Za kilka tygodnie gorące lato pozostanie tylko wspomnieniem. Niestety na naszej skórze możemy pojawić się wiele posłonecznych „wspomnień”. Jednym z nich są przebarwienia. Najczęściej pojawiają się po lecie i chcąc nie chcą nie dodają urody. W tym wpisie przybliżymy problem przebarwień i metod ich usuwania.
Przebarwienia nie tylko na twarzy
Przebarwienia powstają często na twarzy i uważane są za najbardziej odbierające ładny wygląd, bo trudno je ukryć, szczególnie osobom, które nie nakładają makijażu. Kolejnym miejsce to ręce. Dłonie pokryte plamami nieodzownie kojarzą się ze starością. Inne części ciała, na których pojawiają się przebarwienia to dekolt, plecy, przedramiona, łydki. Też raczej nie dodają urody.
W młodszym wieku mogą być związane z wahaniami hormonów np. ciąża, zaburzenia hormonalne,przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, leczenie hormonalne, zaburzeniami funkcjonowania tarczycy, stany zapalne przydatków. Często pojawiają się również w miejscach, gdzie wcześniej leczyliśmy trądzik poprzez źle dobrane zabiegi. W okresie menopauzy przebarwienia mogą mieć związek ze zmianami hormonalnymi spowodowanymi przekwitaniem.
W starszym wieku, kiedy nasza wątroba nie pracuje tak jak wcześniej, ciemne plamy pojawiają się na dłoniach. Dlatego tak ważne w profilaktyce przebarwień, jest dbanie o dobre funkcjonowanie wątroby i całego organizmu. Oczywiście przebarwienia mogą mieć również związek ze stosowaniem niektórych leków, ziół lub kosmetyków zawierających substancje fotouczulające.
Jako, że coraz częściej mówi się, że nasza skóra jest lustrem naszego organizmu przebarwienia mogą wskazywać na to, że w naszym ciele coś nie działa prawidłowo.
Z medycznego punktu widzenia przebarwienia, powstają, gdy nieprawidłowo działają melanocyty, komórki wytwarzające melaninę – barwnik skóry.
Melanina syntetyzowana jest w melanosomach i transportowana do melanocytów, komórek obecnych w naszej skórze w warstwie podstawnej naskórka. Proces ten możliwy jest dzięki enzymowi tyrozynaza. Regulacja melanogenezy jest uwarunkowana wpływem czynników fizycznych i biochemicznych. Fizyczne to: promieniowanie ultrafioletowe (słońce, solarium), pH skóry, temperatura, ucisk. Do czynników biochemicznych zaliczamy cytokiny, hormony, leki – uspokajające, moczopędne, hormonalne, antybiotyki oraz zioła.
Wyrzucona melanina do komórek pozostaje tam. Usuwana jest tylko w procesie przebudowy naskórka np. podczas złuszczania. Naskórek złuszcza się cyklicznie – średnio jedna warstwa w okresie około miesiąca.
Przebarwienia i ich rodzaje
- Piegi – ich występowanie i intensywność są uwarunkowane genetycznie, najczęściej są charakterystyczne dla osób o bardzo jasnej karnacji i rudych włosach. Pod wpływem działania słońca ciemnieją, mają tendencję do grupowania się i tworzenia większych plamy. Wiele osób nie akceptuje swoich piegów i często poddaje się zabiegom ich rozjaśniania.
- Melasama (ostuda) – to charakterystyczne, ciemne, głębokie przebarwienia powstające na skutek zmian hormonalnych, głównie w okresie ciąży. Pojawiają się na skroniach, policzkach, czole.
- Plamy starcze / soczewicowate – to małe, ciemne plamki, dobrze odgraniczone od otaczającej je skóry, umiejscowione zwykle na skroniach i dłoniach, będące efektem wieloletniej ekspozycji skóry na słońce. Często są pierwszym etapem rozwoju tzw. znamienia melanocytowego, typowego dla starszych osób.
- Przebarwienia wtórne – powstają pod wpływem innych czynników w połączeniu z ekspozycją na słońce, należą do nich np. ślady pozapalne po przebytym trądziku.
Terapia przebarwień
Początek jesieni to doskonały czas na rozpoczęcie terapii przebarwień. Niewielkie nasłonecznienie, a co za tym idzie mniejsza ekspozycja na słońce dają większe możliwości w zastosowaniu różnych terapii. W zależności od miejsca gdzie znajdują się przebarwienia dobieramy odpowiednią terapię. Przebarwienia leczymy takimi zabiegami jak:
- osocze bogatopłytkowe. Możemy je wykorzystać zarówno do walki z przebarwieniami jak i jednocześnie wzbogacić skórę o substancje, które nadadzą jej blasku i młodości.
- laseroterapia – metoda ta opiera się na zastosowaniu strumienia światła o wysokiej intensywności, który penetruje skórę i usuwa w niej zgrupowania melaniny odpowiedzialnej za powstawanie przebarwień. Jest to metoda bezbolesna i bardzo skuteczna. Laserowe usuwanie przebarwień to metoda stosowana od lat, która daje stosunkowo szybkie rezultaty.
- peelingi chemiczne mają wieloaspektowe działania. Działają liftingująco, spłycają zmarszczki, nawilżają zwiotczałą skórę, odżywiają i pobudzają do produkcji kolagenu i elastyny. Zabiegi te świetnie sprawdzają się w likwidacji płytkich przebarwień.
Profilaktyka przebarwień
Nie da się całkowicie uniknąć powstawiania przebarwień. Można jednak je ograniczać poprzez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i ochronne szczególnie w lecie. Stosowanie kremów z apteki z filtrem fizycznym i chemicznym od pierwszych dni słonecznych zabezpieczy przed niechcianymi przebarwieniami. W okresie letnim nie należy spożywać ziół: dziurawca i arcydzięgla. One przyczyniają się do reakcji fototoksycznych pod wpływem promieniowania UV. Dbaj o wątrobę i odpowiednie odżywianie – to również profilaktyka powstawania przebarwień.
Jeśli po wakacjach na Twojej skórze pojawią się przebarwienia, nie zwlekaj zacznij je niwelować przy pomocy odpowiednio dobranych zabiegów.