Łuszczyca - Soft Skin
Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń

Łuszczyca

15 czerwca 22

Łuszczyca

Łuszczyca jest niezakaźną zapalną chorobą skóry, podstawowe symptomy to pojawianie się suchych czerwonych plamami na skórze, które wystają nad jej powierzchnię (czerwone grudki). Plamy łuszczycowe zawsze przybierają wyraźną granicę i są pokryte niewielkimi łuskami w kolorze srebrnym lub białym. Łuszczyca może ujawnić się w różnym wieku, jednak najczęściej płaskie czerwone grudki występują u ludzi młodych (16- 22 lat) lub w starszym wieku (57- 60 lat). Istnieją badania, które potwierdzają, że mężczyźni częściej chorują na łuszczycę niż kobiety.

Przyczyny łuszczycy

W przypadku łuszczycy komórki skóry zaczynają dzielić się 6–10 razy szybciej niż powinny. Prowadzi to do przewlekłego zapalenia skóry i łuszczenia. Naukowcy badali łuszczycę przez wiele dziesięcioleci, ale współczesna nauka wciąż nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie: dlaczego pojawia się łuszczyca? Czy to choroba genetyczna?Ta choroba nie jest zaraźliwa, ale można ją odziedziczyć.

Zaostrzenia mogą wywoływać różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne: stres, obrażenia skóry, stosowanie niektórych leków (zwykle antybiotyków), nadużywanie alkoholu, choroby zakaźne (wywołane przez paciorkowce, wirusy), zmiany hormonalne. A także alergia (zaostrza przebieg choroby, na przykład owoce cytrusowe, jajka, czekolada) itp. Przy takiej chorobie jak łuszczyca leczenie trzeba podjąć jak najszybciej poddając się diagnostyce zleconej przez dermatologa. Jest to choroba przewlekła i musi być poddawana terapii wewnętrznej i zewnętrznej.

Mechanizm choroby związany jest z naruszeniem podziału komórkowego skóry, co z kolei powoduje reakcję układu odpornościowego. Podobna reakcja występuje wśród reakcji autoimmunologicznych, ponieważ powstaje w odpowiedzi na nieprawidłowe funkcjonowanie samego organizmu, a nie na penetrację zagrożenia z zewnątrz. Dlatego łuszczyca zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych.

Zaczerwienienie i swędzenie towarzyszące występowaniu zmian łuszczycowych są spowodowane reakcją autoimmunologiczną, która wpływa nie tylko na naskórek, ale także na głębsze warstwy skóry. W rezultacie skóra właściwa ulega stanowi zapalnemu, główna, gruba warstwa skóry, w której znajdują się nerwy, krew i naczynia limfatyczne.

Teorie pojawiania się łuszczyca?

Objawy łuszczycy

Łuszczyca objawy daje takie jak:

Zmiany łuszczycowe mogą pojawiać się w różnych miejscach, jednak istnieje ich typowa lokalizacja. To jest:

Rozróżnia się również następujące odmiany łuszczycy:

Łuszczyca łojotokowa. Najczęściej występuje na skórze głowy. Przejawia się swędzeniem i złuszczaniem, rozprzestrzeniając się na obszar za uszami i skórą wzdłuż linii włosów.
Wysiękowa łuszczyca. W przypadku tego rodzaju łuszczycy dotknięte obszary skóry nie tylko odklejają się, ale również stają się mokre, a na powierzchni grudek pojawiają się żółtawe strupy.
Łuszczyca krostkowa w okolicach wyprzeniowych. Bardziej charakterystyczna dla dzieci. W przypadku tego rodzaju łuszczycy blaszki są jasnoczerwone, z lekkim złuszczaniem. Czasami płytki są mokre. Rodzice często mylą ten typ łuszczycy z wysypką pieluszkową.
Łuszczyca podeszwowa. Występuje na podeszwach i dłoniach. Przejawia się to w pogrubieniu skóry, suchości, pęknięciach. Łuszczyca objawia się dużymi płytkami, które nie znikają przez bardzo długi czas, czasami pojawiają się na nich nowotwory: brodawki i brodawczaki.
Łuszczyca erytrodermia jest formą przewlekłej łuszczycy, zaczerwieniony jest cały obszar ciała. Na płytkach pojawiają się strupy przyjmując formę stożka.
Łuszczyca w kształcie łzy charakteryzuje się obfitą wysypką, składającą się z wielu małych czerwonych grudek.
Łuszczyca płytek paznokciowych powoduje deformację paznokci, pojawienie się pod nimi żółto-brązowych plam. Częsta postać łuszczycy występująca u 25% pacjentów z tą chorobą.
Łuszczyca błon śluzowych wpływa na jamę ustną i powoduje pojawienie się grudek na błonach śluzowych.

Leczenie łuszczycy

Łuszczyca jest leczona indywidualnie. Łuszczyca w kształcie łzy jest najbardziej łagodna i często ustępuje sama. Jednak w każdym przypadku, jeśli zostaną znalezione blaszki łuszczycowe, należy skonsultować się z dermatologiem. Samoleczenie łuszczycy jest niebezpieczne: łuszczyca może przybrać cięższe postacie lub obszar zmian powiększy się. Dermatolog wybiera najłagodniejsze opcje ekspozycji, aby wykluczyć możliwe działania niepożądane i zaostrzenie choroby. Przede wszystkim pacjentom z łuszczycą lekarz może zalecić ograniczenie stresu i wykluczenie z diety najbardziej alergizujących pokarmów. Przestrzeganie diety, prawidłowy schemat dnia, rzucenie palenia i picia są same w sobie znaczącym wkładem w leczenie.

Skuteczne metody zachowawczego leczenia łuszczycy

Istnieje kilka sposobów zwalczania łuszczycy, aby leczenie zakończyło się sukcesem, lepiej zastosować zintegrowane podejście.

Nauka od dawna czyni duży krok naprzód w poszukiwaniu skutecznych, ale jednocześnie bezpiecznych, zabiegów skórnych na łuszczycę i inne choroby. Obejmują one na przykład leki oparte na takiej substancji czynnej, jak aktywny cynk(pirytionian cynku). Cynk jest organicznym i naturalnym lekiem dla skóry, ponieważ jego stężenie w zdrowej ludzkiej skórze wynosi około 20% całkowitej zawartości w ciele, a niedoborowi tego cennego metalu towarzyszą różne zmiany skórne i pogorszenie gojenia się ran.

Metody kosmetologiczne w leczeniu łuszczycy

Skuteczne leczenie łuszczycy może wyznaczyć tylko dermatolog. W klinice dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu dermatolog ma duże osiągnięcia w terapii leczenia łuszczycy i specjalizuje się także w dermatologii dziecięcej. Podczas konsultacji specjalista może zalecić odpowiednią pielęgnację łuszczycowej skóry oraz zabiegi nawilżające, detoksykujące i dotleniające skórę. Dermatolog może rozważyć kurację, która pozwoli przywrócić równowagę hydrolipidową skóry i jej optymalne pH.

Polecane zabiegi

Konsultacja kosmetologiczna Wrocław

Konsultacja u kosmetologa jest pierwszym krokiem w rozwiązaniu wielu problemów skórnych oraz ustaleniu odpowiednich strategii pielęgnacyjnych. Konsultacja kosmetologiczna w Soft...

Dowiedz się więcej

Konsultacja online – dermatolog, alergolog, kosmetolog

Konsultacja dermatologiczna online to sposób na to, by dbając o nasze wspólne zdrowie, nie narażać pacjentów dermatologicznych na kontakt bezpośredni...

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 214 opinii
Zobacz opinie
4.7 na podstawie 112 opinii
Zobacz opinie