Zadzwoń
Umów się online
Strona główna / Blizny – problem, z którym można wygrać

Blizny – problem, z którym można wygrać

25 sierpnia 23

Większość z nas ma jakąś bliznę na ciele. Mniejszą lub większą. Wiąże się ona zawsze z jakimiś wspomnieniami, które niekonieczne są przyjemne. Niektóre blizny nie przeszkadzają, nie zauważamy ich, ale są też takie, które irytują, wpędzają w kompleksy i przeszkadzają.  

Blizny to problem nie tylko natury estetycznej, ale także medycznej i psychologicznej. Szpecą ciało, frustrują,mogądawać nieprzyjemne dolegliwości jak: ciągnięcie, uczuciestwardnienia, drętwienia przy dotyku i ból w okolicy znacznie oddalonej od samej blizny. Np. pacjentki po cesarskim cięciu skarżą się na dolegliwości bólowe w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, a przyczyną tego jest często blizna na brzuchu.

Czy da się usunąć bliznę?

Na temat usuwania blizn powstało już wiele opracowań naukowych i metod, które skutecznie pomagają usunąć ten problem. Proces usuwania blizny to kilka różnych zabiegów i ścisła współpraca między lekarzem a pacjentem. Dobór metody zależy od rodzaju blizny, jej wieku i miejsca gdzie się znajduje. O planie kuracji i metodach decyduje lekarz.

Złotą zasadą leczenia bliz jest to, aby rozpocząć ich leczenie jak najwcześniej po ich powstaniu, wtedy efekty „pracy nad blizną” będą bardziej i szybciej widoczne.

Kiedy powstaje blizna?

Blizna jest konsekwencją urazu skóry i jej poszczególnych struktur. Możemy mieć blizny po upadku i np. głębszym uszkodzeniu skóry, po operacji chirurgicznej, cesarskim cięciu, oparzeniu, po trądziku, głębszym rozcięciu skóry. Blizna ma inną konsystencję niż prawidłowa skóra, może być wklęsła, wypukła i mieszana, może mieć również odmienny kolor od naturalnej barwy skóry. Proces gojenia wpływa na to, czy powstanie blizna i a także jaka będzie, jeśli chodzi o wielkość i rodzaj.

Rodzaje blizn

Wyróżnia się kilka typów blizn. Keloidy (bliznowce) to zgrubiałe, zaczerwienione narośla, powstałe poprzez nadmierną produkcję kolagenu przez fibroblasty. W trakcie powstawania swędzą i powiększają się. Blizny te ograniczają zakres ruchu poprzez przykurcz skóry. Podobnie dzieje się w przypadku przykurczy bliznowatych. Są to twarde pasma tkanki łącznej bliznowatej powstałe wnaturalnych zagięciach ciała.

Blizny przerostowe, charakterystyczne dla osób po poparzeniach. Cechują się tym, że bledną podczas ucisku, by po chwili wrócić do stanu wyjściowego.

Blizny zanikowe (atroficzne), powstałe w przebiegu trądziku lub po przebytej ospie wietrznej (co jest związane z nieprawidłową syntezą nowej tkanki). Najczęściej są okrągłe, leżą poniżej poziomu skóry, w wyglądzie przypominają miejscowe zagłębienie. Ich głębokość i rozległość zależy od stopnia zaawansowania trądziku oraz stopnia zakłóceń gojenia.

Rozstępy to również rodzaj blizn – są płaskie i blade.

Metody na usuwanie blizn

Przez lata pracy wypracowaliśmy i sprawdziliśmy, które metody naprawdę działają na blizny. Wielu pacjentów zastanawia się czy poddać się chirurgicznemu usuwaniu blizny. Według nas nie jest to najbardziej trafne rozwiązanie. Każda ingerencja chirurgiczna pozostawia bliznę, mniejszą lub większą, czyli usuwając jedną bliznę, nabywamy drugą. Obecnie dostępne są metody bardzo skuteczne. Terapia dobierana jest do rodzaju blizny. Inaczej postępujemy z bliznami wypukłymi, inaczej z wklęsłymi, jeszcze inaczej z blizną twardą, inaczej z miękką czy rozstępami. Różne jest także leczenie blizn o różnorakich kolorach. O wyborze metody decyduje specjalista.

Jedną z naszych sprawdzonych metod jest laseroterpaia. Oprócz tego do usuwania blizn stosuje się peelingi medyczne, osocze bogatopłytkowe, obstrzykiwanie różnymi preparatami rozmiękczającymi lub spłaszczającymi. W wielu przypadkach stosuje się wybrane metody łącznie. Tu znowu o doborze poszczególnych zabiegów decyduje lekarza, w trakcie całościowego leczenia.

Ile trwa terapia?

Proces usuwania blizn jest czasochłonny i zależy od wielu czynników. Najkrótszy czas na leczenie blizny to około 6 tygodni w przypadku „świeżej” blizny. Blizny, które są z nami od lat wymagają więcej czasu około 6 miesięcy lub dłużej. Długość leczenia blizn zależy od rozległości blizny i miejsca gdzie się znajduje.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie każdą bliznę da się usunąć w 100%. Można ją znacznie zmniejszyć, minimalizując dyskomfort jaki powoduje.

Blizny potrądzikowe – leczenie

Większość z nas zna okres trądziku i katusze jakie się przeżywa z wypryskami, zaczerwienieniami  i białymi wulkanami na twarzy, dekolcie, plecach. Niestety u wielu osób trądzik pozostawia blizny. Medycyna estetyczna proponuje szereg metod, które można zastosować w leczeniu blizn po trądzikowych, aby skóra nabrała gładkości.

Blizny potrądzikowe są dość oporne na leczenie i nie zawsze da się ich pozbyć raz na zawsze. Można je natomiast wyraźnie zatuszować i zminimalizować.

W leczeniu blizn potrądzikowych (głębszych) można wykorzystać i dość dobrze sprawdzają się peelingi medyczne skojarzona z mezoterapią. Terapia musi być dobrana indywidualnie do pacjenta. Peelingi złuszczają skórę i stymulują jej odnowę komórkową, co daje efekt „zrównania się” blizny z powierzchnią skóry. Mezoterapia działa na zasadzie „uzupełniania”. Poprzez podanie wypełnienia (kwasu hialuronowego i peptydów) głęboko pod bliznę, „wypychamy” ją na zewnątrz, wyrównując do naturalnego poziomu skóry oraz stymulujemy jej przebudowę w pożądanym przez nas kierunku. Dzięki temu spłycamy blizny i rozjaśniamy przebarwienia, które zazwyczaj towarzyszą bliznom potrądzikowym.

Drugą metodą, która daje dobre efekty w leczeniu blizn jest laseroterpaia. Sukces tej metody uzależniony jest od struktury blizny, jej głębokości. Laseroterapia pozwala na całkowitą „przebudowę” skóry, stymuluje do odbudowy prawidłowego kolagenu.

Jak rozpocząć terapię blizny?

Zapraszamy do do Soft Skin Medical Center. W czasie konsultacji lekarz obejrzy bliznę lub blizny i zaproponuje plan leczenia, dostosowany do rodzaju blizny.

Podobne wpisy

28 sierpnia 23

Przebarwienia – jesień to dobry czas na ich leczenie

Za kilka tygodnie gorące lato pozostanie tylko wspomnieniem. Niestety na naszej skórze możemy pojawić się wiele posłonecznych „wspomnień”. Jednym z...

Dowiedz się więcej
07 sierpnia 23

Niechciane pamiątki z wakacji

Wakacje w pełni. Często wyjeżdżamy, wybieramy aktywności typowo letnie, wakacyjne. Lato to czas, kiedy spotykamy wiele nowych osób, zawiązujemy nowe...

Dowiedz się więcej
31 lipca 23

Usta, ich odmładzanie i korygowanie

Zmysłowe usta to dla wielu Pań i Panów bardzo ważny element urody. Odpowiedni kształt ust nadaje nam atrakcyjności, a także...

Dowiedz się więcej
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 241 opinii
Zobacz opinie