Choroby paznokci - Soft Skin
Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Rozwiąż problem / Choroby paznokci

Choroby paznokci

16 czerwca 22

Choroby paznokci

Zdrowe paznokcie wyglądają bardzo efektownie i są oznaką zdrowego organizmu. Niestety, istnieje wiele chorób paznokci leczeniem, których musi zając się dermatolog. Wszystkie choroby paznokci na rękach i nogach można podzielić na dwie główne grupy: grzybową i niegrzybiczą. Na choroby paznokci leczenie zaleca dermatolog, który podejrzewając grzybicę skieruje pacjenta na badania mykologiczne, po czym przepisuje odpowiednią kurację.

Przyczyny chorób niezwiązanych z zakażeniem grzybiczym

Skóra i paznokcie oddają stan ludzkiego ciała. Głównymi przyczynami chorób paznokci jest:

Jeśli na paznokciach rąk lub/nóg zostaną zauważone głębokie bruzdy, zmiany grzybicze i odwarstwienie trzeba udać się na konsultację dermatologiczną. Wystąpienie zażółcenia, złuszczania i łamania się paznokci może być wynikiem poważnych chorób, nieprawidłowego metabolizmu, kontaktu z chemikaliami. Wszystkie te czynniki niekorzystnie wpływają na stan paznokci. Również niewygodne i nieprzewiewne buty stają się przyczyną chorób paznokci u nóg leczenie trzeba podjąć jak najszybciej.

Istnieje wiele chorób niegrzybiczych, ale najczęściej występujące to:

Choroby paznokci leczenie domowe

Od lat znanych jest wiele sposobów domowych, które opierają się na właściwościach roślin a mianowicie:

Choroby paznokci u nóg leczenie

Prawie, co trzecia osoba zmaga się z grzybicą paznokci. Choroba i powoduje odwarstwienie i kruszenie płytki paznokcia. Grzybica paznokci może wystąpić w każdym wieku i wymaga specjalistycznego leczenia dermatologicznego w odpowiednim czasie. Występują następujące rodzaje grzybicy paznokci:

Uszkodzenie grzybicze może powodować deformację paznokcia na każdym jego obszarze. W miarę rozwoju choroby proces wpływa na całą płytkę paznokcia. Dermatofity grzybowe pojawiają się w żółtych podłużnych paskach, drożdże powodują złuszczanie płytki paznokcia i jego żółknięcie. Grzyby są przyczyną powierzchownego uszkodzenia płytki paznokcia, która może zmienić kolor na żółty, brązowy, niebieski lub zielony. Początkowe etapy grzybiczej choroby paznokci u nóg leczenie może mieć postać: roztworów, maści, kremów, specjalnych lakierów.

Na grzybicze choroby paznokci u nóg leczenie według domowych sposobów

Na choroby paznokci leczenie laserowe

Leczenie laserowe jest skuteczne w przypadku grzybicy paznokci, odwarstwienia.

Zalety leczenia laserowego:

Dermatolodzy uważają za konieczne natychmiastowe oddziaływanie laserem na wszystkie 10 płytek paznokci (jako środek zapobiegawczy), chociaż są zainfekowane, na przykład dwa paznokcie. W klinice dermatologicznej Soft Skin we Wrocławiu, lekarz zaleca na choroby paznokci leczenie farmakologiczne doustne oraz leczenie laserowe, które obejmuje siedem zabiegów: 4 zabiegi wykonywane są, co tydzień, następnie 3 zabiegi, co miesiąc. Ważne: zabieg laserowy jest bezbolesny.

Onycholiza, – co to za choroba paznokci i leczenie

Ten patologiczny proces zachodzi głównie na jednym palcu stóp lub dłoni, rzadziej może dotyczyć kilku palców jednocześnie. W 60% przypadków onycholiza rozwija się w wyniku urazu, mechanicznego uszkodzenia paznokcia lub tkanek miękkich palców, w 30% z nich choroba jest wynikiem poważniejszej choroby przewlekłej grzybicy skóry. Pozostałe 10% to ropne zapalenie skóry, dermatozy i inne ogólnoustrojowe choroby somatyczne. Odwarstwienie płytki paznokcia z łożyska może wystąpić w każdym wieku. U kobiet onycholizę najczęściej diagnozuje się w wyniku urazów mechanicznych wynikających z nieprofesjonalnego manicure lub pielęgnacji paznokci.

W przypadku takiej choroby paznokci nóg i rąk leczenie będzie miało na celu przywrócenie normalnego stanu płytki paznokcia, poprawę ukrwienia i wyeliminowanie przyczyny choroby. W przypadku onycholizy lekarz może przepisać terapię witaminową, masaż palców, a także inne leki. Przy niezakaźnej onycholizie paznokieć nie zmienia swojej konsystencji i koloru, po prostu odwarstwia się. Ale z uszkodzeniem o charakterze zakaźnym płytka paznokcia staje się nieco żółta i mętna, bardziej szorstka.

Zakaźne przyczyny onycholizy

Najczęstszą infekcją, która powoduje odwarstwienie się paznokcia, jest grzybica. W tym przypadku, w wyniku urazu, aktywne zarodniki grzybów wchodzą do przestrzeni podpaznokciowej. Paznokieć zaczyna odklejać się od łożyska. W przypadku powstania zmian na paznokciach możliwe jest leczenie laserowe, które doskonale sprawdza się przy grzybicy płytek paznokciowych oraz onycholizy, która rozwinęła się w związku z tym zakażeniem. Laser stymulacji płytkę paznokci do odrostu poprzez pobudzenie procesów ukrwienia i odbudowy w macierzy oraz łożysku paznokcia. Laser naświetlając płytkę paznokciową, niszczy w niej drobnoustroje: grzyby i bakterie a także usuwa grzyby z tkanki znajdującej się pod płytką i w jej okolicy.

Na choroby paznokci leczenie laserowe jest zalecane w przypadku:

Po zabiegu dermatolog przekaże pacjentowi dalszy sposób postępowania, aby nie doszło do ponownego zachorowania na grzybicę paznokci. Należy starannie dezynfekować obuwie, kilka dni po wykonaniu procedury laserowej trzeba unikać działania słońca na miejsca, które poddawane było leczeniu i nie stosować gorących kąpieli.

Polecane zabiegi

Konsultacja kosmetologiczna Wrocław

Konsultacja u kosmetologa jest pierwszym krokiem w rozwiązaniu wielu problemów skórnych oraz ustaleniu odpowiednich strategii pielęgnacyjnych. Konsultacja kosmetologiczna w Soft...

Dowiedz się więcej

Leczenie grzybicy paznokci

20% populacji ma problem z grzybicą paznokci. Nie da się jej zlikwidować domowymi sposobami. W Soft Skin stosujemy leczenie laserowe...

Dowiedz się więcej

Zamykanie zmian naczyniowych

Problemy z naczynkami przybierają różne formy: rumień, teleangiektazje (potocznie zwane pajączkami lub nawet błędnie popękanymi naczynkami), a także naczyniaki. Broń...

Dowiedz się więcej

Konsultacja online – dermatolog, alergolog, kosmetolog

Konsultacja dermatologiczna online to sposób na to, by dbając o nasze wspólne zdrowie, nie narażać pacjentów dermatologicznych na kontakt bezpośredni...

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 214 opinii
Zobacz opinie
4.7 na podstawie 112 opinii
Zobacz opinie