Radiofrekwencja mikroigłowa

Możesz uzyskać gładszą, jędrniejszą i młodziej wyglądającą skórę dzięki jednemu zaawansowanemu zabiegowi? Radiofrekwencja mikroigłowa stymuluje produkcję kolagenu, redukuje blizny i zmarszczki oraz poprawia teksturę skóry — to tylko niektóre korzyści!

Umów się na bezpłatną konsultację kosmetologiczną i skorzystaj z zabiegu w cenie 900 zł (Rejestrując się podaj kod: SMC_001 )

Nie przegap okazji do odmłodzenia swojej skóry. Zadzwoń i zarezerwuj termin już dziś!

Umów się na zabieg
Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Menopauza – czas nowych wyzwań i doświadczeń dla naszej urody!  Część 1.

Menopauza – czas nowych wyzwań i doświadczeń dla naszej urody!  Część 1.

13 czerwca 23
Menopauza cz.1

Bez względu na wiek, każda kobieta chce się czuć piękna. I ma do tego prawo. Menopauza to taki czas, kiedy wiele się zmienia w naszym organizmie, sposobie postrzegania siebie i świata, a także w naszej skórze, budowie ciała, metabolizmie.

W Internecie można coraz więcej przeczytać na temat tego czasu w życiu kobiety. Większość artykułów może wzbudzać lęk, informują bowiem o trudnościach jakie szykuje nam biologia i upływ czasu. Musimy być świadome, że około 50 roku życia nasze ciało zaczyna rozpoczynać proces zmiany, który może być trudny, ale można sobie z nim radzić. Wszystko zależy od świadomości i nastawienia. Tak, dla zwrócenia uwagi, a propos nastawienia, w Azji menopauza uważana jest za moment wyzwolenia i świętowana jako osiągnięcie pełni mądrości i doświadczenia. Piękne nieprawdaż?

Przyjrzyjmy się zatem przez chwilę menopauzie, a ponieważ jesteśmy w miejscu, gdzie uroda i zdrowie skóry łączą się, spójrzmy na menopauzę z punktu widzenia dbania o urodę i skórę.

Nie martwcie się menopauzą, gdyż jest ona zjawiskiem naturalnym i zwykle nie wymaga przyjmowania leków na stałe. Ostatnia miesiączka pojawia się u kobiet najczęściej w wieku 49-52 lat, w niektórych przypadkach kilka lat wcześniej, mogą pojawić się zmiany w postaci nieregularnych miesiączek, uderzeń gorąca, wahań nastroju czy trudności z zasypianiem. Wszystko to do ogarnięcia przy pomocy odpowiednich terapii farmakologicznych, naturalnych i psychologicznych, nastawienia i wsparcia otoczenia.

Skóra i menopauza

W skrócie ujmując w czasie menopauzy chodzi o wygaszenie funkcji jajników. Dzieje się to poprzez zmniejszoną produkcję estrogenów, hormonów, które odpowiadają przede wszystkim za rozwój żeńskich cech płciowych, regulację cyklu miesiączkowego i rozwój piersi. Kiedy produkcja estrogenów jest zmniejszona mamy do czynienia z całą paletą objawów menopauzalnych.

Skóra to organ, który jest bardzo czuły na zmiany hormonalne. Jej dobre funkcjonowanie zależy w dużej mierze od poziomu hormonów. W okresie menopauzy, twarz, jako miejsce gdzie rozmieszczenie receptorów estrogenowych jest duże, będzie się zmieniać i doświadczać różnych objawów starzenia, takich, jak między innymi: suchość, słabsze nawilżenie, co sprzyja powstawaniu zmarszczek,  zmniejszenie się produkcji kolagenu i elastyny.

Objawy menopauzy obserwowane w obrębie naskórka

Jednym z objawów menopauzy związanych ze skórą jest spowolnienie procesów podziałów komórkowych prowadzące do atrofii w obrębie naskórka. Grubość tkanki podskórnej zmniejsza się, na rzecz zwiększającej się warstwy rogowej. Zdolność do naprawy naskórka jest zmniejszona. Zmiany zachodzą w składzie warstwy hydrolipidowej: wydzielanie sebum jest mniejsze, a co za tym idzie ilość kwasu hialuronowego jest mniejsza, skóra traci zdolność do zatrzymywania odpowiedniej ilości wody. Mniejsze nawilżenie związane jest z powstawianiem zmarszczek.

W okresie po 50 roku życia zauważalne jest również zmniejszanie się liczby melanocytów, co powoduje pogorszenie się ochrony przed promieniowanie słonecznym. Melanocyty mają tendencję do grupowania się i tworzenia np. starczych plam soczewicowatych lub znikają całkowicie z niektórych obszarów, powodując odbarwienia.

W okresie menopauzalnym zmniejsza się ilość komórek Langerhansa, co powoduje zmianę w odpowiedzi immunologicznej i wystąpieniem większego ryzyka zachorowalności na choroby skóry o podłożu immunologicznym.

Zmiany w obrębie granicy skórno-naskórkowej i skórze właściwej

Wypłaszczenie brodawek skórnych, powoduje słabsze przyleganie keratynocytów do błony podstawnej. Naskórek ma mniejszą styczność ze skórą właściwą, a to ogranicza dostęp do substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania warstwy podstawnej naskórka.

Fibroblastów odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny mają mniejszą aktywność. Z powodu upośledzenia mikrokrążenia poprzez zmniejszanie się liczby włókien kolagenowych i elastynowych, następuje utrata jędrności skóry. Upośledzone mikrokrążenie to słabsze dotlenienie i odżywienie skóry, a to znowu sprzyja powstawaniu zmarszczek.

Zmniejszone stężenie estrogenów ma również wpływ na zanik tkanki podskórnej łączącej skórę właściwą z głębiej położonymi strukturami w organizmie. Tkanka podskórna stanowi warstwę podporową skóry.

Włosy i paznokcie w okresie menopauzy

Paznokcie i włosy również narażone są na działanie przybywania nam lat. W okresie menopauzalnym paznokcie i włosy stają się łamliwie i cienkie. Może pojawić się znaczna utrata włosów, a także łysienie. Skóra na dłoniach staje się sucha i daje poczucie ściągania, wiele pań obserwuje również nadmierną suchość skóry na całym ciele.

Zmiany menopauzalne na skórze można spowolnić

Czytanie o zmianach na skórze w okresie menopauzalnym , może wywołać gęsią skórkę, a spojrzenie w lustro powodować dostrzeżenie wszystkich wymienionych objawów. Ale czy opisanezmiany powodują, że stajemy się bezradne w walce o dobry wygląd naszej skóry? Otóż nie. Stajemy się bardziej świadome, a co za tym idzie możemy zacząć przeciwdziałać, podjąć decyzję o bardziej zaawansowanych zabiegach i ich intensywności.

Obecnie medycyna estetyczna, dermatologia, kosmetologia oferują tak wiele rozwiązań dla kobiet po 50 roku życia, że jest z czego wybierać. Zabiegów jest cały ogrom. Oczywiście można się w tym pogubić, dlatego warto umówić się do lekarza medycyny estetycznej lub kosmetologa i skonsultować stan swoje skóry i zabiegi, które w tej chwili będą najbardziej odpowiednie.

Menopauza to czas, kiedy trzeba zwrócić na siebie uwagę w stopniu większym niż dotychczas. Każda z nas jest piękna, a niedogodności, które funduje nam czas można minimalizować dzięki kosmetologii, medycynie estetycznej, właściwej diecie, odpowiedniej aktywności fizycznej i własnej determinacji.

W następnym wpisie przybliżymy najbardziej wskazane zabiegi po 50-tce z zakresy kosmetologii i medycyny estetycznej.

Teraz zapraszamy na indywidualne konsultacje do naszej kliniki, gdzie specjaliści doradzą najbardziej optymalne sposoby pielęgnacji skóry oraz zabiegi, które poprawią formę i wygląd skóry.

Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 227 opinii
Zobacz opinie