Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Peelingi, czy na pewno wiesz o nich wszystko?

Peelingi, czy na pewno wiesz o nich wszystko?

08 listopada 22

Peelingi służące do złuszczania martwego naskórka to jeden z ważnych elementów świadomego dbania o skórę. Jednak jak to zrobić, by było ono skuteczne i bezpieczne jednocześnie? Czy złuszczanie to tylko usunięcie martwych komórek naskórka, czy coś więcej? W dzisiejszym poście postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jak działają peelingi?

Naskórek to warstwa skóry, która ciągle pracuje i się wymienia. Proces ten nazywa się Turn Over Time (TOT). W młodej zdrowej skórze TOT trwa 28 dni. W wyniku różnych chorób może dojść do zaburzenia złuszczania, np. w chorobie rybia łuska trwa on tylko 3 dni!  Natomiast podczas starzenia ten proces się znacząco wydłuża i może spowolnić do 40 dni!

Nadmierne opalanie, stres, smog, częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, palenie tytoniu, restrykcyjne diety czy niewłaściwa pielęgnacja pogarszają stan skóry negatywnie wpływając na jej wygląd. Skóra staje się szara, matowa, bez blasku, pojawiają się zaskórniki, nierówności i przebarwienia. Substancje aktywne zawarte w kremach i serum, które nakładamy na skórę mają utrudnioną drogę przenikania, dlatego warto jest złuszczać regularnie naskórek, aby umożliwić tym substancjom przenikanie.

Domowe peelingi

Na rynku kosmetycznym możemy znaleźć szereg produktów służących do złuszczania skóry. Wyróżnia się peelingi enzymatyczne, ziarniste i chemiczne. Najczęściej zaleca się ich wykonywanie 1-2 razy w tygodniu.

Peelingi ziarniste nie są polecane do codziennego stosowania. Granulki zawarte w peelingu powodują, że na skórze pojawiają się mikrouszkodzenia, a złuszczanie jest nierównomierne. Unikanie tego typu produktów jest istotne szczególnie w przypadku skór wrażliwych, naczyniowych, trądzikowych i ze stanem zapalnym.

Zdecydowanie lepszym wyborem będzie sięganie po peelingi chemiczne i enzymatyczne. Takie produkty złuszczają skórę w niewidoczny dla oka sposób. Rozpuszczają martwe komórki naskórka, poprawiają nawilżenie, wyrównują koloryt.

Peelingi enzymatyczne zawierają bromelainę pochodzącą z owoców ananasa oraz papainę z owoców papai. Będą się sprawdzać do skór suchych i wrażliwych. Przykładem może być peeling Cell fusion Granule Papaya Peel.

Peelingi chemiczne to szereg substancji, które dobiera się w zależności od rodzaju i typu skóry. Przykładami mogą być:

Często rekomendowanymi przez nas preparatami do użytku domowego dla pacjentów są: Azelaic Pads Dermomedica, Derma Clear Pads Dermaquest, Antiduo Acne Dermomedica lub Mini Pumpkin Mask Dermaquest.

Świetną opcją są też preparaty myjące do codziennego stosowania, które posiadają niewielkie stężenia substancji złuszczających. W ten sposób pielęgnujemy skórę już na etapie oczyszczania. Marka Dermaquest oraz Dermomedica specjalizują się w tego typu preparatach. Formuły tych kosmetyków zapewniają oczyszczenie bez działania odwadniającego i podrażniającego.

Po wykonaniu peelingu w warunkach domowych warto jest nałożyć odżywcze serum i maskę nawilżająca. Skóra wchłonie cenne składniki z dużą łatwością.

Jeżeli peeligi domowe nie dają satysfakcjonujących efektów, zwróć uwagę na mocniejsze peelingi gabinetowe.

(może tutaj przerwać i resztę na następny post)

Złuszczanie w gabinecie

Peelingi, które stosowane są w gabinecie kosmetologicznym są dużo intensywniejsze, a także wykorzystują substancje, które w domowych warunkach nie mogą mieć zastosowania ze względu na swoją siłę działania. Powinny być stosowane pod okiem doświadczonego kosmetologa. Dobierane są indywidualnie w zależności od wskazań i potrzeb skóry Pacjenta. Wykazują wysoką skuteczność w terapii przebarwień, trądziku pospolitego, trądziku dorosłych, tradziku różowatego, a także w redukcji blizn potrądzikowych i działaniu przeciwstarzeniowym.  Dzięki peelingom można zniwelować niedoskonałości skórne nie tylko na twarzy, ale i na dekolcie, ramionach, dłoniach czy plecach, a rezultaty widać już po pierwszym zabiegu. Jednak warto jest wykonać serię, aby efekty były optymalne i długo się utrzymywały. Częstotliwość jest uzależniona od rodzaju peelingu, intensywności i od wskazań. Najczęściej jest to okres między 2 a 4 tygodnie.

W Soft Skin Medical Center pracujemy peelingami takich firm jak Dermaquest, PCA Skin, Simildiet S.L.,  DP Dermaceuticals,  które w składzie posiadają różne stężenia kwasów m.in. salicylowego, mlekowego, TCA, migdałowego, a także retinol, fenol, rezorcynę, czy witaminę C.

Jak wygląda skóra po peelingu w gabinecie kosmetologicznym? Zależy to od charakterystyki zastosowanego preparatu. W okresie letnim, wiosennym lub gdy chcemy delikatniejszego działania, np w przypadku wrażliwej skóry, stosowane są preparaty, które będą odświeżać skórę, działać antyoksydacyjnie i zmiękczająco.

W przypadku odpornych, grubych, tłustych, dojrzałych skór, z oznakami fotostarzenia stosuje się intensywniejsze peelingi chemiczne. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i ciepła w dotyku. Cała magia peelingu chemiczego dzieje się później. Po bardzo intensywnych peelinach, skóra pokrywa się ciemnobrązowymi plamami na tle naczyniowym. Dwa, cztery dni po zabiegu zaczyna się widoczne złuszczanie. Można je przyrównać do zrzucania skóry „jak u węża”. Czasami potrzebny jest kilkudniowy pobytu w domu. Zabieg najlepiej jest wykonać w środę wieczorem lub w czwartek, aby największe złuszczanie wypadło na czas weekendu. Przez pierwsze dwa tygodnie może występować rumień. Całkowite złuszczanie może trwać do 10-14 dni.

Peelingi medyczne pozwalają na regenerację skóry nawet w głębokich warstwach. Złuszczony w pierwszych dniach naskórek, odbuduje się, nastapi produkcja ceramidów, kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Przebarwienia się rozjaśnią, zmarszczki się wygładza, zmniejszy się ilość zaskórników, a tekstura skóry wyrówna się.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu ?

Tak intensywne działania wymagają szczególnej troski. Najważniejsza zasada brzmi: nie można odrywać złuszczającej się skóry! Może to spowodować przebarwienia pozapalne. Należy zachować szczególną higienę miejsca poddanego zabiegowi poprzez stosowanie jednorazowego ręcznika do osuszania twarzy, nie dotykanie skóry poddanej zabiegowi nieumytymi dłońmi, częstą zmianę pościeli i nie przytulanie się do zwierząt. Unikać trzeba sauny, basenu, chlorowanej wody, wysokiej aktywności fizycznej przez 2 tygodnie po zabiegu.

Serię zabiegów zawsze łączymy z odpowiednia pielęgnacja domowa. Powinny się w niej znaleźć kwas linolowy, ceramidy, witamina C, retinol, czy niacynamid.

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest stosownaie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej minimum przez miesiąc po zabiegu stosując kremy z filtrami mineralnymi, a także unikanie słońca oraz solarium minimum przez miesiąc od zabiegu.

Podsumowując: peelingi sprawdzą się w przypadku wielu problemów skórnych, dlatego warto jest zwrócić na nie uwagę w pielęgnacji domowej i gabinetowej.
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 198 opinii
Zobacz opinie