Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń

Łysienie

15 czerwca 22

Łysienie

Włosy to nie tylko symbol kobiecej urody, efektowna fryzura nadaje również mężczyznom atrakcyjności. Włosy na skórze głowy mogą również służyć, jako wskaźnik zdrowia. W ciągu całego życia włosy, rosną i wypadają każdego dnia, średnio od 70 do 100 włosów dziennie, co jest uważane za normę zdrowego człowieka. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy wypadnie wzrośnie do 200- 300 włosów miesięcznie, należy niezwłocznie zasięgnąć porady dermatologa. Zwykle utrata włosów u mężczyzn rozpoczyna się między 20 a 30 rokiem życia, natomiast łysienie u kobiet po 30 roku życia. Istnieją jednak sposoby na wypadanie włosów, które ograniczają ich ubytek i stymulują mieszki do wzrostu.

Co to jest łysienie?

Na głowie zdrowego człowieka znajduje się około 90 000 do 150 000 włosów (gęstość 200-460 na cm2 powierzchni sklepienia czaszki). Z tego 80-90% włosów jest ciągle w fazie aktywnego wzrostu, 1-3% jest w fazie przejściowej, a pozostałe są w stanie uśpienia, po czym naturalnie obumierają i wyrastają nowe włosy. Łysienie jest patologicznym wypadaniem włosów, prowadzącym do ich przerzedzenia lub całkowitego zniknięcia w niektórych obszarach. Najczęstsze rodzaje łysienia to: androgenowe, bliznowaciejące, plackowate, telogenowe.

Przyczyny łysienia

Istnieje kilka głównych przyczyn łysienia. Należą do nich:

  • Zmiany fizjologiczne w organizmie spowodowane ciążą i porodem, lekami, zaburzeniami endokrynologicznymi, stresem i czynnikami odżywczymi.
  • Narażenie na promieniowanie, grzybica, zatrucie chemiczne, przyjmowanie leków przeciwnowotworowych.
  • Oparzenia, urazy, infekcje, liszaj płaski i miejscowe narażenie na kwasy.
  • Wpływ męskich hormonów płciowych na mieszki włosowe. Może być spowodowany genetycznie lub sprowokowany przerostem przysadki lub jajników, policystyczne jajniki, przerostem kory nadnerczy oraz lekami hormonalnymi i steroidowymi.
  • Hormonalna restrukturyzacja organizmu, podwyższony poziom androgenów we krwi, zapalenie mózgu, choroba Parkinsona, schizofrenia, epilepsja, psychoza maniakalno-depresyjna, przedłużone stosowanie leków anabolicznych i hormonalnych (forma łojotokowa).

Łysienie androgenowe objawy

Łysienie androgenowe to najczęściej diagnozowany rodzaj wypadania włosów, występujący w wyniku genetycznie uwarunkowanej wrażliwości mieszków włosowych. A także zaburzeń hormonalnych i dziedziczenia genetycznego. Na początkowym etapie choroby u mężczyzn obserwuje się stopniową utratę przedniej linii włosów, a na ostatnim etapie łysienie przyjmuje postać podkowy. Łysienie na czubku głowy tworzy się przy nadmiernym wypadaniu włosów znad linii czoła. Łysienie androgenowe damskie wyróżnia się powszechnym przerzedzeniem włosów rozciągającym się od czubka głowy. Ponad 95% przypadków wypadania włosów u mężczyzn i ponad 20% u kobiet są związane z tym rodzajem łysienia.

Na początkowym etapie mężczyźni mają przerzedzone włosy na czole i koronie, a kobiety obserwują przerzedzenie w przedziałkach i na bocznych powierzchniach głowy. Głównym powodem tego procesu jest negatywny wpływ na pęcherzyki hormonu DHT. Działa na komórki mieszków włosowych, w wyniku, czego włosy stają się cieńsze, łamią się i wypadają tworząc łysinę. Po około 10-15 latach ujścia mieszków włosowych pokrywają się tkanką łączną i całkowicie tracą zdolność do wykonywania swoich funkcji.

Utrata włosów u kobiet jest mniej wyraźna niż u mężczyzn. Na łysienie androgenowe leczenie z zakresu medycyny estetycznej przynosi zadowalające rezultaty. Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn może być leczone za pomocą nowoczesnych metod kosmetologicznych. Podczas konsultacji dermatologicznej w klinice dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu specjalista może zaproponować leczenie osoczem bogatopłytkowym lub peptydową terapią DR CYJ Hair Filler.

Łysienie plackowate objawy

Łysienie plackowate to typ łysienia uważany za chorobę autoimmunologiczną, w której limfocyty atakują zdrowe komórki. W przypadku mieszków włosowych hamują lub całkowicie zatrzymują wzrost włosów. Przy łysieniu plackowatym przyczyny są upatrywane również w dziedziczności i łojotokowym zapaleniu skóry. Łysienie plackowate charakteryzuje się pojawieniem się nagich obszarów o okrągłym kształcie na skórze głowy, które powiększają się i łączą, tworząc duże puste obszary. Z czasem dołączają nowe ogniska łysienia, nowe plackowate plamy na skórze głowy, które mogą być pojedyncze lub mnogie.

Łysienie plackowate u dzieci obserwuje się w postaci małych ogniskowych prześwitów włosów lub serpentynowej korony, rozprzestrzeniających się w sposób podobny do wstążki od karku do małżowiny usznej. W niektórych przypadkach dochodzi do całkowitej utraty włosów na głowie, a także brwi, rzęs, włosów na całej skórze jest to całkowite łysienie złośliwe. Na łysienie plackowate leki to najczęściej glikokortykoidy do przyjmowania doustnego mają działanie przeciwzapalne i hamują postęp choroby. Przy łysieniu plackowatym leczenie naturalne może kontrolować jego intensywność. Polecane są takie składniki jak: cytryna, cebula i czosnek znane z działania przeciwbakteryjnego i wspierające niwelowanie nadmiernego wypadania włosów. Ze swoich dobroczynnych właściwości znany jest również aloes, liście curry i palma sabałowa.

Lecząc łysienie plackowate czy włosy odrosną?

Najbardziej skutecznym sposobem na łysienie plackowate jest formuła siedmiu peptydów i kwasu hialuronowego podawana w formie wkłuć, zapewnia zatrzymanie wypadanie włosów, przyspiesza ich odrost a także zagęszcza je i pogrubia. Na łysienie plackowate leczenie można uzyskać w klinice dermatologicznej. Najnowszym osiągnięciem w leczeniu łysienia plackowatego jest obiecująca terapia PRP (osocze bogate w płytki krwi). W ostatnich latach z powodzeniem stosowana jest w leczeniu wypadania włosów, zarówno, jako terapia wspomagająca, jak i w połączeniu z przeszczepem włosów. Do leczenia łysienia PRP potrzebna jest niewielka ilość krwi od pacjenta, która umieszczona jest w wirówce, która izoluje osocze krwi.

Płytki krwi są następnie aktywowane przez dodanie jonów chlorku wapnia, powoduje to wydzielanie znacznej liczby czynników wzrostu, które są w stanie stymulować progenitorowe komórki macierzyste znajdujące się w mieszkach włosowych. Stymulują również leczenie organizmu, zwiększając namnażanie komórek niezbędnych do procesu gojenia i normalnego funkcjonowania skóry i jej składników. Ta technika obejmuje izolację czynników wzrostu z płytek krwi, zwiększenie ich stężenia na jednostkę objętości i wprowadzenie skóry głowy w skórę. Takie leczenie pomaga odnowić i przyspieszyć wzrost włosów, a także znormalizować gruczoły łojowe.

Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące należy do najrzadziej diagnozowanych postaci wypadania włosów, które pojawia się wskutek infekcji bakteryjnej lub grzybiczej i towarzyszy temu stan zapalny tkanek. Natomiast po urazie lub wskutek innych czynników mieszki włosowe umierają i pokrywają się blizną. Czasami wypadanie włosów następuje szybko i odczuwane jest swędzenie, pieczenie i ból, w innych przypadkach postępuje stopniowo i bez dodatkowych objawów. Co na łysienie zastosować? W związku z tym, że łysienie bliznowaciejące powoduje trwałą utratę włosów dermatolodzy zwykle przepisują leki doustne i miejscowe oraz specjalistyczne produkty kosmetyczne, jako leczenie wspomagające.

Leczenie łysienia – farmakologia

Niestety nie ma opracowano metod leczenia, które pozwolą całkowicie wyleczyć przykre objawy łysienia. Dostępne farmakologiczne metody leczenia, mogą pobudzać wzrost włosów, jednak nie są w stanie przeciwdziałać wypadaniu nowych pasm włosów i wyleczyć schorzeń, które przyczyniają się do wypadania włosów. Dermatolog może przepisać kortykosteroidy będące silnymi lekami przeciwzapalnymi. Przy stosowaniu doustnym leki te hamują układ odpornościowy, dlatego są często zalecane przy chorobach autoimmunologicznych, takich jak łysienie. W leczeniu różnych postaci łysienia u kobiet i mężczyzn kortykosteroidy mogą być wykorzystywane w postaci maści do miejscowego stosowania, doustnie i do miejscowego wstrzyknięcia.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Czasami pomocą w leczeniu wypadania włosów są domowe sposoby opracowane na bazie ekstraktów roślinnych i naturalnych związków. Do tej grupy należą nalewki alkoholowe (papryka, olej naftalenowy) i wywary z ziół (rumianek, glistnik, pokrzywa, łopian). Popularnym lekarstwem jest wywar z nagietka i podbiału lub pokrzywy. Naturalnym sposobem na wypadanie włosów jest olej łopianowy, który należy wcierać w skórę głowy 30–35 minut przed myciem, pomaga zmniejszyć intensywność wypadania włosów. Co zrobić, gdy wypadają włosy a domowe sposoby nie przynoszą rezultatu? W takim przypadku trzeba udać się do dermatologa, który zaleci leczenie farmakologiczne lub bezpieczne zabiegi takie jak innowacyjna formuła DR CYJ Hair Filler z przedłużonym uwalnianiem substancji aktywnych takich jak oligopeptydy i kwas hialuronowy. Zabieg powoduje zahamowanie wpływu DHT powodującego łysienie, pobudzenie komórek macierzystych, formowanie nowych włosów.

Przejdź do cennika

Problem dotyczy również Ciebie? Nie czekaj! Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Polecane zabiegi

Konsultacja kosmetologiczna Wrocław

Konsultacja u kosmetologa jest pierwszym krokiem w rozwiązaniu wielu problemów skórnych oraz ustaleniu odpowiednich strategii pielęgnacyjnych. Konsultacja kosmetologiczna w Soft...

Dowiedz się więcej

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia to procedura medyczna, która zdobyła uznanie w świecie medycyny estetycznej dzięki swoim rewolucyjnym i skutecznym działaniom. Jeżeli zastanawiasz się...

Dowiedz się więcej

Mezoterapia mikroigłowa NanoFrax

Mezoterapia nano- i mikroigłowa NanoFrax to sposób na perfekcyjną regenerację zarówno naskórka jak i skóry właściwej. W wersji nano pozwala...

Dowiedz się więcej

Terapia peptydowa skóry głowy

Terapia peptydowa to preparat, który nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale również przyspiesza ich odrost poprzez pobudzenie mikrokrążenia. Dzięki bogatemu...

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 198 opinii
Zobacz opinie