Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Rozwiąż problem / Rozdwajanie płytki paznokcia

Rozdwajanie płytki paznokcia

16 czerwca 22

Rozdwajające się paznokcie

Rozdwajające się paznokcie mogą być pierwszym objawem alarmującym niedomagania występujące w organizmie. Niedobór witamin i minerałów, wycieńczenie organizmu wskutek nadmiernego wysiłku fizycznego lub psychicznego oraz nie zapewnienie dłoniom prawidłowej pielęgnacji może spowodować pojawienie się takiego nieestetycznego symptomu. Ponadto rozdwajanie paznokci może być jednym z objawów grzybicy paznokci, dlatego warto skorzystać z konsultacji dermatologicznej.

Rozdwajające się paznokcie przyczyny

Przyczyną rozdwajania się paznokci jest uszkodzenie głównego budulca płytki paznokcia to znaczy struktury keratyny. Rozdwajanie paznokci przyczyny może mieć w urazach mechanicznych, naderwaniu płytki paznokcia, zadarcia paznokcia. Powodem takich zdarzeń jest nieuważne zamykanie suwaka przy spodniach czy otwierania puszki coli. Gdy dojdzie do takiego stanu, ludzie nie czują się komfortowo, zaburzone zostaje ich normalne funkcjonowanie. Jak wiadomo paznokieć chroni opuszki palców i ma swoje znaczenie podczas chwytania różnych przedmiotów czy nawet drapania się po głowie itd.

Czemu rozdwajają się paznokcie?

  • Osłabienie organizmu wskutek nieprawidłowego odżywiania, braku w codziennej diecie produktów, bogatych w witaminy i pierwiastki odpowiedzialne za stan płytki paznokci to znaczy: witamin z grupy B, A, E, C oraz żelaza, magnezu, potasu, cynku i krzemu.
  • Częsty kontakt dłoni z detergentami, płytka paznokcia wystawiona na działanie środków chemicznych ulega osłabieniu, staje się cieńsza, kruszy się i rozdwaja. Dlatego nie można zapominać o zakładaniu rękawiczek ochronnych zawsze, gdy planowe jest sprzątanie z użyciem takich preparatów.
  • Nie dbanie o pielęgnacje dłoni i paznokci, nie stosowanie kremów ochronnych powoduje niszczenie struktury płytki paznokcia.
  • Wystawianie dłoni na niskie temperatury, nie zakładanie ciepłych rękawic w mroźne dni spowoduje wysuszenie nie tylko skóry na dłoniach, ale również przesuszenie paznokci i uszkodzenie wierzchniej warstwy płytki.
  • Nieprawidłowe nawodnienie organizmu, to kolejny powód, który może przyczynić się do rozdwajania się paznokci.
  • Stosowanie lakierów i zmywaczy do paznokcie niskiej, jakości powoduje stale pogarszający się stan płytki paznokci
  • Obgryzanie paznokci to zły nawyk, który prowadzi do osłabienia ich struktury
  • Nagłe zmiany temperatury otoczenia, dotyczy to głównie lata, gdy po przebywaniu w wysokiej temperaturze przechodzi się do pomieszczenia klimatyzowanego.

Rozdwajanie paznokci wskutek toczących się w organizmie chorób

Dlaczego paznokcie się rozdwajają, to częste pytanie osób, które nie wiążą tego symptomu ze stanem swojego zdrowia? A na rozdwajanie paznokci wpływ mają:

  • Zaburzenia hormonalne występujące przy nadczynności lub niedoczynności tarczycy
  • Grzybica paznokci a czasami także dłoni lub grzybica nóg
  • Zaburzenia przemiany materii
  • Niedokrwistość
  • Dna moczanowa
  • Stan zapalny toczący się organizmie, o którym chory nie ma pojęcia
  • Choroby skóry: łuszczyca, liszaj płaski, zapalenie skóry, podłużne bruzdy na paznokciach.

Co na rozdwajające się paznokcie zastosować?

Bez względu na przyczynę rozdwajania się paznokci należy zasięgnąć porady dermatologa, który potrafi rozpoznać powód takiego stanu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Należy jednak pamiętać, że trzeba zadbać o prawidłową codzienną pielęgnację nie tylko dłoni, ale również paznokci, co pozwoli uniknąć lub zminimalizować zaburzenia w płytce. Kupując specjalne preparaty do pielęgnacji i ochrony paznokci trzeba zwrócić uwagę na ich skład, który nie może zawierać środków chemicznych, lecz tylko naturalne niepowodujące podrażnień i alergii. Można wspomagać leczenie paznokci pijąc wyciągi ze skrzypu lub pokrzywy.

Bardzo istotnym czynnikiem jest nawilżenie dłoni i paznokci, co gwarantuje im elastyczność i odporność na uszkodzenia. Mając rozdwajające się paznokcie, co zrobić, aby naprawić uszkodzenia płytki? Doskonale sprawdzą się olejki roślinne, które trzeba wcierać w paznokcie i opuszki. Konkretne przykłady to: olej lniany, oliwa z oliwek i olej rycynowy. Takie domowe zabiegi nie tylko przeciwdziałają uszkadzaniu płytki paznokcia, ale usuną problem z ich łamliwością i przebarwieniami.

Prawidłowy manicure i pedicure to podstawa zdrowych paznokci i otaczającej ich tkanki. Poza obgryzaniem nie należy wykonywać zbytniego wycinania skórek i skubania, co może spowodować infekcję i uszkodzenie płytki paznokci. Do zabiegów w obrębie paznokcie trzeba używać dobrych pilniczków, które piłują w jedną stronę i zapobiegają rozdwajaniu się paznokci. Kobiety często korzystają z zabiegów hybrydowych lub żelowych na paznokciach, powinny robić przerwy między kolejnymi procedurami, aby mieć czas na nałożenie na paznokcie specjalnego ochronnego lakieru.

Rozdwajające się paznokcie leczenie

W związku z tym, że istnieje wiele powodów rozdwajania się paznokci, trzeba zadbać o prawidłową diagnostykę. Cierpiąc z powodu rozdwajania paznokci jak leczyć, aby problem nie wrócił? Dermatolog zaleci nie tylko leczenie farmakologiczne, ale również wskaże jak odpowiednio pielęgnować dłonie i paznokcie, aby zapobiec uszkadzaniu płytki paznokci. Obecnie medycyna estetyczna posiada bardzo skuteczne zabiegi odnawiające i nawilżające skórę dłoni oraz paznokci. Jeżeli rozdwajanie się paznokci ma podłoże grzybicze, najlepszym sposobem ich uzdrowienia będzie zabieg laserowy, dzięki któremu w ciągu kilku procedur problem będzie bezpowrotnie zniwelowany.

Rozdwajające się paznokcie leczenie w gabinecie kosmetologa

Problem rozdwajających się paznokci może być leczony w różny sposób, jeżeli przyczyna ma związek z grzybicą, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest terapia laserowa. Jednak przed przystąpieniem do zabiegu, dermatolog wykonuje badanie mykologiczne w celu poznania rodzaju grzyba. Po zaleceniu leczenia farmakologicznego lekarz może polecić laseroterapię. Zabieg wiąże się z dokładnym oczyszczeniem płytki paznokcia oraz jej naświetlaniem wiązką lasera, która przedostaje się w głąb paznokcia i niszczy zarodnię oraz infekcję. Jest to zabieg bezbolesny, więc pacjent nie musi być poddawany znieczuleniu.

Laserowe leczenie rozdwajających się paznokci jest tzw. metodą bezkontaktową, oznacza to, że wiązka lasera kierowana jest z pewnej odległości. Najlepiej w takiej procedurze sprawdza się laser medyczny Nd: YAG Fotona, którym kosmetolog lub dermatolog wykonuje leczenie na całym obszarze dłoni lub stopy. Aby zapobiec powtórnemu zakażeniu grzybicą trzeba przestrzegać pewnych zasad to znaczy, dokonywać odkażania obuwia, nie korzystać z obuwia innych osób. Przez kilka dni po wykonanej procedurze laserowej nie można się opalać i trzeba chronić obszary pozabiegowe przed promieniami słonecznymi. Trzeba również zrezygnować z gorących kąpieli.

Przejdź do cennika

Problem dotyczy również Ciebie? Nie czekaj! Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę

Polecane zabiegi

Leczenie grzybicy paznokci

20% populacji ma problem z grzybicą paznokci. Nie da się jej zlikwidować domowymi sposobami. W Soft Skin stosujemy leczenie laserowe...

Dowiedz się więcej
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 198 opinii
Zobacz opinie