Zadzwoń
Umów się online

Bliznowiec

16 czerwca 22

Bliznowce – przyczyny, objawy, leczenie

Bliznowiec (blizny keloidowe) jest to ograniczona łagodna proliferacja tkanki łącznej, która najczęściej występuje po urazach, oparzeniach termicznych i chemicznych skóry lub po trądziku. Wzrost blizn keloidowych zwykle rozpoczyna się 13 miesięcy po zagojeniu się ran. Niestety blizny skórne są nieuniknioną konsekwencją jakiegokolwiek otwartego urazu lub operacji i bez leczenia pozostają na całe życie, stając się przyczyną defektów kosmetycznych oraz funkcjonalnych. Zazwyczaj bliznowce tworzą się na górze tułowia: plecy, ramiona, klatka piersiowa lub szyja. Diagnostyką i wyborem leczenia zajmuje się dermatolog i kosmetolog. Usuwanie bliznowców jest możliwe w klinice Skin Soft, podczas konsultacji ze specjalistą wybierana jest bezpieczna i skuteczna metoda pozbycia się tych zmian skórnych.

Przyczyny pojawiania się bliznowców

Czynniki etiologiczne powstawania blizn keloidowych są dość zróżnicowane. Bliznowiec po operacji jest najczęściej spotykaną formacją patologiczną, która powstaje po interwencjach chirurgicznych różnego rodzaju. Oparzenia a nawet mikrourazy mogą stać się przyczyną tworzenia bliznowców. Występowanie bliznowców jest również powodowane przez niektóre choroby skóry, charakteryzujące się zapalnymi zmianami głębokich warstw skóry. Często blizny rozwijają się w miejscach wstrzyknięć, tatuaży i kolczyków, szczególnie w przypadkach, w których obserwuje się komplikacje, takie jak proces ropny. Tworzenie blizn keloidowych może być związane z dziedzicznością.

Hormonalna nierównowaga odgrywa ważną rolę w rozwoju bliznowca. U osób skłonnych do bliznowacenia często wykrywane jest zaburzenie funkcjonujących wskaźników gruczołów wydzielania wewnętrznego. Kortykosteroidy mają największy wpływ, więc patologiczne blizny często można zaobserwować u sportowców stosujących sterydy anaboliczne. Drugim najczęściej występującym hormonem jest progesteron wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem powstawania bliznowców podczas ciąży.
W niektórych przypadkach normalny proces bliznowania jest zakłócany. Powodów tego jest wiele:

  • Oparzenie
  • Ropienie rany
  • Silne napięcie skóry otaczającej ranę
  • Cechy układu odpornościowego organizmu
  • Dziedziczne predyspozycje itp.

Bliznowiec po oparzeniu

Prawie każdy człowiek ma na skórze ślady po oparzeniach. Istnieją jednak różne stopnie oparzeń. Niektóre z nich są tylko powierzchowne, podczas gdy inne, takie jak oparzenia 3 stopnia, są bardzo poważne. Niestety gojenie się skóry po oparzeniu jest bolesnym i długim procesem. Bliznowiec po oparzeniu jest rozległy i wypukły, często swędzi i wygląda nieatrakcyjnie.

Bliznowiec po operacji

Zwykle natychmiast po zabiegu blizna jest czerwona i wypukła, w niektórych przypadkach może swędzieć. Jej ostateczny wygląd zależy od prawidłowego zszycia przez chirurga i od samego procesu gojenia. Jeśli wszystko przebiega tak, jak powinno, blizny pooperacyjne wyglądają jak lina wystająca na zewnątrz lub do wewnątrz skóry i zmieniają kolor na bardziej zbliżony do naturalnego koloru skóry. Ale im starszy pacjent, tym trudniejsze i dłuższe jest gojenie się ran i tworzenie się blizn, często dochodzi do powstania bliznowca po operacji, który można usunąć za pomocą zabiegów medycyny estetycznej.

Bliznowiec po cc (cięciu cesarskim)

Po cięciu cesarskim kobiety martwią obecnością brzydkiej blizny na brzuchu. Niektóre mają prawie niewidoczne cienkie paski, a inne kobiety staje się właścicielkami grubej i szerokiej blizny tzw. bliznowca po cc. Blizny keloidowe tworzą się z powodu nadmiernej produkcji kolagenu, dlatego bliznowiec o wypukłym kształcie tworzy się na ranie i wystaje ponad skórę i poza ranę. Blizny tego typu są włókniste, twarde i nieregularne.

Bliznowiec po cc dla wielu kobiet jest dużym problemem, związanym nie tylko z aspektem estetycznym. Po porodzie każda matka chciałaby jak najszybciej odzyskać formę przedporodową, ale blizna na brzuchu nie pozwala jej na to. Wiele kobiet zmaga się z zbyt dużymi, nierównymi lub zarośniętymi bliznami. Niektóre z nich odczuwają ciągły ból, który może ograniczać ruch.

Można pozbyć się bliznowca po cc, w tym celu należy skontaktować się z kosmetologiem lub dermatologiem w klinice medycyny estetycznej. Specjalista w klinice Skin Soft we Wrocławiu wybiera odpowiedni zabieg na przykład laserowe usuwanie blizn, jest to procedura, w której połączone jest działanie laserów Nd:YAG i Er:YAG, należących do systemu laserowego FOTONA. W ten sposób można uzyskać skuteczne usunięcie bliznowców różnego pochodzenia w tym bliznowca po cc.

Jak objawia się bliznowiec?

W obszarze poprzedniego urazu lub spontanicznie występuje wyraźnie ograniczona, gęsta, bulwiasta proliferacja tkanki koloidowej. Blizna ma niebiesko-czerwony kolor. Skóra pokrywająca keloid jest atroficznie przerzedzona, nie zawiera potu i gruczołów łojowych, mieszków włosowych i komórek pigmentowych, ten obszar skóry nigdy się nie opala, włosy na nim nie rosną. Czasami w tym obszarze można wykryć teleangiektatycznie rozszerzone naczynia. Bliznowce (keloidy) charakteryzują się niekontrolowanym wzrostem i rozprzestrzeniają się na zdrowe obszary skóry.

Pacjenci klinik dermatologii i medycyny estetycznej skarżą się na występowanie nieprzyjemnych odczuć w okolicy bliznowca:

  • Ból uciskowy
  • Zwiększona wrażliwość na różne czynniki drażniące
  • Ból neuropatyczny
  • Swędzenie i pieczenie w obszarze uszkodzeń
  • Twarde, gładkie blizny, które unoszą się nad powierzchnią skóry z wyraźnymi granicami
  • Blizna obejmuje większy obszar niż początkowe obrażenia.

Wraz ze wzrostem głębokości i wielkości blizny wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń ogólnoustrojowych w wyniku przerostu tkanki łącznej. Zamiast niektórych ran powstają wyraźne przykurcze o znacznych konsekwencjach funkcjonalnych i estetycznych. Nawet po latach bliznowce nadal rosną i mogą tworzyć narośla przypominające pazury. Na bliznowiec leczenie może zlecić tylko specjalista, samodzielne próby usuwania bliznowców za pomocą medycyny ludowej nie przyniosą rezultatów.

Bliznowiec – leczenie

Aby określić głębokość, rozpowszechnienie i metodę leczenia bliznowców, konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Prawidłowy plan działania, w tym właściwy wybór taktyk terapeutycznych przyczynia się do uzyskania optymalnych rezultatów. Na wstępnym etapie lekarz może zalecić na bliznowiec maść na bazie panthenolu. Po utworzeniu keloidu czasami nakładany jest krem silikonowy na kilka tygodni lub miesięcy lub silikonowy plaster. Silikon tworzy oddychającą membranę, która przyspiesza regenerację skóry. W przypadku świeżych bliznowców remisję można osiągnąć, stosując miejscowe glukokortykoidy albo w postaci maści. W przypadku bliznowca leczenie laserowe spowoduje odnowienie powierzchni skóry, może być równie wykonywany masaż blizn i chirurgiczne wycięcie blizny.

Bliznowiec – leczenie kosmetologiczne

Leczenie mikroprądami – działanie prądów przyspiesza procesy metaboliczne w skórze. Terapia poprawia przepływ leków do uszkodzonej tkanki: enzymów, hormonów itp.
Laser – laserowe leczenie bliznowców pozwala szybko zobaczyć wynik. Aby uzyskać większy efekt, ta metoda jest łączona z chirurgiczną lub hormonalną. Wykonuje się kilka procedur, z których każda trwa od kilku minut do 1,5 godziny. Pierwsza procedura pozwala usunąć do 70% bliznowca. Istota procedury: laser skleja małe naczynia zasilające tkankę bliznowatą. Ciecz odparowuje z tkanki łącznej, a uszkodzony obszar wysycha. Następnie wykonywane jest złuszczanie, a blizna prawie znika. Laserowe leczenie bliznowców służy także do pielęgnacja ran i zapobiegania powstawania keloidów. Laser skutecznie usuwa bliznowce po operacji i bliznowce po cc. We wrocławskiej klinice Skin Soft specjaliści na bliznowce wykorzystują innowacyjną technikę nieablacyjnego frakcjonowania skóry FRAC3. Zabieg laserowy powoduje, że skóra w miejscu blizny zagęszcza się i staje się elastyczna, zaczyna wyglądać jak otaczająca ją zdrowa tkanka.

Leczenie ciekłym azotem (krioterapia) – ciekły azot, działając na tkankę bliznową, prowadzi do jej zniszczenia. Efekt leczenia osiąga się w ciągu 1-3 procedur. Aplikacje są krótkie (kilka sekund), azot jest nakładany ściśle na dotknięte obszary. Usunięcie bliznowców za pomocą krioterapii zalecane jest w połączeniu z leczeniem hormonalnym.
Peeling. Najczęściej zalecany jest peeling medyczny. Procedura składa się z 2 etapów. Najpierw nakładany jest krem silikonowy, który służy do ochrony. Następnie wykonywane jest złuszczanie. Efekt: regeneracja uszkodzonych tkanek, zwiększenie elastyczności skóry oraz wygładzenie bliznowca.
Mezoterapia. Opiera się na wprowadzeniu kombinacji substancji aktywnych w małych dawkach pod skórę. Pozwala usunąć stany zapalne i zmiękczyć tkanki.

Przejdź do cennika

Problem dotyczy również Ciebie? Nie czekaj! Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Polecane zabiegi

Konsultacja kosmetologiczna Wrocław

Konsultacja u kosmetologa jest pierwszym krokiem w rozwiązaniu wielu problemów skórnych oraz ustaleniu odpowiednich strategii pielęgnacyjnych. Konsultacja kosmetologiczna w Soft...

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 241 opinii
Zobacz opinie