Przerzedzanie włosów
Często wypadanie i przerzedzanie włosów to dwie strony tego samego medalu. Ale aby poprawnie zidentyfikować problem, ważne jest zrozumienie różnic między tymi dwoma wskaźnikami. Niezależnie od tego, czy włosy wypadną, czy pogorszy się ich, jakość, rozwiązaniem będzie wzmocnienie włosów, zwiększenie odporności na zewnętrzne negatywne czynniki i poprawa ogólnej kondycji włosów do normalnego wzrostu w przyszłości.
Dlaczego widać przerzedzone włosy?
Brakuje niezbędnych składników odżywczych jeśli stosuje się dietę, która nie zawiera niezbędnych składników odżywczych koniecznych dla silnych włosów, takich jak białko, kwasy tłuszczowe omega-3, witamina B, żelazo i biotyna. Złe odżywianie przyczynia się do wielu problemów w organizmie. Jeśli ktoś uważa, że jego dieta może stanowić problem, powinien spożywać zdrowsze potrawy, przyjmować multiwitaminy przeznaczone do wzmocnienia włosów.
Ponieważ pory w skórze głowy mogą zostać zatkane przez zanieczyszczenie tłuszczem lub kosmetykami, włosy również będą osłabione. Całe te zanieczyszczenie z produktów pielęgnacyjnych, naturalnego tłuszczu, martwych komórek może stworzyć niezdrowe warunki, w których włosy stają się słabe i cienkie. Zatkany i pokryty zanieczyszczeniem mieszek włosowy po prostu nie wyhoduje silnych zdrowych włosów i dlatego dana osoba ma rzadkie włosy.
Naturalne zmiany hormonalne wpływają na stan włosów: dojrzewanie, ciąża, karmienie piersią i menopauza wpływają na stan włosów. Jednocześnie warto pamiętać, że utrata około stu włosów dziennie jest uważana za normę, ale jeśli włosy znacznie się przerzedzą, a sylwetka zmieni się znacznie, należy skonsultować się z dermatologiem i wzmocnić pielęgnację włosów i skóry głowy. Przyczyną wypadania włosów mogą być również choroby układu hormonalnego i nierównowaga hormonalna, zwana łysieniem androgenowym. Jest to wypadanie włosów z powodu konwersji męskiego hormonu testosteronu do dihydrotestosteronu.
Łojotok skóry głowy, łuszczyca, infekcje grzybicze mogą powodować przerzedzenie włosów i wypadanie. Najlepszym sposobem na zwalczanie tych chorób jest udanie się do dermatologa.
Przyczyny genetyczne przerzedzenia włosów
Androgenetyczne przerzedzenie włosów jest równie powszechne u mężczyzn i kobiet. Ma to głównie przyczynę hormonalną. U mężczyzn zaczyna się od wzrostu przerzedzenia włosów na czubku głowy i tworzenie tzw. łysych łat, czyli przerzedzonych włosów nad czołem. U kobiet zmiana grubości włosów powoduje, że skóra głowy zaczyna świecić mocniej. Łysienie na czubku głowy u kobiet jest również widoczne, jako pierwszy objaw nadmiernego wypadania włosów i konieczności podjęcia specjalistycznego leczenia.
Przerzedzone włosy u mężczyzn – oznaki łysienia
Łysienie rozwija się stopniowo i nie wszyscy natychmiast zauważają początkowy etap. Wszystko zaczyna się nie od wypadania włosów, ale od ich przerzedzania, zarówno same włosy, jak i ich korzenie stają się słabsze. Proces ten wpływa na regiony skroniowe i linię włosów, więc we wczesnych stadiach łysienie jest prawie niewidoczne, z czasem coraz bardziej widoczne są przerzedzone włosy na skroniach. Na tym etapie włosy zyskują również heterogeniczny kolor, ponieważ uszkodzone włosy tracą pigment. Kolejnym pośrednim objawem jest swędzenie i łuszczenie skóry głowy.
Następnym krokiem jest wypadanie włosów, które zwykle zaczyna się od czubka głowy, tworzy okrągłą lub owalną strefę bardzo rzadkich włosów. Po kilku miesiącach lub latach w tym miejscu tworzy się łysy punkt. Włosy z tyłu głowy zwykle nie wypadają, co jednak słabo pociesza tych, którzy w młodym wieku stracili włosy. Utrata włosów u mężczyzn jest najczęściej związana z poziomem testosteronu.Testosteron przekształca się w dihydrotestosteron pod wpływem specjalnego enzymu. Dihydrotestosteron wywołuje trwałe zwężenie naczyń krwionośnych. Bez przepływu krwi korzeń włosów słabnie i wypada, włosy stają się cienkie i rzadkie, a okres aktywnego wzrostu znacznie się zmniejsza.
Łysienie androgenowe może wystąpić w bardzo młodym wieku nawet do 30 roku życia. Łysienie rozpoczyna się również przerzedzenie włosów z przodu głowy, od skroni, czoła i korony, bez obejmowania okolicy potylicznej. Łysienie typu męskiego ujawnia się na szczycie głowy i na skroniach. Łysienie z przodu głowy to tworzenie się zakoli i jest to związane z wysokim poziomem androgenów albo nadwrażliwością na nie mieszków włosowych. Jeżeli przerzedzenie włosów następuje równomiernie, ale wszystkie włosy są fazie spoczynku można mówić o łysieniu telogenowym.
Dlaczego kobiety mają przerzedzone włosy?
Kobiety są również podatne na łysienie androgenowe, choć w mniejszym stopniu, u nich nie wydaje się tak wyraźne i w znacznie bardziej zaawansowanym wieku. Łysienie na czubku głowy u kobiet objawia się postaci rzadkich włosów na koronie, aktywacja ich utraty w tym obszarze, może wskazywać na poważne problemy w procesach metabolicznych i poziomach hormonalnych. Sytuację tę można naprawić, ale w każdym razie konieczne będą poważne wysiłki w celu uporządkowania całego stylu życia. W przypadku kobiet włosy się przerzedzają na całej powierzchni głowy, zwłaszcza uwidaczniają się przerzedzone włosy z przodu głowy i tuż przy przedziałku. Przyczyna podobnie jak u mężczyzn leży we wrażliwość na działanie testosteronu, jest to hormon występujący u obu płci, jednak u kobiet wiąże się to ze spadkiem poziomu estrogenów.
Rzadkie włosy jak zagęścić?
Leczenie takich problemów jak włosy rzadkie i cienkie za pomocą środków farmakologicznych ma jedynie tymczasowy efekt. Teraz w niwelowaniu przerzedzenia włosów stosuje się głównie dwa składniki minoksydyl i finasteryd. Leki na bazie minoksydylu stosowane w leczeniu łysienia stosuje się zewnętrznie. Stosuje się je na skórę głowy dwa razy dziennie. Minoksydyl poprawia mikrokrążenie i dopływ krwi do mieszków włosowych. Finasteryd jest skuteczny w leczeniu łysienia androgenowego, ponieważ spowalnia produkcję enzymu przekształcającego testosteron w dehydrotestosteron, który niekorzystnie wpływa na cebulki włosów. Przy właściwym dawkowaniu i kontrolowanym stosowaniu finasteryd daje dobre wyniki, ale przekroczenie dawki może dać odwrotny efekt jeszcze większe osłabienie mieszków włosowych. Około 6-12 miesięcy po rozpoczęciu intensywnego przerzedzenie włosów nie jest już możliwe przywrócenie wzrostu włosów a pomocą szamponów, suplementów diety. W takiej sytuacji jedynym sposobem na przywrócenie linii włosów są zabiegi medycyny estetycznej takie jak: osocze bogatopłytkowe, mezoterapia igłowa i Dr Cyj Hair Filler – peptydowa terapia włosów.
Sposób na rzadkie włosy
Dobry sposób to zaprzestanie używania produktów do stylizacji i nie wystawianie włosów na działanie ciepła suszarki do włosów. Starać się myć włosy nie częściej niż dwa razy w tygodniu i używać łagodnego szamponu bez silikonu. Woda nie powinna być zbyt gorąca, podobnie jak częste mycie pogarsza stan skóry głowy i osłabia mieszki włosowe. Jeśli ktoś ma długie włosy to powinien nosić luźne fryzury. Masaż jest często stosowany w celu wzmocnienia cebulek włosów, czasem olejkami leczniczymi. Masaż poprawia krążenie krwi, a to z kolei sprawia, że mieszki włosowe są zdrowsze i silniejsze, budzi śpiące mieszki włosowe. Oleje odżywiają suchą skórę głowy.
Przerzedzone włosy, co robić – zabiegi medycyny estetycznej
Klinika dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu przyczynia się do pomocy osobom potrzebującym odbudowy osłabionych włosów.
- Mezoterapia to zastrzyk koktajli witaminowych i roztworów terapeutycznych służy nie tylko do pielęgnacji twarzy. Dzięki zastrzykom kosmetycznym włosy mogą być bardziej gęste i lśniące. Efekt nie jest natychmiast zauważalny, ale trwa długo, nawet do sześciu miesięcy. Aby osiągnąć wynik, wymagane jest 3-10 procedur.
- Terapia PRP jest stosunkowo nową metodą, polegającą na wprowadzeniu osocza bogatopłytkowego. Powoduje to naturalną reakcję organizmu, aktywną regenerację. Metodę stosuje się w leczeniu wypadania włosów, to doskonały sposób na przerzedzone włosy oraz w celu przyspieszenia regeneracji po operacjach przeszczepu.
- DR CYJ Hair Filler – peptydowa terapia włosów to doskonała terapia na przerzedzone włosy składająca się z 7 peptydów i kwasu hialuronowego podawana w formie iniekcji, efektem jest powstrzymanie wypadanie włosów, stymulowanie ich wzrostu a także zagęszczenia. Ponadto zabieg pobudza krążenie oraz poprawia ukrwienie skóry głowy i rewitalizuje mieszki włosowe. Składniki aktywne terapii to kwas hialuronowy (0,7%), dekapeptyd-18/28, oligopeptyd-54/71.