Blizny - Soft Skin
Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń

Blizny

16 czerwca 22

Blizny

Wiele osób zna tak nieefektowną wadę kosmetyczną, jak blizny, które psują naturalne piękno skóry. Blizna to ślad w miejscu wygojonej rany, zdeformowanie tkanki łącznej, która wizualnie wyróżnia się na tle zdrowej skóry. Jeśli występują blizny jak usunąć i odzyskać zdrową skórę?. Im wcześniej rozpocznie się leczenie blizny, tym lepszy będzie wynik.

Przyczyny powstawania blizn

Przez całe życie ludzkie ciało doznaje wielu urazów, operacji i chorób. Niektóre z nich pozostawiają zauważalny ślad na skórze, w wyniku, czego może tworzyć się blizna. Powstają w wyniku aktywnego tworzenia tkanki łącznej w miejscu uszkodzenia. Po pierwsze, następuje uszkodzenie skóry i powstaje rana. Mechanizm obrażeń może być bardzo różnorodny: poparzenia, skaleczenia, nakłucia lub inne obrażenia. Ciało jest aktywowane i zawiera mechanizm obronny. Rana staje się obrzmiała, czerwieniona, zachodzi aktywny proces formowania nowej tkanki.

Z czasem w miejscu uszkodzonej tkanki powstaje blizna, składająca się z tkanki łącznej wypełniającej defekt. Podstawą tej tkanki jest kolagen, elastyna i glikozaminoglikany, których synteza rozpoczyna się od pierwszych dni po uszkodzeniu, a ostateczna formacja kończy się za 6-12 miesięcy. Z tkanki łącznej tworzy się blizna. Może znajdować się nad powierzchnią skóry lub odwrotnie, może znajdować się poniżej poziomu skóry. Na bliźnie nie ma gruczołów potowych ani mieszków włosowych. Dużo naczyń krwionośnych tworzy się w świeżej bliźnie, więc wyróżnia się na tle reszty skóry na czerwono. Z biegiem czasu blizna staje się biaława, ponieważ częściej w jej tkance nie ma pigmentów. Blizna biała może stać się ledwo widoczna. Ale jeśli tak się nie stało skóra potrzebuje pomocy. Blizny jak się pozbyć? Istnieją skuteczne procedury z zakresu kosmetologii, które przywrócą jej jędrność i właściwy koloryt.

Najczęściej diagnozowane przyczyny powstawania blizn

Blizny – jak się objawiają?

Blizny skórne to wtórne elementy morfologiczne występujące po zapaleniu, operacji lub urazie. Blizna ma etapy gojenia. Po zniszczeniu skóra uzyskuje ogniskową zmianę patologiczną w postaci zarośniętej tkanki łącznej o niezrównoważonym rozkładzie elementów funkcjonalnych, dlatego wszelkie blizny to patologia, a nie norma fizjologiczna. Blizna jest produktem niepełnej regeneracji skóry po jej uszkodzeniu i zapaleniu, w miejsce skaleczeń, urazów, oparzeń, owrzodzeń, głębokich krost, guzków, pęknięć. Diagnozowane są różne blizny jak leczyć, aby uzyskać maksymalne ich wygładzenie? Metody medycyny estetycznej pozwalają na osiągnięcie dobrych rezultatów. Jaki lekarz pomoże w ich skutecznym spłyceniu? W takim przypadku warto skorzystać z konsultacji dermatologa i eksperta medycyny estetycznej.

Rodzaje blizn

Blizny zanikowe

Ciało reaguje inaczej na uszkodzenie skóry, co przejawia się w powstawaniu blizn różnego rodzaju: normotroficznych, zanikowych, przerostowych i keloidowych. W wyniku urazów, operacji, trądziku, ospy wietrznej może powstać zanikowa blizna na twarzy lub ciele. Zanikowa blizna powstaje, gdy tkanka łączna nie jest wystarczająco rozwinięta podczas procesu gojenia zmiany skórnej. Znajduje się ona pod powierzchnią skóry, jakby wciągnięta, najczęściej powierzchnia blizny różni się kolorem od zdrowej skóry. Nasilenie procesu bliznowacenia w trądziku można zmniejszyć, rozpoczynając leczenie we wczesnej fazie zapalnej.

Leczenie blizn zanikowych na twarzy i ciele wymaga zastosowania zabiegów medycyny estetycznej. Specjaliści stosują różne metody korygowania wyglądu blizny, dzięki czemu jest ona mniej zauważalna: laseroterapia za pomocą lasera frakcyjnego lub nieablacyjnego, mezoterapię mikroigłową, osocze bogatopłytkowe, dermabrazyjne metody ekspozycji, peeling chemiczny. Często stosuje się kombinację tych metod, a następnie kremów i maści do pielęgnacji blizn.

Blizny przerostowe inaczej blizny hipertroficzne

W miejsce uszkodzenia skóry (otarcie, skaleczenie, oparzenie, stan zapalny) powstaje tkanka łączna składająca się z gęstych włókien kolagenu i elastyny. Przyczyną powstawania blizny przerostowej są negatywne czynniki wpływające na regenerację (zapalenie rany, wysokie obciążenie (rozciąganie) blizny) i indywidualne cechy ciała. Przerostowe blizny na twarzy i ciele mają charakterystyczne objawy: tkanka łączna tworzy zmiany w postaci gęstego wałka – blizny beleczkowate, skóra na bliźnie jest cienka, różowa lub czerwonawa.

Nie można całkowicie usunąć blizny, ani metodami ludowymi, ani metodami współczesnej medycyny. Istnieją jednak narzędzia, które mogą znacznie poprawić wygląd blizny. W zależności od stanu blizny specjalista może zalecić mikronakłuwanie, peeling medyczny, krioterapię, chirurgiczne usunięcie lub terapię enzymatyczną tzn. stosowanie produktów na bazie enzymów.

Inne rodzaje blizn

Zabiegi kosmetologiczne na blizny potrądzikowe – skuteczne leczenie

Na szczęście dzisiaj istnieje kilka odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się blizn na twarzy. Najczęstszym sposobem korygowania blizn jest laserowe odnawianie powierzchni. W zależności od głębokości blizny kosmetolog wybierze niezbędną liczbę zabiegów i rodzaj lasera. Po tej procedurze skóra w obszarze problemowym stanie się gładsza, a blizna będzie mniej widoczna. Kosmetolog może zastosować peelingi medyczne. W takim przypadku eksperci sugerują zastosowanie specjalnych środków do złuszczania górnej warstwy rogowej naskórka. Ta metoda pozwala stymulować zdolności regeneracyjne skóry i uelastycznia ją, usuwając blizny i przebarwienia po trądziku.

Peeling z użyciem lasera Er: Yag Fotona Spectro SP jest nowoczesnym, precyzyjnym i bezpiecznym sposobem stymulowania powierzchniowej regeneracji naskórka, powodując pobudzenia produkcji kolagenu. Peeling laserowy w trybie intensywnym to poddanie naskórka odparowaniu w trybie niefrakcjonowanym, wskutek czego dochodzi do powierzchniowej przebudowy skóry i spłycenia blizn potrądzikowych. Natomiast laserowy resurfacing Fotona powoduje odnowę powierzchni skóry i zmniejszenie widoczności blizn. Kolejnym zabiegiem niwelujący blizny potrądzikowe jest fotoodmładzanie laserowe za pomocą neodymowo-yagowy lasera Fotona Spectro SP penetrującego głęboko skórę. W wyniku przeprowadzonego zabiegu skóra w miejscach blizn staje się zagęszczona, zapewniając uzyskanie efektu wypchnięcia wklęsłych blizn po trądziku, a powierzchnia skóry jest napięta i wygładzona. Wymienione zabiegi przeprowadzane są w klinice Soft Skin.

Leczenie blizn – medycyna estetyczna

Dziś można powiedzieć, że w kosmetologii estetycznej istnieje wiele sposobów, w tym sprzęt, przeznaczony do korygowania blizn. Można zmniejszyć objawy zmian bliznowatych, a także poprawić teksturę skóry, stosując odpowiednie metody. Klinika Soft Skin ma kompleksowe podejście do rozwiązywania takich problemów estetycznych, dlatego wraz z technologiami sprzętowymi stosowane są również metody iniekcji, które przyspieszają proces odbudowy skóry. Stosowany na blizny krem nie przynosi znaczących rezultatów, jedynie w przykładu bardzo małych zmian może poprawić kolor skóry. Często powstaje pytanie blizny jak się ich pozbyć czy domowe sposoby pomogą? Niestety nie, konieczna jest pomóc specjalistów, dermatologa i kosmetologa.

Kosmetolodzy z kliniki Soft Skin oferują najskuteczniejsze metody leczenia, które pomogą pozbyć się blizn na twarzy i innych częściach ciała. Jedną z najpopularniejszych metod jest peeling. Występuje w dwóch formach. Mechaniczny peeling polega na ekspozycji na cząstki ścierne, skutecznie przeciw bliznom pozostałym po trądziku i rozstępach. Aby uzyskać widoczny wynik, potrzeba kilku procedur. Peeling chemiczny jest efektem działania kwasów, usuwa tylko górną warstwę skóry. Istnieje również głęboki peeling chemiczny, który wnika głęboko w warstwy naskórka. Laserowe usuwanie blizn jest bardzo popularne odbywa się na kilka sposobów, biorąc pod uwagę rozmiar blizny.

Najskuteczniejsze metody leczenia blizn wykorzystywane w klinice Soft Skin

Środki ludowe w leczeniu blizn

Nie należy polegać na cudownym działaniu środków ludowowych w walce z bliznami, ale istnieją przepisy, które mogą poprawić wygląd skóry np.:

Polecane zabiegi

Konsultacja kosmetologiczna Wrocław

Konsultacja u kosmetologa jest pierwszym krokiem w rozwiązaniu wielu problemów skórnych oraz ustaleniu odpowiednich strategii pielęgnacyjnych. Konsultacja kosmetologiczna w Soft...

Dowiedz się więcej

Konsultacja chirurgiczna

W Soft Skin nasi chirurdzy zajmują się usuwaniem zmian skórnych przy pomocy odpowiednio dobranej metody. Wszystkie zmiany przed zabiegiem są...

Dowiedz się więcej

Osocze bogatopłytkowe Arthrex ACP

Poznaj najnowszą generację Wampirzego Liftingu! Arthrex ACP (Autologus Conditioned Plasma) to przełomowa mezoterapia osoczem bogatopłytkowym o najwyższej koncentracji czynników wzrostu...

Dowiedz się więcej

Zamykanie zmian naczyniowych

Problemy z naczynkami przybierają różne formy: rumień, teleangiektazje (potocznie zwane pajączkami lub nawet błędnie popękanymi naczynkami), a także naczyniaki. Broń...

Dowiedz się więcej

Mikronakłuwanie skóry

Mikronakłówanie stymuluje naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze. Mikronakłuwanie frakcyjne skóry pozwala również na wprowadzanie substancji czynnych w głąb skóry,...

Dowiedz się więcej
Gabinet

Laserowe leczenie blizn i rozstępów

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 214 opinii
Zobacz opinie
4.7 na podstawie 112 opinii
Zobacz opinie