Lato w pełni. Spragnieni słońca, relaksu nad wodą, chętnie sporo czasu spędzamy na powietrzu, na słońcu. Na działanie promieni słonecznych wystawiamy twarz i całe ciało. Opalanie jest bardzo przyjemne, to fakt. Jednak warto wiedzieć jak „zaprzyjaźnić się” ze słońcem ze słońcem, jak bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych i jak w razie podrażnienia skóry zadbać o nią.
W Internecie jest wiele informacji na temat, tego jak dbać o skórę w lecie. Z naszej praktyki widzimy jednak, że po lecie wielu pacjentów zgłasza się do nas z problemami skórnymi, które pojawiły się po wakacjach. Postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje, które pomogą Wam zadbać o skórę w lecie, podczas wakacji.
Melanina
Opalanie się to nic innego jak „wyrzut” melaniny. Pod jej wpływem kolor naszej skóry zmienia się. Krótkotrwała ekspozycja na promieniowanie UV o zakresie długości fali od 200-400 nm prowadzi do powstania reakcji fotochemicznej. W jej wyniku dochodzi do wytworzenia melaniny. Melanina jest unikalnym związkiem, absorbującym promieniowanie w szerokim zakresie: zarówno UVB, UVA, jak i w paśmie światła widzialnego. Gromadzi się w komórce docelowej, pomiędzy jądrem, a powierzchnią zwróconą do światła, chroniąc DNA przed uszkodzeniami świetlnymi.
Zbyt długie przebywanie na słońcu – konsekwencje
Zgodnie z tym, co ustalili naukowcy, w okresie letnim eksponowanie się na promieniowanie UV w godzinach między 10 a 15 jest najbardziej niebezpieczne. Przebywanie na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia może okazać się wieczorem bardzo bolesne. Następstwem zbyt długiej ekspozycji na słońce jest rumień i oparzenie słoneczne, które często kończy się pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym.
Jak do tego dochodzi?
Pierwszą fazą jest uszkodzenie warstwy kolczystej naskórka i denaturacja znajdujących się w niej białek. Drugą fazą jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, przekrwienie skóry na skutek uwolnienia histaminy. Maksymalny efekt działania UVB (290-320 nm) to 12-24 godziny. W zależności od długości fali, efekt rumienia utrzymuje się dłużej lub krócej. Kolejną fazą jest poparzenie słoneczne.
Dlaczego nasza skóra nie lubi zbyt długiej ekspozycji na słońce?
Jak wiemy, nadmiar szkodzi. Tak samo jest z opalaniem. Nasza skóra nie jest przystosowana do nagłego i długotrwałego przebywania na słońcu. Wyjazd do Turcji na urlop bez odpowiedniego przygotowania może skończyć się niezbyt miło. Nie, żebyśmy odradzali wyjazdy do ciepłych krajów, ale warto do nich przygotować skórę.
Jak wiemy z lekcji historii, na wczesnym rozwoju Homo sapiens, przebywaliśmy znacznie dłużej na słońcu i to na terenach bardziej nasłonecznionych. Posiadaliśmy naturalne mechanizmy ochronne, które chroniły naszą skórę przed ryzykiem poparzenia słonecznego. Migracja w mniej nasłonecznione, rejony świata z czasem tę zdolność ograniczyły. Teraz dodatkowo przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach przez cały dzień spowodowała ograniczenia w naturalnej pigmentacji skóry. Utraciliśmy też zdolność do syntezy witaminy D, przez brak możliwości przeniknięcia do skóry adekwatnej ilości UVB potrzebnej do jej fotochemicznej syntezy. Nasza skóra po całorocznym przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach, tylko z weekendowym „przyjmowaniem” promieni słonecznych nie jest mocno przygotowana do wakacyjnych szaleństw na nasłonecznionych plażach nad Bałtykiem, czy Adriatykiem.
Warto wiedzieć, że przebywanie na słońcu powoduje uruchomienie naturalnych mechanizmów obronnych skóry, do których należą:
- wytworzenie melaniny – szczególne znaczenie w fotoprotekcji ma brązowoczarna eumelanina, stanowiąca pełniejszą ochronę przeciwsłoneczną,
- wytworzenie kwasu urokainowego, który powstaje na drodze rozpadu filagryny oraz pogrubienie warstwy rogowej, która rozprasza i pochłania promieniowanie ultrafioletowe.
Po zbyt długim przebywaniu na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą pojawić się:
- przesuszenie
- łuszczący się naskórek
- zaczerwienienie, świąd,
- obrzęk,
- poparzenie,
- ból,
- podwyższona temperatura ciała, ogólne złe samopoczucie, ból głowy,
- poparzenie skóry z pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym.
Pamiętaj, że uszkodzenie naskórka może również wystąpić na skutek zbyt długiego przebywania w wodzie. Kiedy dochodzi do uszkodzenia warstwy ochronnej skóry, czyli płaszcza hydrolipidowego, należy w pierwszej kolejności uzupełnić te niedobory, stosując preparaty dostępne w aptece.
Jak przygotować skórę na lato?
Odpowiednia pielęgnacja skóry, przez cały rok – to nawyk, który powinniśmy sobie przyswoić na co dzień. Lato, to nie tylko słońce ale równie wiatr, nadmierne pocenie się skóry narażonej na wysokie temperatury. Kremy lekkie – emoliencyjne będą jak najbardziej odpowiednie. Nawilżanie to podstawa pielęgnacji w okresie letnim. Wszystkie preparaty zawierające glukozaminoglikany – substancje takie jak kwas hialuronowy, chitozan i chityna są pożądane w kremach. Do tego warto dołączyć, któryś z hydrolizatów protein: pszenicy, ryżu, owsa, soi czy jedwabiu. Chronią one skórę przed wniknięciem substancji drażniących. Kolagen, elastyna i keratyna pozwalają utrzymać odpowiednia sprężystość i elastyczność skóry. Wszystkie te substancje to naturalne hydrofilne czynniki nawilżające. Przy skórach suchych warto również pamiętać o lipidach, które zabezpieczają skórę przed transepidermalną utratą wody.
Pamiętajmy o filtrach w kremach! Kremy z filtrami dedykowane do rożnego rodzaju cer i problemów na nich występujących są dostępne na rynku. Warto z nich skorzystać.
Pamiętajmy o zasadzie: im jaśniejsza karnacja tym wyższy filtr. W literaturze naukowej pojawia się coraz więcej informacji dotyczące rozwagi w stosowaniu preparatów z filtrami chemicznymi SPF i filtrami fizycznymi.
Fototypy skóry i filtry. Fototyp IV i V wykazują bardzo dużą naturalną odporność.
I: SPF 30 i wyżej,
II: SPF 15-30,
III: SPF 6-15,
IV: SPF 4-10.
Filtry fizyczne to: dwutlenek tytanu, tlenek cynku, glinka, mika. Zawierają drobinki, które tworzą barierę ochronną. Odbijają promienie słońca, ich wadą jest biały nalot pozostawiony na skórze.
Dieta i to co jemy ma ogromny wpływ na nasze organy, w tym skórę. Letnia dieta powinna być bogata w kwasy omega 3 i 6, mikro i makroelementy. Pomoże ona w odzyskaniu fizjologicznej bariery ochronnej skóry.
Po opalaniu
Przebywanie na plaży jest bardzo przyjemne. Pamiętajmy, aby po kąpieli słonecznej zadbać o skórę.
- Spłucz ciało letnią wodą lub umyj preparatem z substancjami lekko natłuszczającymi.
- Smaruj się kremem lub emulsją (after sun). Posiadają w swoim składzie niektóre z tych substancji: mocznik 2%, kwas hialuronowy, glicerydy, alantolinę, enoxolon, witamina PP, skwalen, aloes glinko biloba, glicerynę, masło shea lub inne substancje lipidowe.
Po powrocie z wakacji nie zapomnij o nawilżaniu i natłuszczaniu skóry całego ciała przez około 2-3 tygodnie.
Kiedy zauważysz łuszczący się naskórek, wykonaj delikatny peeling, następnie nałóż grubą warstwę kremu, emulsji lub balsamu. Możesz również skorzystać z peelingów oferowanych w Soft Skin Clinic. Zostaną one odpowiednio dobrane do stanu Twojej skóry, a po nich zastosowany odpowiedni zabieg nawilżający.
SOS dla skóry po opalaniu
Czasami się zdarzy się, że przesadzimy z opalaniem i nasza skóra będzie mieć oznaki poparzenia. Często jest to obserwowane na tropikalnych wakacjach, kiedy na początku wakacji nie znamy jeszcze siły tamtejszego słońca.
Objawy poparzenia i zbyt długiej ekspozycji skóry na słońce: skóra piecze, jest zaczerwieniona, może pojawić się wysypka skórna. To sygnał, że musisz zejść ze słońca.
W tej sytuacji możesz zastosować krem po opalaniu lub phantenol! W przypadku wysypki zastosuj calcium z kwercytyną, leki przeciwświądowe i przeciwalergiczne. Uzupełniaj płyny i smaruj skórę preparatami nawilżająco-regenerującymi.
Stosuj kremy i emulsje mające skład barierowy. Do mycia podrażnionej słońcem skóry stosuj dostępne na rynku żele i emulsje o pH fizjologicznym, zawierające dodatkowo substancje lekko natłuszczające np. dla osób z atopią. Nie stosuj mydła!!!
Pamiętaj, że przebywanie na słońcu może być przyczyną pojawienia się opryszczki. To wynik przegrzania. Wtedy zastosuj preparaty zawierające acyklowir.
Brak poprawy, niegojące się rany, przebarwienia, które mogą pojawić się po długim przebywaniu na słońcu powinny Cię skłonić do konsultacji dermatologicznej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
W Soft Skin Clinic wierzymy w profilaktykę, dlatego przed udaniem się na plażę czy wędrówkę górską w słoneczny dzień, zabezpiecz odpowiednio swoją skórę!
Miłych wakacji!
Po wakacjach zapraszamy na zabiegi kosmetologiczne utrzymujące młodość przed cały rok przed kolejnymi wakacyjnymi wypadami.