Przebarwienia paznokci
Paznokcie u każdego zdrowego człowieka posiadają jasnoróżową barwę, wyróżniają się gładkością i są błyszczące, u ich podstawy znajduje się biały obłączek. Płytka paznokcia samoistnie się odbudowuje i rośnie mniej więcej milimetr w ciągu tygodnia. Wraz ze starzeniem się organizmu płytka paznokcia jest gęstsza i wyraźnie krucha. Przebarwienia paznokci oraz ich pękanie obserwowane jest w przypadku niedoboru substancji odżywczych.
Przebarwienia paznokci przyczyny
Przebarwienia na paznokciach nazywają się dyschromią. Paznokcie mogą zmieniać kolor w wyniku różnych chorób. W takim przypadku może ucierpieć zarówno kształt, jak i wypukłość paznokcia, a także jego kolor na całej płytce paznokcia lub w poszczególnych jej częściach.
Główne przyczyny przebarwień na paznokciach to:
- Grzybica paznokci
- Zmiany alergiczne
- Atopowe zapalenie skóry
- Cukrzyca
- Żółtaczka
- Urazy mechaniczne
- Łuszczyca
- Infekcje bakteryjne
- Niektóre leki farmakologiczne
- Schorzenia w obrębie płuc lub serca (niedotlenieniem tkanek)
- Schorzenia nerek
- Palenie papierosów.
Białe przebarwienia na paznokciach
W przypadku paznokci dobrze przylegających do łożyska, w których nastąpiła zmiana koloru na biały przyczyna może tkwić w grzybicy albo ograniczonym dopływie krwi do łożyska paznokcia. Może to świadczyć o tak zwanych paznokciach Terry-ego, które są objawem wielu niebezpiecznych schorzeń są to. marskość wątroby, cukrzyca, choroby serca, nerek, brak odpowiedniego poziomu żelaza.
Przebarwienie na paznokciu objawiające się, jako białe plamy nazywane są także leukonychią. W tym przypadku pomiędzy warstwami płytki paznokcia powstają maleńkie pęcherzyki powietrza, wyglądające jak białe paski lub kropki. Choroba może ujawnić się w postaci kilku białych plam lub objąć całą płytkę paznokcia. Powodem mogą być urazy mechaniczne oraz niezrównoważona dieta, nieprawidłowości układu nerwowego i krążenia. Białe przebarwienia na paznokciach często pojawiają się u młodych ludzi, gdy masa rogowa jest jeszcze delikatna. Natomiast szare przebarwienie paznokci może wskazywać na przyjmowanie leków, na przykład minocykliny.
Żółte przebarwienia na paznokciach
Żółte przebarwienia na paznokciach przemawiają za toczącymi się chorobami wątroby, zaburzeniami układu hormonalnego i limfatycznego. Najczęściej jest to infekcja grzybicza, ale może również wynikać z użycia niskiej, jakości jasnych lakierów bez bazy. Dość często występują żółte przebarwienia na paznokciach po hybrydzie. Przyjmowanie niektórych leków może również prowadzić do żółknięcia płytek paznokcia. Pojawiające się żółte przebarwienia na paznokciach u nóg najczęściej świadczą o grzybicy i trzeba szybko podjąć odpowiednią diagnostykę u dermatologa, podjąć skuteczne leczenie farmakologiczne i/lub laseroterapię.
Zielone przebarwienia na paznokciach
Paznokcie każdej osoby w różnych warunkach są wpływem trzech czynników chorobotwórczych, które mogą wywoływać infekcje: są to grzyby, bakterie i wirusy. Zielone przebarwienia na paznokciach mogą występować z powodu obecności każdego z tych patogenów. Krople krwi mogą zbierać się z mikrourazów i siniaków pod płytką paznokcia, które wraz z gojeniem się zmieniają kolor z czerwonego na niebieski, zielonkawy i żółty. Uszkodzenia spowodowane przez grzyby (Drożdże Candida) z płytkami w kolorze zielonym lub zielonkawym są leczone przez leki zewnętrzne. Grzyby z rodzaju Aspergillus na powierzchni płytek mogą również powodować, że paznokcie stają się zielone.
Dlatego przed rozpoczęciem leczenia choroby grzybiczej ważne jest, aby określić grupę grzybów, aby wybrać właściwy lek. Jeśli dotyczy to tylko płytki, choroba jest leczona z zewnątrz. W zależności od stopnia uszkodzenia preparaty są przepisywane przez dermatologa. Zakażenie bakteryjne Pseudomonas Aeruginosa swobodnie żyje w środowisku zewnętrznym i jest uważane za warunkowo patogenną. Bez wilgotnego środowiska, temperatury 36-37 stopni i osłabionej odporności, rzadko wywołuje chorobę. Gdy Pseudomonas aeruginosa dostanie się do organizmu, powoduje bardzo poważne infekcje głębokimi zmianami skórnymi. Jest leczony antybiotykami. .
Brązowe przebarwienia na paznokciach
Brązowe przebarwienia na paznokciach mogą świadczyć o chorobach tarczycy, wyczerpaniu organizmu, ciąży. Brązowe zmiany to również zakażenie grzybicze, kontakt z chemikaliami. Paznokcie przebarwienia mające na wpół białe, na wpół brązowe mogą świadczyć o niewydolność nerek, która wpływa na zmianę składu chemicznego krwi, powodując uwalnianie melaniny do łożyska paznokcia. Ponadto schorzenia nerek przyczyniają się do wzrostu liczby małych naczyń krwionośnych pod paznokciami, które można zaobserwować są przez płytkę paznokcia. Według niektórych szacunków nawet 40% osób z niewydolnością nerek ma paznokcie dwukolorowe. Podobny kolor paznokci może być związany z AIDS lub przebiegiem chemioterapii.
Czerwone przebarwienia na paznokciach
Czerwone przebarwienia pod paznokciami mogą być oznaką łuszczycy. Czasami wydaje się, że pod paznokciem znajduje się kropla oleju lub drobina czerwono-różowego koloru. Czerwone lub brązowe kreski pod paznokciami z reguły są śladami krwi z powodu uszkodzenia małych naczyń pod płytką paznokcia. Jeżeli czerwone kreski znajdują się na wielu paznokciach, może to świadczyć o takich schorzeniach jak: łuszczyca, toczeń rumieniowaty, zapalenie wsierdzia oraz inne problemy zdrowotne. Paznokcie czerwone lub czerwono-fioletowe to skutki uboczne stosowania leków przeciwzakrzepowych, krwiaki pourazowe, hemofilia, liszaj płaski.
Ciemne przebarwienia na paznokciach
Ciemne przebarwienia na paznokciach w postaci smug u osób o ciemnej karnacji nie są rzadkie. Nie należy ich jednak ignorować, czasami ciemne paski wskazują na rodzaj raka skóry występujący w łożysku paznokci tzw. czerniak podpaznokciowy. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć to prawdopodobieństwo. Najczęściej czerniak podpaznokciowy znajduje się tylko na jednym paznokciu. Warto obserwować takie zmiany, ponieważ smugi mogą przybierać różne rozmiary, powiększać lub ciemnieć, przebarwienie może wpływać na fałd paznokcia.
Czarne przebarwienia na paznokciach
Przebarwienia na paznokciach w postaci czarnego paska mogą informować o zaburzeniach układu trawiennego. Może to być jednak objaw poważnego schorzenia, czyli czerniaka złośliwego raka skóry. Czarne przebarwienia na paznokciach to wynik krwotoków w łożysku paznokcia i obrażeń. W wyniku krwawienia pod paznokciem pojawiają się czarne plamy, które w większości przypadków rosną wraz z paznokciem. Tak przebarwione paznokcie u nóg często występują u osób, które mocno kopną w jakiś przedmiot. Ponadto czarne zmiany na paznokciach mogą pojawić się wskutek przyjmowania takich leków jak rezorcyna oraz antybiotyki.
Jak pozbyć się przebarwień na paznokciach?
Podstawą leczenia jest usunięcie przyczyny przebarwienia paznokci. Zwykle nowy paznokieć rośnie po 12–20 miesiącach. Jeśli jest to infekcja grzybicza, wówczas kompleksowe leczenie przeprowadza się za pomocą leków miejscowych i ogólnoustrojowych. Leki wybierane są zgodnie z wynikami testów. Z reguły stosuje się leki o ogólnym działaniu przeciwgrzybiczym.
Leczenie zewnętrzne polega na stosowaniu lokalnych środków, maści lub roztworów zawierających składniki przeciwgrzybicze. Dermatolog może również zalecić stosowanie płynu składającego się z mieszaniny glicerolu, alkoholu i octu. Aby zmiękczyć tkanki przebarwionego paznokcia, stosuje się maści zawierające kwas salicylowy lub mlekowy. W niektórych przypadkach wskazane jest stosowanie chirurgicznych metod leczenia. W takim przypadku następuje całkowite usunięcie płytki paznokcia. Po operacji zalecana jest kuracja przyjmowania leków przeciwgrzybiczych.
Leczenie krwiaka podpaznokciowego, w wyniku, którego paznokieć uzyskuje purpurowy lub czarny kolor, polega na prostym zabiegu. Za pomocą sterylnego instrumentu paznokieć jest nakłuwany, a pod nim uwalniana jest krew. W przypadku, gdy zmiana koloru paznokcia jest spowodowana niedoborem witamin, konieczne jest przyjmowanie kompleksów witaminowo-mineralnych, aby zrekompensować brak składników odżywczych.
Laserowe leczenie przebarwień na paznokciach
Posiadając przebarwienia na paznokciach nóg lub rąk należy zgłosić się do dermatologa, który na podstawie badań diagnostycznych stwierdzi czy źródłem tych zmian jest grzybica. W klinice dermatologii i medycyny estetycznej Soft Sklin we Wrocławiu podczas konsultacji pacjent otrzymuje wszystkie informacje o metodach leczenia przebarwień na paznokciach. Należy do nich leczenie farmakologiczne i laserowe.
Terapia z wykorzystaniem lasera to siedem zabiegów w tym 4 zabiegi, co 7 dni, następnie 3 zabiegi, co miesiąc. Laserowe leczenie przebarwień paznokci spowodowanych przez grzyby to nowoczesna i bezpieczna metoda leczenia. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu, a tymczasem wiązki laserowe działają bezpośrednio w miejscu zapalenia, eliminując grzyb i nie wpływając na zdrowe obszary.
Pod wpływem lasera baza białka grzyba zostaje całkowicie zniszczona, a następnie rośnie nowy i zdrowy paznokieć. Zaletą terapii laserowej jest wysoka wydajność, która zapewnia głęboką penetrację lasera pod płytką paznokcia. Wiązka niszczy zarodniki grzybów, całkowicie eliminując grzybicę paznokci. Jest to bezbolesna procedura, wpływ lasera na dany obszar jest odczuwany, jako przyjemne ciepło. Wiązka laserowa nie wpływa na sąsiednie zdrowe tkanki. Grzybica paznokci leczona laserem nie powraca ponownie. Ryzyko nawrotu jest praktycznie wyeliminowane.