Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Rozwiąż problem / Przebarwienia pozapalne

Przebarwienia pozapalne

16 czerwca 22

Przebarwienia pozapalne

Skóra jest silną, a jednocześnie delikatną ochroną ludzkiego ciała, a jej zdrowie jest niezbędnym warunkiem dobrego samopoczucia. To nie przypadek, że jest uważana za niezależny narząd, ponieważ podobnie jak serce, wątroba lub żołądek ma złożoną strukturę i pełni ważne funkcje. I podobnie jak inne narządy, jest wrażliwa na procesy patologiczne. Niemniej jednak diagnoza i leczenie wszelkich chorób dermatologicznych jest niezbędnym warunkiem powrotu do pełnego życia. Pojawiające się przebarwienia pozapalne występują na przykład po trądziku i przebarwieniach posłonecznych. Przebarwienia pojawiają się, gdy skóra ciemnieje lub zmienia kolor po zagojeniu się zmian skórnych.

Rodzaje przebarwień pozapalnych skóry: trądzik, ostuda (melasma)

Przebarwienia pozapalne na twarzy to problem estetyczny, który dotyka wielu osób. Widoczne są w postaci małych brązowych plam. Natomiast duże rozproszone ciemnobrązowe plam to ostuda – melasma. Ciemniejsze, nieregularne plamy zwykle pojawiają się na twarzy, dłoniach, dekolcie, czyli częściach ciała najczęściej narażonych na słońce. Powodem ich powstawania jest naruszenie w produkcji i dystrybucji pigmentu skórnego tzn. melaniny (tej samej, która odpowiada za efekt opalonej skóry). To jego lokalny nadmiar. Jest to spowodowane zwiększoną produkcją melaniny przez melanocyty (komórki pigmentowe) lub nadmierną gęstością melanocytów. Melanina gromadzi się w plamach i nie jest równomiernie rozmieszczona w skórze.

Dlaczego pojawiają się przebarwienia pozapalne na twarzy – zmiany potrądzikowe?

Aby zrozumieć, jak powstają przebarwienia pozapalne skóry po trądziku i dlaczego tak wyglądają, należy zrozumieć, jak działa trądzik od początku do końca. Zapalenie to zaprogramowana sekwencja reakcji w skórze, której celem jest wyeliminowanie infekcji. Proces ten można porównać do ochrony w nagłych wypadkach, która powinna zapobiegać przedostawaniu się bakterii do krążenia ogólnoustrojowego i zniszczyć infekcję po lokalizacji w jednym miejscu.

Trądzik jest również procesem zapalnym i wszystkie te same prawa są dla niego typowe. Według dermatologów, naczynia znajdujące się w centrum stanu zapalnego rozszerzają się i lokalna temperatura wzrasta. W odpowiedzi komórki ochronne tj. leukocyty gromadzą się w tej strefie. Po zniszczeniu infekcji przywracana jest integralność tkanek, powstają nowe naczynia krwionośne. Miejsca po trądziku są zarówno obszarem z upośledzonym mikrokrążeniem krwi po procesie zapalnym, jak i nowo utworzonymi naczyniami niezbędnymi do odbudowy uszkodzonego obszaru. W rzeczywistości plamy potrądzikowe to przebarwienia pozapalne będące skupiskiem rozszerzonych naczyń włosowatych.

Często przez pomyłkę czerwone i fioletowe plamy po trądziku (tym ciemniejszy kolor im dłużej trwa proces zapalny) nazywa się pigmentacją pozapalną, ale są to różne rzeczy. W czerwonych plamach nie ma pigmentu, jedynie skrzepy krwi, dlatego najczęściej stosuje się termin rumień pozapalny lub po prostu plamy skórne. Pigmentacja pozapalna, która może również wystąpić po trądziku, jest po prostu prawdziwą pigmentacją, czyli nagromadzeniem melaniny. W przeciwieństwie do pigmentacji wynikającej z promieniowania ultrafioletowego, zależy to od indywidualnych cech danej osoby. W szczególności naruszenie melanogenezy jest charakterystyczne dla osób z chorobami endokrynologicznymi i z fototypem powyżej trzeciego stopnia.

Zdarza się, że te dwa rodzaje plam tworzą się jednocześnie po trądziku. Ponadto istnieje grupa osób podatnych na przebarwienia pozapalne skóry po trądziku, są to pacjenci o delikatnej skórze, ze skłonnością do obrzęków, zasinień, zaczerwienienia i kruchych naczyń. Samoleczenie nie przynosi rezultatów, dlatego pojawia się pytanie: przebarwienia pozapalne jak usunąć, aby odzyskać prawidłowy koloryt skóry?
Przebarwienia pozapalne leczenie z zakresu medycyny estetycznej

Ponieważ przebarwienia pozapalne mogą mieć różny charakter, konieczne jest również wpłynięcie na nie na różne sposoby. Na przebarwienia po trądziku działają te same środki zaradcze, co przeciw pigmentacji innego pochodzenia, na przykład z powodu uszkodzenia skóry przez promieniowanie ultrafioletowe. Mogą to być produkty, które przyspieszają odnowę komórek, rozjaśniają pigment i na różne sposoby zapobiegają jego akumulacji: hydrochinon, kwasy, retinoidy, witamina C, niacynamid, arbutyna, ekstrakt z lukrecji i soi.

Wśród zabiegów kosmetologicznych wyróżnia się laserową redukcję przebarwień i peelingi medyczne, peelingi laserowe. Wymienione procedury należą do wysoce skutecznych i są profesjonalnie wykonywane przez kosmetologów w klinice dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu. Po przebytej konsultacji ze specjalistą, wybierana jest najbardziej odpowiednia do danego przypadku i przebarwień pozapalnych skóry metoda leczenia.

Przebarwienia pozapalne jak usunąć w klinice Soft Skin? Peeling medyczny

Peeling medyczny polega na nałożeniu roztworu kwasu na twarz w celu usunięcia powierzchniowych warstw skóry. Te preparaty są nakładane na skórę, aby powodować pęcherzyki i ostatecznie złuszcza się warstwa powierzchniowa skóry, odsłaniając nową i o wyrównanymi kolorycie skórę. Wskazaniem do przeprowadzenia peelingu medycznego jest usunięcie przebarwień, wyrównanie kolorytu skóry, nawilżenie i odżywienie skóry a także wspomagająca terapia w leczeniu trądziku. Przykładem dostępnych peelingów we wrocławskiej klinice Soft Skin są: TCA 15%, peeling kwasem migdałowym, pirogronowym, roztworem Jessnera, Retinol C infusion, peeling anti-age, salicylowy.

Na przebarwienia pozapalne leczenie systemem laserowym FOTONA

Laseroterapia ma ten sam efekt, ale zwykle jest bardziej produktywna, ponieważ dermatolog lub kosmetolog mają większą kontrolę nad intensywnością zabiegu. Polega na zniszczeniu dotkniętej skóry za pomocą wysokoenergetycznego światła. W najprostszej postaci procedura ta jest przeprowadzana tylko na naskórku (warstwa powierzchniowa), podczas gdy bardziej intensywne metody leczenia mogą przenikać w głębsze warstwy skóry. Procedura wykonywana za pomocy fali świetlnej lasera Er: YAG o długości fali 2940nm, jest bardzo precyzyjna.

Zastosowana fala świetlna jest pochłaniana tylko przez nadmiar melaniny, nie powodując uszkodzenia otaczających tkanek. Nagromadzenie się energii cieplnej w barwniku prowadzi do zniszczenia przebarwienia, które na początku ciemnieje, następnie złuszcza się, czego efektem jest ujednolicenie się kolorytu skóry. Efektem wykonania procedury laserowej jest rozjaśnienie przebarwień pozapalnych na twarzy, szyi, dekolcie oraz ostudy, plam soczewicowatych, posłonecznych, polekowych, termicznych i pourazowych.

Przejdź do cennika

Problem dotyczy również Ciebie? Nie czekaj! Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Polecane zabiegi

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne to popularny zabieg w klinice Soft Skin Medical Center, dobierane są indywidualnie, w zależności od wskazań i potrzeb...

Dowiedz się więcej

Laserowa redukcja przebarwienia

Większość kobiet ma z nimi problem, ale na szczęście przebarwienia są przeważnie tylko problemem estetycznym. Powiesz „tylko”? Masz rację! W...

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 241 opinii
Zobacz opinie

Umów się online

Skorzystaj z formularza kontaktowego w celu umówienia wizyty w Soft Skin.