Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Menopauza – czas nowych wyzwań i doświadczeń dla naszej urody!  Część 1.

Menopauza – czas nowych wyzwań i doświadczeń dla naszej urody!  Część 1.

13 czerwca 23
Menopauza cz.1

Bez względu na wiek, każda kobieta chce się czuć piękna. I ma do tego prawo. Menopauza to taki czas, kiedy wiele się zmienia w naszym organizmie, sposobie postrzegania siebie i świata, a także w naszej skórze, budowie ciała, metabolizmie.

W Internecie można coraz więcej przeczytać na temat tego czasu w życiu kobiety. Większość artykułów może wzbudzać lęk, informują bowiem o trudnościach jakie szykuje nam biologia i upływ czasu. Musimy być świadome, że około 50 roku życia nasze ciało zaczyna rozpoczynać proces zmiany, który może być trudny, ale można sobie z nim radzić. Wszystko zależy od świadomości i nastawienia. Tak, dla zwrócenia uwagi, a propos nastawienia, w Azji menopauza uważana jest za moment wyzwolenia i świętowana jako osiągnięcie pełni mądrości i doświadczenia. Piękne nieprawdaż?

Przyjrzyjmy się zatem przez chwilę menopauzie, a ponieważ jesteśmy w miejscu, gdzie uroda i zdrowie skóry łączą się, spójrzmy na menopauzę z punktu widzenia dbania o urodę i skórę.

Nie martwcie się menopauzą, gdyż jest ona zjawiskiem naturalnym i zwykle nie wymaga przyjmowania leków na stałe. Ostatnia miesiączka pojawia się u kobiet najczęściej w wieku 49-52 lat, w niektórych przypadkach kilka lat wcześniej, mogą pojawić się zmiany w postaci nieregularnych miesiączek, uderzeń gorąca, wahań nastroju czy trudności z zasypianiem. Wszystko to do ogarnięcia przy pomocy odpowiednich terapii farmakologicznych, naturalnych i psychologicznych, nastawienia i wsparcia otoczenia.

Skóra i menopauza

W skrócie ujmując w czasie menopauzy chodzi o wygaszenie funkcji jajników. Dzieje się to poprzez zmniejszoną produkcję estrogenów, hormonów, które odpowiadają przede wszystkim za rozwój żeńskich cech płciowych, regulację cyklu miesiączkowego i rozwój piersi. Kiedy produkcja estrogenów jest zmniejszona mamy do czynienia z całą paletą objawów menopauzalnych.

Skóra to organ, który jest bardzo czuły na zmiany hormonalne. Jej dobre funkcjonowanie zależy w dużej mierze od poziomu hormonów. W okresie menopauzy, twarz, jako miejsce gdzie rozmieszczenie receptorów estrogenowych jest duże, będzie się zmieniać i doświadczać różnych objawów starzenia, takich, jak między innymi: suchość, słabsze nawilżenie, co sprzyja powstawaniu zmarszczek,  zmniejszenie się produkcji kolagenu i elastyny.

Objawy menopauzy obserwowane w obrębie naskórka

Jednym z objawów menopauzy związanych ze skórą jest spowolnienie procesów podziałów komórkowych prowadzące do atrofii w obrębie naskórka. Grubość tkanki podskórnej zmniejsza się, na rzecz zwiększającej się warstwy rogowej. Zdolność do naprawy naskórka jest zmniejszona. Zmiany zachodzą w składzie warstwy hydrolipidowej: wydzielanie sebum jest mniejsze, a co za tym idzie ilość kwasu hialuronowego jest mniejsza, skóra traci zdolność do zatrzymywania odpowiedniej ilości wody. Mniejsze nawilżenie związane jest z powstawianiem zmarszczek.

W okresie po 50 roku życia zauważalne jest również zmniejszanie się liczby melanocytów, co powoduje pogorszenie się ochrony przed promieniowanie słonecznym. Melanocyty mają tendencję do grupowania się i tworzenia np. starczych plam soczewicowatych lub znikają całkowicie z niektórych obszarów, powodując odbarwienia.

W okresie menopauzalnym zmniejsza się ilość komórek Langerhansa, co powoduje zmianę w odpowiedzi immunologicznej i wystąpieniem większego ryzyka zachorowalności na choroby skóry o podłożu immunologicznym.

Zmiany w obrębie granicy skórno-naskórkowej i skórze właściwej

Wypłaszczenie brodawek skórnych, powoduje słabsze przyleganie keratynocytów do błony podstawnej. Naskórek ma mniejszą styczność ze skórą właściwą, a to ogranicza dostęp do substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania warstwy podstawnej naskórka.

Fibroblastów odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny mają mniejszą aktywność. Z powodu upośledzenia mikrokrążenia poprzez zmniejszanie się liczby włókien kolagenowych i elastynowych, następuje utrata jędrności skóry. Upośledzone mikrokrążenie to słabsze dotlenienie i odżywienie skóry, a to znowu sprzyja powstawaniu zmarszczek.

Zmniejszone stężenie estrogenów ma również wpływ na zanik tkanki podskórnej łączącej skórę właściwą z głębiej położonymi strukturami w organizmie. Tkanka podskórna stanowi warstwę podporową skóry.

Włosy i paznokcie w okresie menopauzy

Paznokcie i włosy również narażone są na działanie przybywania nam lat. W okresie menopauzalnym paznokcie i włosy stają się łamliwie i cienkie. Może pojawić się znaczna utrata włosów, a także łysienie. Skóra na dłoniach staje się sucha i daje poczucie ściągania, wiele pań obserwuje również nadmierną suchość skóry na całym ciele.

Zmiany menopauzalne na skórze można spowolnić

Czytanie o zmianach na skórze w okresie menopauzalnym , może wywołać gęsią skórkę, a spojrzenie w lustro powodować dostrzeżenie wszystkich wymienionych objawów. Ale czy opisanezmiany powodują, że stajemy się bezradne w walce o dobry wygląd naszej skóry? Otóż nie. Stajemy się bardziej świadome, a co za tym idzie możemy zacząć przeciwdziałać, podjąć decyzję o bardziej zaawansowanych zabiegach i ich intensywności.

Obecnie medycyna estetyczna, dermatologia, kosmetologia oferują tak wiele rozwiązań dla kobiet po 50 roku życia, że jest z czego wybierać. Zabiegów jest cały ogrom. Oczywiście można się w tym pogubić, dlatego warto umówić się do lekarza medycyny estetycznej lub kosmetologa i skonsultować stan swoje skóry i zabiegi, które w tej chwili będą najbardziej odpowiednie.

Menopauza to czas, kiedy trzeba zwrócić na siebie uwagę w stopniu większym niż dotychczas. Każda z nas jest piękna, a niedogodności, które funduje nam czas można minimalizować dzięki kosmetologii, medycynie estetycznej, właściwej diecie, odpowiedniej aktywności fizycznej i własnej determinacji.

W następnym wpisie przybliżymy najbardziej wskazane zabiegi po 50-tce z zakresy kosmetologii i medycyny estetycznej.

Teraz zapraszamy na indywidualne konsultacje do naszej kliniki, gdzie specjaliści doradzą najbardziej optymalne sposoby pielęgnacji skóry oraz zabiegi, które poprawią formę i wygląd skóry.

Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 241 opinii
Zobacz opinie

Umów się online

Skorzystaj z formularza kontaktowego w celu umówienia wizyty w Soft Skin.