Treść strony

Pajączki

Zobacz nasze zabiegi

Pajączki na skórze to poszerzone żyłki śródskórne posiadające czerwony kolor nazywane pajączkami naczyniowymi i teleangiektazjami. Pajączki na łydkach lub sieci naczyniowe pojawiające się na nogach to wenulektazje które są częstym zjawiskiem znanym, nawet młodym ludziom. Powstają z powodu ekspansji małych naczyń (naczyń włosowatych, żył, tętniczek) w skórze i znajdują się nie tylko na nogach, ale także w innych częściach ludzkiego ciała. To nie są jeszcze żylaki, ale należą do pierwszych objawów niewydolności żylnej.

Pajączki na skórze przyczyny występowania

Jeśli podchodzi się do tego problemu z medycznego punktu widzenia, okazuje się, że istnieją wystarczające powody pojawienia się pajączków:

  • Dziedziczność
  • Choroby żył i zjawiska przewlekłej niewydolności żylnej
  • Hormonalna nierównowaga i choroby układu hormonalnego
  • Przebyte ciąże
  • Przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych o wysokiej zawartości estrogenu
  • Niewydolność tkanki łącznej (wrodzona lub nabyta)
  • Zaburzenie wycofywania metabolitów z organizmu w chorobach wątroby
  • Patologia od strony serca i naczyń krwionośnych
  • Hipowitaminoza witaminy C, powodująca wzrost przepuszczalności ścian naczyń
  • Promieniowanie ultrafioletowe.

Od czego robią się pajączki na nogach? Ciągłe nadmierne obciążenie nóg podczas pracy, tańca, uprawiania sportu, a także długie noszenie niewygodnych butów, wysokich obcasów, to częstsze powody tworzenia się pajączków na nogach. Posiadając już pajączki na nogach, co robić, aby się ich pozbyć? Obecność pajączków na łydkach i udach jest sygnałem do badań diagnostycznych i leczenia przez specjalistę, a nie tylko usunięcia, jako wady kosmetycznej. Siatki naczyniowe na nogach na przykład pajączki na udach zwykle nie powodują żadnych dolegliwości innych niż wada estetyczna, ale obszar uszkodzenia może być znaczny, więc wszyscy dążą do pozbycia się problemu.

Objawy pajączków na nogach

Ponieważ pajączki na nogach mogą wpływać zarówno na naczynia tętnicze, jak i żylne, pajączki na stopach lub innych częściach nóg mogą mieć różne kolory: od jaskrawoczerwonego do niebieskiego.Teleangiektazje i wenulektazje mogą być płaskie lub wznosić się ponad powierzchnię skóry, mają wiele opcji rozmiarów i kształtów (przypominając drzewo – często obserwowane na kończynach dolnych, plamiste, liniowe, w kształcie gwiazdy).

Pajączki na kończynach dolnych można znaleźć u większości dorosłej populacji. Co więcej, ich częstotliwość wiąże się z wiekiem, a także wpływa na kobiety częściej niż mężczyźni ( 80% – kobiety w porównaniu z 20% mężczyzn). Tak, więc u kobiet w wieku poniżej 30 lat występują u 8%, w wieku 50 lat – w 41%, w wieku 70 lat – w 72%. U mężczyzn wskaźniki te wynoszą odpowiednio 1,24 i 43%. U kobiet pajączki na nogach często występują w rodzinie. W tym przypadku można zaobserwować dwa charakterystyczne warianty ich lokalizacji. W pierwszym wariancie, typowym dla wewnętrznej powierzchni są pajączki na udach będące rozszerzonymi naczyniami mającymi charakter liniowy i umieszczone równolegle. W drugim wariancie, zwykle występują w formie drzewa, naczynia znajdują się na obwodzie. Ta opcja znajduje się zwykle na zewnętrznej powierzchni uda.

Pojawienie się pajączków ułatwia przerzedzenie ścian małych śródskórnych naczyń, które pod naciskiem krwi żylnej rozszerzają się i stają się widoczne nawet gołym okiem. W większości przypadków pajączki na nogach objawiają się nie tylko defektem kosmetycznym, często w miejscu gromadzenia się naczyń włosowatych dana osoba odczuwa ból. Ponadto mogą wystąpić typowe objawy żylne: uczucie ciężkości nóg, ich szybkie zmęczenie, skurcze nocne, obrzęk i swędzenie w dolnej części nogi i stawach skokowych.

Co na pajączki na nogach?

Co zrobić, jeśli na nogach pojawią się pajączki? Doświadczony lekarz zbada dotknięty obszar, zada pytania wyjaśniające i zaleci dodatkowe metody diagnostyczne, aby ocenić stan naczyń krwionośnych i ustalić przyczynę choroby. Biorąc pod uwagę cechy stanu zdrowia pacjenta, lekarz przepisze leczenie inwazyjne lub zachowawcze w celu usunięcia pajączków na skórze. Czym leczyć pajączki na nogach? Konserwatywne metody leczenia obejmują:

  • Noszenie pończoch uciskowych
  • Drenaż limfatyczny
  • Ćwiczenia fizjoterapeutyczne.

Preparaty wzmacniające ściany naczyń krwionośnych (doustne, maści, żele). Stosowane są w celach profilaktycznych, w tym po zabiegu usuwania pajączków, aby zapobiec pojawianiu się nowych, pomagają poprawić krążenie krwi. Również w walce z pajączkami na skórze skuteczne mogą być środki ludowe, zwłaszcza zewnętrzne stosowanie maści, kompozycji z octem, wywarów z ziół, soków warzywnych i olejków eterycznych.

Jak zwalczyć pajączki na nogach skutecznie?

Metody inwazyjne pomogą szybko usunąć pajączki na nogach:

Seroterapia i mikroskleroterapia

To skuteczna i bezbolesna metoda leczenia pajączków na skórze. Z reguły mikroskleroterapia skutecznie eliminuje teleangiektazje żylne. Zasada działania polega na wykluczeniu uszkodzonej żyły z krwiobiegu. Aby to zrobić, używana jest specjalna substancja, która wstrzykiwana jest igłą do chorej żyły, blokując ją. Konieczne jest ściśnięcie leczonego obszaru elastycznym bandażem. Możliwa nieskuteczność skleroterapii w teleangiektazjach żylnych wiąże się przede wszystkim z niewystarczającym stężeniem roztworu lub z niewystarczającą objętością dla danej grubości i powierzchni ściany naczynia, a także z nieodpowiednim czasem kontaktu między sklerozantem a powierzchnią wewnątrznaczyniową.

Elektrokoagulacja

Co na pajączki? Niewielkie rozmiary teleangiektazji mogą być usuwane przy pomocy takiego zabiegu jak elektrokoagulacja. Procedura polega na działaniu energii elektrycznej, która powoduje zniszczenie lub usunięcie rozszerzonych naczyń krwionośnych. Wysoka temperatura oddziałuje na białka zawarte w tkance powodując zamykanie naczyń krwionośnych skóry. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Dermatolog korzysta z różnych końcówek urządzenia, które dobiera odpowiednio do danego przypadku. Elektrokoagulacja jest stosowana w przypadkach, w których istnieją przeciwwskazania do terapii laserowej

Laserowe zamykanie rozszerzonych naczyń – usuwanie pajączków na łydkach, stopach i udach

Klinika dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu stosuje najnowocześniejsze metody leczenia pajączków na skórze. Specjaliści uzyskują najszybszy efekt wizualny podczas stosowania neodymowego-yagowego (Nd: YAG) lasera Fotona jest on najbardziej skuteczny na tle innych technologii. Ta metoda pozwala wyeliminować sieci naczyniowe dowolnej lokalizacji i wielkości bezpośrednio podczas zabiegu. Jak pozbyć się pajączków na nodze? W tym przypadku najbardziej efektywnym sposobem będzie laserowe usuwanie pajączków. System laserowy Fotona jest także wykorzystywany do zamykania rozszerzonych naczynek na całym ciele w tym na twarzy i dekolcie.

Czy posiadając pajączki na stopach leczenie laserowe będzie również skuteczne? Laser dysponuje odpowiednia długością emitowanej fali (1064 nm.), która daje możliwość leczenia zmian naczyniowych położonych na różnej głębokości. Ponadto przy pomocy lasera wykonywana jest fototermoliza, która powoduje, że tkanki otaczające pajączki nie ulegają uszkodzeniu, laser działa dokładnie w obszarze zmian. Dermatolog przykłada głowicę lasera miejsce przy miejscu wzdłuż zmiany. Cała procedura trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, jest to uzależnione od wielkości pajączków na skórze.

Jak zapobiegać pajączkom na nogach?

Aby zapobiec pojawieniu się nowych pajączków, po leczeniu należy podjąć dodatkowe środki ostrożności:

  • Zmniejszyć obciążenie nóg, nosić wygodne buty. Wszyscy wiedzą, że wysokie obcasy nie mogą być noszone przez długi czas przy niewydolności żylnej, ponieważ normalne działanie stawu skokowego jest zablokowane, w wyniku, czego mięśnie nóg przestają się kurczyć, komplikuje to odpływ żylny, dlatego pod koniec dnia pojawia się obrzęk i ciężkość nóg.
  • Zredukować do minimum spożywanie alkoholu i nikotyny
  • Regularnie używać kosmetyków w obszarach podatnych na pojawienie się pajączków.

Szczególnie trzeba zapobiegać problemom w przepływie krwi, można poddawać się zabiegom relaksacyjnym, wprowadzić zdrową dietę. Wskazane jest, aby uprawiać pływanie, jeździć na rowerze. Równie ważne jest monitorowanie masy ciała, tworzenie podwyższonej pozycji dla nóg podczas snu, stosowanie zimnego masażu wodnego od stóp do bioder, nie nadużywanie gorących kąpieli. Bardzo istotne jest, aby przy pierwszych objawach natychmiast skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania porady, aby zatrzymać rozwój choroby.

Powrót na górę strony