Blizny
Wiele osób zna tak nieefektowną wadę kosmetyczną, jak blizny, które psują naturalne piękno skóry. Blizna to ślad w miejscu wygojonej rany, zdeformowanie tkanki łącznej, która wizualnie wyróżnia się na tle zdrowej skóry. Jeśli występują blizny jak usunąć i odzyskać zdrową skórę?. Im wcześniej rozpocznie się leczenie blizny, tym lepszy będzie wynik.
Przyczyny powstawania blizn
Przez całe życie ludzkie ciało doznaje wielu urazów, operacji i chorób. Niektóre z nich pozostawiają zauważalny ślad na skórze, w wyniku, czego może tworzyć się blizna. Powstają w wyniku aktywnego tworzenia tkanki łącznej w miejscu uszkodzenia. Po pierwsze, następuje uszkodzenie skóry i powstaje rana. Mechanizm obrażeń może być bardzo różnorodny: poparzenia, skaleczenia, nakłucia lub inne obrażenia. Ciało jest aktywowane i zawiera mechanizm obronny. Rana staje się obrzmiała, czerwieniona, zachodzi aktywny proces formowania nowej tkanki.
Z czasem w miejscu uszkodzonej tkanki powstaje blizna, składająca się z tkanki łącznej wypełniającej defekt. Podstawą tej tkanki jest kolagen, elastyna i glikozaminoglikany, których synteza rozpoczyna się od pierwszych dni po uszkodzeniu, a ostateczna formacja kończy się za 6-12 miesięcy. Z tkanki łącznej tworzy się blizna. Może znajdować się nad powierzchnią skóry lub odwrotnie, może znajdować się poniżej poziomu skóry. Na bliźnie nie ma gruczołów potowych ani mieszków włosowych. Dużo naczyń krwionośnych tworzy się w świeżej bliźnie, więc wyróżnia się na tle reszty skóry na czerwono. Z biegiem czasu blizna staje się biaława, ponieważ częściej w jej tkance nie ma pigmentów. Blizna biała może stać się ledwo widoczna. Ale jeśli tak się nie stało skóra potrzebuje pomocy. Blizny jak się pozbyć? Istnieją skuteczne procedury z zakresu kosmetologii, które przywrócą jej jędrność i właściwy koloryt.
Najczęściej diagnozowane przyczyny powstawania blizn
- Zakażenia bakteryjne: gronkowcowe, paciorkowcowe
- Po chorobach zakaźnych jak na przykład kiła wrodzona wczesna – blizny parrota
- Choroby pasożytnicze: na skutek nasilonego świądu dochodzi do drapania miejsc zajętych chorobą np. świerzbem i pojawiają się niewielkie urazy skóry
- Atopowe zapalenia skóry: objawia się również świądem, który powoduje odruch drapania skóry i tworzenia się jej uszkodzeń i blizn.
- Oparzenia termiczne lub chemiczne: oparzenia II, III, IV stopnia w trakcie gojenia powstają blizny, w przypadku oparzeń na dużych obszarach ciała może nawet dojść do przykurczu kończyny: blina na ręku lub blina na nodze..
- Odmrożenia: w wyniku gojenia pozostają blizny.
- Choroba pęcherzowa pemfigoid o podłożu autoimmunologicznym: gojenie zmian pęcherzowych powoduje tworzenie się blizn zanikowych.
- Liszaj twardzinowy: choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym, charakteryzuje się tworzeniem blizn zanikowych.
- Układowe zapalenia naczyń (np.: guzkowe zapalenie tętnic): powstają drobne zakrzepy, zmniejszenie światła naczyń tętniczych, w czasie gojenia pozostają blizny zanikowe.
- Nowotwory skóry: blizny powstają w skutek interwencji leczniczej (usunięcia zmiany).
- Trądzik młodzieńczy: blizny (głównie zanikowe) są wynikiem wyciskania krost.
Blizny – jak się objawiają?
Blizny skórne to wtórne elementy morfologiczne występujące po zapaleniu, operacji lub urazie. Blizna ma etapy gojenia. Po zniszczeniu skóra uzyskuje ogniskową zmianę patologiczną w postaci zarośniętej tkanki łącznej o niezrównoważonym rozkładzie elementów funkcjonalnych, dlatego wszelkie blizny to patologia, a nie norma fizjologiczna. Blizna jest produktem niepełnej regeneracji skóry po jej uszkodzeniu i zapaleniu, w miejsce skaleczeń, urazów, oparzeń, owrzodzeń, głębokich krost, guzków, pęknięć. Diagnozowane są różne blizny jak leczyć, aby uzyskać maksymalne ich wygładzenie? Metody medycyny estetycznej pozwalają na osiągnięcie dobrych rezultatów. Jaki lekarz pomoże w ich skutecznym spłyceniu? W takim przypadku warto skorzystać z konsultacji dermatologa i eksperta medycyny estetycznej.
Rodzaje blizn
Blizny zanikowe
Ciało reaguje inaczej na uszkodzenie skóry, co przejawia się w powstawaniu blizn różnego rodzaju: normotroficznych, zanikowych, przerostowych i keloidowych. W wyniku urazów, operacji, trądziku, ospy wietrznej może powstać zanikowa blizna na twarzy lub ciele. Zanikowa blizna powstaje, gdy tkanka łączna nie jest wystarczająco rozwinięta podczas procesu gojenia zmiany skórnej. Znajduje się ona pod powierzchnią skóry, jakby wciągnięta, najczęściej powierzchnia blizny różni się kolorem od zdrowej skóry. Nasilenie procesu bliznowacenia w trądziku można zmniejszyć, rozpoczynając leczenie we wczesnej fazie zapalnej.
Leczenie blizn zanikowych na twarzy i ciele wymaga zastosowania zabiegów medycyny estetycznej. Specjaliści stosują różne metody korygowania wyglądu blizny, dzięki czemu jest ona mniej zauważalna: laseroterapia za pomocą lasera frakcyjnego lub nieablacyjnego, mezoterapię mikroigłową, osocze bogatopłytkowe, dermabrazyjne metody ekspozycji, peeling chemiczny. Często stosuje się kombinację tych metod, a następnie kremów i maści do pielęgnacji blizn.
Blizny przerostowe inaczej blizny hipertroficzne
W miejsce uszkodzenia skóry (otarcie, skaleczenie, oparzenie, stan zapalny) powstaje tkanka łączna składająca się z gęstych włókien kolagenu i elastyny. Przyczyną powstawania blizny przerostowej są negatywne czynniki wpływające na regenerację (zapalenie rany, wysokie obciążenie (rozciąganie) blizny) i indywidualne cechy ciała. Przerostowe blizny na twarzy i ciele mają charakterystyczne objawy: tkanka łączna tworzy zmiany w postaci gęstego wałka – blizny beleczkowate, skóra na bliźnie jest cienka, różowa lub czerwonawa.
Nie można całkowicie usunąć blizny, ani metodami ludowymi, ani metodami współczesnej medycyny. Istnieją jednak narzędzia, które mogą znacznie poprawić wygląd blizny. W zależności od stanu blizny specjalista może zalecić mikronakłuwanie, peeling medyczny, krioterapię, chirurgiczne usunięcie lub terapię enzymatyczną tzn. stosowanie produktów na bazie enzymów.
Inne rodzaje blizn
- Blizny pooperacyjne – każda interwencja chirurgiczna nawet usunięcie zapalenia wyrostka robaczkowego jest uważana za udaną dopiero po kilku miesiącach, gdy blizny całkowicie się zagoją. Proces gojenia miejsca nacięcia po zabiegu chirurgicznym i pojawienie się blizny pooperacyjnej są nie mniej ważne, w tym także estetyczne. Są to najczęściej blizny bolące, które wymagają szczególnej pielęgnacji i leczenia zabiegami medycyny estetycznej. Na blizny po cesarce najczęściej zalecany jest zabieg laserowy, po którym skóra jest zaczerwieniona ale stosując na blizny maść szybko odzyska prawidłowy koloryt.
- Blizny po oparzeniach – termiczne, chemiczne, elektryczne, szczególnie, jeśli obszar zmiany był wystarczająco duży, powodują nie tylko dyskomfort estetyczny, ale także wpływają, na jakość życia. Powierzchnia blizny po oparzeniu może być zwężona, zdeformowana, podatna na swędzenie i ból.
- Blizny potrądzikowe – są to ślady na skórze: przebarwienia, zaczerwienienia, blizny po gojeniu się stanów zapalnych. Zmniejszenie skutków trądziku jest nie tylko potrzebą estetyczną, ale także leczeniem skóry, poprawą jej kondycji i przywróceniem funkcji ochronnej. Blizny potrądzikowe pozostają w miejscach, w których skóra została najbardziej uszkodzona. Najczęściej po trądziku na twarzy występują blizny zanikowe, wyróżniają się przez wgłębienia o zaokrąglonych krawędziach, widoczne są blizny i dziury po trądziku. Wypukłe blizny po trądziku wskazują, że rozwinęły się blizny keloidowe lub przerostowe. Niemożliwe jest całkowite pozbycie się blizn na twarzy, bez wizyty u kosmetologa tego problemu nie można samodzielnie rozwiązać w domu.
Zabiegi kosmetologiczne na blizny potrądzikowe – skuteczne leczenie
Na szczęście dzisiaj istnieje kilka odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się blizn na twarzy. Najczęstszym sposobem korygowania blizn jest laserowe odnawianie powierzchni. W zależności od głębokości blizny kosmetolog wybierze niezbędną liczbę zabiegów i rodzaj lasera. Po tej procedurze skóra w obszarze problemowym stanie się gładsza, a blizna będzie mniej widoczna. Kosmetolog może zastosować peelingi medyczne. W takim przypadku eksperci sugerują zastosowanie specjalnych środków do złuszczania górnej warstwy rogowej naskórka. Ta metoda pozwala stymulować zdolności regeneracyjne skóry i uelastycznia ją, usuwając blizny i przebarwienia po trądziku.
Peeling z użyciem lasera Er: Yag Fotona Spectro SP jest nowoczesnym, precyzyjnym i bezpiecznym sposobem stymulowania powierzchniowej regeneracji naskórka, powodując pobudzenia produkcji kolagenu. Peeling laserowy w trybie intensywnym to poddanie naskórka odparowaniu w trybie niefrakcjonowanym, wskutek czego dochodzi do powierzchniowej przebudowy skóry i spłycenia blizn potrądzikowych. Natomiast laserowy resurfacing Fotona powoduje odnowę powierzchni skóry i zmniejszenie widoczności blizn. Kolejnym zabiegiem niwelujący blizny potrądzikowe jest fotoodmładzanie laserowe za pomocą neodymowo-yagowy lasera Fotona Spectro SP penetrującego głęboko skórę. W wyniku przeprowadzonego zabiegu skóra w miejscach blizn staje się zagęszczona, zapewniając uzyskanie efektu wypchnięcia wklęsłych blizn po trądziku, a powierzchnia skóry jest napięta i wygładzona. Wymienione zabiegi przeprowadzane są w klinice Soft Skin.
Leczenie blizn – medycyna estetyczna
Dziś można powiedzieć, że w kosmetologii estetycznej istnieje wiele sposobów, w tym sprzęt, przeznaczony do korygowania blizn. Można zmniejszyć objawy zmian bliznowatych, a także poprawić teksturę skóry, stosując odpowiednie metody. Klinika Soft Skin ma kompleksowe podejście do rozwiązywania takich problemów estetycznych, dlatego wraz z technologiami sprzętowymi stosowane są również metody iniekcji, które przyspieszają proces odbudowy skóry. Stosowany na blizny krem nie przynosi znaczących rezultatów, jedynie w przykładu bardzo małych zmian może poprawić kolor skóry. Często powstaje pytanie blizny jak się ich pozbyć czy domowe sposoby pomogą? Niestety nie, konieczna jest pomóc specjalistów, dermatologa i kosmetologa.
Kosmetolodzy z kliniki Soft Skin oferują najskuteczniejsze metody leczenia, które pomogą pozbyć się blizn na twarzy i innych częściach ciała. Jedną z najpopularniejszych metod jest peeling. Występuje w dwóch formach. Mechaniczny peeling polega na ekspozycji na cząstki ścierne, skutecznie przeciw bliznom pozostałym po trądziku i rozstępach. Aby uzyskać widoczny wynik, potrzeba kilku procedur. Peeling chemiczny jest efektem działania kwasów, usuwa tylko górną warstwę skóry. Istnieje również głęboki peeling chemiczny, który wnika głęboko w warstwy naskórka. Laserowe usuwanie blizn jest bardzo popularne odbywa się na kilka sposobów, biorąc pod uwagę rozmiar blizny.
Najskuteczniejsze metody leczenia blizn wykorzystywane w klinice Soft Skin
- Mezoterapia mikroigłowa NanoFrax – mikronakłucia stymulują skórę do przebudowy, dzięki czemu następuje jej ujędrnienie i napięcie, dając efekt zmniejszenia blizn potrądzikowych, po rozstępach. Kosmetolog wykorzystując tę metodę redukcji blizn może zastosować koktajle ze składnikami aktywnymi, które w wyniku mikroskopijnych nakłuć przedostają się w głąb skóry, zwiększając efekt regeneracji skóry i eliminowanie blizny.
- Osocze bogatopłytkowe Arthrex ACP – mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest stosowana w leczeniu blizn i rozstępów. Zabieg nie powoduje dolegliwości bólowych, gdyż osocze ACP jest oparte wyłącznie na składnikach krwi pacjenta. Udowodniono, że osocze zwiększa regenerację skóry poprzez przyspieszenie procesów wymiany komórkowej, pobudzenie produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Efektem tego zabiegu jest spłycenie blizn, oraz regeneracja skóry w miejscu ich występowania. W związku z tym, że osocze powoduje szybsze gojenie i regenerację skóry, w klinice Soft Skin zalecany jest ten zabieg po laseroterapii np. po resurfacingu lub po peelingu laserowym Fotona, dzięki czemu zabieg usuwania blizn jest efektywniejszy i pacjent osiąga wypełnienie blizn potrądzikowych.
- Laserowe leczenie blizn – w klinice Soft Skin leczenie blizn wykonywane jest również przy użyciu 2 rodzajów lasera Nd: YAG i Er: YAG, oraz 2 długości fal. Zgłaszając się na zabieg laserowy na wczesnym etapie powstawania blizn można uniknąć blizn zanikowych, keloidów oraz blizn przerostowych. Wskazaniem do poddania się tej procedurze jest: pielęgnacja ran i zapobieganie tworzeniu się blizn przerostowych oraz keloidów, leczenie blizn pourazowych, blizn pooperacyjnych, blizn pozapalnych i blizn po ospie. Po wykonanym zabiegu następuje wygładzenie i spłycenie blizn różnego pochodzenia. Leczenie laserowe jest bardzo wskazane w usuwaniu blizn na rękach powstałych w wyniku cięcia lub blizn po ospie.
- Skutecznym zabiegiem przeznaczonym do leczenia blizn: potrądzikowych, pooperacyjnych i pooparzeniowych jest zabieg mikronakłuwanie skóry Dermapen. Powstałe w wyniku tej procedury mikrourazy skóry wykorzystują naturalne możliwości organizmu i skóry do fizjologicznego wytwarzania kolagenu.
- Natomiast blizny powierzchniowe poddawane są działaniu peelingu medycznego, który polega na nałożeniu odpowiedniego preparatu na skórę i pozostawienie go na pewien czas, po czym neutralizacji. Wskutek zabiegu następuje niwelowanie takich niedoskonałości skóry jak blizny.
Środki ludowe w leczeniu blizn
Nie należy polegać na cudownym działaniu środków ludowowych w walce z bliznami, ale istnieją przepisy, które mogą poprawić wygląd skóry np.:
- Ocet jabłkowy
- Masło kakaowe
- Oliwka i olejek lawendowy
- Maska owsiana.