Przebarwienia hormonalne
Hormony płciowe estrogen i progesteron odgrywają kluczową rolę w regulacji produkcji melaniny, substancji odpowiedzialnej za pigmentację skóry. Hormony w ludzkim organizmie pełnią przydatną funkcję, na przykład są potrzebne do utrzymania homeostazy (zdolność organizmu żywego do utrzymywania względnej równowagi wewnętrznej). Ponadto hormony regulują tak ważne funkcje organizmu, jak wzrost, metabolizm, rozwój, popęd seksualny i wiele innych. Zdrowie skóry jest również bezpośrednio związane z pracą tych substancji organicznych. W każdym wieku skóra reaguje inaczej na zmiany w tle hormonalnym i pojawiają się przebarwienia hormonalne, na przykład można doświadczyć nagłych wybuchów trądziku, pigmentacji podczas ciąży, menopauzy i wielu innych.
Inne przyczyny powstawania plam hormonalnych na skórze u kobiet
- Procesy zapalne jajników i jajowodów
- PCOS, czyli zespół policystycznych jajników
- Stosowanie leków hormonalnych takich jak tabletki antykoncepcyjne lub ich odstawienie
- Zaburzenia procesu miesiączkowania.
Ponadto przebarwienia hormonalne na skórze mogą się ujawniać w zaburzeniach pracy tarczycy lub nadnerczy.
Plamy hormonalne – objawy
Plamy hormonalne należą do zmian skórnych symetrycznych, posiadających słabo odgraniczone ogniska przebarwień. Najczęściej ujawniają się przebarwienia hormonalne na twarzy to znaczy: policzki, broda, nos, górna warga, czoło. Zmiany hormonalne na skórze nasilają się latem, zimą się mniej widoczne.
Badania naukowe na temat zależności między hormonami a przebarwieniami na skórze
Aby ustalić związek między hormonami a pigmentacją skóry, naukowcy mogli eksperymentować. Pewna ilość hormonu estrogenu była zlokalizowana na siatce komórek 3D, która naśladowała ludzką skórę. Im dłużej komórki były wystawione na działanie hormonu, tym więcej produkowały melaniny. Po 4 dniach wyprodukowali 300% więcej substancji niż przed kontaktem z estrogenem. Podobnie naukowcy przetestowali wpływ progesteronu na produkcję melaniny. W kontakcie z tym hormonem synteza melaniny uległa zmniejszeniu.
Badanie zaskoczyło naukowców, ponieważ melanocyty tzn. komórki pigmentowe nie mają receptorów hormonalnych. Okazało się, że hormony aktywują specjalne kanały w błonie komórkowej melanocytów, które mówią komórce, ile melaniny ma wytwarzać. Odkrycie pozwoli leczyć choroby związane z pigmentacją skóry, na przykład bielactwo, w którym melanocyty są niszczone, a pigment ginie.
W jaki sposób hormony wpływają na skórę w różnym wieku?
Hormony regulują prawie wszystkie procesy w ludzkim ciele. Każda z nich może mieć kilka funkcji i współdziałają ze sobą za pomocą skomplikowanych algorytmów. Zaburzenie syntezy tylko jednego hormonu może prowadzić do kaskady problemów zdrowotnych, powstają zaburzenia hormonalne które wpływają na skórę. Mogą objawiać się na różne sposoby: trądzik, suchość, łuszczenie lub zbyt wczesna utrata elastyczności. Ściśle mówiąc, skóra zależy od hormonów w każdym wieku w dokładnie taki sam sposób: reaguje na ich brak lub nadmiar.
W okresie dojrzewania w sferze hormonalnej króluje całkowita kakofonia. Na skórę w tym czasie najbardziej wpływają męskie hormony androgenowe, które są obecne u obu płci. Skóra staje się bardziej tłusta, podatna na różnego rodzaju stany zapalne i trądzik. Jednak w okresie dojrzewania aktywnie wytwarzane są estrogen, progesteron i testosteron, co z kolei może powodować, że gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum, co może prowadzić do trądziku. Trądzik może wystąpić u prawie każdego nastolatka, ale poziom trądziku jest bardzo zróżnicowany.
Natomiast ostuda związana jest są zmianami pigmentacyjnymi w postaci rozległych przebarwień w kolorze jasnym lub ciemnobrązowych o nieregularnym kształcie, pojawiając się pod wpływem innych czynników hormonalnych. Od okresu dojrzewania do menopauzy, przez ciążę i cykle menstruacyjne, skóra zawsze traci hormony. Zmiany, które zachodzą w skórze, zwłaszcza manifestacja trądziku, są ulubionym sposobem Matki Natury, aby powiedzieć, że ludzie są całkowicie zależni od hormonów i mają ogromny wpływ na to, jak żyjemy i jak się czujemy. Posiadając przebarwienia hormonalne na twarzy jak usunąć, aby nie powstały ślady na skórze? Medycyna estetyczna dysponuje skutecznymi zabiegami, które powodują usunięcie przebarwień hormonalnych na twarzy.
Przebarwienia hormonalne – leczenie
Zmiana wyglądu sprawia, że człowiek ucieka się do różnych zabiegów kosmetycznych, które dają szybki i wyraźny efekt. Nie należy jednak zapominać, że związane z wiekiem zmiany skórne są zewnętrznymi objawami niedoboru hormonalnego. Dlatego oprócz powierzchownego leczenia wymagana jest normalizacja tła hormonalnego i metabolizmu. Bez wpływu na wewnętrzne przyczyny starzenia, wpływ efektów powierzchniowych na skórę od czasu do czasu będzie coraz bardziej krótkotrwały i słaby. Dlatego kosmetologia i endokrynologia są tak ściśle powiązane. Niemożliwe jest zatrzymanie fizjologicznego procesu obniżania poziomu hormonów, ale można to zrekompensować za pomocą hormonalnej terapii zastępczej. Eliminacja zaburzeń endokrynologicznych nie tylko chroni młodą skórę, ale także zapobiega rozwojowi chorób związanych z wiekiem.
Zabiegi medycy estetycznej proponowane przez klinikę Soft Skin we Wrocławiu
Peelingi medyczne wykonywane są z użyciem preparatów, których stężenie jest dobierane do skóry danego pacjenta, dlatego odpowiednie są także do skóry wrażliwej z przebarwieniami hormonalnymi. Procedury mogą być wykonywane z wykorzystaniem kwasu migdałowego, pirogronowego, mango, dyniowego itd. Podczas konsultacji dermatologicznej dobierane są odpowiednie preparaty do peelingu medycznego.
Laserowe usuwanie przebarwień hormonalnych na twarzy i ciele
Najczęściej plamy hormonalne są tylko problemem estetycznym i specjaliści w klinice Soft Skin po wykonaniu dokładnej diagnostyki zalecą laseroterapię. Procedury przeprowadzane są z użyciem lasera Fotona Er: YAG w sposób odpowiedni dla danego przebarwienia hormonalnego. Plamy hormonalne mają różne natężenie i przybierają różne kształty, a także mogą mieć różną głębokość w skórze.
Precyzyjny zabieg laserowy na przebarwienia hormonalne na twarzy ma za zadanie zniszczenie nadmiaru melaniny, nagromadzonej w przebarwieniu. Światło lasera (długości fali 2940nm) działa frakcyjnie na przebarwienia, które w wyniku działania wysokiej temperatury ulegają zniszczeniu. Po zakończeniu procedury laserowej plamy hormonalne szarzeją tzn. pojawia się efekt zniszczenia barwnika i po 14 dniach ostatecznie złuszczają się. Skóra jest chłodzona za pomocą dyszy chłodzącej, nie powodując narażenia pacjenta na odczuwanie dolegliwości bólowych.