosnąć głęboko pod skórą. W miejscu ich dużego wzrostu może wystąpić ból i swędzenie. Jest wykrywany mniej więcej z taką samą częstotliwością u mężczyzn i kobiet, niezależnie od wieku, może istnieć nawet od urodzenia.
Aby usunąć włókniaka twardego należy udać się na wizytę do dermatologa, który zdiagnozuje rodzaj zmiany skórnej oraz zaleci najbardziej odpowiedni rodzaj terapii: chirurgiczną, laserową lub inna formę zabiegu.
Włókniak miękki
Przypomina mały miękki guzek lub pomarszczoną torebkę, pojawia się na powiekach i szyi. Bardzo często obserwowany jest też włókniak pod pachą, w fałdach pachwinowych, pod klatką piersiową. Miękki włókniak to formacja wisząca na cienkiej nodze, mający okrągły lub owalny kształt, najpierw przypomina groszek pod skórą, jednak stopniowo zaczyna się powiększać. Skóra nad nimi ma zwykły kolor, ale z czasem ciemnieje. Wymiary zwykle wahają się od 1-10 mm. Zmiany skórne są często liczne. Włókniaki skóry mogą nie powiększać się przez długi czas i nie powodują żadnych niedogodności.
Usunięcie włókniaka jest najczęściej wykonywane z powodów estetycznych, jednak, gdy powiększają swoje rozmiary mogą przeszkadzać podczas aktywności fizycznej. Jednak ze wzrostem włókniaka, pojawieniem się bólu, niedogodności fizycznych lub uszkodzenia włókniaka zaleca się pilną konsultację z dermatologiem i chirurgiem.
Włókniaki przyczyny występowania
Dokładne przyczyny włóknienia skóry nie są jeszcze w pełni znane. Uważa się, że głównym czynnikiem jest dziedziczność. Jeśli rodzice mieli włókniaki skóry, dzieci mają zwiększone ryzyko ich wystąpienia. Kolejnym czynnikiem jest wiek. Najczęściej występują po 40 roku życia. Często występują w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego: wzrostu zawartości hormonów płciowych w organizmie, cukrzycy i guzów przysadki mózgowej.
Inne czynniki przyczyniające się do występowania włókniaków skóry:
- Niewygodne ubrania, ciągłe pocieranie skóry paskiem, kołnierzem, mankietami koszuli.
- Zwiększone pocenie się.
- Częsty i długi pobyt na słońcu.
- Częsta hipotermia niektórych obszarów skóry.
- Przewlekłe ogniska zapalne na skórze, częste infekcje.
- Niezdrowa dieta.
- Nadmierna wilgotność skóry, ukąszenia owadów itp.
Powikłania związane ze wzrostem włókniaków skóry
Włókniak jest łagodnym nowotworem, który rzadko zamienia się w złośliwy. Istnieje jednak duże ryzyko wystąpienia nowotworu, jeśli guz rośnie szybko i w takich przypadkach należy go jak najszybciej usunąć. Jeśli włókniak stale ociera się o ubrania, jest uszkadzany, zaczyna krwawić, pokrywa się łuskami. Po dołączeniu infekcji pojawia się ból, obrzęk, ropa, ogólny stan może się pogorszyć, a temperatura ciała może wzrosnąć.
Jak pozbyć się włókniaków?
Obecnie dostępnych jest wiele możliwości usunięcia włókniaków skóry, ale tylko dermatolog może wskazać najbardziej odpowiednią metodę.
Jak usunąć włókniaki?
W klinice dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin Clinic we Wrocławiu leczenie włókniaka jest wybierane na podstawie jego lokalizacji i charakteru jego wzrostu. Z reguły ten nowotwór nie przekształca się w nowotwór złośliwy. Jednak czasami pod pozorem włókniaka może ukrywać się nowotwór złośliwy. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej i ustalenie prawidłowej diagnozy przez wykwalifikowanego dermatologa.
Metody usuwania włókniaków
Stosowane jest specjalne narzędzie, do którego doprowadzany jest prąd elektryczny. Jednocześnie tnie i kauteryzuje tkanki, więc nie dochodzi do utraty krwi, a ryzyko infekcji jest zminimalizowane. W ten sposób usuwane są włókniaki o rozmiarze do 1-2 cm.
Włókniak jest narażony na niską temperaturę (ciekły azot), a zatem ulega zniszczeniu. Ta metoda pozwala usunąć tylko małe włókniaki, ponieważ po dużych mogą pozostać blizny.
Chirurgia laserowa
Popularna nowoczesna technika, dzięki której można usunąć dość duże włókniaki skóry. W takim przypadku nie ma krwawienia, zapewniona jest nienaganna aseptyka i nie ma śladów na skórze.
Chirurgiczny zabieg usuwania włókniaków skóry
Chirurgiczny zabieg usuwania włókniaka jest minimalnie inwazyjną operacją mającą na celu wycięcie łagodnego nowotworu skóry i tkanki podskórnej. Chociaż takie formacje nie stanowią zagrożenia dla życia, są nieestetyczne i powodują dyskomfort, szczególnie, jeśli występują na twarzy lub otwartych obszarach ciała.
Usunięcie włókniaka w Soft Skin Clinic wykonywane jest przez doświadczonego chirurga przy użyciu nowoczesnych technik. Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, a niewielka blizna po usunięciu włókniaka jest niewielka i goi się szybko. W uzasadnionych przypadkach chirurg może zalecić wykonanie badania histopatologicznego usuniętej zmiany skórnej.
Laserowe usuwanie włókniaków
Głównymi zaletami laserowego usuwania włókniaka we wrocławskiej klinice jest precyzyjna, bezdotykowa, scentralizowana ekspozycja. Laser nie uszkadza skóry otaczającej włókniak. Jest to wygodne, ponieważ laser ma ściśle ograniczoną długość fali, a bardzo wysoka temperatura pomaga natychmiast zatrzymać krwawienie. Procedura nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Usunięcie włókniaków na twarzy najczęściej odbywa się za pomocą lasera, ponieważ procedura jest bardzo szybka, prawie bezbolesna. Aby zmniejszyć dyskomfort, lekarz może zastosować miejscowe środki znieczulające. W procesie usuwania nie ma ryzyka infekcji, ponieważ laser tworzy dodatkową antybakteryjną ochronę powierzchni skóry poddawanej interwencji. Laserowe usuwanie włókniaków to świetny sposób, aby szybko pozbyć się defektu kosmetycznego i zminimalizować komplikacje po zabiegu.