Treść strony

Naczynka

Zobacz nasze zabiegi

Kruche naczynia krwionośne zwykle pękają pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego najlepiej unikać gorących kąpieli. Efektem może być pęknięte naczynko lub tworzenie całych rozbudowanych sieci. Odpowiednia pielęgnacja skóry naczyniowej powinna wzmocnić i zmniejszyć pękające naczynia włosowate. Zamykanie naczynek powinno być wykonywane przez dermatologa lub kosmetologa w profesjonalnym gabinecie, jest to gwarancją osiągnięcia dobrego efektu. Profesjonalne i bezpieczne zamykanie naczynek Wrocław, jako z dużych miast oferuje pacjentom w atrakcyjnych cenach.

Co to są pękające naczynka krwionośne na nogach?

Nogi mogą zostać pokryte dwoma typami rozszerzonych naczyń włosowatych. Pierwszymi są pajączki, co w języku medycznym oznacza śródskórne pajączki, zwane inaczej teleangiektazjami. Średnica naczynka wynosi około milimetra i znajduje się bezpośrednio pod skórą. Ich nazwa pochodzi od kształtu przypominającego odnóża pająka. Zwykle mają kolor niebieski lub niebiesko-brązowy i nie są wyczuwalne pod palcami.

Drugi to tak zwana siatka podskórna lub cienkościenne żyły siatkowe znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, które pod wpływem różnych czynników rozszerzają się do około trzech milimetrów, tworząc pod skórą charakterystyczną niebieską siatkę. Popękane naczynka na nogach mogą pojawić się zarówno na łydkach, jak i na udach. Same w sobie nie są niebezpieczne, ale ich wygląd wskazuje, że po pewnym czasie może wystąpić przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych. W przypadku pękających naczynek na rękach warto skonsultować się ze specjalistą, który na podstawie badań określi przyczynę ich występowania i zaleci metodę ich usunięcia.

Jak zlikwidować pajączki na nogach?

Zamykanie naczynek na nogach nie stanowi problemu, dermatolog lub kosmetolog mogą zastosować jedną z wymienionych niżej procedur. Krem na pajączki na nogach będzie skuteczny przez kilka lub kilkanaście godzin, po czym problem powróci, lepiej zadbać o skuteczne usunięcie popękanych naczynek. Laserowe zamykanie naczynek na nogach i pękających naczynkach na udach daje dobre rezultaty bez odczuwania przykrych dolegliwości bólowych. Przy zabiegach usuwania pajączków na nogach cena będzie zależna od wybranej metody.

Popękane naczynka na twarzy

Niemożliwe jest wyeliminowanie pękających naczynek na twarzy. Wymaga to pomocy profesjonalistów, którzy wybiorą najwłaściwszą dla danego przypadku procedurę. Istnieją domowe środki zaradcze, które mogą zmniejszyć problem. Ale najważniejsze jest zapobieganie. Jeśli na twarzy pojawi się rozszerzone naczynko, jest to znak, że skóra jest podatna na pojawienie się kolejnych pajączków. Często obserwowane są popękane naczynka na nosie i pęknięte naczynko pod okiem. Laserowe usuwanie naczynek to skuteczny i bezbolesny sposób pozbycia się uszkodzonych naczyń krwionośnych.

Obecnie koagulacja laserowa jest najbardziej skutecznym i bezpiecznym sposobem usuwania naczyń krwionośnych z twarzy. Procedura koagulacji wykonywana jest za pomocą lasera neodymowego Nd: YAG. Zasada koagulacji polega na ogrzewaniu naczynia od wewnątrz, wysoka temperatura powoduje, że ściany naczyń krwionośnych łączą się (koagulują), w wyniku, czego światło naczyń włosowatych zamyka się. Jest to absolutnie bezpieczne, ponieważ laser działa na naczynie, bez wpływu na sąsiednie tkanki i nie pozostawia blizn. Przy zamykaniu naczynek na twarzy cena jest zależna od tego, czy zabieg będzie odbywał się na policzkach, nosie, pod oczami. Całkowity koszt zostanie ustalony w gabinecie kosmetologicznym.Istnieje również metoda elektrokoagulacji usuwające popękane naczynka na twarzy.

Pękające naczynka przyczyny ich powstawania

Zarówno popękane naczynko jak i sieć naczyń krwionośnych mogą pojawiać się z różnych powodów i w bardzo różnym wieku. Kruchość naczyń krwionośnych przyczyny może mieć w genetyce. Narażeni są ludzie, którzy mieli choroby żylne w swoich rodzinach i naczynia włosowate mogły być słabsze już w chwili urodzenia. Również ze względu na zmiany hormonalne, dochodzi do osłabiania ściany naczyń krwionośnych i zmniejszania ich zdolność do kurczenia się i rozciągania, problemy z pajączkami mogą wpływać zarówno u nastolatków, jak i kobiety podczas ciąży lub w okresie menopauzy oraz u mężczyzn.

Szczególnie wrażliwym okresem jest ciąża, kiedy tendencja do pojawiania się pajączków wzrasta nie tylko w wyniku burzy hormonalnej, ale także w wyniku znacznie większego krążenia krwi w organizmie i związanego z tym wzrostu żył. Ze względu na działanie estrogenu i progesteronu w tym czasie, u kobiet pojawia się więcej krwi, prowadzi to do rozszerzenia naczyń włosowatych i pojawiają się pękające naczynka w ciąży.

Pękanie naczyń krwionośnych jest również wspierane przez otyłość i nadwagę (z powodu nadmiernego obciążenia), brak ruchu, (co prowadzi do silnego napięcia żył), ekspozycję na słońce bez odpowiedniej ochrony i starzenie się, gdy żyły stają się słabsze i nie działają prawidłowo. Promienie ultrafioletowe również rozkładają kolagen, dzięki czemu naczynia krwionośne są bardziej widoczne. Z wiekiem następuje spowolnienie produkcji kolagenu i małych naczyń włosowatych, co prowadzi do przerzedzenia skóry i wyraźniejszych zmian naczyniowych.

Również młodzi ludzie w okresie dojrzewania narażeni są na pajączki, ponieważ ich ciała próbują przystosować się do zmian poziomu hormonów. W przypadku chorób wątroby może dojść do zmniejszenia jej zdolności do rozkładania estrogenu i progesteronu, poziom tych hormonów może wzrosnąć, powodując pękanie naczyń krwionośnych. Ale nie trzeba się martwić: dziś istnieje wiele profesjonalnych kosmetologicznych procedur, które pomagają usunąć popękane naczynia krwionośne z twarzy lub innych części ciała.

Inne przyczyny pękających żyłek na nogach i na twarzy

Popękane naczynia krwionośne pojawiają się u osób cierpiących na zwiększony lub zmniejszony przepływ krwi z powodu urazów nóg. Ci, którzy spędzają dużo czasu w pozycji pionowej, po których następują długie okresy bezczynności, są również bardziej podatni. Przeglądając ofertę klinik usuwających pękające naczynka na nogach zdjęcia przed zabiegiem i po nim pokazują jak szybko i skutecznie można pozbyć się problemu.

Pękających naczynek na twarzy przyczyny mogą leżeć w uszkodzeniach skóry. Skóra twarzy jest bardziej podatna na uszkodzenia niż inne części ciała, dlatego na twarzy najczęściej pojawiają się popękane naczynia krwionośne. Pajączki mogą tworzyć się z powodu uszkodzeń spowodowanych przez wiatr, zmiany temperatury, a nawet ciśnienie powietrza. Czynniki zewnętrzne również przyczyniają się do zaczerwienienia twarzy. Typowe czynniki to upały, gorące prysznice, pikantne potrawy, kawa i alkohol.

Zamykanie naczynek, jaka metoda najlepsza?

Jak widać z powyższej listy, istnieje wiele możliwych wyjaśnień pękniętych naczyń krwionośnych, dlatego zaleca się skonsultowanie z wykwalifikowanym specjalistą, który zaleci najlepsze leczenie odpowiednie dla konkretnej sytuacji. Istnieje kilka metod usuwania rozszerzonych naczyń włosowatych. Jednak wybór metody leczenia i jej efekty zależą od tego, czy jest to pojedyncze naczynie, czy trwały rumień (tj. sieć naczyń położonych obok siebie).

Intensywne światło lasera Fotona to skuteczne usuwanie naczynek laserem

Kosmetolog lub dermatolog zamykają naczynia krwionośne laserem, jego światło jest absorbowane przez czerwony pigment krwi i niszczy wnętrze ściany naczynia krwionośnego, które po pewnym czasie jest absorbowane przez sąsiednie tkanki. Podczas leczenia głowica jest skierowana na skórę, gdzie emituje określoną częstotliwość lasera. Jeśli ciało jest wrażliwe na ból, stosuje się miejscowy środek znieczulający w celu zmniejszenia wrażliwości i dyskomfortu. Zamykanie naczynek na twarzy za pomocą lasera jest bezbolesne i daje doskonałe rezultaty. Taką samą procedurę można zastosować w przypadku popękanych naczynek na nogach.

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów na twarz i nogi jest neodymowo-yagowy laser Fotona Spectro, którego światło przenika w głąb skóry, bez uszkadzania jej powierzchni. To urządzenie dostarcza intensywne światło bezpośrednio do naczyń włosowatych, których ciepło powoduje zwężenie naczyń. Światło lasera pochłaniane jest przez hemoglobinę i melaninę, powodując zamykanie rozszerzonych naczynek i usuwanie przebarwień, następuje efekt ujednolicenia kolorytu. Przy laserowym zamykaniu naczynek na twarzy skutki uboczne najczęściej nie występują, jednak u niektórych osób może pojawić się niewielki rumień i zaczerwienienie. Należy stosować kremy z filtrem i unikać gorących kąpieli. W przypadku laserowego zamykania naczynek cena zaczyna się od 120 złotych, ale dokładny koszt jest ustalany podczas konsultacji z dermatologiem lub kosmetologiem.

Elektrokoagulacja na niewielkie zmiany naczyniowe (teleangiektazje)

Popękane naczynka krwionośne można również usunąć za pomocą elektrokoagulacji, podczas której wykorzystywany jest prąd, odcinając białko w ścianach naczyń krwionośnych, które są następnie absorbowane przez układ limfatyczny, a następnie usuwane. Elektrokoagulacja powoduje zamykanie naczyń krwionośnych skóry, zapewni skuteczne usuwanie pajączków na nogach.Ta metoda jest często stosowana także do usuwania naczynek na twarzy. Aby problem nie powrócił, niezależnie od metod leczenia, warto brać leki i flebotropy (na przykład zawierające wyciągi z kasztanów lub rutynę), które wzmacniają ściany naczyń włosowatych i zmniejszają ich kruchość.

Skleroterapia

Skleroterapia jest opcją na pękające naczynka na nogach. Procedura stosowana od lat 30 XX wieku obejmuje wstrzyknięcie soli fizjologicznej do rozszerzonych żył, co następnie prowadzi do ich zamknięcia.

Żel i krem na naczynka

Miejscowy żel lub krem tymczasowo zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza zaczerwienienie skóry. Nakłada się go bezpośrednio na skórę i pozostawia na około 30 minut. Efekt utrzymuje się do 12 godzin, a maksymalna skuteczność spada do 6-8 godzin.

Peeling chemiczny i retinoidy

Peeling chemiczny i retinoidy pośrednio niszczą naczynia krwionośne poprzez tworzenie kolagenu w celu wzmocnienia ich struktury wspierającej. Peeling chemiczny stymuluje regenerację skóry poprzez kontrolowane uszkodzenie. Głębszy peeling chemiczny da więcej rezultatów, ale po nim dłuższy okres regeneracji. Seria powierzchownych peelingów chemicznych, zaplanowana na kilka tygodni, z czasem wzmocni skórę. Bandi peeling kwasowy na naczynka należy do często stosowanych ze względu na swoją skuteczność i nieinwazyjność. Retinoidy, mają bezpośredni wpływ na komórki naskórka i skóry właściwej, stymuluje produkcję kolagenu, dając dodatkową korzyść w postaci redukcji zmarszczek.

Wymienione zabiegi przeznaczone do zamykania naczynek na nogach i twarzy, dostępne są w klinice dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu a wykonywane przez doświadczonych specjalistów. Dermatolog może zalecić codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, nawet zimą, przed każdym wyjściem na ulicę. Korzystne jest również uprawianie sportu w celu poprawy krążenia krwi i wzmocnienia naczyń krwionośnych.
Pękające naczynka na nogach domowe sposoby

Leczenie pękających naczyń krwionośnych w domu może być trudne, ponieważ podstawowy problem a jest trudny do ustalenia bez profesjonalnej pomocy. Istnieje jednak wiele dostępnych opcji, które pomagają zmniejszyć zaczerwienienia. Wiele z nich jest skierowanych bezpośrednio na przyczyny pękniętych naczyń włosowatych:

Wyciąg z kasztanowca

Wykazano, że wyciąg z kasztanowca pomaga w słabym krążeniu poprzez wzmocnienie naczyń krwionośnych. Kasztanowiec zwyczajny to ekstrakt roślinny dostępny w postaci suplementów lub żelu do stosowania miejscowego.

Aloes

Ekstrakt z tej soczystej rośliny polecany jest w leczeniu wielu chorób skóry. Aloes jest stosowany w leczeniu oparzeń słonecznych, jako środek przeciwstarzeniowy i oczywiście, jako miejscowe rozwiązanie dla uszkodzonych naczyń włosowatych. Można taki ekstrakt zastosować na popękane naczynka na twarzy domowe sposoby mogą być skuteczne ale tylko w przypadku niewielkich zmian.

Witamina C

Niepotwierdzone dowody sugerują, że przyjmowanie witaminy C zmniejsza ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych. Zastosowana ilość nie powinna przekraczać zalecanej dziennej dawki, ale przestrzeganie dawki może pomóc zmniejszyć zaczerwienienie.

Witamina E

Codzienne stosowanie witaminy E w dotkniętym obszarze przyspiesza proces gojenia. Chociaż miejscowe stosowanie witaminy E jest idealne, suplementy doustne mogą również odgrywać znaczącą rolę w regeneracji.

Aby zrozumieć, która opcja leczenia jest odpowiednia, trzeba poszukać wykwalifikowanej pomocy w Klinice Soft Skin we Wrocławiu. Doświadczeni specjaliści określą naturę problemu, po czym opracują indywidualny plan jego leczenia i wybiorą odpowiednią dalszą pielęgnację skóry.

Powrót na górę strony