fbpx
PN.-PT. 9:00 - 20:00; SOB. 9:00 - 15:00
rejestracja@pokaż email
+48 717 pokaż numer

Ciekawostki

Zdrowa i piękna skóra
01
Paź

Truskawkowe nogi- czy borykasz się z tym problemem?

„TRUSKAWKOWE NOGI” – czy borykasz się z tym problemem?

W języku potocznym tak nazywa się stan, w którym na nogach pojawiają się czerwone lub ciemne kropeczki, które wyglądają jak pestki na truskawce.

Dzieje się to wtedy, gdy rozszerzone ujścia gruczołów łojowych lub mieszki włosowe zatrzymują martwy naskórek, sebum i bakterie oraz gdy mieszki włosowe są podrażnione.

Co predysponuje do pojawienia się problemu „truskawkowych nóg”?

– golenie, wyrywanie włosów poprzez wosk, pastę cukrowa, czy depilator, z czym wiąże się także wrastanie włosów,
– zaburzenia złuszczania naskórka, gromadzenie się martwych komórek w mieszku włosowym,
– zapalenie mieszków włosowych (o którym dokładniej w dalszej części),
– suchość skóry,
-rogowacenie mieszkowe.

 

Teraz przyjrzyjmy się bliżej stanom chorobowym, które tworzą obraz „truskawkowych nóg”.

  1. ROGOWACENIE MIESZKOWE

Rogowacenie mieszkowe jest spowodowane niewłaściwym rogowaceniem nabłonka mieszków włosowych. Najczęściej pojawia się w okolicy ramion, nóg i pośladków. Często współtowarzyszy bardzo suchej skórze. Tendencja do rogowacenia ma podłoże genetyczne. Rogowacenie mieszkowe jest bardziej widoczne w okresach niskiej wilgotności, na przykład w miesiącach zimowych, natomiast wyższa wilgotność powietrza oraz słońce łagodzą ten stan.

W jaki sposób leczy się rogowacenie mieszkowe?
– codzienna aplikacja emolientów zawierających kwas salicylowy, kwas mlekowy i mocznik,
– stosowanie delikatnych preparatów myjących nie zawierających mydła, ponieważ może ono nasilać suchość skóry,
– złuszczanie mechaniczne – szczotkowanie ciała włosiem naturalnym, gąbeczką konjac,
– gdy rogowaceniu towarzyszy zaczerwienienie, pomocny będzie zabieg  pulsacyjnym laserem barwnikowym lub intensywnym światłem pulsacyjnym (IPL)

– depilacja laserowa

  1. ZAPALANIE MIESZKÓW WŁOSOWYCH

Co to jest zapalenie mieszków włosowych? Zapalenie mieszków włosowych oznacza stan zapalny mieszka włosowego z dowolnej przyczyny. Podstawą jest podrażnienie mieszka włosowego i niedrożność kanału mieszka włosowego. Objawem zapalenia mieszków włosowych jest delikatna czerwona plamka, często z krostką na powierzchni. Zapalenie mieszków włosowych może być powierzchowne lub głębokie. Może wpływać na wszystkie włosy, w tym na klatce piersiowej, plecach, pośladkach, rękach i nogach.

Zapalenie mieszków włosowych może mieć podłoże infekcyjne (bakterie, grzyby, drożdżaki, wirusy). W takiej sytuacji krostki pojawiają się nie tylko po wyrywaniu czy goleniu włosków, ale może być to przewlekły stan występujący nawet wtedy, gdy włoski nie są usuwane. Należy udać się do lekarza, aby zastosować leczenie dermatologiczne skierowane na konkretny patogen. Czasami należy wykonać wymaz ze zmian skórnych, w celu dokładnego określenia z czego wynika infekcja.

Zapalenie mieszków włosowych może mieć również nieinfekcyjne podłoże, wynikające z drażnienia mieszka włosowego. Powodem może być golenie, woskowanie lub wyrywanie. Reakcje kontaktowe na niektóre czynniki także wzmagają pojawienie się krost: zbyt duża okluzja (parafina, olej mineralny), smoła węglowa, chemikalia, nadużywanie sterydów.

Szczególnie narażeni na tę przypadłość są osoby z obniżoną odpornością oraz stosujących niektóre leki (m.in. sterydy, hormony, leczenie przerzutów czerniaka). Współistnieje także z innymi chorobami skóry, m.in. toczeniem rumieniowatym krążkowym, liszajem płaskim, bliznowaciejącym zapaleniem mieszków włosowych na głowie i innymi.

 

LECZENIE I DZIAŁANIE PROFILAKTYCZNE

Leczenie „strawberry legs” jest uzależnione od przyczyny problemu.

Jeśli główną przyczyną jest infekcyjne zapalenie mieszków włosowych, należy wprowadzić odpowiednie leczenie dermatologiczne skierowane konkretnie na dany patogen – bakterie, grzyby, drożdżaki lub wirusy. Przy występowaniu zapalenia mieszków włosowych przy innych chorobach, należy przy jednoczesnym leczeniu choroby podstawowej, wprowadzić działania profilaktyczne.

Silnie okluzyjne kosmetyki, zawierające parafinę i jej pochodne oraz takie oleje jak np. kokosowy, powodują, pojawianie się nieestetycznych „kropeczek”. Rekomendujemy stosowanie lekkich balsamów nawilżających, zawierających mocznik, niewielkie stężenie kwasu salicylowego czy migdałowego. Dodatkowo świetnym rozwiązaniem będzie regularne stosowanie peelingów i szczotkowanie ciała. Złuszczanie martwych komórek naskórka będzie zmniejszać ryzyko wrastania włosków, a nawilżanie sprawi, że skórka będzie naturalnie prawidłowo pracować.

Golenie i wyrywanie włosków też może powodować zapalenie mieszków włosowych. Należy unikać takich metod depilacji i zastosować epilację laserową. Jest to najbardziej skuteczny sposobób na gładkie nogi. Laser Soprano Ice Platinum, który posiadamy w klinice Soft Skin Dermaclinic, jest laserem medycznym. Posiada 3 wiązki laserowe: aleksandrytową, diodową oraz Nd:Yag, dzięki czemu działa na różne rodzaje włosów – zarówno te ciemne i grube jak i jasne. Laser „widzi” kolor włoska. Energia świetlna jest pochłaniana przez melaninę i zmieniana w energię cieplną, która niszczy komórki produkujące włos. Po wykonaniu serii co najmniej 5 zabiegów nogi pozostają gładkie, o jednolitym kolorycie. Nie ma widocznych ciemnych i czerwonych kropeczek, które pojawiałyby się przy odrastaniu włosków.

Więc, jeśli borykasz się z problemem zapalenia okołomieszkowego, to zapraszamy na niezwykle skuteczne zabiegi depilacji laserowej!