Zadzwoń
Umów się online
Umów się na wizytę internetowo Umów się do lekarza specjalisty Umów się do kosmetologa lub zadzwoń do naszej rejestracji Zadzwoń
Strona główna / Rozwiąż problem / Zaburzenia psychosomatyczne

Zaburzenia psychosomatyczne

16 czerwca 22

Zaburzenia psychosomatyczne

W dzisiejszych czasach lekarze często wykrywają u pacjentów choroby, bez oczywistych przyczyn i objawów. Dużo schorzeń jest trudnych do zdiagnozowania, ponieważ chory nie ma oczywistych objawów fizycznych świadczących o początku choroby oraz jej nasileniu. Na przykład wyniki badań są w granicach normy i nie ma dziedzicznych patologii. Następnie lekarze myślą o możliwej patologii o charakterze psychosomatycznym.

Choroby psychosomatyczne posiadają wiele utajonych powodów i niezbędna jest specjalna diagnostyka, aby zalecić i podjąć odpowiednie leczenie. Wpływ schorzeń natury psychicznej na stan zdrowia fizycznego był badany już w odległych czasach, uznano, że dusza i ciało to jedno. Nadal trwają rozważania nad poznaniem wpływu stanu emocjonalnego na zdrowie fizyczne człowieka.

Czynniki powodujące choroby psychosomatyczne

Prawidłowe leczenie chorób psychosomatycznych powinno być zalecone dopiero po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki. Jednym z najczęstszych elementów i podstaw choroby jest podłoże psychologiczne, przeżywany niepokój i napięcie. Specjaliści od zaburzeń psychosomatycznych są zdania, że nawet niewielkie negatywne bodźce emocjonalne mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Jeśli daną osobę ogarniają złe myśli i emocje, tłumi je w sobie, to z czasem psychika wywoła negatywne skutki. Chroniczne przeżywanie silnych emocji niszczy człowieka od środka zaburzając pracę jego narządów wewnętrznych.

Każdego roku statystyki medyczne odnotowują wzrost liczby chorób psychosomatycznych wśród ludności. Infekcje wirusowe nie są w stanie wyrządzić tyle szkody, co depresyjny stan psychiczny. Kluczowa jest umiejętność rozpoznawania i kontrolowania emocji. Ale, niestety, człowiek nie kontroluje w 100% własnych uczuć. Te emocjonalne doświadczenia mogą mieć druzgocący wpływ na zdrowie.

Jeśli u danej osoby istnieje podejrzenie o chorobę psychosomatyczną, skuteczne leczenie wymaga podjęcia szczególnych działań, trzeba zacząć od terapii w gabinecie psychologa. Psychoterapia daje możliwość ujawnienia wszystkich ukrywanych lęków, niepokojów, które odpowiadają za rozwój danego schorzenia. Często się zdarza, że po przebytej terapii można szybko rozpoznać przyczynę niedomagań drążącą organizm pacjenta.

Objawy psychosomatyczne

Nie każdy lekarz potrafi rozpoznać u danej osoby chorobę psychosomatyczną, co dałoby możliwość zastosowania prawidłowego leczenie. Wielokrotnie wskazywane przez pacjenta dolegliwości nie dają objawów, które miałyby szczególne cechy świadczące o danej chorobie. Dzieje się tak w przypadku stanu zapalnego żołądka, który może mieć podłoże bakteryjne (Helicobacter) oraz somatyczne, dlatego nie da się tego zidentyfikować od razu. Niektóre osoby posiadają bakterię, która zaburza pracę żołądka, ale inne cierpią na skurcze w tym obszarze, ponieważ przeżywały stresogenną sytuację w swoim życiu. Schorzenia wielu narządów są powiązane ze stanem psychicznym danej osoby:

  • Przewód pokarmowy
  • Układ sercowo-naczyniowy
  • Układ nerwowy
  • Odporność.

Po dokładnej diagnozie internista zaleci terapię lekową w celu złagodzenia stanu i wyleczenia choroby. Po ustąpieniu pierwszych objawów pacjent jest pewien, że został wyleczony, tracąc z oczu psychologiczne przyczyny choroby. Często zdarza się, że zakończone leczenie nie pozwala uwolnić się pacjentowi od leków, odczuwa on stale objawy i zaczyna przyjmować silniejsze środki.

Kilka lat po błądzeniu w diagnozie osoba nabywa przewlekłą formę swojego problemu, a także skutki uboczne czyli uzależnienie od leków. Takie osoby przestają wierzyć w pozbycie się choroby, nie mają wiedzy, że skuteczne rozwiązanie jego problemu zdrowotnego leży w psychoterapii. Psycholog posiada doświadczenie. wiedzą zawodową i potrafi odblokować notoryczny stres, dzięki czemu choroby ustępują. Kluczowy niuans polega na tym, że pacjenci czasami milczą z powodu nieśmiałości w związku z problemami psychicznymi, a lekarz nie pyta o stan psychiczny, uważając to za nietaktowne.

Choroby psychosomatyczne nie poddają się tradycyjnej terapii, należy poznać przyczyny psychologiczne i rozpocząć leczenie z terapią psychoterapeutyczną. Jeśli pacjent nie ma najlepszego okresu w życiu osobistym, zaleca się, aby natychmiast rozpoczął diagnostykę od konsultacji u psychologa, aby szybko zidentyfikować zaburzenia w organizmie.

Jakie dolegliwości są uznane, jako choroby psychosomatyczne?

Wielu lekarzy i pacjentów traci z oczu psychologiczną istotę choroby. Pacjent jest zdania, że kolejny stan napięcia i niepokoju minął, a lekarze sięgają po następne metody terapeutyczne. Rzadko, kto ma świadomość, że w większości dolegliwość jest efektem zaburzeń psychicznych.

Choroby psychosomatyczne przykłady:

  • Zespół hiperwentylacji
  • Samoistne nadciśnienie
  • Nerwica kardiofobiczna (atak paniki)
  • Zawał mięśnia sercowego
  • Zaburzenia rytmu
  • Dystonia naczyniowa.

Badanie chorób psychosomatycznych jest najbardziej aktualne w dzisiejszych czasach. Młodzi ludzie cierpią na liczne zaburzenia przewodu żołądkowo-jelitowego, choroby skóry. To bezpośredni wynik wpływu psychiki na zdrowie człowieka. Wiele młodych kobiet cierpi na choroby ginekologiczne wywołane niestabilnością psychiczną, czego efektem może być bezpłodność. Największym sprawcą chorób endokrynologicznych jest właśnie stres. Może on przyczynić się do wystąpienia cukrzycy oraz, nadczynność i niedoczynność tarczycy. Reumatyczne i seksualne dolegliwości występują również w większości przypadków z powodu chorób psychicznych.

Objawy psychosomatyczne dermatologiczne

Schorzenia psychosomatyczne o podłożu dermatologicznym to:

  • Przewlekła pokrzywka
  • Nadmierne pocenie się
  • Świąd psychogenny.

Skórna choroba psychosomatyczna może nie mieć bezpośredniej przyczyny w czynnikach natury psychologicznej, ale może być nasilana przez te czynniki. Stwierdzono, że skuteczne leczenie nawet 30% osób z chorobami dermatologicznymi wymaga przeanalizowania powodów natury emocjonalnej.

Dermatologiczne choroby psychosomatyczne przykłady:

  • Łuszczyca
  • Egzema
  • Pokrzywka
  • Atopowe zapalenie skóry
  • Trądzik itp.

W klinice dermatologii i medycyny estetycznej Soft Skin we Wrocławiu pacjent zgłaszając się ze swoim problemem skórnym, może skorzystać z konsultacji psychodermatologicznej. Psychoanalityczka rozpatruje choroby skóry, których przyczyna leży przede wszystkim w psychice, są to zaburzenia psychosomatyczne związane ze skórą, schorzenia psychiczne wtórne związane z chorobami skóry.

Jak przebiega leczenie chorób psychosomatycznych?

W leczeniu psychosomatyki ogólne metody są nieodpowiednie. Do każdego pacjenta należy zastosować indywidualne podejście. Przede wszystkim lekarz musi dowiedzieć się o naturze choroby, fizjologicznej lub psychosomatycznej. W tym przypadku pomoże doświadczony psychoterapeuta. Schorzenia psychosomatyczne to destrukcyjny proces, który wymaga natychmiastowego leczenia, co nie przypomina klasycznej terapii lekowej.

W większości przypadków, w praktyce medycznej somatyczny aspekt problemu jest ukryty tak głęboko, że wymaga terapii psychoterapeutycznej. Teraz udowodniono skuteczność tego rodzaju leczenia w usuwaniu astmy oskrzelowej, chorób skóry, różnych alergii i dolegliwości przewodu pokarmowego. Właściwe połączenie psychoterapii i leków może przywrócić pacjentowi utracone zdrowie bez powrotu do choroby. Najważniejsze, że pacjenci pamiętają choroby, które wymagają dodatkowej konsultacji z psychoterapeutą. Wielu ma szczęście pozbyć się objawów po kilku sesjach psychoterapii.

Przejdź do cennika

Problem dotyczy również Ciebie? Nie czekaj! Zadzwoń+48 717 162 479 Napiszrejestracja@softskin-clinic.pl
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Umów się na wizytę
Sandra Wierszycka Rejestratorka
Twoja skóra potrzebuje wsparcia? Umów się na konsultację!
Nasi pacjenci oceniają nas...
5.0 na podstawie 243 opinii
Zobacz opinie
4.8 na podstawie 198 opinii
Zobacz opinie