Sucha skóra - Soft Skin
Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń

Sucha skóra

16 czerwca 22

Sucha skóra

Skóra jest największym organem i wpływa na wygląd, monitoruje temperaturę i zabezpiecza przed infekcjami. Zmiany, jakie zachodzą w skórze w postaci szorstkości, łuszczenia, pękania, swędzenia, suchości skóry w różnych obszarach ciała, uniemożliwiają jej prawidłowe funkcjonowanie. Receptory znajdujące się na skórze właściwej oraz naskórku są mniej wrażliwe, co prowadzi do szybszego starzenia się i urazów powodowanych wystawieniem na słońce. Zwykle skuteczne rozwiązania są dość przystępne i opierają się na codziennej pielęgnacji odpowiedniej dla suchej skóry lub skorzystanie z nowoczesnych zabiegów medycyny estetycznej.

Sucha skóra przyczyny

Sucha skóra należy do podstawowych powodów schorzeń skórnych, z którymi zgłasza się coraz więcej osób do dermatologa. Wysuszona skóra objawia się w różnych obszarach ciała, ale przede wszystkim jest obserwowana na głowie, twarzy, dłoniach, szyi, plecach. Są to miejsca najbardziej wrażliwe. Suchość skóry twarzy może być czynnikiem sprawczym zbyt szybkiego starzenia się. Kiedy skóra ciała staje się przesuszona, może stać się bardzo twarda, łuszczy się, powodując silny świąd i ból, a nawet może być popękana. Sucha skóra może być objawem chorób:

Jeśli kogoś martwi sucha skóra na twarzy lub sucha skóra na szyi i objawy stają się bardziej skomplikowane, należy zasięgnąć porady dermatologa.

Czynniki zewnętrzne suchości skóry

Czynniki zewnętrzne powodują dysfunkcję skóry, jako naturalną barierę, co prowadzi do wzrostu utraty wilgoci przez skórę. Naruszenie bariery powierzchniowej skóry przez zmywanie naturalnej warstwy lipidów uniemożliwia zatrzymanie wilgoci, a szybkość jej utraty wzrasta. Jeżeli dojdzie do rozszerzania się suchości na dolnej warstwie skóry, nastąpi zaburzenie przepływu wody przez tkanki, ponieważ zakłócone jest działanie kanałów nawilżających. Brak naturalnych czynników nawilżających, zapewniających wiązanie wilgoć, powoduje odwodnienie górnych warstw, czego efektem jest odwodniona i sucha skóra.

Czynniki zewnętrzne powodujące suchość skóry

Najważniejszymi powodami suchości skóry są następujące czynniki:

Czynniki wewnętrzne

Sucha skóra głowy

Sucha skóra głowy charakteryzuje się naruszeniem integralności płaszcza hydrolipidowego. Oznacza to, że powierzchnia naskórka pokryta jest nierówną lub niewystarczająco gęstą warstwą wodno-tłuszczową, która ma działanie przeciwbakteryjne, zatrzymujące wodę i gojenia się ran. Jeśli skóra tłusta cierpi na nadmiar sebum, sucha skóra z jej braku, ponieważ w tym przypadku gruczoły łojowe działają w trybie uśpienia.Ten stan nazywa się suchym łojotokiem. W rezultacie powierzchnia skóry jest pokryta cienkim filmem, który napina naskórek. Objawia się to swędzeniem, miejscowym zaczerwienieniem lub stanem zapalnym, kruchością i matowością włosów, aktywnym złuszczaniem martwych komórek.

Co powoduje suchą skórę głowy?

Jedną z najczęstszych przyczyn jest predyspozycja genetyczna, ponadto:

Wraz ze zwiększoną suchością skóry głowy obserwuje się łupież i zwiększone wypadanie włosów (lub przerzedzanie).

Sucha skóra głowy leczenie

Posiadając suchą skórę głowy jak leczyć, aby nie dopuścić do rozwoju łupieżu lub innych schorzeń skóry głowy. Należy myć głowę tylko łagodnymi szamponami, które w swoim składzie nie posiadają siarczanów, silikonu, oraz agresywnych składników siarkowych. W przypadku suchej skóry głowy bardzo istotne jest zadbanie o dobre jej ukrwienie będzie to niezwykle korzystne, ponieważ substancje odżywcze będą mogły swobodnie dostać się do komórek skóry i korzeni włosów. Warto rozważyć skorzystanie z zabiegu medycyny estetycznej tzn. mezoterapii, której zadaniem jest wstrzykiwanie substancji aktywnych do skóry głowy. Spowoduje to poprawę ukrwienie skóry oraz przywrócenie funkcji ochronnych, jest to doskonały zabieg na przesuszoną skórę głowy. Lepsze odżywianie skóry głowy poprzez stosowanie olejów takich jak: arganowy, łopianowy, rycynowy, jojoba i lanolina.

Sucha skóra na twarzy

Skóra twarzy jest jedną z najważniejszych części ciała. Ale kiedy pojawia się wysuszona skóra twarzy, może to wywoływać uczucie szorstkości i napięcia, może zmienić kolor na czerwony, łuszczy się i swędzieć. Sucha skóra jest częstym schorzeniem, chociaż niektóre osoby są bardziej podatne na nią niż inne. Główne rodzaje skóry twarzy to skóra normalna, sucha, tłusta i mieszana. Ludzie muszą również zrozumieć, że zmienia się ich skóra z wiekiem. Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne mogą zaburzać zdolność skóry do nawilżenia i prowadzić do bardzo suchej skóry.

Pojawienie się bardzo suchej skóry twarzy ma wiele przyczyn. Najważniejsze z nich to:

Sucha skóra twarzy jak nawilżyć?

Na wysuszoną skórę twarzy i suchą skórę na szyi, dobrym sposobem na głębokie nawilżenie jest mezoterapia Neauvia Hydro Deluxe. Substancjami aktywnymi jest kwas hialuronowy pozyskiwany z Bacillus subtilis (aseczka sienna). Zabieg przynosi doskonałe rezultaty, nawodnienie wysuszonej skóry twarzy jest widoczne po jednym zabiegu. Drugim składnikiem jest hydroksyapatyt wapnia powodujący stymulowanie produkcji kolagenu dający ujędrnienie skóry i poprawienie jej gęstości. Aminokwasy glicyna i l-prolina wzmagają produkcję białka tkanki łącznej.

Pękająca skóra na dłoniach

Często delikatna skóra dłoni jest narażona na negatywne wpływy zewnętrzne, w wyniku, czego pojawiają się pęknięcia. Ich leczenie może przebiegać na różne sposoby, w zależności od lokalizacji i głębokości. Długo, niegojące się pęknięcia wiążą się z ryzykiem infekcji, wnikają do niej bakterie, a pęknięcie może zmienić się w problematyczną ranę. Pękająca skóra na dłoniach występuje najczęściej z powodu zwiększonej suchości dłoni, co pociąga za sobą utratę elastyczności.

Pojawiają się w miejscach naturalnych fałdów skóry, na grzbiecie dłoni, w obszarach podlegających rozciąganiu. Na przykład częste mycie rąk za pomocą twardej wody z mydłem bezlitośnie wysusza skórę i powoduje pęknięcia. Częsty kontakt z agresywnymi i chemicznymi substancjami (proszek do prania, środki czyszczące i detergenty) są główną przyczyną pęknięć na skórze. Pęknięcia mogą być również objawami chorób skóry: łuszczyca, egzema i alergie. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy skontaktować się z dermatologiem w celu uzyskania porady.

Można przygotować dwie łyżki zmiażdżonych liści szałwii leczniczej i zalać pół litrem wrzącej wody. Po przecedzeniu moczyć ręce w naparze, przytrzymać przez piętnaście do dwudziestu minut. W przypadku popękanej skóry ręce można moczyć w świeżym soku ziemniaczanym lub z kapusty kiszonej. W przypadku popękanych skóry na rękach wskazana jest mezoterapia igłowa, która dostarczy do skóry właściwej kwas hialuronowy a także witaminy, mikroelementy, aminokwasy, peptydy biomimetyczne. Efektem zabiegu będzie nawilżenie i zregenerowanie skóry rąk. Zabieg Electri to błyskawiczna reaktywacja skóry przeznaczona dla starzejących się dłoni z przebarwieniami i odwodnieniem osiągając efekt nawilżenia, wygojenia pęknięć skóry oraz odmłodzenia dłoni.

Sucha skóra pleców

Sucha skóra właściwa na plecach wskazuje na niewystarczającą ilość wilgoci w górnych warstwach naskórka.Ten stan jest niebezpieczny, ponieważ prowadzi do penetracji organizmów chorobotwórczych i procesów zapalnych. Możliwe są również powikłania, w tym ropowica, wyprysk, któremu towarzyszy pojawienie się pęknięć i czerwonych plam. Przyczyny pojawienia się bardzo suchej skóry na plecach mogą być bardzo różne.

Suchej skórze na plecach zwykle towarzyszą czerwone plamy, łuszczenie i swędzenie. Wygląda szorstko i nieelastycznie, a po kontakcie z wodą kurczy się i powoduje dyskomfort. Przy takim problemie jak sucha skóra leczenie dermatologiczne może przynieść poprawę jej stanu.

Zabiegi kosmetologiczne oferowane w klinice dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu są doskonałe przy suchej skórze twarzy oraz ciała przy jej odwodnieniu, powodują wzrost nawilżenia. Poza mezoterapią pacjenci mogą skorzystać z konsultacji dermatologicznej lub kosmetologicznej, podczas której zostanie zaproponowany najwłaściwszy dla danej skóry zabieg. Nawilżenie i odżywienie zapewni także peeling medyczny i zastosowane lecznicze kwasy np. glikolowy, migdałowy, peptydowy peeling biomimetyczny itd.

Polecane zabiegi

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia to procedura medyczna, która zdobyła uznanie w świecie medycyny estetycznej dzięki swoim rewolucyjnym i skutecznym działaniom. Jeżeli zastanawiasz się...

Dowiedz się więcej

Mezoterapia mikroigłowa NanoFrax

Mezoterapia nano- i mikroigłowa NanoFrax to sposób na perfekcyjną regenerację zarówno naskórka jak i skóry właściwej. W wersji nano pozwala...

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 229 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 147 opinii
Zobacz opinie