Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń

Naczynka

16 czerwca 22

Naczynka

Pojawiające się pękające naczynka na rękach, nogach czy twarzy są nie tylko problemem estetycznym, ale świadczą o kruchości naczynek spowodowanej wieloma czynnikami taki jak: uwarunkowania genetyczne, dieta uboga w witaminy (głównie w wit. C i rutynę), otyłość, narażenie na stres przez długi czas, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu.

Z punktu widzenia estetyki, pękające naczynka mogą mieć negatywny wpływ na urodę, powodować dyskomfort psychiczny oraz niepotrzebny stres. Leczenie pękających naczynek powinno odbywać się dwutorowo: wewnętrznie i zewnętrznie. Odpowiednia pielęgnacja skóry naczyniowej powinna wzmocnić i zmniejszyć pękające naczynia włosowate. Jednym z działań niwelowania pękających naczynek jest zabieg zamykania naczynek, który jest wykonywany przez dermatologa lub doświadczonego kosmetologa w gabinecie. W Soft Skin Clinic we Wrocławiu od wielu lat zajmujemy się leczeniem skóry naczynkowej oraz profesjonalnym zamykaniem naczynek w atrakcyjnych cenach.

Pękające naczynka przyczyny ich powstawania

Zarówno popękane naczynko jak i sieć naczyń krwionośnych mogą pojawiać się z różnych powodów i w bardzo różnym wieku. Kruchość naczyń krwionośnych szukać możemy w genetyce. Na pękające naczynka bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie występuje ten problem. U tych osób naczynia włosowate mogą być słabsze już w chwili urodzenia. Również ze względu na zmiany hormonalne, dochodzi do osłabiania ściany naczyń krwionośnych i zmniejszania ich zdolność do kurczenia się i rozciągania. Problemy z pajączkami mogą wpływać zarówno u nastolatków, jak i kobiety podczas ciąży lub w okresie menopauzy oraz u mężczyzn.

Ryzyko powstawania „pajączków” naczyniowych wzrasta wraz z wiekiem.  U osób starszych układ żył jest mniej elastyczny i częściej zdarzają się uszkodzenia naczyń. Na obniżenie sprężystości naczyń mają również hormony płciowe – estrogeny. Mają one wpływ na pojawienie się objawów osłabienia naczyń krwionośnych w postaci zaczerwienia na skórze. Do osłabienia naczyń krwionośnych dochodzi również  na skutek stosowanie leków antykoncepcji hormonalnej, hormonalnej terapii zastępczej).

Pękające naczynka w ciąży 

Szczególnie wrażliwym okresem jest ciąża, kiedy tendencja do pojawiania się pajączków wzrasta nie tylko w wyniku burzy hormonalnej, ale także w wyniku znacznie większego krążenia krwi w organizmie i związanego z tym wzrostu żył. Ze względu na działanie estrogenu i progesteronu w tym czasie, u kobiet pojawia się więcej krwi, prowadzi to do rozszerzenia naczyń włosowatych i pojawiają się pękające naczynka.

Słońce, temperatura i pękające naczynka 

Problem pękających naczynek krwionośnych nasila się zwłaszcza w upalne lato i w czasie mroźnej zimy. Pod wpływem wysokiej lub bardzo niskiej temperatury albo ostrego słońca naczynka rozszerzają się i zwiększają swoją przepuszczalność. To prowadzi do tego, że ich ścianki stają się kruche i zaczynają pękać. Dla skóry ze skłonnością do pękających naczynek niekorzystny wpływ będą miały gwałtowne zmiany temperatury (np. sauna, solarium), a także zbyt mocny wysiłek fizyczny, alkohol, mocna kawa, czy ostre dania.

Aby chronić skórę naczynkową przed niekorzystnym wpływem słońca, jego promieniami i temperatury zaleca się stosowanie odpowiedniej ochrony. Promienie ultrafioletowe również rozkładają kolagen, dzięki czemu naczynia krwionośne są bardziej widoczne. Z wiekiem następuje spowolnienie produkcji kolagenu i małych naczyń włosowatych, co prowadzi do przerzedzenia skóry i wyraźniejszych zmian naczyniowych.

Kruche naczynia krwionośne zwykle pękają pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego najlepiej unikać gorących kąpieli. Efektem może być pęknięte naczynko lub tworzenie całych rozbudowanych sieci. Odpowiednia pielęgnacja skóry naczyniowej powinna wzmocnić i zmniejszyć pękające naczynia włosowate.

Co to są pękające naczynka krwionośne na nogach?

Nogi mogą zostać pokryte dwoma typami rozszerzonych naczyń włosowatych. Pierwszymi są pajączki, co w języku medycznym oznacza śródskórne pajączki, zwane inaczej teleangiektazjami. Średnica naczynka wynosi około milimetra i znajduje się bezpośrednio pod skórą. Ich nazwa pochodzi od kształtu przypominającego odnóża pająka. Zwykle mają kolor niebieski lub niebiesko-brązowy i nie są wyczuwalne pod palcami.

Drugi to tak zwana siatka podskórna lub cienkościenne żyły siatkowe znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, które pod wpływem różnych czynników rozszerzają się do około trzech milimetrów, tworząc pod skórą charakterystyczną niebieską siatkę. Popękane naczynka na nogach mogą pojawić się zarówno na łydkach, jak i na udach. Same w sobie nie są niebezpieczne, ale ich wygląd wskazuje, że po pewnym czasie może wystąpić przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych.

Jak zlikwidować pajączki na nogach?

Zamykanie naczynek na nogach nie stanowi problemu, dermatolog lub kosmetolog mogą zastosować jedną z wymienionych niżej procedur. Krem na pajączki na nogach będzie skuteczny przez kilka lub kilkanaście godzin, po czym problem powróci. Laserowe zamykanie naczynek na nogach i pękających naczynek na udach daje dobre rezultaty bez odczuwania przykrych dolegliwości bólowych. Przy zabiegach usuwania pajączków na nogach cena będzie zależna od wybranej metody.

Popękane naczynka na twarzy

Popękane naczynka na twarzy to problem wielu kobiet i mężczyzn. Jeśli na twarzy pojawi się rozszerzone naczynko, jest to znak, że skóra jest podatna na pojawienie się kolejnych pajączków. Często obserwowane są popękane naczynka na nosie i pęknięte naczynko pod okiem. Należy wtedy obserwować zmianę i wdrożyć działania mające na celu powstrzymanie niepożądanych zmian, a jeśli jest to konieczne skonsultować się z dermatologiem.

Jak usuwać popękane naczynka na twarzy? 

Obecnie koagulacja laserowa jest najbardziej skutecznym i bezpiecznym sposobem usuwania naczyń krwionośnych z twarzy. Procedura koagulacji wykonywana jest za pomocą lasera neodymowego Nd: YAG. Zasada koagulacji polega na ogrzewaniu naczynia od wewnątrz, wysoka temperatura powoduje, że ściany naczyń krwionośnych łączą się (koagulują), w wyniku, czego światło naczyń włosowatych zamyka się. Jest to absolutnie bezpieczne, ponieważ laser działa na naczynie, bez wpływu na sąsiednie tkanki i nie pozostawia blizn.

Przy zamykaniu naczynek na twarzy cena jest zależna od tego, czy zabieg będzie odbywał się na policzkach, nosie, pod oczami. Całkowity koszt zostanie ustalony w gabinecie kosmetologicznym.

Istnieje również metoda elektrokoagulacji usuwające popękane naczynka na twarzy.

Zamykanie naczynek, jaka metoda najlepsza?

Powodów pękających naczynek jest wiele, ich leczenie należy zacząć od konsultacji dermatologicznej, podczas której lekarz zaleci najlepsze leczenie odpowiednie dla konkretnej sytuacji.

Istnieje kilka metod usuwania rozszerzonych naczyń włosowatych. Jednak wybór metody leczenia i jej efekty zależą od tego, czy jest to pojedyncze naczynie, czy trwały rumień (tj. sieć naczyń położonych obok siebie).

Intensywne światło lasera Fotona to skuteczne usuwanie naczynek laserem

Kosmetolog lub dermatolog zamykają naczynia krwionośne laserem, jego światło jest absorbowane przez czerwony pigment krwi i niszczy wnętrze ściany naczynia krwionośnego, które po pewnym czasie jest absorbowane przez sąsiednie tkanki. Podczas leczenia głowica jest skierowana na skórę, gdzie emituje określoną częstotliwość lasera. Jeśli ciało jest wrażliwe na ból, stosuje się miejscowy środek znieczulający w celu zmniejszenia wrażliwości i dyskomfortu. Zamykanie naczynek na twarzy za pomocą lasera jest bezbolesne i daje doskonałe rezultaty. Taką samą procedurę można zastosować w przypadku popękanych naczynek na nogach.

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów na twarz i nogi jest neodymowo-yagowy laser Fotona Spectro, którego światło przenika w głąb skóry, bez uszkadzania jej powierzchni. To urządzenie dostarcza intensywne światło bezpośrednio do naczyń włosowatych, których ciepło powoduje zwężenie naczyń. Światło lasera pochłaniane jest przez hemoglobinę i melaninę, powodując zamykanie rozszerzonych naczynek i usuwanie przebarwień, następuje efekt ujednolicenia kolorytu. Przy laserowym zamykaniu naczynek na twarzy skutki uboczne najczęściej nie występują, jednak u niektórych osób może pojawić się niewielki rumień i zaczerwienienie. Należy stosować kremy z filtrem i unikać gorących kąpieli.

W przypadku laserowego zamykania naczynek dokładny koszt jest ustalany podczas konsultacji z dermatologiem lub kosmetologiem.

Elektrokoagulacja na niewielkie zmiany naczyniowe (teleangiektazje)

Popękane naczynka krwionośne można również usunąć za pomocą elektrokoagulacji, podczas której wykorzystywany jest prąd, odcinając białko w ścianach naczyń krwionośnych, które są następnie absorbowane przez układ limfatyczny, a następnie usuwane. Elektrokoagulacja powoduje zamykanie naczyń krwionośnych skóry, zapewni skuteczne usuwanie pajączków na nogach. Ta metoda jest często stosowana także do usuwania naczynek na twarzy.

Skleroterapia

Skleroterapia jest zabiegiem na pękające naczynka na nogach. Procedura stosowana od lat 30 XX wieku obejmuje wstrzyknięcie soli fizjologicznej do rozszerzonych żył, co następnie prowadzi do ich zamknięcia.

Żel i krem na naczynka

Miejscowy żel lub krem tymczasowo zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza zaczerwienienie skóry. Nakłada się go bezpośrednio na skórę i pozostawia na około 30 minut. Efekt utrzymuje się do 12 godzin, a maksymalna skuteczność spada do 6-8 godzin.

Peeling chemiczny i retinoidy

Peeling chemiczny i retinoidy pośrednio niszczą naczynia krwionośne poprzez tworzenie kolagenu w celu wzmocnienia ich struktury wspierającej. Peeling chemiczny stymuluje regenerację skóry poprzez kontrolowane uszkodzenie. Głębszy peeling chemiczny będzie bardziej skuteczny, jednak wymaga on dłuższego okresu regeneracji po zabiegu.

Seria powierzchownych peelingów chemicznych, zaplanowana na kilka tygodni, z czasem wzmocni skórę.

Peeling kwasowy na naczynka jest często stosowany ze względu na swoją skuteczność i nieinwazyjność. Retinoidy, mają bezpośredni wpływ na komórki naskórka i skóry właściwej, stymuluje produkcję kolagenu, dając dodatkową korzyść w postaci redukcji zmarszczek.

Leczenie pękających naczynek w Soft Skin Clinic 

Pękające naczynka na twarzy, nogach, rękach są często przyczyną niezadowolenia ze swojego wyglądu, a także nieleczone mogą zwiększać obszar, na którym się pojawiają. W Soft Skin Clinic we Wrocławiu, zajmujemy się leczeniem pękających naczynek. Stosujemy metody uznane i skuteczne. Nasi specjaliści to kadra z dużym doświadczeniem klinicznym. Jeśli na Twoim ciele pojawiły się pękające naczynka, nie czekaj, reaguj. Im wcześnie zostaną wprowadzone leczenie i odpowiednie aktywności profilaktyczne tym większe szanse na całkowitą likwidację i zatrzymanie rozwoju pękających naczynek. Zapraszamy na konsultację do Soft Skin Clinic.

Pękające naczynka domowe sposoby

Pękające naczynka to problem znany od wieków. Opierano się na ziołach i roślinach, które wspierały leczenie pękających naczynek. Wśród nich warto wymienić najczęściej stosowane:

Wyciąg z kasztanowca

Wykazano, że wyciąg z kasztanowca pomaga w słabym krążeniu poprzez wzmocnienie naczyń krwionośnych. Kasztanowiec zwyczajny to ekstrakt roślinny dostępny w postaci suplementów lub żelu do stosowania miejscowego.

Aloes

Ekstrakt z tej rośliny polecany jest w leczeniu wielu chorób skóry. Aloes stosowany jest w leczeniu oparzeń słonecznych, jako środek przeciwstarzeniowy i oczywiście, jako miejscowe rozwiązanie dla uszkodzonych naczyń włosowatych. Może okazać się skuteczny przy niewielkich zmianach, większe obszary, gdzie pojawiają się pękające naczynka należy poddać bardziej zaawansowanemu leczeniu.

Witaminy na pękające naczynka

Cera naczyniowa wymaga odpowiedniej diety bogatej w witaminy. Powinny być one dostarczane wraz z pożywieniem oraz w miarę potrzeby suplementowane:

  • witamina C – zwiększa mechaniczną odporność naczyń włosowatych, dzięki czemu zapobiega ich nadmiernemu rozszerzaniu i pękaniu. Witamina C bierze udział w produkcji kolagenu, który jest odpowiedzialny za młody wygląd skóry
  •  witamina K – wzmacnia delikatne naczynka krwionośne, minimalizuje problem czerwienienia się skóry,
  • witamina E – ochrania delikatne naczynka przed uszkodzeniami, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz ogranicza ryzyko powstawania podrażnień,
  • witamina PP – zmniejsza problem nadmiernej reaktywności skórnego układu krążenia, redukuje stany zapalne i poprawia nawilżenie naskórka.

 

Przejdź do cennika

Problem dotyczy również Ciebie? Nie czekaj! Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Polecane zabiegi

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia to procedura medyczna, która zdobyła uznanie w świecie medycyny estetycznej dzięki swoim rewolucyjnym i skutecznym działaniom. Jeżeli zastanawiasz się...

Dowiedz się więcej

Zamykanie zmian naczyniowych

Problemy z naczynkami przybierają różne formy: rumień, teleangiektazje (potocznie zwane pajączkami lub nawet błędnie popękanymi naczynkami), a także naczyniaki. Broń...

Dowiedz się więcej

Mezoterapia mikroigłowa NanoFrax

Mezoterapia nano- i mikroigłowa NanoFrax to sposób na perfekcyjną regenerację zarówno naskórka jak i skóry właściwej. W wersji nano pozwala...

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 241 opinii
Zobacz opinie

Umów się online

Skorzystaj z formularza kontaktowego w celu umówienia wizyty w Soft Skin.